Avize alınacak , tavsiyelere yorumlara açığım.
1 1

Bu konuda 11 mesaj var

Avize değil de tavan ışıklandırması mı denir ne denir bilemedim. Koridor salon ve çocuk odası avize almam gerekiyor orta vadede.
Tavandan aşağıya uzanan sallanan bir sürü kollu parçalı ya da ampulü görünen avizeleri istemiyorum - istemediklerime örnek aşağıdaki resim.

lu3t7d0.jpg
.

Daha basit - parlak metal olmayan- tavana yakın bir şeyler arıyorum.
Şu aşağıdaki modeller ilgimi çekti ama resimler fotoşop , bazı yorumlarda satın alanlar resim yollamışlar ama kolların uzunluğu ile o yuvarlak lambaların oranı kullanıcıların yolladığı resimlerde farklı. Aynı estetik yok ayrıca yorumlarda malzeme kalitesi kötü deniyor. Satıcı o led lambaların tek kolu 20 watt demiş . 5 kol olanlar 100 watt mı sarfedecek?
Hatta linkini de vereyim 
https://www.trendyol.com/magaza/saliha-ulukaya-m-118631?sst=0
ewyg5ol.jpg

Duvarda 2 adet aplik olacak.
Salon tavanı dikdörtgen yani 2 avize olacak. 
Şimdilik toplamda 4 yerden ışık kaynağı olacak gibi. (mutfak salon içiçe mutfağın ışıklarını saymıyorum)
Lambader ayaklı lamba falan kullanmak istemiyorum.
Neyse sözün özü siz bu aydınlatma işini nasıl hallettiniz. 
Bu aralar avize alan ya da avizesinden memnun olan var mı?
Tavsiyelere açığım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Avize konusunda ilk kural: Almadan önce mutlaka görün, deneyin. Sizin de dikkat çektiğiniz gibi bu tip sitelerde fotoğraflarda görüldüğü büyüklükte olmuyorlar. Aydınlatma becerilerini de gözle görmekte fayda var. 

En iyisi önce bir kaç avizeci gezmek, fikir almak. Bu tip yerler genelde bir arada olurlar. Birinden çıkar diğerine girersiniz. Mutlaka bir fikir oluşur.

Pazarlığı da sağlam yapın çünkü kar marjı çok geniş olan bir sektör. Hiç olmadı model beğenip internette fiyat araştırması yaparsınız.

LED de olsa ampülleri veya şeritleri kolay bulunup değiştirilebiliyor mu(eğer değiştirilebilen tipse) sorun mutlaka. 

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çağlar da benzer şeyler yazmış ben de yazayım. İlk kural: Ekonomi ve uzun ömür için led aydınlatma olmalı. İkinci kural; Mutlaka değiştirilebilir olmalı. Değiştirilemez led aydınlatmalardan, Philips vs olmadıkça kaçının. Avize tasarımı subjektif bir olay, çok çeşit için avize satan yerlere gidip tarzınıza uygun ürünler bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konuyu ben bir aydınlatma başlığında açmıştım. Malesef ülkemizde büyük bir sorun aydınlatma. Led ampüller güzel ama 40 m2 de bile yardımcı bir ışık gerekli olabiliyor bu yüzden üreticiler tek kol yerine birden fazla kol kullanıyorlar. Aydınlatma profesyonel bir iş dünyada yeni yeni bir meslek kolu halini alıyor Türkiyeden de 1 2 isim vardı. Led kullanacaksanız en az 2 li 3 lü gerek diyorum yok normal ampül ise 1 yeterli olacaktır 40 m2 için. Piyasada malesef ürün yok en iyi aldığınız bile olmuyor. Yurt dışındaki örneklere bakın yakın bulabilirseniz iyi. Lambader olayı olmazsa olmaz bunu bir yere not edin. Türkiyede en iyi aydınlatılan yer banyolar malesef. Ben çok araştırdım para vermek istemedim eski metod kullanıma devam ediyorum. Umarım siz bulur memnun kalırsanız paylaşırsınız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, RFID said:

Bu konuyu ben bir aydınlatma başlığında açmıştım. Malesef ülkemizde büyük bir sorun aydınlatma. Led ampüller güzel ama 40 m2 de bile yardımcı bir ışık gerekli olabiliyor bu yüzden üreticiler tek kol yerine birden fazla kol kullanıyorlar. Aydınlatma profesyonel bir iş dünyada yeni yeni bir meslek kolu halini alıyor Türkiyeden de 1 2 isim vardı. Led kullanacaksanız en az 2 li 3 lü gerek diyorum yok normal ampül ise 1 yeterli olacaktır 40 m2 için. Piyasada malesef ürün yok en iyi aldığınız bile olmuyor. Yurt dışındaki örneklere bakın yakın bulabilirseniz iyi. Lambader olayı olmazsa olmaz bunu bir yere not edin. Türkiyede en iyi aydınlatılan yer banyolar malesef. Ben çok araştırdım para vermek istemedim eski metod kullanıma devam ediyorum. Umarım siz bulur memnun kalırsanız paylaşırsınız.

Dediğim gibi salon dikdörtgen olduğundan tavanda birbirinden uzakta 2 adet ışık kaynağı olacak. duvarda da 2 tane aplik olacak yani salonda 4 farklı yerde ışık kaynağı olacak. Tavandaki iki avizenin herbirinde 2 tane led ampul olsa farklı yönlere bakan toplam 6 led ampul oluyor muhtemelen yeter. Lambaderin taşınabilme avantajı var ama aynı zamanda kablosuydu yer kaplamasıydı bunlar da dezavantajı. Belki uzak köşedeki ölü alana koyabilirim ihtiyacım duyarsam.
Linkini verdiğim ürünler fotoğrafta güzel duruyor ama kullanıcı fotoları pek iç açıcı değil. Malzeme kalitesi de kötü deniyor yorumlarda. 
Kesinlikle led ampul e27 duy kullanan bir şey alacağım , elektrikçinin değiştirebileceği tipte led düşünmüyorum. Hiç olmazsa istediğim kalitede güçte renkte led ampul seçer alır takarım.
Neyse orta vadede alacağım güzel bir şeyler bulursam buraya resim yollarım.

emre666 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün o beğendiğim avize için satıcıya mesaj atmıştım.
Bugün cevap gelmiş.
q9dpg7l.jpg
Şu resimdekini takınca 100 watt sarfedecek!
Yahu 100 watt tüketim değeri çok yüksek değil mi?
Ben salonda şu an 4 tane 9 watt led ampul kullanıyorum. 36 watt ediyor.
100 watt işini hiç beğenmedim. Hala kafamda bir tane alıp kalitesini-kullanımını görsem mi diye istek vardı şimdi tamamen kayboldu.

6 ampule geçince 6 X 9 : 54 watt yaparım çok gelirse daha düşük watt ampul kullanırım. Gerekirse yüksek watt takarım kontrol bende olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer düşük tüketim ve iyi bir aydınlatma istiyorsanız powerled seçeneklerini tavsiye ederim. Salonda aşağıdaki ürünün bir türevisi kullanıyoruz. Resmen gündüz gibi aydınlatıyor. Doğrudan ampul şeklinde görünen bir parça yok ama şeritler üzerinde elbette aydınlatma açık bir şekilde görülebiliyor. Nokta aydınlatma değil tüm şerif boyunca homojen olarak dağılan bir ışık var.

https://www.ciceksepeti.com/lunalighting-modern-powerled-luxury-gold-led-avize-ledli-avize-ad68-fgdd-kc1128810

Bunun tüketimi 57w. Şeritlerin toplam uzunluğuna göre değişiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En son aldıklarınız bölümüne yazmıştım. 
Philips hue play aldım 2 lamba bir bridge.
i5c4ir6.jpg
Televizyonun arkasına koydum işe yarıyor , pahalı ama şimdilik sorunsuz. Belki ileride yanına diğer hue ürünlerinden ekleme yaparım.
27-Eylül 00:52 EK: Ürün şu an en ucuz 1349 lira :icon_eek::icon_mad: 

948 liradan  1346 liraya fırladı. (%41 indirim bitmiş %16 indirim var şu an)
hbf0bj7.jpg

.
Bugün de dayanamadım , trendyol sitesinden alttaki avizeden 2 tane sipariş ettim.
En 75cm boy 60cm. Boy ayarlanabilir muhtemelen. E27 duy kullanıyor, cam olduğu yazıyor.
229tl (Hepsiburada'da 300 tl , umarım aynı üründür)
gvvku6w.jpg
https://www.trendyol.com/avislight/cheap-avize-p-126849181?boutiqueId=581928&merchantId=142638&filterOverPriceListings=false

https://www.hepsiburada.com/avislight-cheap-avize-p-HBCV00000OO2L4

29-Eylül güncelleme:
Avislight henüz avizeleri göndermedi. 229 tl olan fiyat 300'e güncellenmiş. Düşük fiyattan aldığım için yollamayacak sanırım :( 
Bu arada Filips hue için bir lamba daha aldım 
t3onpsh.jpg
358 liraya aldım , şu an 460liranın üzerinde fiyatı. 
1-Ekim güncelleme:
Avize geldi , kırık dökük , defolu değil , temiz sıfır ürün. Boyası ,metal boruları, cam küreleri , işçiliği kaliteli ve sağlam fakat içindeki kablolar gözüme ince geldi. Belki değiştirmeyi denerim kabloları.
Kutudan bir teşekkür notu bir de 2 adet Kurukahveci Mehmet Efendi tek içimlik Türk kahvesi çıktı.
.
30 Ekim güncelleme
3z8u56f.jpg
Aldığım avizeyi kurdum.
Satış sitesindeki resmi ile satılan ürün farklı.
Resimde (o cam kürelere globe deniyormuş) iki globe arasına iki globe sığar.
Gerçekte iki globe arasına bir globe sığmaz.
Yani 3 globe birbirine çok yakın. Ne estetik ne de umduğum gibi.
10.5 watt led ampul almıştım 3 tane. Çok güçlü geldi , 3 adet 5,5 watt sarı gün ışığı taktım -warm white diye geçiyor 2700 kelvin, resimde beyaz çıkmış . Fena olmadı. Söküp tavana bağlantı kısmını vidalamayı tekrar yapacağım. Biraz yamuk duruyor.
Bir de tavana daha yakın olmasını istiyorum. O dikey parçayı kesmem lazım. Kesilen yere paso (diş-yiv) gerekiyor. Büyük dert.
Bir sorun daha o cam küreler kolay takılıyor ama çıkarırken kırılmaya çok müsait , yaylı kulakçıklar tutuyor ,sağlam da tutuyor , düşme oynama olmaz. 
Anladım ki avize ile bu iş zor , hele ki online alışverişle yukarıda uyardığınız gibi daha zor.
2 ampul arası en az 1 metre olmalı , ya da daha fazla, tavana bakmalı ve direk ampulü görmemeliyim .Abajur , buzlu cam (globe) vb. içinde olmalı.
Işık havuzu - alçıpan tavan -gizli led vb. hiç sevmiyorum ama  herkesin kullanmasının varmış bir nedeni.

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu led lambalarda bir sıkıntı var gibi, ışık tayfı gözlerimi etkiliyor çok yorgun hissediyorum sarı renk 100watt. Aydınlatıyor ama bir sıkıntısı var bu lambaların normal lambalar daha iyi bence sağlık açısından birde lambayı 30m2 de 2 ye çıkar 3 e çıkar oda karanlık.

otel1-600x355.jpg

Bu şekilde bir aydınlatma yapamadım avize bakıyorum yok piyasada doğru düzgün.

Led şerit şart ama ledler hue olmaması gerek

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

100 watt dediğiniz 1 ampul mu toplam mı? Yani hangisi 100 watt. Bir de 100 wat harcamıyordur , eski usül ampullerin (akkor olanlar) 100 watt olanına denk ışık üretiyordur. Harcaması 14 watt falandır öyle değil mi?
Bu led işi değişik , ben de tam çözemedim. 
Ama yapmak istediğim çok ışık kaynağı (2 ya da 3 duvarda + 2-3 tavanda+ 2 lambader +...) ve her birinde düşük watt. Yoksa tek güçlü bir led gözü çok rahatsız ediyor.
Ve tavana takacağım avizeleri ışığı aşağı değilde yukarı-tavana yansıtacak olanlardan seçeceğim. Tavandan yansıyarak indirekt gelsin. Diğer türlü karpuz*globe ya da ampul gözü çok alıyor .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet 1 ampül. 100w harcamıyor 13w harcıyor. BU ledlerin havada titreşiminde bir sıkıntı var özellikle yorgun günlerde insan farkediyor. Normal ampül ucuz masrafı olsaydı geriye dönüş yapardım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok