Cpu ve Ekran Kartı Yükseltmesi ve bottleneck sorunsalı
0

Bu konuda 10 mesaj var

Merhaba;

Elimde asus prime b450m-k anakart rayzen 5 2600 x ve sapphire rx 590 nitro+ special edition ekran kartı var. Genelde 1080 p kullanyorum daha üstü beklentim de yok. Biraz daha modern dlss yada fsr teknolojisi olan bi ekran kartına geçmek istiyorum. Biliyorsunuz internette çok bilgi kirliliği var. Belli bir oranda kafamda bir şeyler oluştu ama size de danışmak istedim. Çıkarımım şu benim işlemci ile 3060 yada 3060 ti gibi bir kartın çalışması çok mümkün değil tek çekirdek performansı yüzünden. Elimdekileri elden çıkarıp ki erkan kartını zaten elden çıkaracağım cpu upgrade i yapmam gerekiyor. İşlemci için max rayzen 3000 serisi işlemcilere çıkabiliyorum board değiştirmemek için ama burada baktığım 3600 3600 x de de botleneck değerleri %15 lerde gözüküyor hatta rayzen 7 3700 lerde bile bu oranlar %13 lerde 1080 p için. Ben bu işi çok anlayamadım mevcutta oyunlar tek çekirdek hızına ihtiyaç duydukları için razyzenlerde de çok core ve thread mantığı olduğu için mi bu sonuç ortaya çıkıyor yoksa ben tamamen yanlış yorum mu yapıyorum? 

Sizde burada kafamdaki gibi r5 3600x gibi bir işlemci ile upgrade edip uygun fiyatlı bi 3060 a mı geçsem fikirleriniz benim için çok değerli. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bottleneck olsa bile rtx 3060'ı kullanamamanız için bir sebep yok, bazen işlemcinin yoğun kullanıldığı sahnelerde düşük fps alabilirsiniz ama onun dışında gayet oynanabilir değerler sunacaktır.

ayrıca elinizdeki anakart bios güncellemesi ile 5xxx işlemcileri destekliyor diye biliyorum. işlemci almak isterseniz eğer bir 5600x takın geçin keyfinize bakın, 3xxx serisi ile uğraşmayın.

not: rayzen değil ryzen.

Omfs and Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3600 3600 x de de botleneck değerleri %15 lerde gözüküyor hatta rayzen 7 3700 lerde bile bu oranlar %13 lerde 1080 p için.

Bunu nereden okudunuz? Ayrıca 5000 serisini de destekliyor anakartınız, sadece BIOS update yapmanız gerekli.

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/PRIME/PRIME-B450M-K/techspec/

3800X ile bottleneck yaşayacağınızı sanmıyorum özellikle de 3060 veya 3060TI gibi ekran kartları ile. Ama bu saatten sonra da onlara para vermek yerine 5600X daha iyi bir tercih olacaktır.

Ties 10 saniye hızlı çıktı benden :mrgreen:

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

R5 2600X iyi bir işlemci RTX3060 için darboğaz pek olası değil, belki 3060ti' de bir miktar hissettirilir. 3600/3600x elbette 2600' e göre resizebar falanda destekleyeceği için %15-20 daha verimlilik yapardı.

Ayrıca denildiği gibi mobo 5000 serisi destekliyor, geçiş olacak olduktan sonra 5600x gibi yatırım yapmak çok daha iyi olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2K-4K ve yüksek tazeleme hızına sahip bir monitör kullanmayacaksanız, yani halihazırdaki 1080p monitörle yola devam edecekseniz hiç boşuna masraf etmeyin derim.

DLSS, FSR gibi teknolojilerin 1080p'de size hiçbir faydası dokunmayacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok teşekkürler yorumlar için.

57 minutes ago, Najaz said:

2K-4K ve yüksek tazeleme hızına sahip bir monitör kullanmayacaksanız, yani halihazırdaki 1080p monitörle yola devam edecekseniz hiç boşuna masraf etmeyin derim.

DLSS, FSR gibi teknolojilerin 1080p'de size hiçbir faydası dokunmayacak.

Amaç biraz da değeri düşmeden nispeten daha az masraf ile elimdekileri çıkarıp upgrade etmek. Bide yarış similasyonu da oynuyorum belki 2k - 4k bir monitör ilerde düşünebilirim daha geniş açılı. 3060 yada 3060 ti da 2k ya belki çıkabilirim.

2 hours ago, TiesTorN said:

bottleneck olsa bile rtx 3060'ı kullanamamanız için bir sebep yok, bazen işlemcinin yoğun kullanıldığı sahnelerde düşük fps alabilirsiniz ama onun dışında gayet oynanabilir değerler sunacaktır.

ayrıca elinizdeki anakart bios güncellemesi ile 5xxx işlemcileri destekliyor diye biliyorum. işlemci almak isterseniz eğer bir 5600x takın geçin keyfinize bakın, 3xxx serisi ile uğraşmayın.

not: rayzen değil ryzen.

5000 serisi bi işlemci kullanabilecek olmak cidden iyiymiş. Ben illa board upgrade gerekir diyordum malum benim board eski sayılır. 

Not için teşekkürler geç farkettim editleyemedim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@argelfelhisdikkat edin yalnız. eski boardların BIOSlarını en son sürüme güncelleyince daha önceki Ryzen işlemciler çalışmayabiliyor. Onu iyi okumak lazım BIOS güncellemelerinde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, wazzap said:

@argelfelhisdikkat edin yalnız. eski boardların BIOSlarını en son sürüme güncelleyince daha önceki Ryzen işlemciler çalışmayabiliyor. Onu iyi okumak lazım BIOS güncellemelerinde.

3 hours ago, T800 said:

BIOS'un yazılı olduğu EEPROM kapasitesi yetmediğinden eski destekler uçuyordu bazılarında. Dikkat etmek lazım.

en çok korktuğum şey bios güncellemesi iyice bi okumak laazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selam bayağı zaman oldu. İş güç pc bile açamadım ama şimdi işlemci almanın zamanı diye düşünüyorum. bi 5600X patlatayım board değiştirmeden diyorum. Ekran kartını yurt dışından helledeceğim muhtemelen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok