VR/AR haberleri (Oculus Rift, MS Hololens, Sony Morpheus...)
3 3

Bu konuda 1.273 mesaj var

Pimax ile ilgili:

(1) Kickstarter'da iki milyon dolari gectiler ama bu bizi yaniltmasin, Kickstarter startup seklinde piyasaya yeni giris yapmiyorlar, hazirda satilan urunleri mevcut. Yani tedarik, uretim, dagitim konusunda deneyimsiz degiller.

(2) Tracking'i, lens tasarimini ve yazilimi Valve'dan, LCD'yi ureticiden alip Pimax gibi bir firma 2018 basinda bu urunu bir araya getirebiliyorsa devlerin bunu yapamamasi icin bir sebep yok.

Pimax 8K ile ilgili:

(1) Oyunlarin native FOV ile render edilecegi kesinlesti. SteamVR hallediyor.

(2) Ekranin RGB oldugu kesinlesti. OLED pentile dizilimden daha yuksek efektif cozunurluk sagliyor.

(3) Valve'in Knuckles kumandasi klonu bir tasarima gectiler. Buyuk ihtimalle Valve tasarimini paylasiyor ve 2018'de piyasaya gelecek diger SteamVR cihazlari da benzer kumandalarla gelecekler.

Pimax 8K hakkinda simdiye kadar olumsuz bir inceleme gormedim.

http://www.tomshardware.com/news/pimax-8k-vr-headset-trial,35745.html

Tom's hardware'in deneyiminden keyifli alintilar:

The Pimax 8K headset is a SteamVR-compatible device, and it takes full advantage of Valve’s SteamVR Tracking technology.

It’s hard to believe how light the headset is considering its size—the Pimax 8K is much wider than a Vive, but it’s also significantly lighter.

In our experience, the Pimax 8K headset doesn’t suffer from SDE at all, and we looked hard to try to perceive any hint of the subpixel grids.

The clarity of the Pimax 8K is incredible when compared to the Oculus Rift and the HTC Vive.

The colors were vibrant, and the whole scene was bright, and the extra viewable area gave us a significant advantage in the game.

Normally, when you play Fruit Ninja, you must turn your head from side to side to see all the fruit flying in the air. With the Pimax 8K headset, everything was within view at all times.

We've seen a lot of discussion online about the image in the Pimax headset being stretched, with people suggesting that games are rendered at the same FOV as the Vive and then stretched. We did not observe such characteristics, and the Pimax representative told us that SteamVR handles the native FOV of the headset.

With some refinements, the final product could be the headset to own.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pimax 8K'nin ucuncu prototipi. PSVR tarzi strap, lensleri hareket ettiren IPD ayari.

Oculus ilk kuruldugunda "dev firmalarin bir suru onceligi ve bir genel stratejisi oldugu icin bize gore agir ilerliyorlar. Biz sadece tek bir seye odakli kucuk ve hizli bir firmayiz, kendi niche piyasamizin onceliklerini dinliyoruz" iddiasindaydilar. O bayragi Pimax devralmis gibi gozukuyor. Yuksek cozunurluk, RGB dizilim, genis FOV, hafif ve konforlu tasarim, keskin tracking PC'de VR'cilarin en cok istedigi seylerdi, hepsini bir araya getirdiler.

Valve'in "Performans ve kalite icin bir odada PC'ye bagimlisin. Bu kisit altinda olabilecek en iyi tasarimi bir endustri standardi seklinde paylasip destekleyecegiz. Derdimiz donanim satmak degil, platform hizmet kalitesi. Farkli markalarin farkli tasarimlarina acik olacagiz, arge ve altyapiyi saglayacagiz" seklindeki yaklasimi bunu mumkun kildi.

Vive/Rift ile oyun dunyasi icine girdik ama Pimax 8K ile uzagi net gormek ve kafayi cevirmeden etrafimizi gormek mumkun oldu.

Ya 2018'de bunu takip eden buyuk firmalar da olacaktir. Ya da Pimax VR meraklilari icin ozel bir konuma yerlesecektir.  Gecikmeler yasanabilir. Yeter ki uretim/dayaniklilik konusunda bir problem cikmasin.

edit: Pimax 8K'in Kickstarter kampanyasi toplanan miktarda Oculus Rift'i gecti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kickstarter'ina para yatiracak kadar guvenmiyorum, bekleyip gormek daha iyi. Goruntu icin 1440p'de 2 goze 90hz (1440p @180hz'e denk gelen) bir veri aktarimi istiyor. Ilk prototipler HDMI'di, simdi Displayport'a geciyorlar. Kisa surede cok is. Yapabilirlerse harika. Eski demolarda 90hz altindalar.

Edit: Mevcut prototip 90hz'de sorun yasiyor, 80hz'de stabil. Zamanla cozebilirler ama 80-82-85hz gibi bir degerde takilma ihtimali var.

Edit2: Acer StarVR'i satin aldi.

https://venturebeat.com/2017/10/29/acer-becomes-the-majority-owner-of-starbreezes-starvr/

Bu da yuksek FOV, yuksek cozunurluk bir VR seti.

2018 ikinci yarisinda yeni Volta'lardan uygun birini alip genis gorus alanli VR'da net goruntu ile takilmak mumkun olacak gibi.

O kadar beklemek istemeyen de Rift veya Samsung Odyssey ile butceyi zorlamadan yili kapatacaktir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Linus genel olarak beğenmiş, çözünürlük ve FOV gayet iyi söylediğine göre, ama biraz baş dönmesi yapmış. LCD ekran ay da FOV yüzünden olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kendisi "ikinci ekran bagliyken performans etkileniyor, o yuzden olabilir" diyor. Ikinci bir ihtimal 90hz yerine 80hz calisan bu prototipin ayni akiciligi saglamamasi. Ucuncu ihtimal bu aleti notebook'a baglayip denemesinden oturu performansin yetersiz kalmasi. Dorduncu ihtimal dunyayi dolasip yipranmis prototip ve base stationlarin tracking hassasiyetini koruyamamasi veya ortamda tracking'in iyi ayarlanmamis olmasi. Besinci ihtimal IPD ayarinin bu prototipte yazilimdan yapilmasi gerektigini farketmemis olmasi (IPD ayari bana gore degil diyor, kosedeki dial'i cevirerek ayarlamaya calisiyor ama bu prototipte o dial gecici bir placeholder, bosa donuyor. Araya bir sonraki prototipten goruntu atmislar). Altinci ihtimal LCD ekranin response time'inin OLED kadar iyi olmamasina hassasiyet ama simdiye kadar deneyen hic kimseden boyle bir yorum duymadim, tested dahil. Yedinci ihtimal SteamVR/oyun/driver uyumu saglayip lenslere ve fov'a gore dogru goruntuyu render eden bir oyun degil, goruntuyu esneten bir oyun kullanmis olma ihtimali (Space Pirate Trainer ile bu cihazi inceleyen gordugum ilk kisi). Bir ara goruntunun geometrisi ile bir yorum yapiyor, belki boyle bir sorun yasanmis olabilir.

8K pazarlama zirvasi isme uyuz olmus, cihaz bir sifir geride baslamis degerlendirmeye. Yine de fov etkileyici, sde iyi, cihaz hafif demesi iyi. Duzgun performansli bir desktop'la yeni prototipleri (mevcut v3 degil, bir sonraki) ve guncel yazilimi deneyenler oldugunda benzer bir yorum olacak mi diye takip etmeli. Bence yeni prototipi de mutlaka ayni sekilde getirirler "abi n'olur incele" diye, yine Linus'tan dinleriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Doom VFR'de hareket ve donusler icin farkli bir cozum var. Teleportation da kullanilabiliyor ama ileri/geri/saga/sola hareket etmek icin VR'a uygun, rahatsizlik vermeme iddiasinda ve hizli bir yontem kullaniyorlar. Videodaki gibi PSVR'da oynayanlar icin donusleri de benzer sekilde yapmak mumkun. VR da olsa oyununu oturarak oynamak isteyenlerin hosuna gidebilir.

Valve'in prototip Knuckles kumandalari icin yeni driver cikti. Parmak takibini iyilestiriyor, kalibrasyonu otomatik ve surekli yapiyor. 2018'de bunu piyasada gorecegimizi dusunuyorum.

http://steamcommunity.com/games/633750/announcements/detail/1455087914526712769

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkçası artık VR'da hareket ederken (shooter tarzı oyunlarda) herhangi bir rahatsızlık duymuyorum. Örneğin eskiden uçuş sim.lerde, dönüş yaparken (uçağın kendi etrafında yaptığı) epeyce rahatsız oluyordum. Artık hiçbir hareket beni etkilemiyor :). Türlü türlü manevralar yapmak çok basit gelmeye başladı. İşin ilginç tarafı, gerçek hayatta da ivme beni rahatsız ederdi, örneğin arabayla hızlı bir şekilde bayır aşağı inerken bile bir garip olurdum. Artık bu da hiç sıkıntıya neden olmuyor, sanırım "VR legs" dedikleri özelliğe kavuştum. O yüzden, teleport olayı bana sıkıcı geliyor, serbest hareket etmek çok daha güzel. Ama yeni başlayanlar için bu hareket sistematiği önemli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Black Friday indirimlerinde Rift $350, bazi Windows MR setleri $300.

https://uploadvr.com/black-friday-deals-2017-rift-acer-vr/

https://uploadvr.com/lenovo-windows-vr-headset-drops-299-black-friday/

Yil sonunda:

https://www.vive.com/cn/product/vive-focus-en/

HTC Vive Focus. Oculus Go gibi standalone ama Windows MR gibi inside-out tracking ile 6dof (positional tracking). Kumanda 3dof (rotational tracking). 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vive tracker'larla full body tracking. Kafadaki kask ve eldeki kumandalar seklinde standart sete 3 tracker eklenmis, biri belde, diger ikisi ayaklarda. Gerisi IK ile cozuluyor, hatalar olacaktir. Belki yeni nesilde diz ve dirseklere de eklenecek kadar kucuk ve ucuz olurlar.

Diger haberlerde Doom VFR cikti ama yorumlara gore biraz yamalanmasini beklemek iyi olabilir. VR'da pek gerekli olmasa da 8XAA acik geliyor, performans yetmediginde oyun dokulardan kistigi icin sonuc bulanik bir goruntu oluyor. Bu ayari degistirenler daha memnun. Oyunun hemen ardindan nvidia uygun yeni driver cikardi, onu kullananlarin yorumlari farkli olabilir. Ilk basta Rift'te calismadi, bugun cikan Steam Beta update'i ile Valve oyunun Rift'te calismasini sagladi, bu da olumsuz yorumlari azaltabilir. Oyunun PS version'unda gamepad ile klasik kayan hareket mevcut ama Vive'da motion controller ile bunu secenek olarak eklememisler. Solaklar icin sol elde silah secenegi yok. Silah olmasi gereken yerde degil biraz farkli bir acida deniyor. Yani benim tahminimce bagimsiz sirket donemindeki "when it's done" yaklasimini surdurememisler ve bunun daha pismesi lazim. Yama ile cozulemeyecek sorunlar degil, yeter ki kaynak ayirsinlar. Klasik kayan hareketini konsoldan girilen binding'lerle cozmek mumkun gibi gozukuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung set ile ilgili farklı yorumlar çıksa da çoğunluk olumlu yönde. 

Yılbaşından önce Avrupa'da saatışa sunulacak deniyor. Amazon'da satılırsa alınır ordan. Yoksa Amazon.de 'de şu anda Oculus 'ta indirim var , onu alabilirsiniz. Ancak satışlarda önemli artış var , VR a girmek için bence iyi zaman.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2018'de goz basina 2Kx2K icin iki secenek var. Biri mevcut tasarimlara Samsung'un yeni uretim OLED'lerinin eklenmesi. Digeri micro-OLED'lerle birlikte  birden cok lens kullanilarak elde edilen kucuk ve hafif gozluk tasarimi. Bu tasarim ortada gorulebilir:

https://www.roadtovr.com/kopin-prototype-vr-headset-lightning-microdisplay/

Bu ufak ve hafif tasarimin sorunu maliyetin yuksek olmasi ve FOV'un dusuk olmasiydi. Anlasilan tek lensli tasarimla arayi kapiyorlar. Bu yuzden 2018'de yeni nvidia kartlar ve Ready Player One ile birlikte ikinci nesil VR setlerinin high-end'de filmdeki gibi ufak ve hafif olmasi mumkun.

Valve'in yeni knuckles kumandalari da 2018'de gelecektir. Samsung OLED panellerin de cozunurlugune gore orta ve alt segment'i olusturmasi beklenebilir, alt segment'te LCD kullanan tasarimlar da devam edecektir. 

2018'de Resident Evil ve Skyrim gibi timed exclusive'ler de PC'ye dusecek. Oculus exclusive oyunlar icin de durum benzer olmali.

Vive cikali iki yil oldu. Rakiplerin karsisina yeni urun cikarmak icin degil, sadece ilk Vive'i alanlara yenisini satmak icin bile olsa piyasaya yeni urun gelmesinin zamani.

Beklemenin sonu yok tabi. Fakat isin dogrusu Samsung Odyssey MS'un VR icin dusuk maliyetli tasarimina "simdilik en iyi" ekrani basarak yaratilmis bir gecici ara cozum. 2. nesil yakin.

IMG_5846.JPG

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung Edyssey 'de kusursuz çalıştığı söylenen inside -out tracking var , bu bile önemli . 1.5 Generasyon olabilir bu. Ben WMD 'da gelecerk görüyroum,  Samsung odyssey de şu an alınabilecek en iyi çözümler arsında. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kumandalar icin tracking'in kusursuz oldugunu iddia eden tek bir makale bile hatirlamiyorum. Ama Odyssey bu kadar ilginizi cekiyorsa cekinmeyin. VR benim icin "eskiden oyunlarin bir heyecani vardi" sendromuna care oldu, PC'yi yeniden heyecan verici kildi. "Hangi secim optimal olur" sorusuna odaklaninca tartisma uzuyor ama yeni bir sey ariyorsaniz herhangi biri ile alacaginiz keyfe deger.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://mashable.com/2017/11/27/acer-mixed-reality-headset-and-controllers-review/?utm_cid=hp-n-1#3UKghS6vemqQ

"The headset tracked the controllers perfectly. I could twist them this way and that and move them all around my body as the virtual version kept perfect sync. The only time the headset appeared to lose them is when I moved the controllers too close — within an inch or so — from my face."

Odyssey 'i alacaktım zaten aam black friday 'de amazon da satılır nasılsa diye bekledim, satılmadı. Hala eklenmemiş görünüyor. Aralık ayı içinde eklenecekmiş(?) . 

Önceliğiniz simulasyon oyunları gibi oturarak oynanan ve kontrolleri zaten kullanmadığınız oyunlarsa bu bence en iyi tercih . Çünkü artan çözünürlük simulasyonu çok daha kullanılabilir yapıyor. 

Şu anda hem Odyssee alınabilir, hem fiyatı nedeniyle Oculus Rift alınır durumda. Fiyatı nedeniyle tercihi zorlaşan Vive oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.engadget.com/2017/12/13/htc-vive-focus-cartwheel-video-hands-on/

Vive Focus, HTC'nin positional tracking yapan standalone cihazi. Cozunurluk yuksek. Ilginc ama Cin piyasasi ile sinirli. Oculus Santa Cruz ile hala prototip asamasinda.

https://www.microsoft.com/en-us/store/collections/12DD-WMR-headsets

MS VR setleri bir gunlugune $200. Kumanda dahil. Iyi fiyat.

https://github.com/omarehaly/DOOMVFL

Doom VFL modu, locomotion ve titresim icin. Bu modla oyundan sikayetler azaldi. Bulanikligi engellemek icin de konsoldan rs_enable 0 yazarak dinamik cozunurlugu kapatmayi tavsiye edenler olmus.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

IMG_5847.PNGCES 2018, Ocak 9-12. SteamVR demolari icin SteamVR'in bir betasi sabitlenmis. Diger gelistiriciler icin yapilmis bir sey olabilir ama Valve'in Knuckles ile bir sunum yaptigini gormek  guzel olur. 2018'de guncel paneller kullanan yeni bir SteamVR HMD, Knuckles kumandalar ve yeni bir oyunla bir tanitim bekliyorum.

TPCast Kablosuz VR incelemeleri olumlu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

CES'de Z390 anakart, yarım kilo çekirdekli kafi leyk (8/16) ve Ryzen 2 bekliyorum. Parasını da koyduk kenara. Sonra 2018 ortasına doğru sıra monitör veya VR/AR a gelecek.. 

Intel, Hatice, üzmeyin beni :cry:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1. Ya Odyssey'de kullanilan 1,440 x 1,600 Samsung paneller Vive'a gelecek.

(edit: resim alanim doldu)

Odyssey ile ayni cozunurlugu tutturmakla yetinirlerse ilk nesil Vive alanlardan upgrade yapanlar nispeten az olur, bunu Vive 1.5 olarak gorup yeni nesli beklemeyi tercih edenler cok olur. Kagit ustunde piyasadaki mevcut VR setleri ile benzer cozunurluk sunmus olurlar, ust seviye urun iddiasi ile yuksek fiyata satmak zorlasir. Ayni cozunurluk + lazer tracking'in ustun bir urun oldugunu iddia etmek teknik olarak mumkun ama satislar limitli olur. Sahsen pas gecerim.

Fiyati mevcut Vive seviyesinden yuksek olmazsa, henuz VR seti olmayan, "Vive mi alsam Odyssey mi" diye piyasayi arastiran potansiyel yeni kullanicilara yonelik bir cihaz olabilir.

2. Ya da Samsung'un gecen yil duyurdugu 2024x2200 paneller Vive'a gelecek:

samsung-vr2.jpg

Samsung'un 2024x2200 panelini kullanirlarsa, bu panel ilk Vive'daki ile birebir ayni boyutta oldugu icin uretim bandinda buyuk degisikliklere gitmeden yeni Vive'i piyasaya sunabilirler. Ilk Vive ile ayni FOV kullanildiginda netlik Pimax'ten de yuksek olur. Piyasadaki en iyi goruntuyu veren VR cihazi iddiasi mumkun olur. Valve'in SteamVR cihazi uretenlere lisansladigi yeni lens tasarimlari da gorsel kaliteyi yukseltecektir. Sonuc gercekten etkileyici olacaktir. Knuckles ile birlikte gelirse ilk nesil Vive alanlar bile onemli bir kismi bu urune ilgi gosterecegi icin satislar yuksek olur. Fiyata hassas olmayan, Touch ve ergonomi sebebiyle ilk nesilde Rift tercih etmis kullanicilarin bir kismini calabilir. Muhtemelen 2018'in ilk yarisinda gelir, nvidia Volta tabanli Geforce'lari ile gazlanir. Sahsen bu urunu almak icin Volta+Vive kombosunun makul fiyata gelmesini beklerim, sonrasinda ikisini birlikte alirim.

Vive piyasaya ciktigindan beri aslinda 1-2 degisim gecirdi, su anda satista olan cihaz orijinalinden daha hafif, kablosu daha ince. Ek olarak satilan Deluxe Audio Strap'deki ergonomik gelistirmeyi de bu mevcut tasarimla birlestirdiklerinde ortaya rahat ve hafif bir tasarim cikiyor. Yeni nesil base station'larin daha hafif ve dusuk maliyetli olmasi lazim. Ortaya cikacak urun tipki Vive gibi $800 civari bir fiyatla piyasaya girip bunu odemeye hazir hevesli arkadaslardan kari topladiktan sonra $600 civarinda bir fiyatla satilabilir.

3. Surpriz at: LCD tabanli bir tasarim. Buna pek ihtimal vermiyorum ama RGB LCD bir tasarimla Valve'in yeni nesil lenslerinin Pentile OLED'den iyi sonuc verdigini iddia etmek mumkun olabilir. Oculus VR benzer bir iddia ile Oculus GO icin LCD panel kullaniyor. Pimax da LCD kullaniyor. Microsoft tasarimli pek cok set LCD kullaniyor, maliyeti de dusuruyorlar.

Bonus: Cozunurluk artisi ile beraber entegre wireless'in da standart gelmesini umanlar var ama ben pek ihtimal vermiyorum. Resmi aksesuar olarak HTC'nin kendi wireless kit'ini piyasaya sunmasi mumkun olabilir elbette.

Pazartesi gorecegiz :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows MR setlerin tek üstünlüğü yüksek çözünürlük değil tabii, en önemlisi inside out tracking olması . Kurulumu ,kullanımı çok kolaylaştırıyor bu . Headset için sorunsuz çalıştığı da görünüyor. Şu andan sonra rakiplerinin bu özelliği eklemeleri gerek.  Samsung Odyssey alacaklar benzer panel geldiği için Vive a dönmezler gibi geliyor bana.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teknik olarak Vive da inside out tracking kullaniyor. Aradaki fark Odyssey'in dis uniteye ihtiyac duymamasi, boylece ilk kurulumun daha kolay olmasi ama tracking kalitesinin (ozellikle kumandalarda) daha dusuk olmasi.

Dis unitesiz inside out tracking mobil VR icin onemli. Kablo ile PC'ye bagli oldugunuzda bir kullanim kolayligi saglamiyor. GearVR'a gelse harika diyecegim bir ozellik. Vive'a gelse ilk kurulum kolayligi icin her kullanimin kalitesini feda etmisler, ne kadar sacma bir tercih olmus derim. Lazer keskinliginde tracking'den vazgecmedikleri icin memnunum.

Kablo ile bilgisayara bagli olup sabit odada sinirli oldugunuz bir sistemde, aslinda fiyati dusuk tutmak icin secilmis ve bu sistemde her gunun kullaniminda bariz domine edilen bir cozumu "ilk gunun kurulumunda domine olmadigi icin o da pareto optimal" diye savunmak sacma ama teknik olarak mumkun. Bundan yola cikarak Windows MR'in daha iyi oldugunu iddia etmek, yani t=0 icin tum t>0 zamanlari feda etmenin daha iyi oldugunu savunmak nesnel olarak mumkun degil. Ayni cozunurlukte olurlarsa tested gibi ortamlarda Vive'in "bariz daha iyi urun" oldugunu duyabilirsiniz.

Ben illa Odyssey alacagim diyenler cozunurluk ayni oldu diye Vive'a cekilmeyebilir ama birinde tracking daha isabetli, otekinde cozunurluk yuksek diye kararsiz kalanlarin secimini etkileyecektir.

Notebook/backpack ile kullaniyorsaniz durum degisir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok