Klavye / Mouse / Mouse Pad Önerileri
1 1

Bu konuda 121 mesaj var

Güle güle kullan bakalım. :)

Klavye görünümü, tuşlar, tuş hissiyatı tamamen zevk meselesi. 

Mouse kullanımında bir de en önemli şey şekil, biçim. Kimseye kafadan bu güzel mouse falan denilemez. Tavsiye isteyen olur ise el ölçüsünü belirtir ise iyi kötü daha isabetli olur.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim el ölçüsü geniş ancak parmaklar kısa, orta büyüklükte diyebiliriz, palm benzeri bir tutuşum var.  1600DPI kullanıyorum hep, oyun içi hassaslık ile hallediyorum gerisini. Şimdi yine olmayacak ancak çok kabaca söylemek gerekir ise oyun içi hassaslık ayarını çok yüksek olasılıkla yarısına indiririm hep varsayılan değerin. Genellikle bilekten hareket kullanıyorum, kol hareketi de devreye giriyor. Bu şekilde en rahat ettiğim mouselar Zowie EC2, Hyperx Pulsefire Haste(şu anda bunu kullanıyorum), Steelseries Aerox 3. Daha az rahat gelen modellere gelirsek Razer Viper, Razer Basilisk V1, Cooler Master MM710, Logitech G303, Logitech G Pro(Şu anki G305, G203 ile aynı şekil) katiyen olmayanlara örnek vermek gerekirse Razer Deathadder(şöyle böyle), Razer Mamba, Logitech G903. 

360 derece dönmek için mousepad üzerinde kaç cm hareket ediliyor bu önemli, Google'dan aratırsanız aynı dönme mesafesini bozmadan oyundan oyuna hassasiyet ayarı çeviricilerini bulmak mümkün.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mouse'larda bir de son zamandaki Pixart sensörleri ile MotionSync geldi, Razer'da Focus+ ve sonrası modellerde bu özellik var ve default olarak açık, kapatmak mümkün değil bildiğim kadarıyla, bu mouse için Freesync/Gsync gibi birşey, merak edenler daha araştırma yapabilir konu ile ilgili. MotionSync kapatılıp açılabilen mouse modelleri de var. Yine bazı sensörlerde 1600 ayarlasanız bile 1600 tam olmaz, altı olur, üstü olur v.b. Çok hassasiyet istiyorsanız bu konuları araştırmanız iyi olur mouse modeli ile ilgili. Yine polling rate de sabit olmayabiliyor ayara rağmen, bu da araştırılabilir.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, wazzap said:

Çok ışıklı değil mi o yahu? Ben istemezdim şahsen.

Işığın parlaklığını istediğin oranda kısabiliyorsun, orda adam fotoğraf çekecek diye %100 yapmış muhtemelen.

Neyse klavye geldi zaten, PBT tuş takımları da gelsin de kendi fotoğrafımı koyarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

IMG-E2081.jpg IMG-E2082.jpg

IMG-E2084.jpg  IMG-E2085.jpg 

Henüz bilgisayara bağlamadım, bugün pleasure delayer moddayım.

İlk izlenimler:

• EYY STEELSERIES... bu kalibrede bir klavyede plastik kablo nedir ? Çok daha basit klavyeler bile örgü kablo ile geliyor. Bu noktada bu 2019 model yaşını belli etti, çünkü 2023 modelde kablo hem örgü hem de usb-c şeklinde çıkabiliyor. 
  • Kablonun güzel olan tarafı ise altındaki kanallar sayesinde kablonun çıkışını sol-orta-sağ olmak üzere istediğiniz taraftan verebiliyorsunuz. Benim özellikle işime yarayacak.
  • Keycapleri daha paketten çıkarmadan PBT'nin kalitesi belli oluyor. Steelseries bu PBT'leri Türkçe olarak yapsa iyi para kazanır ya da HyperX TR tuş takımında ABS yerine PBT kullansa güzel olurmuş. Neyse artık klavyeyi çok iyi fiyattan yakaladığım için 2 ayrı tuş takımı almak üzmedi.
  • Mıknatıslı bilek desteği hakkında şüphelerim vardı, hem mıktanısı, hem de altındaki kaydırmaz ayakları çok sağlam. bunu güzel düşünmüş steelseries çünkü diğer markalarda bilekliği klavyeye bağlayan plastik parçalar yanlış bir hakeket sonrası kırılabiliyor. 

Şimdi gelelim asıl satın alırken farketmediğim olaya. Klavyeyi koydum, tuşları deniyorum... Ortadaki ana bölümdeki tuşlar ile yukardaki sırada ESC-12 Fonksiyon Tuşu- ve sağ bölümdeki Ok/Yön tuşları- INS-DEL-PAGE UP olan 6'lı bölümün basış hissi faklı...

Sonra kutuya baktım 62 tane Omniport Switch, 23 tane Red Switch yazıyor. Yani ana bölüme actuation ayarlanabilir omniport'ları koymuş, dış bölüme red switch koymuş, yahu bundan mı tasarruf ettiniz be adamlar :lol: 

Satın alma tercihimi değiştirmezdi fakat hiçbir yerde okumadım bunun böyle olduğunu, klavyeyi alan %95 çoğunluğun da farkedeceğini sanmam. Farklı switchler kullanmış ve özellikle Red Switch'i sevmeyen biri olarak benim parmağımın hissinden kaçamadı bu durum.

Aslında bu yazıyı yazarken klavyeyi bağlayıp bir orjinal keycapleri ile kullanıp denesem iyi olurdu. Corsair K70 Rapidfire ide vedalaşmanın zamanı geldi. Güzel günler geçirmiştik, 1.2mm Actuaiton'a sahip Cherry MX Speed Switch'leri özleyeceğim diyemiyorum çünkü Apex Pro'daki Omniport Switch'leri istersen 1.2mm'ye ayarlayabiliyorsun. 0.4mm ile 3.6mm arası istediğin şekilde -hem de oyundan hiç çıkmadan- klavyenin üstündeki OLED ekrandan ayarlayabiliyorsun.

1.2mm  actuation standart 2mm'ye göre oyunlar için gerçekten avantajdı ama ne yalan söyleyeyim yazı yazmak için çok keyifli değil çünkü yanlış harfe basma ihtimalin artıyor. şuan Apex Pro'daki 0.4mm'yi düşünemiyorum bile heralde tuşun üstüne üflesen aktive olur. ben ilk aşamada 1.6mm deneyeceğim. Sonra oyunlarda 0.8mm yazı yazarken 2.4mm gibi kullanmayı düşünüyorum.

Neyse çok uzattım artık takayım şu klavyeyi bilgisayara :zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlk mesajda yiğidi öldürdük, şimdi hakkını teslim edelim.

2019 modelde actuation 0.4mm ile 3.6mm arasında seçilebiliyor, 2023 modelde ise 0.2mm ile 3.8mm arasında...

Klavyeyi ilk bağladığımda, üstündeki OLED ekranın menüsünden bakınca 0.4 ve 3.6 arası ayarlandığını gördüm.

Sonra SteelSeries GG programı üzerinden Engine'a girince, yeni firmware update olduğunu farkettim.

Çok uzatmadan, update sonrası actuation aralığı 0.2mm ile 3.8mm arasına çıktı.

Helal olsun, bunu çoğu firma yapmazdı, yeni modelde sunulan bir özelliği, yazılım güncellemesiyle eski modele de uygulamazlardı.

Bu konuda SteelSeries benden tam not aldı.

-

Şuan klavyenin üstündeki orjinal ABS keycaplar ile yazıyorum, cidden çok keyifli.

Parmaklarım K70 Rapidfire'daki Cherry MX Speed Switch'lere öyle alışmış ki. 2.2mm actuation ile yazı yazarken bası tuşlara basışım hafif geliyor ve bazı harflere basmamış gibi oluyorum.

1.8mm'ye düşürünce bu sorun da kalmadı. 1.2mm nin sinir harbinden sonra cidden çok güzel geldi.

0.2mm'ye düşürdüm, bu şekilde ne yazı yazılır, ne oyun oynanır, parmağın tutuş üstünden geçse aktve oluyor.

10.000 DPI ile mouse kullanmaya alıştığım gibi 0.2mm actuation'a da alışırdım ama bu yaştan sonra oyunlarda kanıtlayacağım bir şey kalmadı, o yüzden gerek de yok :bigstar:

Actuation ile oynayabilmek büyük bir avantajmış, bunu burda istediğim kadar yazayım, denemeden anlamak imkansız.

Şimdi biraz Last of US oynayayım, sonra daha orjinal ABS keycapleri söküp PBT'leri takacağım :D

nk4yqfa.JPG lqygnx0.JPG

Numpad olmayışının farkında değilim şuan, TKL'nin şimdilik bir artı veya eksisini görmedim, daha uzun süre kullandıktan sonra yorumunu yapmak lazım. Ama şu bir gerçek ki masa biraz daha rahatladı ve mouse'u klavyeye yakın konumlandırabilmek de iyi oldu...

Executioner, Mono, T800 and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uğraştım ama değdi:

gd9wnoa.JPG 8zhh3cv.JPG 2yg4gue.JPG

fotoğraf çekileceğiz diye parlaklığı %100 açtım, hemen kızma @wazzap

ps: şimdi bu Gökhan laf eder, parlaklığı ayarlayıp, odamda normalde de kullandığım loş aydınlatma ile tekrar çekeyim:

(aslında fotoğrafta gözükenden daha loş ortam fakat iphone'un kamerası güzel çıksın diye kendi otomatik arttırıyor fotoğrafın parlaklığını)

t3pojc6.JPG

-

Türkçe karakterler ve yanlarındaki noktalama işaretleri HyperX, diğer bütün tuşlar Steelserien'in Double Shot PBT Puding özellikli tuşları.

Görsel olarak benim içime sindi, tabi zevk meselesi, beğenmeyen de olabilir.

Benim amacım hiçbir zaman Pudding tuş takmak olmadı. Fakat pudding özelliği olmayan PBT tuş Türkiye şartlarında bulmak hem çok pahalı olacaktı, hem de çok bekleyecektim gelmesini...

-

Şimdi şunu en baştan söylemek lazım. @T800 Tolga Abi bana bu PBT tuşlardan bahsetmeseydi, ben bu Apex Pro klavyenin orjinalinde gelen ABS tuşlar ile mutlu mesut yaşardım. K70'in emektar ABS tuşlarından sonra Apex Pro'nun kendi tuşları açıkçası bana çok güzel geldi.

Şuan ise PBT tuşlara basarken söyleyebilirim ki, PBT cidden fark vermeye değer keycap'ler. ABS'ni pürüzsüz, parlak, kaygan yüzeyinden sonra açıkçası PBT ilk başta zımpara kağıdı gibi geldi. Fakat şuan kullandıkça görüyorum ki, ABS yüzeyde parmaklar kaymasın diye kasıyormuşuz.

Parmak PBT üstünde daha sabit kaldığı için yazı yazması çok daha rahat ve doğal geliyor.

Tabii ki bunlar çok kısa süreli kullanım sonucu olan izlenimlerim ama beğendim. Teşekkür ederim tavsiye için Tolga Abi.

-

Üst seviye klavyeler hep ingilizce geliyor. Bu şekilde 2 faklı tuş takımı birleştirilerek hem PBT tuşlu hem de Türkçe bir klavye daha olduğunu düşünmüyorum memlekette. Orjinal bir çalışma oldu. :D

Executioner, wazzap, T800 and 2 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

8wyswrb.jpeg

Rival 5, kardeşleri Aerox 3 ve Rival 3 ile beraber.

-

İlk izlenimim çok olumlu, küçük bir mouse değil. Elimi doldurdu. Baştan Rival 5 alsaymışım daha iyi olurmuş ama Rival / Aerox 3 ile markaya alıştım, zaten sudan ucuza almıştım ikisini de.

Windows "Pointer Speed" default ayardayken, Razer Death Adder Chroma'yı 10.000 DPI'da kullanıyordum, Deathadder'a elim çok alışık olduğu için o hızı benimsemiştim.

Rival 5 ise 18000 DPI, yani bu hızda kullanabilen varsa gelsin alnından öpeceğim. Şimdilik 6400'e ayarladım.

Acaba mouse'da sensivity yüksek tutup, windows ayarından hızı kısmak daha keskin ve net bir sonuç mu verir, bundan emin değilim bir araştıracağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://thegamingsetup.com/gaming-mouse/buying-guides/dpi-guide

şöyle bir şey buldum, windows ayarını kesinlikle arttırmayın yoksa piksel atlar demiş. Bu konuda ben de böyle düşünüyorum.

siz ne dersiniz, Mouse'dan yüksek DPI ayarlayıp, windows pointer speed'i mi kısmak daha iyi, yoksa o ayara ellemeden mouse'un DPI üzerinden mi ayar vermek daha doğru olur ?

ps: galiba aradığım cevabı buldum.

https://www.overclock.net/threads/dpi-vs-microsoft-pointer-speed.1265192/

3 ve 7 numaralı mesaj güzel açıklamış.

Windows ayarını default bırakıp, mouse'u yüksek DPI kullanıp, sensivitiy ayarını da oyundan biraz kısmak en net sonucu veriyor.

ps2: burda daha da güzel açıklamış.

https://www.sportskeeda.com/gaming-tech/high-dpi-vs-low-dpi-better-gaming

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, wazzap said:

Forumda 800 dpi kullanan bir tek ben miyim arkadaş? Napıyorsunuz o kadar yüksek dpi ile?

O durum fareyi nasıl hareket ettirdiğine göre değişir, bilekten hareket ettirmeye alışık birisi nasıl kullanabilir mesela ? Zor olur gerçekten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, wazzap said:

Forumda 800 dpi kullanan bir tek ben miyim arkadaş? Napıyorsunuz o kadar yüksek dpi ile?

800'e masa yetmez.

1400 dpi'da sabitledim ben.

Kendi kendime oyunlarda ve masaüstünde testler yaptım, en isabetli en verimli sonucu veren 1340-1400 dpi oldu.
Yüksek dpi kullanmadım da değil, senelerde 5700-6400dpi kullandım ama nedense 1300-1600 aralığı daha doğal geliyor.

Bu arada farenin dpi değiştirince hassaslaşma mevzusu çoooook eski farelerde görülen bir şey. Modern farelerin sensörü siz hangi dpi'ı ayarlasanız da ayarlayın en yüksek hız ve çözünürlükte devamlı çalışıyor, sizin seçtiğiniz dpi sadece raporlama matematiğini değiştiriyor.
Yani fareden dpi düşürme ile fareden yükseltip windowstan düşürme arasında pek bir fark yok, hatta windows'dan ellemezseniz dahi iyi çünkü math.round(x) ile yuvarlıyor elleyince.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, Whooosh said:

Bu arada farenin dpi değiştirince hassaslaşma mevzusu çoooook eski farelerde görülen bir şey. Modern farelerin sensörü siz hangi dpi'ı ayarlasanız da ayarlayın en yüksek hız ve çözünürlükte devamlı çalışıyor, sizin seçtiğiniz dpi sadece raporlama matematiğini değiştiriyor.
Yani fareden dpi düşürme ile fareden yükseltip windowstan düşürme arasında pek bir fark yok, hatta windows'dan ellemezseniz dahi iyi çünkü math.round(x) ile yuvarlıyor elleyince.

Doğru bir tespit.

18000 DPI mouse alıp 8000 DPI'da kullanınca malın hakkını veremiyoruz gibi bir his oluştu heralde bende. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tuhaf gelecek ama pro oyuncular içinde 800dpi üstünde kullanan pek yok, çoğunluk 400-450 dpi fare kullanıyor. En en en yüksek kullanan 2000dpi falandır.

18.000'i default Windows/oyun içi ayarlarla kullanmaya kalksan robot el lazım. Kalp atışın bile fareyi hareket ettirir (şaka yapmıyorum). Gereksiz mazoşistlik.

Marifet de değil zaten bu, alışkanlık meselesi. Hangi ayarda mutlu iseniz orada kalın, gerek yok öyle şeylere

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Profesyonel olarak oyun oynayarak para kazanan elemanlarda başka birçok değişik şey de var, mesela 4:3 çözünürlükte CS:GO oynamak gibi. Burada önemli olan kas hafızası, daha evvel bahsettiğim gibi kendi çevrenizde tam turu mousepad üzerinde kaç santimetre mesafe kat ederek atıyorsunuz? Burada rahat edilen mesafe bulunup her oyunda buna göre "edpi" ayarlamak aynı kas hafızası ile devamı getirir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pro örneğini şundan dolayı verdim. Pro gaming diye satılan farelerin hepsi yüksek dpi özelliklerine sahip olmasına rağmen gerçek pro oyuncuların hiç biri yüksek dpi kullanmıyor. Buradaki tezata dikkat çekmeye çalışıyorum.

Firma bir pro oyuncunun adıyla xx edition fare çıkarıyor ve 20000dpi diye reklam yapıyor ama o farenin üstünde adı yazan pro oyuncu 450 dpi kullanıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Whooosh said:

Pro örneğini şundan dolayı verdim. Pro gaming diye satılan farelerin hepsi yüksek dpi özelliklerine sahip olmasına rağmen gerçek pro oyuncuların hiç biri yüksek dpi kullanmıyor. Buradaki tezata dikkat çekmeye çalışıyorum.

Firma bir pro oyuncunun adıyla xx edition fare çıkarıyor ve 20000dpi diye reklam yapıyor ama o farenin üstünde adı yazan pro oyuncu 450 dpi kullanıyor.

Tabii, anladım onu. :)

Pazarlama faaliyetleri elbette, bu tip donanımlarda daha çok hangisi ile daha rahat ederim diye bakmak, araştırmak daha önemli bence, ergonomi, rahatlık, kol serbestliği olduktan sonra çok abuk durumlar olmadıkça x sensördü y sensördü farketmez fazla. Hepsini bir pakette yakalamak elbette çok iyi olur. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

IMG-20230408-142617.jpg

Benim de kullandığım düzenek bu şekilde;

HyperX Alloy Origins 65 Aqua Blue Switch Keyboard / HyperX Rubber Keycaps / Razer Mouse Bungee V3 / Razer Wrist Rest TKL / HyperX Pulsefire Haste / Steelseries Aerox 3 Wireless / HyperX Fury S Pro XL Mouse pad

T800 tarafından düzenlendi
Executioner and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Peki bana Brown switch veya benzeri hissiyatlı G710+ yerine koyabileceğim bir klavye önerebilir misiniz ? olmadı şu Razer'ı satacağım. Modelini falan bile hatırlamıyorum, aldım yarı fiyatına geliyor diye duruyor öyle :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hyperx Aqua Blue switch anladığım kadarıyla MX Brown benzeri, onun gibi sessiz tactile ancak bu ondan daha hafif okuduğum yorumlara göre.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, allreadydead said:

Peki bana Brown switch veya benzeri hissiyatlı G710+ yerine koyabileceğim bir klavye önerebilir misiniz ? olmadı şu Razer'ı satacağım. Modelini falan bile hatırlamıyorum, aldım yarı fiyatına geliyor diye duruyor öyle :D

razer'ın green switch'ine de bakabilirsin, his olarak çok güzel ama kalite olarak razer çöplüğü olabilir.

https://www.razer.com/razer-mechanical-switches

https://www.hepsiburada.com/razer-blackwidow-v3-green-switch-turkce-rgb-mekanik-gaming-klavye-pm-HB00001B4176

Bunun TKL ve mini versiyonları da var

Dün incehesap gaming gecesi altında baya uygun bir fiyata sattı, hatta alsam mı acaba denemek için dedim ama sonra "razer yahu delirme" diyerek kendime engel oldum :lol:

-

Steelseries Apex 5'de his açısından çok güzel diyorlar, ama orjinal mekanik değil, hibrit. Ucuz da sayılmaz. Aslında ben ona niyetlenmiştim ama nerdeyse aynı fiyata Apex Pro bulunca kaçırmadım.

Hiçbirinin orjinal Cherry MX Brown Switch kadar güzel olacağını sanmam, ama pahalı kaçtığı için klavye üreticileri daha uygun fiyatlı switch'lere yöneliyor.

https://www.akakce.com/arama/?q=brown+switch

Aratınca ucuza bir sürü klavye çıkıyor ama Logitech de dahil hiçbiri artık orjinal Cherry switch kullanmıyor. Das Keyboard falan bulmak lazım.

-

Tactile yerine lineer basış istersen Apex Pro'yu kesinlikle tavsiye ederim. Blue ve Brown switch'den alınan o güzel his yok ama tabii ki...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok