Klavye / Mouse / Mouse Pad Önerileri
1 1

Bu konuda 121 mesaj var

Razer Green mekanik anahtar yanılmıyorsam clicky, yani MX Blue muadili, Orange olanı MX Brown muadili idi galiba.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
44 minutes ago, stardust said:

razer'ın green switch'ine de bakabilirsin, his olarak çok güzel ama kalite olarak razer çöplüğü olabilir.

https://www.razer.com/razer-mechanical-switches

https://www.hepsiburada.com/razer-blackwidow-v3-green-switch-turkce-rgb-mekanik-gaming-klavye-pm-HB00001B4176

Bunun TKL ve mini versiyonları da var

Dün incehesap gaming gecesi altında baya uygun bir fiyata sattı, hatta alsam mı acaba denemek için dedim ama sonra "razer yahu delirme" diyerek kendime engel oldum :lol:

-

Steelseries Apex 5'de his açısından çok güzel diyorlar, ama orjinal mekanik değil, hibrit. Ucuz da sayılmaz. Aslında ben ona niyetlenmiştim ama nerdeyse aynı fiyata Apex Pro bulunca kaçırmadım.

Hiçbirinin orjinal Cherry MX Brown Switch kadar güzel olacağını sanmam, ama pahalı kaçtığı için klavye üreticileri daha uygun fiyatlı switch'lere yöneliyor.

https://www.akakce.com/arama/?q=brown+switch

Aratınca ucuza bir sürü klavye çıkıyor ama Logitech de dahil hiçbiri artık orjinal Cherry switch kullanmıyor. Das Keyboard falan bulmak lazım.

-

Tactile yerine lineer basış istersen Apex Pro'yu kesinlikle tavsiye ederim. Blue ve Brown switch'den alınan o güzel his yok ama tabii ki...

Şimdi kutusunu bulamadım ama mail'den bakmak aklıma geldi kaptan. Benimki buymuş zaten :lol:

Tuş Hissiyatı Tolga'nın dediği gibi biraz daha maviye yakın, clicky kıvamında. Sanırım benim orange falan bakmam lazım.

hahahaha, 630 TL ye almışım. 3k olmuş itopyada... HB'De 1899 imiş.. Nasıl fiyatlar bunlar ?

https://www.itopya.com/razer-blackwidow-v3-green-switch-turkce-rgb-mekanik-gaming-klavye_u11130

image_2023-04-08_174524369.png

allreadydead tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@allreadydead kullan onu bir süre işte, değişiklik olsun. Kullanmayacaksan uygun fiyata yenilenmiş klavyle verebilirim:

-

Corsair K70 Rapidfire: Yeniden hayata döndürme projesi

15nip17.jpeg 296av2q.jpeg

Steelseries PBT ve HyperX Pudding tuşlardan artanları birleştirdim. K70'i temizleyip yeni tuşları taktım. Sonuç gayet güzel oldu.

Biz bu kadar büyük klavyeleri nasıl kullanıyormuşuz yahu, TKL olayına çabuk alışmışım demek şuan aşırı büyük geldi eski klavyem. :D

Apex Pro'nun OmniPoint switch'lerinin ne kadar iyi olduğu da ortaya çıktı. K70 Rapidfire'ı severdim ama makjaylı yeni kasasıyla da olsa asla geri dönmem :icon_twisted:

eski hali şu şekildeydi:

qkf0vgo.jpeg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust Cihan; bu Steelseries PBT ve HyperX Pudding tuşları sıkıntısız Corsair'e uyuyor mu? Benim K70 MKII klavyemin tuşları çatır çatır kırılmaya başladı. Önce Corsairden C tuşu istedim yurtdışından iki tane yedek C tuşu gönderdiler ama sonrasında L, sonrasında numlock 5 gitti. Hep mekanik switchin üstündeki "+" yı saran kısımdan gidiyor tuşlar ve belli ki kırılmaya devam edecek. Her seferinde corsair'le iletişime geçmeye üşendiğimden piyasadan bir tane K55 için olan tam tuş takımı bulabildim kırılanları oradan değiştiriyorum ama bu iş canımı sıkıyor. Bunlardan alsam K70'e takabilirim değil mi?

EDIT: Bir de hangisini önerirsin?

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 minutes ago, ZvAnA said:

@stardust Cihan; bu Steelseries PBT ve HyperX Pudding tuşları sıkıntısız Corsair'e uyuyor mu? Benim K70 MKII klavyemin tuşları çatır çatır kırılmaya başladı. Önce Corsairden C tuşu istedim yurtdışından iki tane yedek C tuşu gönderdiler ama sonrasında L, sonrasında numlock 5 gitti. Hep mekanik switchin üstündeki "+" yı saran kısımdan gidiyor tuşlar ve belli ki kırılmaya devam edecek. Her seferinde corsair'le iletişime geçmeye üşendiğimden piyasadan bir tane K55 için olan tam tuş takımı bulabildim kırılanları oradan değiştiriyorum ama bu iş canımı sıkıyor. Bunlardan alsam K70'e takabilirim değil mi?

UK layout ise tamamen uyar. US ise “enter” (büyük enter çıkıyor) enter’ın üstündeki “/“ taksim tuşu ve sol shift dışında hepsi uyar. ( benim fotoda görebilirsin o tuşlar eski, altları puding değil).

eğer altları puding olsun istemezsen de direkt bu tuş takımını alabilirsin Korhan abi:

https://www.amazon.com.tr/Corsair-PBT-Double-Shot-Pro-Keycap/dp/B0919KTK2B/ref=sr_1_3?

eğer UK dizilimli büyük enter olan lazımsa ona göre de seçenekleri sunarım. 

Tam emin değilsen klavyenin fotoğrafını da atabilirsin.

seninki MK II olduğu için HyperX'in TR dizilim puding olanlar da uyar sana ama onlar PBT değil ABS.  @ZvAnA

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer PBT denemediysen kesinlikle PBT al, Türkçe de olsun istersen benim gibi fazladan HyperX'in tuş takımını da alabilirsin. Toplamda 10 tuşu HyperX'in setinden kullanıyorsun, geri kalanlar artıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 dakika önce, stardust said:

UK layout ise tamamen uyar. US ise “enter” (büyük enter çıkıyor) enter’ın üstündeki “/“ taksim tuşu ve sol shift dışında hepsi uyar. ( benim fotoda görebilirsin o tuşlar eski, altları puding değil).

benimki tr layout ama hem syeelseries hem hyperx de var tr layout. Pudding görünümü değil derdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, ZvAnA said:

benimki tr layout ama hem syeelseries hem hyperx de var tr layout. Pudding görünümü değil derdim.

benim Steelseries'in TR layout tuş takımını görmedim, ondan hyperX de aldım. varsa onu da alabilirsin tabi, tuşların + bölümleri tamamen uyumlu corsair'deki mekanik switchlerle.

üşenmezsen klavyenin bir fotoğrafını da at tam olarak hangisi uyar uymaz söyleyeyim. baya hakimim şuan konuya :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

+ kısımları uyumlu ise benim için sorun yok o zaman. Ama ABS almam artık. Bu durumda steelseries tek seçenek. Uymayan tuş olursa orjinalini ya da yedektekileri kullanırım. Eyvallah sağol abicim.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, stardust said:

@ZvAnA steelseries PBT tam uyar buna amazonda 500 liraya satılan. Ama hem PBT hem TR dizilim yok, tekrar dikkatini çekmek isterim.

Evet haklısın, onu farkettim ben de. İtopya'da stokta olmayan beyaz tr layout'lının hemen altında siyahlı görünce o da tr diye düşündüm ama onda Tr diye açıklama yok.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 minutes ago, ZvAnA said:

Evet haklısın, onu farkettim ben de. İtopya'da stokta olmayan beyaz tr layout'lının hemen altında siyahlı görünce o da tr diye düşündüm ama onda Tr diye açıklama yok.

Sırf o yüzden hyperx de aldım ben ama indirimdeydi aldığımda 400 liraydı. Sen bence Steelseries’i al şuan. O hyperx ya itopya’da, ya incehesap’da ya da amazon’da indirime girer tekrar. Steelseries‘in fiyat iyi PBT için. Onu direkt alabilirsin.

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkçe PBT tuş takımı bir defa Aliexpress'te denk geldim, o da baya oldu, bir daha da göremedim, ara ara Aliexpress kontrol edilebilir. Cherry MX switch klavye ise Cherry MX profile keycaps takımları uyar diye düşünüyorum.

Bir de stabilizerlar önemli, bunların da tipleri var, Razer Blackwidow mesela Cherry MX uyumlu değil, başka bir tip, bazen bottom row uyumsuz olabiliyor yine kimi klavyelerde, bir de switchlerde ledler güneye mi kuzeye mi dönük konusu var, karışık gibi oldu biraz ama bir miktar okuma yaparsanız kısa sürede anlaşılır konular.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Steelseries PBT setinde bottom row hem klasik hem modern olarak 2 çift çıkıyor. Corsair’de kullanılan Cherry MX switch’in + bölümü ile tamamen uyumlu. Uyumsuzluk sadece klavyeniz eğer US dizilimli yani küçük enter tuşuna sahip ise 3 tane tuşta olur…

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 4/8/2023 at 3:02 PM, T800 said:

IMG-20230408-142617.jpg

Benim de kullandığım düzenek bu şekilde;

HyperX Alloy Origins 65 Aqua Blue Switch Keyboard / HyperX Rubber Keycaps / Razer Mouse Bungee V3 / Razer Wrist Rest TKL / HyperX Pulsefire Haste / Steelseries Aerox 3 Wireless / HyperX Fury S Pro XL Mouse pad

Bu klavye şu an Itopya'da 1600 TL, genelde 2000 TL gibi fiyatlara satıyorlar başka yerlerde. Newegg'de 136$:

https://www.newegg.com/p/32N-0066-000F1

Şu an bu mesajımı 2021'de aldığım Corsair K60Pro'dan yazıyorum, yani klavye genel olarak fena değil, bir ara çift basıyordu, temizledim iyice. Şimdi daha iyi oldu gibi. Bu da hoşuma gitti. Bir yandan lan bir klavyeye o kadar para verilmez diyorum, bir yandan da piyasa malum. Tavsiye eder misin klavyeyi T800?

Edit: Burada bir incelemesi var:  https://youtu.be/rsc54v-zC8A

Executioner tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Klavye benim beklentimi karşıladı, fiyatı da gayet uygunmuş, ben alırken bu fiyat yoktu, yüzde 60 olan bu fiyattaydı, yüzde 60 olanda da ok tuşları ve del tuşu yok ayrıca, o boyutta bir klavye tercih etmedim o nedenle, ben rahatlık açısından bu boyutta bir modele geçtim, kollarım birbirine daha yakın olursa daha rahat ediyorum ben.

Benim klavye daha eskiydi, 2016 falandı herhalde aldığım zaman, o zaman aldığım Razer Blackwidow V2 lineer Yellow Switch TKL modelini kullanıyordum, bunun ayak ayarlama açısı tek açıydı ki beni rahatsız ediyordu artık, yine sol shift tuşu takılma yapıyordu basarken, yağlama falan gerekiyordu, Space tuşu da öyleydi, ancak bu kadar zaman kullanımda switch sorunu falan olmadı, tuşları da ABS plastik tabii.

Hyperx Alloy Origins 65 Doubleshot PBT tuşlu, aqua switch olan model MX Brown muadili ancak o kadar sert değil, güzel bir tactile hissi var, beni rahatsız etmedi bu kadar uzun süre lineer switch kullandıktan sonra. Klavye bir de adı gibi oturduğu tabla alüminyum, boyuna göre ağır bir klavye. Ben memnun kaldım gayet, fiyatına göre kalitesi iyi bir ürün. Tactile istenmiyorsa lineer switch modeli de var.

Pulsefire Haste'in de yeni modeli çıktı bu arada, Pulsefire Haste 2 olarak, hem kablolu hem de kablosuz, beyaz ve siyah renkli modelleri var, delikli değil. Ağırlık yine gayet iyi, sensör ilk versiyonda 3335 gibi orta seviye bir sensörken bunda 3395. Bunu da bekliyorum şu anda, bakalım gelince belki değerlendiririm, Pulsefire Haste'den de gayet memnunum şu anda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tactile nedir acep diyen benim gibi cahiller için kaynak: https://fragtist.com/sozluk/mekanik-anahtar-turleri-linear-tactile-ve-clicky-ne-demek/  Burada 2. videoda durumu güzel bir şekilde açıklamış. Bu abla da var, bu videosu 230 bin küsur izlenmiş: https://www.youtube.com/watch?v=wAsSR1BCq1w 

Teşekkürler yorumların için, klavye genel olarak bayağı beğenilmiş. Lineer red switch'li model 2000 TL'lerden başlıyor. Aynı fiyatlarda olsa bile aqua switch alırdım herhalde.  Itopya'dan hiç alışveriş yapmamıştım, bir üye olup alımı yapalım bakalım. Bilgisayar kullanmaya başladığımdan beri hep tam boy klavye kullandım ve bundan hiç ödün vermedim. Biraz radikal bir seçim oluyor benim için ama derli toplu düzeni hoşuma gitti klavyenin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2000 TL civarında Epomaker TH80 de var, bunun tuşları MX profile değil, MDA olması lazım, eğim daha farklı gördüğüm kadarıyla MX profile göre, TKL klavyedeki tüm tuşlar var ancak daha kompakt hali, boyunun %65 klavyeler ile çok daha farklı olacağını zannetmiyorum kompakt alanda olması nedeniyle tuşların.

Bunlarda bir de istenildiği takdirde çıkarılabilen switchler var, üstündeki switch ile alınıp daha sonra keyfe göre uyumlu switch alınarak değiştirilebilir, yine bu fiyatta hem Bluetooth hem de 2.4GHz Wireless klavye olduğunu zannetmiyorum. Beraber gelen tuşları da Doubleshot PBT. TH66 model numarası ile %65 modeli de var.

Switchlerde de Gateron Pro'nun bazı modellerinde olduğu gibi fabrikasyon yağlanmış olarak gelenleri var.

Amazon Türkiye üzerinden alınabiliyor gördüğüm kadarıyla ancak taksit yok, nereden geliyor bilemiyorum, garanti olduğunu da zannetmiyorum hâliyle. Ancak dikkatimi çekti bazı klavye modelleri. 

Son olarak oyun için kullanılacak klavyenin bulabiliyor iseniz latency değerlerini bulmaya çalışın, her klavye oyun kullanımına uygun olmuyor, bazı böyle Custom modeller yazma işleri için uygun, oyun kullanımı çok düşünülmemiş olabiliyor.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi sipariş verdim, sipariş verirken uğraştırdı biraz. Sonunda alımı yaptım, sayfayı yenileyince klavyenin fiyatı 2200 TL'ye çıktı. Son saniyede aldım herhalde :)

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada ben bu Hyperx Kingston'a ait biliyordum bu kısımlarını HP almış, Kingston'a ait diğer kısımları bilmiyorum ancak bu mouse, klavye v.b. oyun ile ilgili ekipmanlar kısmı HP'ye ait, bugün Razer Wrist Rest'i başka bir klavye var TKL onunla eşleştirdiğim için Hyperx 60-65 kompakt bilek desteği aldım, onun altında HP yazıyor, o şekilde dikkatimi çekti, mouse pad altında Kingston yazıyordu diye hatırlıyorum benim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler. Evet uzun zaman oldu Hyper X'in satılması, satılmasından sonra da çizgisini devam ettirdi Hyper X, umarım böyle gider. Aslında güzel gidiyordu kendi alanında, logosu olsun, imajı olsun gayet isim yaptı piyasada. Neden satma gereği duydu acaba Kingston? Paraya çok acayip ihtiyacı olduğunu sanmıyorum açıkçası : ) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Klavye elime ulaştı, gerçekten basım hissi, ağırlığı kalitesi çok iyi. Ama alışamadım. Standart klavye düzenine öyle alışmışım, öyle gözü kapalı kullanıyorum ki alışamadım. Zaten bu klavyeyi yazı yazmak için değil oyun oynamak için kullanacağım, alışmam kolay olsun diye bu aralar arada oynadığım ilk Blood oyunun remastered versiyonu olan Bood- Fresh Supply'ı denedim, olmadı, tuşların boyutundan mı ne elim ağrıdı bir süre sonra şimdilik rafa kaldırdım ama tekrar deneyeceğim. Eğer benim için problem olmaz diyorsanız tavsiye ederim, gerçekten kaliteli bir klavye.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 minutes ago, Executioner said:

Klavye elime ulaştı, gerçekten basım hissi, ağırlığı kalitesi çok iyi. Ama alışamadım. Standart klavye düzenine öyle alışmışım, öyle gözü kapalı kullanıyorum ki alışamadım. Zaten bu klavyeyi yazı yazmak için değil oyun oynamak için kullanacağım, alışmam kolay olsun diye bu aralar arada oynadığım ilk Blood oyunun remastered versiyonu olan Bood- Fresh Supply'ı denedim, olmadı, tuşların boyutundan mı ne elim ağrıdı bir süre sonra şimdilik rafa kaldırdım ama tekrar deneyeceğim. Eğer benim için problem olmaz diyorsanız tavsiye ederim, gerçekten kaliteli bir klavye.

fotoğraf yoksa inanmayız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok