Garip bilgisayar problemi...
1 1

Bu konuda 14 mesaj var

Geçen hafta format sonrası programları kuruyordum.Restart istedi ve bir daha görüntü alamadım.

Anakart üzerinde VGA_LED sürekli yanıyor.Başka bir ekran kartı ile denedim sonuç aynı.Ses kartı çipi daha önce bozulmuştu ikisi bir arada halledilsin diye garanti kapsamında tamire gönderdim.

Anakart biraz önce geldi.Arızalı olduğu tespit edilen ses kartı çipi değiştirildi.Tüm testleri yapıldı.OK diyor.

Ekran Kartı : Başka bir ekran kartı ile aynı sorunu aldığıma göre sağlamdır diye düşündüm.

Ram : 3 ünün birden bozulma ihtimali ? Ayrıca tek tek ve tüm slotlar denendi.

İşlemci : Daha önce aynı sistemde 2500K kullanıyordum ve 5100MHz  civarı kullanırken bilgisayar açılıyor ama belli bir yerden sonra kitleniyordu.1155 soket başka işlemci alıp denediğimde çalışmasına rağmen 2500K nın rahmetli olduğunu anladım.Sonra onu satıp 2600K kullanmaya başladım.

Siz olsanız ne yapardınız ? Deneme amaçlı 1155 Soket yeni işlemci alıp deneme yapmalımıyım.Yoksa bunun ekran kartı ışığı arıza veriyor tam tamir görmemiş diye tekrar servise mi göndermeliyim ?

Bileşenler :

Asus P8-Z77 Pro Anakart

Intel 2600K İşlemci Günlük 5050MHz Overclocked

Xtreem 3x2 Gb 2000MHz ram

MSI Radeon 6850 Ekran Kartı

Zalman 850 Watt PSU 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam 5050-5100 mhz gibi değerler için nasıl bir soğutucu kullanıyorsunuz? Çünkü anladığım kadarıyla bu değerlerde günlük kullanıyormuşsunuz. Benim custom su soğutmayla 2600k işlemcimi 5400mhz gibi değerlere sırf benchmark amaçlı çıkıyor, günlük 5*0 ghz kullanabilsem de işlemciyi yormamak adına 4.8ghz kullanıyordum. Eğer hava soğutma ya da giriş seviyesi hazır su soğutma kullanmışsanız ısınan havaları da düşünürsek işlemcinin gitmiş olma olasılığı çok yüksek.İşlemcinin çekirdek sıcaklıklarını kontrol ediyor muydunuz?

Bir de asus z77'leri bilmiyorum ama anakart üzerinde bir vga led uyarısı varsa muhtemelen bu işlemci içindeki grafik yongasını işaret ediyordur. Bu da tahminim o ki işlemcinin yandığını gösteriyor. Gerçi cpu led kırmızı falan da yanması lazım bu durumda. Anakart üzerindeki vga çıkışından görüntü almayı denediniz mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşlemci içindeki grafik yongasından görüntü almak istediğimde yine VGA_LED ışığı sürekli yanıyor.Büyük ihtimalle işlemci arızalanmış gibi.

Sıvı soğutmam Cooler Master Seidon 120V.Çift fanla kullanıyorum ve anakart üzerinde 3 tane daha ekstra fan var.

Şimdi 1155 soket ikinci el bir işlemci için 500 lira vermek yerine Asus Z97 Pro Gamer 521 TL ve Intel G3258 Cpu 211 TL alayım diye düşünüyorum.Anakartı birilerine hediye ederim. :)

1155 soket işlemci bulmak artık çok zor olduğundan ileride 1150 soket daha güçlü bir işlemciye geçebilme fırsatını korumak adına Z97 çipli bir anakart mantıklı geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

400 liraya 3570K var.2500K göremedim.Anakartın garantisinin bitimine yaklaşık 9 ay var.Hem eskisi gitsin yenisi gelsin hemde G serisi işlemci ile oynarım diye düşündüm.Vereceğim paradan daha çok en verimli nasıl olur diye düşünüyorum.Eğer anakart ihtiyacı varsa seve seve hediye ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hem %100 arızalı parçayı bilmediğim için sıfır parça ile değişim yapmak daha huzur verici bir çözüm gibi görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim P67 anakartım beni bir 10 sene daha götürür hocam, espiri mahiyetinde yazdım yine de teşekkür ederim  :)

Bu arada sormak isterim, 5 GHz'e hızaşırtma yaptığını yazmışsın. Cidden bu kadar fazla işlem gücüne ihtiyaç duyuyor musun? 5 GHz'e çıkabilmek için işlemci voltajını hatırı sayılır derecede arttırmak lazım çünkü; bu da işlemciye zarar verebilir. Muhtemelen işlemci bu yüzden bozulmuştur. Bugün 4.5 GHz seviyesine hızaşırtma yapacağın bir Core i5-i7 işlemci her uygulamada çok yüksek performans sunar, 5 GHz'i zorlamanın özel bir nedeni mi var?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olabildiğince hızlı kullanmak potansiyeli değerlendirmek adına yapmıştım.Ayrıca 4.5 ile 5 GHz arasındaki farkı görebildiğim için ne kadar hızlı olsa o kadar iyidir diye düşünmüştüm.Ayrıca eski alışkanlıklar var tabi.Yıllar önce Mmx166 işlemciyi Mmx 233 çalıştırmakla ve aradaki performans farkını görmekle ok yaydan çıkmış oldu.Şimdi ne bulsam overclock etmeye çalışıyorum.Birazdan Bursa'ya doğru yola çıkıyorum.Eskişehir Vatan'da aradığım parçalar yok.Asus Z97 Pro Gamer anakart ve G3258 işlemci almaya gidiyorum.Hem motorla dolaşmış olacağım hemde akşama 5GHz de yakmak için yeni işlemci almış olacağım.Sistem düzgün çalışırsa anakartı elden çıkarırım.Böylece 1155 soket işlemci ile aynı miktarda yaklaşık 400 lira masraf yerine 3 sene daha garantisi olan sıfır ürün almış olurum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi yolculuklar, yeni işlemci ve anakartın şimdiden hayırlı olsun diyeyim  :)

Yalnız şunu akıldan çıkarmamak lazım; bizzat Intel'in son kullanıcılara yaptığı uyarıdır. İşlemci üretim teknolojileri geliştikçe ve daha çok bileşen işlemci çekirdeğine entegre olunca, işlemciler voltaj arttırımına karşı daha hassas hale gelmeye başladı. Mesela 32 nm litografiyle üretilen bir işlemci ile 14 nm litografiyle üretilen bir işlemcinin yüksek voltaja karşı toleransı aynı değil ve 14 nm'lik işlemciler yüksek voltaj uygulandığında daha çabuk bozulabiliyorlar. En çabuk bozulan kısım genellikle işlemci çekirdeği içindeki bellek denetçisi oluyor. O yüzden geçmişten gelen bazı hızaşırtma alışkanlıklarımızı terk etmemiz gerekiyor  :)

1.45 volt Sandy Bridge ve sonrası Intel işlemciler için epey yüksek bir değer. Bendeki 2500K işlemcide 1.2 volt ile 4.8 GHz'e kadar çıkabilmiştim ama sistemi sessizleştirmek adına (radyatördeki fanları söktüm) voltajı biraz daha azaltıp 4.5 GHz'e çektim işlemciyi. Soğutma ne kadar iyi olursa olsun, günlük kullanım için 1.3 volt değerini geçmemek lazım yeni nesil işlemcilerde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkür ederim.O kadar yolu gittiğime yeni parçalar aldığıma değer inşallah.İşlemci bozulmamışsa eğer yeni maceralar beni bekler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus Z97 Pro Gamer ve G3258 ikilisini aldım kurdum.Çok şükür sistem çalışıyor.

Daha bi ısındım sanki bi anakarta.Çokta güzel oldu iyi oldu taam mı ?

Artık garantisi devam eden ses çipi değişmiş satılık anakartım var..

Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni parçalar hayırlı olsun. Yalnız neden i7 2600k gibi bir işlemciden sonra giriş seviyesi bir Pentium G3258 işlemci aldınız merak ettim. Tamam tabi bütçe önemli ama eğer işlemci arızalıysa 2.elde 400-500 lira civarına alabileceğiniz i5 2500k veya i7 2600k muhtemelen size G3258 den çok daha fazla performans verecekti

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben ilk zamanlar 4.5ghz günlük kullandığım işlemcimi artık 4ghz civarı kullanıyorum bana yetiyor. Performans farkını arada fps ölçümü vs açmıyorsam hissetmiyorum, eh eskisi gibi öyle bir huyumda kalmadığı için çok önemsemiyorum doğrusu. Arada ki hız farkından ziyade daha düşük voltajlarda işlemcinin stressiz çalıştığını bilmek düşüncesi beni memnun ediyor. :) Geçen sene öyle biraz kaşıntım gelmişti ama şimdi yeni bir platforma geçiş demek tomarla masraf bazende sorunların beraberinde gelmesi demek.

FW update ile anakart 3000 serisi destekliyor belki öyle bir geçiş yaparım diyordum ama i5 2500k oyun için yeterince tatmin edici bir işlemci zaten. İncelediğim testlerde beni arada ki fiyat katsayısına itecek performans farkını vermiyorlar. Sanırım ciddi mânâda teknoloji ve performans farkı uçurumu oluşmadığı sürece daha uzun bir süreç bu düzeneğimi kullanmaya devam edicem. Sadece 2 senedir bir gpu kaşıntım var oda yer yer gaza geliyorum ama sonra beklediğim oyunda hali hazırda elimde ki GTX680 yeterli geldiği için sonradan cayıyorum. :D Henüz başlamadım gerçi ama bi ihtimal belki witcher 3' te artık beni gerebilir. Tabi ben uzun vadede 1080p benim için yeter daha tepe işler için alakam olmaz görüşünde olduğum için belki bu bile yeter gelicek yine.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok