Idefix

Member
 • Content count

  62
 • Joined

 • Last visited

About Idefix

 • Rank
  Fresh Meat
 • Birthday 08/16/1977

Profile Information

 • Cinsiyet
  Bilinmiyor
 • Yaşadığı yer
  Ankara

Recent Profile Visitors

527 profile views
 1. Benim de ayın 27'sinde TTNet'ten 50 mbit VDSL kampanyam bitiyor. Onlardan önce Superonline geldi bizim siteye. Fiber İnternet için TTNet'in aksine 2 değil, bir sene taahhüt verme imkanıyla da aklımı çeldi gibi. Speedtest.net'te 46-48 MBps download, 6-10 ms ping çıkıyor. Hız güzel gibi gelirken Netflix, Youtube'da aynı anda iki kişi izlemede sıkıntılar ve modemin wifi performansında zayıflıklar oluyor. Online oyun oynamdığım için performans ne durumda bilemiyorum. TTNet VDSL 50 mbit'ten SOL Fiber 50mbit'e geçmeye değer mi, yoksa yukarıdaki nispeten küçük sıkıntılara rağmen kurulu düzeni bozma mı dersiniz?
 2. Özelllikle "map marker" tarzı modlar çok makbule geçti. Teşekkürler.
 3. Çoğunluk bikaç kere bitirmiştir, üzerinden çok da zaman geçmiştir, ama ben Elder Scolls V: Skyrim oynamaya yeni başlayacağım. Baldur's Gate ve takipçisi oyunların çoğunu oynadım ve bitirdim ancak açık dünya FRP ve diğer oyun türlerinde epey tecrübesizim (sadece bol Wiki desteğiyle Dragon Age Inquisition ve Witcher'ın ilkini bitirmişliğim var). Normalde karakter yaratımı için önceden bin tane faq okur, oyuna dair ön hazırlık yapar, ardından yaptığım ilk karakterden memnun kalmaz, yeniden başlardım. Ancak artık vaktim kısıtlı olduğu olabildiğince güçlü bir karakterle rahat rahat ilerleyip, oyunun dünyasına, hikayesine dalayım istiyorum. Bunun için bir kaç sorum olacak: 1) Öncelikle sınıfı sevmem ve rahat bir oyun sunması nedeniyle büyücü olurum FRP'lerde. Burada gerçek zamanlı dövüş var diye zor olur diye düşünmüştüm, ama ilk yan görevlerden birinde basit bir ateş büyüsüyle pek hasar almadan vur kaç yapa yapa rahatça adam aldım. Büyücüyüm, ama zırhla geziyorum. Şimdilik bir tersliğini görmedim. Genelde DND tarzı oyunlarda oyun başında sıkıntı yaşanır büyücüyle, ama ben az hasar alıyorum gibi hissettim ve rahatça ilerliyorum. Oyun ilerledikçe bu rahatlık devam ediyor mu, yoksa daha rahat bir oyun için yönelmemi önereceğiniz sınıf veya özellikler var mı? 2) Etraftan toplanabilecek bin tane malzeme var. Şimdilik taşıyabildiğim için bulduğumu alıyorum da bunun bir sonu gelecek. Özellikle atmamam gereken eşyalar var mı? Quest item'lar bir şekilde özel olarak belirtiliyor mu, yoksa oyunun sonundaki bir görevde iyi Xp getirecek bir eşya oyunun başında çıkıp satıldıktan veya atıldıktan sonra şansını kaybedebiliyor musun? 3) Oyunun Special Edition versiyonunu aldım. Oyun low ayarlarda oynamamı önerdiği için, görsel iyileştirme getiren hd kaplama iyileştirmesi kurmadım. Sadece resmi olmayan patch'i indirdim. Modlarla oyunlara müdahil olunmasını sevmiyor, oyunu yapanların yarattığı dünyada kalmak istiyorum. Ama Skyrim ile bir sürü mod geliyor. Bununla ilgili bir sürü video ve yazı var. Bir kısmına baktım da çok alakasız şeyler öneriliyor (görevlerde arkanda şarkı çalan bir bard ayı gibi). Her ne kadar ek bir şey kurmayı düşünmesem de oyunun ruhunu bozmadan, gerçekten bir şey kattığını düşündüğünüz modlar var mı? Ya da oyunda sıkıntı haline gelen arka plan hesaplama hatalarını düzelten şeyler de olabilir. Tam isim vermenize gerek yok, zaten epey zaman geçmiştir oynamanız üzerinden. Şöyle bir şey vardı derseniz yeter.
 4. Ursula Le Guin'in Yerdeniz Serisi'ni severek okumuştum. Aksiyon odaklı olmayıp, insana dair bir fantezi serisi diyebilirim. Le Guin denilince akla ilk Mülksüzler gelir büyük ihtimalle de Yerdeniz'i çok sevmeme rağmen okuyamamıştım.
 5. gog.com 'da Winter Sale başlamış. Grim Fandango Remastered bedava 40 saat kadar.
 6. Yağlı radyatörlerde "fanlı" ve halojenli" modeller var. Bunların arasında ne fark var acaba? 10 aylık kızımın odasını soğutmak ısıtmak için fanlı bir ısıtıcı kullanıyoruz. Sesi rahatsız etmiyor, ancak sıcaklık uçup gidebiliyor. Alternatif olarak yağlı radyatörü denesem mi diye düşünüyoruz.
 7. Netflix’in deneme sürümünü bir ay kadar önce kullanmaya başladım. Televizyonu sadece bisiklet yarışı izlemek için açan, Puhu, Blu vb TV abonesi olmayan benim açımdan şimdilik güzel gidiyor. Sansür konusu geçmiş. Türk dizisi seyretmiyorum, ama After Porn Ends belgeselinde, Louis C.K.’nın stand up gösterilerinde, +16 çizgi film Archer’da görsel olarak ve altyazıda sansür olmadığı kesin. Benim telefondan indirme özelliği çok işime yaradı. Günlük yoğun hayat koşturmasında bilgisayar açıp, torent sitesi hala yaşıyor mu diye bakıp, altyazı vs aramadan telefondan 3-5 dakika listeye göz atarak indirdiğim anime, çizgi film, stand up şovları tatilde bilgisayarsız ve internetsiz ortamda, sonrasında evde/işte küçük aralarda telefondan izlemek çok rahat oldu. Chromecast aracılığıyla da televizyondan nihayet Planet Earth belgeseline başladık eşimle. Evdeki harici disklerin birinde, fi tarihin en yüksek kalitesinde indirilmişi var, ama hangi diskte onu bulmak için uğraşmaktansa basıp izlemeye başladık. Bu bakımdan da pratik oluyor. Film konusunda tam bir rezalet, o konuda savunma yapmak için Netflix'i çalışanı veya hissedarı olmak lazım. Ama beni en azından birkaç ay oyalayacak belgeselleri, stand up şovları, eski dizileri bulunuyor.
 8. Terry Pratchett'ın Diskdünya (Discworld) serisinin üçüncü kitabı Eşit Haklar (Equal Rites)'ı okudum. Kadınların büyücü olamadığı bir ortamda, ölmekte olan bir büyücü asasını ailesinin sekizinci oğlu olan birinin sekizinci oğluna vererek, onun büyücü olmasını sağlıyor. Ancak bebeğin cinsiyetini kontrol etmeyi atladığı için asa ve büyücülük hakkı bir kıza geçiyor. Böylece güzel, komik, şaklabanlık dolu bir hikaye başlıyor. Serinin ilk iki kitabındaki dandik büyücü Rincewild ve Diskdünya'nın ilk turisti İkiçiçek'in genelde başrolde olduğu ilk iki kitabı severek okumuştum, karakterlere de bağlanmıştım. Bu kitabı daha hızlı bitirdim. Kadınlar ve erkekler hakkında komik muhabbetler, Terry Pratchett'in çeviriyle bile olsa esprili dili, saptamaları, özlü söz olacak lafları derken güle oynaya devam eden bir kitaptı. İlk kitapları okurken araya zaman ve başka kitaplar giriyordu, bundan sonra indirimden de faydalanarak Diskdünya'nın devam eden 5 kitabını da aldım. Son olarak Delidolu Yayınları'ndan yeni çıkan kitapları okuyorum. Tüm kitapları basacaklarını söylemişlerdi. Şimdillik kronolojik olarak 9. kitaba gelmişler. Arada okumanın sıkıntı çıkartmayacağı söylenen serinin son ve 41. kitabını yayımladılar. Orjinallerini okumak çok daha iyi olacaktır muhakkak, ama Türkçesini okumak da oldukça keyifli.
 9. Alan Wake yaklaşık 45 saat sonra Steam, GOG gibi oyun platformlarından kaldırılacakmış. Sebebi ise oyunda kullanılan müziklerin lisanslarının sona ermesi.. Bu yüzden indirim de var. Steam'de 4,90 TL, gog.com'da 2,90 $. Aşağıdaki Steam linkinde oyuna halihazırda sahip olanların bu durumdan etkilenmeyeceği yazıyor. http://store.steampowered.com/app/108710/Alan_Wake/ https://www.gog.com/game/alan_wake
 10. gog.com 'da Saints Row 2 ücretsiz şu an. 40 saat kadar vakti var.
 11. @kronus Eğer İstanbul'dan bir alıcı çıkmazsa, Ankara'dan talibim. Acelem yok, alıcısı çıkmazsa isteğiniz zaman bana dönebilirsiniz.
 12. Fantastic Beast and Where To Find Them izledim dün gece. Benim açımdan tam bir hayal kırıklığı olan sonuncusu hariç Harry Potter kitaplarını severek okudum. Genel olarak oyuncu seçimlerini beğensem de filmleriyle aram hiç iyi değildir. İlkini seyrettim, ikincinin ortasına gelemedim hatırladığım kadarıyla. Bu filmin fragmanını görünce izleyelim bakalım diye düşünmüştüm. Beklentisiz izleyince kendisi de hoşuma gitti. Eksiklikleri vs tabii ki var, ama izlediğine pişman etmeden vakit geçirtiyor.
 13. @@egefranco American Gods Neil Gaiman'ın aynı adlı kitabından uyarlama. Hangi Kitabı Okuyorsunuz bölümünde kitap ile ilgili yazarken o sırada yayınlanan dizi fragmanına yorum yazmıştım. Onu buraya kopyalayayım: Son olarak kitabın dizisinin reklamları dönmeye başlamıştı internette. Starz 2017’de gösterime sokacakmış. Kitabı okumaya niyetliyseniz pek bulaşmayın derim. Genelde oyuncu seçimleri iyi olmasına rağmen, kitapta bir kaç sayfa yer bulmuş ya da hiç bulamamış karakterler dizide yer alacak gibi gözüküyor. Beni o bakımdan çok memnun etmedi.
 14. @@CoRd_eLL @@KnightFall NAS cihazı düşüncem şu an için yok, ancak ileride gündeme gelebilir. Yazdıklarınızı dikkate alacağım. Teşekkürler.