i5 5675C ve i7 5775C 14nm Broadwell Desktop işlemciler
1 1

Bu konuda 110 mesaj var

overclock.net'te bir kullanıcının attığı mesaj;

http://www.overclock.net/t/1558449/various-intel-i7-5775c-i5-5675c-broadwell-reviews/110

Hi Guys, this is my first post here,

I don't know if this information will help, but after testing the broadwell 5775C OC during Computex 2015, I think it's not really that prepared for overclocking (maybe that's why they didn't call it K). In the short testing session, I only got 4.2Ghz cinebench-able. Did everything I can but it won't boot past 4.2Ghz. In 4.3Ghz it sometimes booted, but fail to enter windows. I used 1.28-1.3V since I didn't really want to damage the demo system on Intel's room.

This is the Cinebench R11.5 screenshot:
900x900px-LL-1d72073f_5775C_4200s.jpeg

System picture:
Rigs-500x334.jpg

Hwbot submission link

Since it was only 1 hour session, I can't test temperature, power, and so on. I put the rest of the data here If you want to read it. There's comparison to 4790K and 4770K as well.( The original language is Indonesian, so I used Google translate for it)

The BIOS is still new(and even there's a BIOS who can't change multiplier at all. So either the firmware support is still very early, or it just not optimized for overclocking. I'm also looking forward to see more retail results with better, more mature BIOS.

So hopefully that info is useful for you guys who are looking forward to see broadwell overclocking results.

PS. Sorry for Bad English, English isn't my first language.

edit:
-add system picture & hwbot submission link
Edited by AlvaJonathan - Today at 7:41 am

Arkadaş Computex'te kısıtlı zamandaki overclock tecrübesini anlatmış. Ama net bir fikir vermiyor tabi. Buradan çıkan tek sonuç; 5775C'nin 1,28v ile 4.2Ghz görebildiği. Anakartın biosunun oc. ayarları açısından iyi çalışmadığını ve de işlemcinin engineering sample olduğunu belirtilmiş.

En sonunda yeter lan bu kadar deyip 4790k alacağım o olacak. :mrgreen:

Zaten vatan web mağazasında sabah olan Z97 max. formula, stokta yoka döndü. Tırsmaya başladım. Anakartın satışta olduğu tek yer hepsiburada kaldı. Gerçi zaten hb'den alacaktım. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tahmin edilen, çıkabileceği varsayılan overclock olamama problemi var gibi, bu durumda 4790K alınacak gibi duruyor hakikaten.

overclock.net'te bir kullanıcının attığı mesaj;

http://www.overclock.net/t/1558449/various-intel-i7-5775c-i5-5675c-broadwell-reviews/110

Arkadaş Computex'te kısıtlı zamandaki overclock tecrübesini anlatmış. Ama net bir fikir vermiyor tabi. Buradan çıkan tek sonuç; 5775C'nin 1,28v ile 4.2Ghz görebildiği. Anakartın biosunun oc. ayarları açısından iyi çalışmadığını ve de işlemcinin engineering sample olduğunu belirtilmiş.

En sonunda yeter lan bu kadar deyip 4790k alacağım o olacak. :mrgreen:

Zaten vatan web mağazasında sabah olan Z97 max. formula, stokta yoka döndü. Tırsmaya başladım. Anakartın satışta olduğu tek yer hepsiburada kaldı. Gerçi zaten hb'den alacaktım. :D

Sana da Krait yaparuk artıkın bulunmazsa. :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O sayfanın orijinali bu herhalde Endonezya dilinde, google translate ile:

http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=id&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.jagatoc.com%2F2015%2F06%2Ffirst-look-overclocking-core-i7-5775c-broadwell%2F

1.28 V ile 4200 çok çok kötü bir skor işlemcinin 14nm olduğunu da düşünürsek, ortalama bir i7 4790K sanıyorum 4600 MHz civarlarını görür o voltaj ile hem de 22nm bir işlemciden bahsediyoruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet orjinal linki de görmüştüm. Bence de 14nm için 1.28v düşündürücü. Hayır senin de defalarca dediğin gibi oc. benchmarkları neden ortada yok inanılır gibi değil. Normalde donanım sitelerine ulaştı mı elli kere dökülürdü testleri. K olmayıp C olarak piyasaya sürülmesi de ayrıca enteresan. Yani biranda beklemeden 4790k alabilirim. Hiç olmazsa ne olduğu belli işlemcinin. Gerekirse ihs'yi kaldırıp thermal macun yerine liquid metal paste kullanabilme şansım da her zaman var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Korhan Broadwell'in bu şahsın anlattığına göre durumu daha önce de bahsettiğimiz kötü senaryolardaki gibi, az biraz daha güvenilir bir iki yerden de önümüzü görüp öyle görelim derim ancak dolar kuru da bir yandan ne olacağı hiç belli değil, olmayacak dua için bir vakit kaybı da yaşayabiliriz bu durumda da, lafın kısası iki ucu değnek durumu var bir miktar. :D

MSI'ın X Power bazı anakartlarından delid die bir aparat çıkıyor delid işlemine yönelik işlemci zarar görmesin diye delidden sonra, o da düşünülebilir belki, bilmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bu değerler çok kötü değil mi? Bendeki SB 2500K işlemciyi 1.3v'da 4.8 GHz kullanıyorum.

Kötü tabii ya hiç iyi değil, ancak şunu da belirtelim daha önce de bahsettim overclock.net'te bir kullanıcının yaptığı testte i5 2500K@4500MHz ile aldığı single threaded testi bu işlemcinin default haliyle kafa kafaya.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biliyorum o aparatı delid die guard mı neydi. Valla gittikçe soğudum broadwellden :lol:

Ya bu değerler çok kötü değil mi? Bendeki SB 2500K işlemciyi 1.3v'da 4.8 GHz kullanıyorum.

İşte kötü olduğu için hiç beklemeden 4790k mı yapsak diyoruz. :mrgreen: Üstelik bu 14nm olan bir işlemci.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu aparat ihs'yi kaldırdıktan sonra kapaksız kullanman için. O zaman mx-4 gibi iletken bir macunla kullanabiliyorsun. Çünkü direk die'ye basıyor. Lakin soğutucunun vidasını kanırtırsan ne olur bilemem. Fazla baskı bir çatlatırsa yandı gitti keten helva. :mrgreen: Gerçi optimum montaj basıncı sağlar falan demiş msi.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen öyle tabii, büyük sıkıntı olur. Bu aparat ama o olmasın diyedir ya. Kanırtmayın yani kardeşim siz de. :lol: 

Bu aparat ile ilgili birkaç video falan vardı da pek seyretmemiştim şimdi benim de ilgimi çekti bakayım bir ara, youtubeda vardı sanıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

telefondan okuyorum ama endinezyalinin dedigine gore carpani bios tan degistirememis bkcl veya eski adi fpb ile oynamis sanirim yeni intel cpular bu sekilde oc edilemiyor artik fsb yi arttirinca islemci cok isiniyor..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

BCLK overclock değil adamın yaptığı, kullanılan anakart Gigabyte(Gigabyte'ın bu ekran görüntüsündeki BIOS'unu hiç beğenmedim ben, belki de alışamadığımdandır), çarpanı değiştirmiş, CPU Z görüntüsünde belli çarpanı 42 yaptığı.

İşlemcinin çarpan kilidi de açık zaten BCLK arttırmaya gerek yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hm telefondan CPU-Z resmini görememiştim çarpan 42x100 imiş. Adam şöyle yazmıştı 

The BIOS is still new(and even there's a BIOS who can't change multiplier at all. 

BIOS çarpanı değiştiremiyor diyor 

Did everything I can but it won't boot past 4.2Ghz. In 4.3Ghz it sometimes booted, but fail to enter windows

4,3 yaptım ama bazen OS boot etmedi diyor artık BCLK ile oynadı heralde

Adam akıllı OC incelemesi beklemek lazım bu yazılar anca kafa karıştırıyor. 

Edit : Bazı Performans Grafikleri ekledim 5775C nin çekirdek performansı daha iyi 5775C@4,2 > 4790K@4,4 şeklinde 

R115_Single-500x239.jpg

R115_Multi-500x236.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adam akıllı test beklemek lazım, onu belirttik zaten de şüphe uyandıran "C" takısı(hadi bunu işlemcinin 89W değil de 65W oluşuna verelim), kaç gündür halen overclock testlerinin ortaya konamamış olması, Anandtech'in bildirdiği gibi bazı sorunlar yüzünden overclock ile ilgili değerlendirme için Part 2 gelecek gibi şeyler şüphe uyandırıyor.

Bakalım nasıl olacak sonu.

Piyasaya da verilmedi, halen ABD'de yok gördüğüm kadarıyla, kullanıcılar eline almaya başlasa oradan da öğreneceğiz.

Piyasaya halen neden verilmediği de ayrı bir muamma.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar Tolga, epey oldu görüşemedik doğrudur. Yeni bir oluşumda tekrardan bir araya gelebilmek iyi oldu.

i7 5775C denen işlemci haswell'in revize edilmiş ve üretim teknolojisi küçültülmüş versiyonu değil mi zaten? Haswell'deki oc ve ısınma sorunlarının bunda da görülmesine o yönden pek şaşırmamak lazım. Tamamen yeni bir işlemci için önümüzdeki seneyi ve Skylake'i beklemek gerekli.

Korhan, şu anda i7 4790K + Z97 alıp geçebilirsin. Eldeki belleklerle de sorun olur mu olmaz mı sıkıntısı olmaz. Minimum masraf ile 2 sene daha vakit kazanabilirsin bu durumda. i7 4790K'yı 4.2 Ghz gibi düşük bir hızda bile kullansan elindeki i7 2600K'nın 4.8- 5.0 GHz halinden çok daha performanslı olacağı aşikar. Her ne kadar her seferinde %10-20 arası performans sıçramaları olsa da aradan 3 nesil geçmiş SB'den sonra. Ivybridge, Haswell ve Haswell Refresh...

Bir de hakikaten bu broadwell sadece mobil platformlar düşünülerek üretilmiş minor bir versiyon gibi sanki. Adam gibi bir masaüstü işlemcisi çıkmadı doğru dürüst ki sene ortasına geldik. Önümüzdeki sene başında DDR4'lü yeni platforma geçileceği düşünüldüğünde son yıllardaki en tuhaf işlemci jenerasyonu gibi duruyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

z97 Maximus Formula Vatan'da tekrar stokta görünüyor. Hepsiburada'dan 50TL daha ucuz. Hepsiburada da 15 hazirana kadar 100TL parapuan var. Ama anakartı vatandan alıp, 100TL parapuan avantajını başka bir alışverişimde kullanacağım. Gel gör ki Vatan'da ödeme ekranında 3D secure ile işlemi bir türlü tamamlayamıyorum. 3D secure gerçekleşmedi diyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elinde iyi bir sistem olanın yaklaşması pek mantıklı gelmiyor, ben bu yaz anakart+ram+cpu yükseltmesini seneye erteledim, düşünün bu sene 5xxx işlemciler seneyede 6xxx (yeni anakart isteyecek sanırım) işlemciler geliyor, cidden eskimedikçe bu üçlüyü değişmeye hiç gerek yok bence. :icon_think:  neticede en babasından anakart+ram+cpu alıyoruz/alıyorum en azından ben o gruptayım. :P

Bir sene zarfında yeni SSD, dual 27" 1080p/1440p  Freesync monitor alabilirim yanında en üstünden PSU koyarım, klavyede mekaniğe geçerim ne bileyim bunların hepsi uzun süre eskimeyecek şeyler, ilk satırdakiler psikolojik olarak eskiyor ne yapsan fayda yok. ;)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşte o iyi sistem olayı tamamen göreceli bir kavram. Bir kullanıcın beklentisini karşılayan her sistem iyidir zaten. :mrgreen:

2600k işlemci bana sonuna kadar yetse de, P67 chipsetli anakartın beni artık yorduğunu farkettim. Düşük USB 3.0, sata 3 portlarının sayısı en büyük eksikliği. UEFI Windows kullanmak istenildiğinde yeni kartlarla kurulum yapılamaması vb. sıkıntıları var. Bir de yeni eve taşındıktan sonra pc'yi kurarken kasanın arkasındaki slot çıkışlarına yakın olan bir yerde sarmal bakır telle sarılmış bir bobinin(direnç galiba) kopmadan açıldığını farkettim. Aşağıdaki fotoda kırmızı içine aldığım yer. Kendi elimle tekrar sarıp oturtmuştum. Şimdi işletim sistemi saçmalasa vs. bu bobin aklıma geliyor. Yani işin doğrusu soğudum biraz.

P67_board_bobin.jpg

Yaklaşık döst senedir kullanıyorum anakartı. Genelde evimdeki oyun sistemimde bu kadar süre kullanmazdım bir anakartı. Ancak P67, Z68 chipsetli boardlardan sonra çıkan her üst seviye anakartta pci slotunun olmaması da terfiyi geciktiren bir unsur oldu. Çünkü düz pci-slota takılabilen Creative xi-fi elite pro ses kartından gayet memnundum. Elite pro ile gelen I/O konsol'da son çıkan ses kartları dahil başka hiçbir ses kartında bulamayacağım olanaklar var. Amatörce ses kayıtları yapan biri olduğumdan bu konsol çok işime yarıyordu. Bu nedenle terfiden kaçtım hep. Ancak ses teknolojileri bakımından da xi-fi elite pro artık çok eski bir ürün olarak kaldı. Biraderin ZxR'si ile mukayese ettiğimde kulaklık performansı açısından geride olduğunu farkedince artık ses kartından da vazgeçebileceğime karar verdim. 

Tüm bunları üst üste koyunca da Z97 terfisi kaçınılmaz oldu benim için. Bir müddet Maximus VII Formula'nın kendi onboard ses kartı ile devam edip, sonrasında duruma göre yeni bir ses kartına geçmeyi düşünüyorum. 

Tolga hocam 5775c'yi beklemeyip i7 4790k alıp keyfini sürmeye başladı sisteminin. Sanırım ben de i7 4790k alıp bir, iki sene Z97'li sistemi keyifle kullanmayı düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim maximus planları yattı gibi. Önce vatan mağazada pini yamuk ürünü satmaya çalıştı, sonra hepsiburadadan verdiğim sipariş ürün tedarik edilemiyor diye iptal oldu. :( Alacak başka yer de yok. Yeni durum değerlendirmesi yapacağım  :S

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Maximus VII dışında adam gibi Z97 anakart yok mu? Asus Z97 Deluxe USB 3.1, Gigabyte Z97-X Gaming G1 ve Gaming 7, MSI Z97 Gaming 9 ACK, Evga Z97 FTW gibi çok güzel kartlar var alınabilecek. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adamda obsesyon var.:D

Şaka maka bir markanın BIOS düzenine alışınca zor başka şeylere geçmek, gerçi yine ASUS'un başka modelleri de söz konusu.

MSI'ın da BIOS'u iyi kullanım açısından bana göre ama Gigabyte hiç bana gelmedi mesela.

Bu nedenle Gigabyte anakart asla düşünmem bu UEFI BIOS ile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de UEFI Bios'a çok alıştım o yüzden Asus, Asrock ve MSI dışında anakart almam gibi. Gerçi Gigabyte neden bu sisteme geçmiyor onu da anlamıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok