Avize alınacak , tavsiyelere yorumlara açığım.
1 1

7 posts in this topic

Avize değil de tavan ışıklandırması mı denir ne denir bilemedim. Koridor salon ve çocuk odası avize almam gerekiyor orta vadede.
Tavandan aşağıya uzanan sallanan bir sürü kollu parçalı ya da ampulü görünen avizeleri istemiyorum - istemediklerime örnek aşağıdaki resim.

lu3t7d0.jpg
.

Daha basit - parlak metal olmayan- tavana yakın bir şeyler arıyorum.
Şu aşağıdaki modeller ilgimi çekti ama resimler fotoşop , bazı yorumlarda satın alanlar resim yollamışlar ama kolların uzunluğu ile o yuvarlak lambaların oranı kullanıcıların yolladığı resimlerde farklı. Aynı estetik yok ayrıca yorumlarda malzeme kalitesi kötü deniyor. Satıcı o led lambaların tek kolu 20 watt demiş . 5 kol olanlar 100 watt mı sarfedecek?
Hatta linkini de vereyim 
https://www.trendyol.com/magaza/saliha-ulukaya-m-118631?sst=0
ewyg5ol.jpg

Duvarda 2 adet aplik olacak.
Salon tavanı dikdörtgen yani 2 avize olacak. 
Şimdilik toplamda 4 yerden ışık kaynağı olacak gibi. (mutfak salon içiçe mutfağın ışıklarını saymıyorum)
Lambader ayaklı lamba falan kullanmak istemiyorum.
Neyse sözün özü siz bu aydınlatma işini nasıl hallettiniz. 
Bu aralar avize alan ya da avizesinden memnun olan var mı?
Tavsiyelere açığım.

Avize konusunda ilk kural: Almadan önce mutlaka görün, deneyin. Sizin de dikkat çektiğiniz gibi bu tip sitelerde fotoğraflarda görüldüğü büyüklükte olmuyorlar. Aydınlatma becerilerini de gözle görmekte fayda var. 

En iyisi önce bir kaç avizeci gezmek, fikir almak. Bu tip yerler genelde bir arada olurlar. Birinden çıkar diğerine girersiniz. Mutlaka bir fikir oluşur.

Pazarlığı da sağlam yapın çünkü kar marjı çok geniş olan bir sektör. Hiç olmadı model beğenip internette fiyat araştırması yaparsınız.

LED de olsa ampülleri veya şeritleri kolay bulunup değiştirilebiliyor mu(eğer değiştirilebilen tipse) sorun mutlaka. 

Altan Yoklar likes this

Çağlar da benzer şeyler yazmış ben de yazayım. İlk kural: Ekonomi ve uzun ömür için led aydınlatma olmalı. İkinci kural; Mutlaka değiştirilebilir olmalı. Değiştirilemez led aydınlatmalardan, Philips vs olmadıkça kaçının. Avize tasarımı subjektif bir olay, çok çeşit için avize satan yerlere gidip tarzınıza uygun ürünler bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Altan Yoklar likes this

Bu konuyu ben bir aydınlatma başlığında açmıştım. Malesef ülkemizde büyük bir sorun aydınlatma. Led ampüller güzel ama 40 m2 de bile yardımcı bir ışık gerekli olabiliyor bu yüzden üreticiler tek kol yerine birden fazla kol kullanıyorlar. Aydınlatma profesyonel bir iş dünyada yeni yeni bir meslek kolu halini alıyor Türkiyeden de 1 2 isim vardı. Led kullanacaksanız en az 2 li 3 lü gerek diyorum yok normal ampül ise 1 yeterli olacaktır 40 m2 için. Piyasada malesef ürün yok en iyi aldığınız bile olmuyor. Yurt dışındaki örneklere bakın yakın bulabilirseniz iyi. Lambader olayı olmazsa olmaz bunu bir yere not edin. Türkiyede en iyi aydınlatılan yer banyolar malesef. Ben çok araştırdım para vermek istemedim eski metod kullanıma devam ediyorum. Umarım siz bulur memnun kalırsanız paylaşırsınız.

3 saat önce, RFID said:

Bu konuyu ben bir aydınlatma başlığında açmıştım. Malesef ülkemizde büyük bir sorun aydınlatma. Led ampüller güzel ama 40 m2 de bile yardımcı bir ışık gerekli olabiliyor bu yüzden üreticiler tek kol yerine birden fazla kol kullanıyorlar. Aydınlatma profesyonel bir iş dünyada yeni yeni bir meslek kolu halini alıyor Türkiyeden de 1 2 isim vardı. Led kullanacaksanız en az 2 li 3 lü gerek diyorum yok normal ampül ise 1 yeterli olacaktır 40 m2 için. Piyasada malesef ürün yok en iyi aldığınız bile olmuyor. Yurt dışındaki örneklere bakın yakın bulabilirseniz iyi. Lambader olayı olmazsa olmaz bunu bir yere not edin. Türkiyede en iyi aydınlatılan yer banyolar malesef. Ben çok araştırdım para vermek istemedim eski metod kullanıma devam ediyorum. Umarım siz bulur memnun kalırsanız paylaşırsınız.

Dediğim gibi salon dikdörtgen olduğundan tavanda birbirinden uzakta 2 adet ışık kaynağı olacak. duvarda da 2 tane aplik olacak yani salonda 4 farklı yerde ışık kaynağı olacak. Tavandaki iki avizenin herbirinde 2 tane led ampul olsa farklı yönlere bakan toplam 6 led ampul oluyor muhtemelen yeter. Lambaderin taşınabilme avantajı var ama aynı zamanda kablosuydu yer kaplamasıydı bunlar da dezavantajı. Belki uzak köşedeki ölü alana koyabilirim ihtiyacım duyarsam.
Linkini verdiğim ürünler fotoğrafta güzel duruyor ama kullanıcı fotoları pek iç açıcı değil. Malzeme kalitesi de kötü deniyor yorumlarda. 
Kesinlikle led ampul e27 duy kullanan bir şey alacağım , elektrikçinin değiştirebileceği tipte led düşünmüyorum. Hiç olmazsa istediğim kalitede güçte renkte led ampul seçer alır takarım.
Neyse orta vadede alacağım güzel bir şeyler bulursam buraya resim yollarım.

emre666 likes this

Dün o beğendiğim avize için satıcıya mesaj atmıştım.
Bugün cevap gelmiş.
q9dpg7l.jpg
Şu resimdekini takınca 100 watt sarfedecek!
Yahu 100 watt tüketim değeri çok yüksek değil mi?
Ben salonda şu an 4 tane 9 watt led ampul kullanıyorum. 36 watt ediyor.
100 watt işini hiç beğenmedim. Hala kafamda bir tane alıp kalitesini-kullanımını görsem mi diye istek vardı şimdi tamamen kayboldu.

6 ampule geçince 6 X 9 : 54 watt yaparım çok gelirse daha düşük watt ampul kullanırım. Gerekirse yüksek watt takarım kontrol bende olur.

Eğer düşük tüketim ve iyi bir aydınlatma istiyorsanız powerled seçeneklerini tavsiye ederim. Salonda aşağıdaki ürünün bir türevisi kullanıyoruz. Resmen gündüz gibi aydınlatıyor. Doğrudan ampul şeklinde görünen bir parça yok ama şeritler üzerinde elbette aydınlatma açık bir şekilde görülebiliyor. Nokta aydınlatma değil tüm şerif boyunca homojen olarak dağılan bir ışık var.

https://www.ciceksepeti.com/lunalighting-modern-powerled-luxury-gold-led-avize-ledli-avize-ad68-fgdd-kc1128810

Bunun tüketimi 57w. Şeritlerin toplam uzunluğuna göre değişiyor.