Fantastik/bilimkurgu kitap tavsiyesi
0

Bu konuda 19 mesaj var

Bu aralar iş yerinde can sıkıntısından kitap okuyayım bari diyorum boş zamanlarda... Rpg oyuncularının seveceği türden fantastik veya bilimkurgu kitap tavsiyesi var mıdır :) en son ejderha mızrağı serisini okumuştum 3 kitap + 1 yan kitabı (ruh döven) şeklinde mesela ve çok hoşuma gitmişti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ejdermızrağı serisi çok güzeldir..Raistlin gelmiş geçmiş en iyi karakterlerden biri bence. Serinin devamınıda okumanı tavsiye ederim aynı güzellikte gidiyor..Ayrıca R.A.Salvatore'nin Kara elf serisinede sarabilirsin..Anayurt-Sürgün-Göç ile başlayan ilk üçlemeyi temin edip okumanı tavsiye ederim..O da hala devam eden bir seri ve bir sürü kitabı var ama ilk üçlemenin tadı başka..

Yeni serilerden Kral Katili Güncesi var..2 kitabı piyasada 3. daha çıkmadı onu da çok övüyorlar. Ben aldım ama henüz okumadım.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ravenloft serisi güzeldir. Fantastik korku, tarz olarakta seviliyorsa zaten okurken onun atmosferinde hissettiriyor çoğu zaman.

Warcraft' ın normal senaryo ve hikayesini seviyorsan yine onun kitapları güzel. Diablo' nunkilere bile bakılabilir. Askerde çok iyi vakit geçirtmişti bana bunlar. Özellikle ravenloft ve warcraft okumak için hizmet defterini kendim yazıyordum kendime nöbet yazıyordum özel olarak :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Diğerleri kadar popüler olmasa da David Eggins'in Belgariad serisini önerebilirim. Hızlı giden, yormayan bir seri. Yoğun iş temposu sonrasında evde veya bazen öğlen aralarda okumuştum. 5 kitaptan oluşuyor, hoşunuza giderse öncesi ve sonrasını anlata tek ve seri halinde kitaplar mevcut. 

Serinin kitapları şunlar:

Kehanetin Oyuncağı
Büyücüler Kraliçesi
Sihirbazın Tuzağı
Büyülü Şato
Efsuncunun Son Oyunu

Metis'in çocuk kitabını andıran kapak seçimleri var bu arada kafa karıştırmasın. Son olarak zor bulunuyor baskıları. Ben e-kitap olarak okudum. 

Bir de bu tarzda okuya okuya kitap kalmadı, değişiklik olsun diye internette Time'ın kitap eleştirmeni Lev Grossman'ın yazdığı, Amerikan Harry Potter'ı diye geçen Büyücüler var. Yakın zaman önce ikincisi çıktı. Aslında tek benzerliği büyüden haberi olmayan bir gencin (16 yaş civarı), büyücü okuluna gitmesi. Bir de Hermione'ye yakın diyebileceğimiz bir karakter var. İki oldu benzerlik. Kalanının alakası yok. Okulda bir dönem bazen bir kaç cümlede geçiyor. Bir de ortada "kahraman" yok. Baş karakterimiz bazen ciddi zayıflıklar gösteriyor. Şimdi patlama yapıp yıkacak ortalığı derken, korku veya kararsızlıktan kalakalıyor. Öyle kahramanlık hikayeleri yok ortada. İnternette gördüğüm kadarıyla seveni olduğu kadar sevmeyeni de çok kitabın. 

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ejderha Mızrağı beğenildiyse hiç başka seri aranmaz, devam edilir. Ana hikayenin devamının okunmasını tavsiye ederim. Gayet güzel gider.

Farklı tatlar aranılıyorsa Drizzt Efsanesi'ne başlanabilir. O da güzel seridir.

Ejderha Mızrağı serisinin yazarlarının yazdığı Ölüm Kapısı serisi çok güzeldir. Kesinlikle okunmalı. Seri dallanıp budaklanmıyor diğer önerdiğim seriler gibi. Yedi kitap ve bitiyor. Kesinlikle okunmalı yazmış mıydım. Evet kesinlikle okunmalı!!!

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

R.A. Salvatore'nin tüm kitapları okunabilir, hiç sıkmaz.

Frank Herbert'in efsane Dune serisi muhteşemdir. Şiddetle tavsiye ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kibitzer'in Ölüm kapısı tavsiyesine katılıyorum..Harikadır gerçekten..Okuyalı çok uzun zaman oldu seriyi tekrar bir hatmetsem mi diye düşünmüyor değilim..

Ayrıca Stephen King'in 7 kitaplık Kara Kule serisinide tavsiye ederim, o da çok güzeldir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dune serisini okumuştum, benim de aklıma geldi yazmak ama özet olarak "Uzayda Arap Lawrence" olduğu için tavsiye edesim gelmedi..

Spoyler olur mu bilmiyorum ama bir çöl diyarı var, bütün evrende seyahati sağlayan kaynak sadece bu çölde çıkıyor, burayı Padishah Emperor yönetiyor, sonra buraya denizler ve adalar diyarından bir soylu geliyor, çöldeki bedeviler gibi yaşıyor, sonra onları ayaklandırıp padişahı deviriyor..

Bu kitabın filminde Padishah Emperor'u oynayan aktör bir sene sonra çekilen Arap Lawrence filminde Osmanlı padişahını oynuyor..

Bu kadar da kör göze parmak olmaz ki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dune serisini okumuştum, benim de aklıma geldi yazmak ama özet olarak "Uzayda Arap Lawrence" olduğu için tavsiye edesim gelmedi..

Spoyler olur mu bilmiyorum ama bir çöl diyarı var, bütün evrende seyahati sağlayan kaynak sadece bu çölde çıkıyor, burayı Padishah Emperor yönetiyor, sonra buraya denizler ve adalar diyarından bir soylu geliyor, çöldeki bedeviler gibi yaşıyor, sonra onları ayaklandırıp padişahı deviriyor..

Bu kitabın filminde Padishah Emperor'u oynayan aktör bir sene sonra çekilen Arap Lawrence filminde Osmanlı padişahını oynuyor..

Bu kadar da kör göze parmak olmaz ki.

Çok ama çok basite indirgemişsiniz :) Ben direkt ingilizcesini okudum, altı kitabı birden. İnanılmaz bir kurgu ve evren yaratmış Herbert usta. Çok ama çok derin konular var. Oldukça fazla orta doğu ve islami öğelerden de yararlanmış. Filmi de her ne kadar güzel bir film olsa da kitapların verdiği derinlikten yoksun bir filmdi. Ardından çevrilen mini diziler de keza öyle (ama filmden iyilerdi bence).

Çok uzatmayacağım, herkesin zevki kendine elbet ama fantastik/kurgu edebiyatını seven bir insanın mutlaka okuması gereken bir seri olduğunu düşünüyorum Dune serisinin (hatta mümkünse ingilizce okuyun bile diyebilirim).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ursula le guin'in kitaplarını tavsiye ederim. fantastik kitaplar içerisinde edebi değer olarak bir kademe daha yüksek geliyor bana. yerdeniz öyküleri serisi veya mülksüzler kitaplarını okuyabilirisin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mülksüzlerin yeri çok ayrıdır, yerdeniz serisini sevmeyen bir tek ben varım sanırım, ama onun dışındaki kitaplar da oldukça güzeldir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rj0lnir valla hakkını vermek gerekirse gerçekten çok güzel bir evren ve felsefe yaratmış, karakterlerin arasındaki diyaloglar, politik çekişmeler vs. süper de ben bir türlü beğenemiyorum bahsettiğim konu yüzünden. Zamanında çok severdim, 3 kitap okuyup 4.ye başladım ama bıraktım sonra. (3. kitapta "Biz Atreides'lerin soyu Agamemnon'a dayanır" bile dedirtiyor yahu adam.)

Yüzüklerin Efendisi keza yine mükemmel edebi açıdan, okuma değeri açısından, ama o da bariz "Batının soylu halklarının doğudan gelen pis canavarları yenmesi".

Bilimkurgu - fantazi eserlerinde "asıl tehdit" doğudan gelmeyen, barbar horde" (horde kelimesi Türkçe ordu'dan gelmedir) kavramı olmayan çok az örnek var maalesef. Ravenloft geldi aklıma mesela.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Diğerleri kadar popüler olmasa da David Eggins'in Belgariad serisini önerebilirim. Hızlı giden, yormayan bir seri. Yoğun iş temposu sonrasında evde veya bazen öğlen aralarda okumuştum. 5 kitaptan oluşuyor, hoşunuza giderse öncesi ve sonrasını anlata tek ve seri halinde kitaplar mevcut. 

Serinin kitapları şunlar:

Kehanetin Oyuncağı
Büyücüler Kraliçesi
Sihirbazın Tuzağı
Büyülü Şato
Efsuncunun Son Oyunu

Ah bu seriyi nasıl unuttum ben ya :D Okurken o kadar büyük keyif almıştım ki ortaya karışık LOTR&Warcraft karması gibi geliyordu adeta. Çocuğun dedesi favori karakterimdi bir nevi gandalf sayılır :P

Aslında kitaplarından esinlenerek yapsalar güzel film seriside çıkar bundan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Drizzt Efsanesi Serisi'ni önermiştim. İlk üç kitap ile başlanınca zaten devamı geliyor. Internetten de edinilebiliyor. Ben şu anda 18. kitapta falanım. İlk üç kitabı Türkiye'deki ilk basımlarından okumuştum, sonradan araya Zaman Çarkı falan girdi okumadım. Geçenlerde neredeyse tüm serisi edinince okumaya başladım tekrar. Bu kadar uzatıp da gelmek istediğim nokta Wow alemi ile arada o kadar benzerlikler var ki okudukça daha çok seviyorum. Kesinlikle okunmalı, çok çok ağır bir seri olmadığından yormadan çabucak okunuyor.

Güncel serilere ve tarzlarına alışınca eskinin en popüler serileri bile ezik gelebiliyor.  Kralkatili Güncesi - Kan Şarkısı(henüz tek kitap) - Buz ve Ateşin Şarkısı - Elantris gibi kitaplar/seriler bence en güzel güncel eserler. Zaman Çarkı zaten hepsinin ötesinde bence. Mesela ben Belgariad'ı o kadar da beğenmedim. Şu anda elimde poşetinde Malloryon duruyor, kesin okuyacağım ama hiç acelem yok. Yine David Eddings'ten Elenium okudum, fena değildi. Fakat Tamuli'ye hiiiç ısınamadım, yarım bıraktım gibi birşey, devam edeceğimi zannetmiyorum.

Raymond E. Feist'ten Gediksavaşlarını okudum. İlk başlarda fena değildi ama sonradan hikaye boğuldu gitti. Bir de bildiğin ortaçağ Avrupa'sı abicim. Kral kafasına göre "Dur şu kaleyi sana verelim, yok seni bilmemne lordu yapalım da topraklarından gelirin olsun..." muhabbetlerine girince sıkıldım devam etmedim.

Dune'un ilk kitabını okudum. İkincisi yarım kalmıştı. Şimdi elimde tüm seri, mutlaka okuyacağım.

Stephen King'in Kara Kule'si muhteşemdir. Ayrıca birçok kitabında birbiri ile bağlantılı karakter/olaylar vs bulunur. Bunların listesi internette biryerlerde olacaktı. Bir bakıverin. O ortak noktaları bilip okuyunca keyif katlanıyor.

Rj0lnir beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yıllardır şu Zaman Çarkı serisini birinden bulur da tırtıklar okurum diyorum, bi türlü denk getiremedim, kendim de öylesi bir yatırıma girmek istemedim :) Bakalım ne zaman okuyabileceğim :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok