VR/AR haberleri (Oculus Rift, MS Hololens, Sony Morpheus...)
3 3

Bu konuda 1.272 mesaj var

Normalde bu mixed reality videolarini yesil perde onunde cekilen oyuncuyu sonradan oyun dunyasina ekleyerek yapiyorlar. Bu videoda Mac'dan gelen oyun verisini oda goruntusune gercek zamanli ekleyen ARkit ile olayi canli yayina cevirmisler. VR'i grup aktivitesine cevirmek icin guzel bir fikir, Nintendo'nun tarzina benziyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

amazon.de de 440Euro muydu neydi ama kargo vs ile daha ucuza geliyor sanırım toplamda. Şu anda stokta yok ama. 

Oculus için yorumlar pek iyi değil, satış başarısızlığı nedeniyle fiyat düşürdüğü söyleniyor. 

Bu nesli zora sokan çözünülüğün düşük olması ve kablo oldu herhalde.  PS4 Vr iyi satış yakalad fiyat avantajı ile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 saat önce, ResetButton said:

amazon.de de 440Euro muydu neydi ama kargo vs ile daha ucuza geliyor sanırım toplamda. Şu anda stokta yok ama. 

Oculus için yorumlar pek iyi değil, satış başarısızlığı nedeniyle fiyat düşürdüğü söyleniyor. 

Bu nesli zora sokan çözünülüğün düşük olması ve kablo oldu herhalde.  PS4 Vr iyi satış yakalad fiyat avantajı ile.

Kötü yorumları nerede okudunuz bilmiyorum, ancak 2 aydır kullanan biri olarak çok memnun olduğumu söylemem lazım. Tam olarak room-scale deneyimi için 3. sensor almak lazım. Bu haliyle hiçbir sıkıntısı yok diyebilirim. Oyunları ucuz olduğu için Steam üzerinden alıp oynuyorum, Steam oyunlarında da herhangi bir sorun yok. Rift almamın asıl sebebi ise, HTC efendinin Türkiye'ye gönderim yapmamasıydı aslında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 hours ago, Orion said:

Kötü yorumları nerede okudunuz bilmiyorum, ancak 2 aydır kullanan biri olarak çok memnun olduğumu söylemem lazım. Tam olarak room-scale deneyimi için 3. sensor almak lazım. Bu haliyle hiçbir sıkıntısı yok diyebilirim. Oyunları ucuz olduğu için Steam üzerinden alıp oynuyorum, Steam oyunlarında da herhangi bir sorun yok. Rift almamın asıl sebebi ise, HTC efendinin Türkiye'ye gönderim yapmamasıydı aslında.

technologyrevirew da vardı. Cihazın kötü olduğunu söylemiyorlar, Facebook 'un istenen satış rakamlarını yakalayamadığını , ilgili stüdyoları kapattığını vs yazıyordu.  Şu haberle çelişiyor tabii.

https://www.technologyreview.com/s/608267/facebook-is-adding-live-vr-broadcasts-to-your-news-feed/

Denediğiniz oyunlarla , uygulamalarla iglili buraya da yorum yazarsanız biz de birinci elden öğrenmiş oluruz. 

amazon.de nin stoklarına tekrar girecek mi bakalım. 

Newegg de Vive kampanya var bu arada. Corsair keyboard ekleniyor .

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16826918011&cm_re=vive-_-26-918-011-_-Product

Oculus bu kadar indirim yaptıktan sonra mecbur vive da yapacak birşeyler.

Gelecek aydı herhalde , Ms mixed reality cihazlar tanıtılacak. Bunlara kıyasla biraz daha midrange görünümündeler, yine de bir görmek lazım

içerik artıyor görüldüğü gibi.

http://pbs.twimg.com/media/DEitbzuXkAAmJp7.jpg

https://www.nbcnews.com/mach/science/bill-nye-explain-his-eight-principles-everything-vr-event-ncna781296?cid=sm_npd_nn_fb_mc

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 saat önce, epi said:

Gule gule kullanin :)

Teşekkürler. Kısa da olsa bir inceleme yazayım diyordum, ancak üşengeçlik. Aslında bütün olay bir anlık gazla başladı :). PC oyunlarını Gear VR ile oynamak için Riftcat diye bir yazılım var, bir süredir onunla denemeler yapıyordum. Ama akıcı ve gecikmesiz görüntü veremiyor doğal olarak. Bende yeter artık deyip Amazon'a yöneldim. Ben araştırdığım zamanlar amazon.de, ne Oculus'u ne de Vive'ı Türkiye'ye göndermiyordu, şimdiki durumu bilmiyorum. Zaten ciddi fiyat farkı da vardı. Amazon.com'a baktığımda, Vive'ı sadece Prime üyeler satıyordu. Onu da aktif ettim. Ama Türkiye'ye gönderim kapalı. Bunun üzerine rifti araştırmaya başladım. Çoğunluğun ortak kanısı, touch controller eklendikten sonra ile öncesi arasında ciddi deneyim farkı olduğuydu. Controller ile oda ölçeğinde oynama desteği de gelmiş ve ilk baştaki sorunların çoğu da düzeltilmiş. Buna rağmen, sensörlere tam arkanızı döndüğünüzde, bazı ölü açılar (alanlar) olabiliyor. Zaten alırken bunu da bilerek almıştım. Kullananlar, 3. sensörle bu problemin de kalktığından bahsetmiş. 3. sensörü alıp denedikten sonra, aynı fikirde oldum. 3x2.5 metrelik bir alanda hiç sıkıntısız hareket edebiliyorum. Controller ile ilgili de bir sıkıntı yok, milimetrik şekilde takip ediyor. Hatta başlığın alt tarafındaki açıklıktan, gerçek görüntüyle sanalı karşılaştırdığımda, birebir aynı koordinatta olduğunu görebiliyorum. Gear VR'da olmadığı şekilde iyi 3 boyut algısı var kesinlikle. Yakındaki cisimler Gear'da sanki iyi odaklanmamış gibi oluyordu, lensin etkisi muhtemelen. Rift bu konuda oldukça iyi, örneğin silahı yaklaştırdığınızda, gerçekteki gibi düzgün şekilde odaklanabiliyorsunuz.

Öncelikle oda içinde hareket etmek inanılmaz! Deneyim olarak çok farklı, Örneğin touch ile beleş gelen Robo Recall'ı ilk oynadığımda epeyce etkilendiğimi söyleyebilirim. Silahı tutup istediğiniz yere ateş etme, duvarın kenarından bakmadan, elinizi uzatıp ateş etme gibi şeyler yapabilmek çok etkileyici (Bunları gerçekten elinizi uzatarak yapabilmek). Grafik kalitesi de çok iyi. Aklınıza gelen her şeyi yapabilme imkanı, şimdiye kadar alışkın olduğumuz geleneksel oyun mantığını tümden değiştiriyor. Eleven: Table Tennis VR isimli bir oyun var mesela, Steam'den aldım ve ilk seferde farkında olmadan 1 saat civarı oynamışım :). Çok gerçekçi bir şekilde yapılmış ve çok zevkli. Sanki gerçekten masa tenisi oynamak gibi, raketi gerçek gibi tutup falsolu atışlar yapmak çok kolay. Aldığım steam oyunlarının çok büyük bölümünün, oculus'u doğrudan tanıdığını da belirtmeliyim. Bir tanesi ise (John Wick Chronicles) kontrolcüyü steam controller olarak görüyor, ancak kullanımda herhangi bir fark yok. Ayakta oyun oynarken, herhangi bir şekilde baş dönmesi filan yaşamadım kesinlikle, takip konusunda sıkıntı yok. Steam'de oyunun altında hangi donanımı doğrudan desteklediği zaten yazıyor. Ama dediğim gibi sadece Vive destekli dediği halde, gayet güzel çalıştı. SteamVR, Oculus Rift'i hemen tanıyıp kurulum yapmanızı sağlıyor. Bir uyum sorunu yok. SteamVR Home'da gayet güzel çalışıyor. Çoğu oyun Steam üzerinde olduğundan, oyunları oradan başlatıyorum. Sağdaki touch controller üzerindeki menu tuşu ile SteamVR Dashboard'a erişmek mümkün.

Uçuş ve araç simülasyonları da çok ilgilendiğim türler ve tam VR için biçilmiş kaftan diyebilirim. Özellikler DCS ile yaptığım denemeler çok başarılı. Savaş uçağının içindeki klostrofobik hissiyatı çok güzel veriyor. Yakın zamanda X-Plane 11'de tam VR desteği verecek ve uçaktaki tüm tuşları, controller ile yani elinizle uzanarak kullanmak mümkün olacak. Onu da denemek isterim doğrusu. Tabi burada en büyük problem kendini gösteriyor, çözünürlük. Hareketli oyunlarda çok farketmiyorsunuz, ancak simülasyon türü oyunlarda, pek çok küçük düğme ile uğraşmanız gerektiğinden, çözünürlük yeterli değil. Buna rağmen tahmin ettiğimden çok daha güzel göründüğünü söyleyebilirim. Zaten HOTAS kullandığım için, pek çok işi HOTAS üzerinden yapabiliyorum. Araba yarışlarında ise, uzaktaki araçların belli belirsiz olması biraz sıkıntı, ama verdiği hissiyat çok iyi. Şimdilik aklıma gelenler bunlar, soru olursa cevaplayabilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Positional tracking olmamasi sasirtici. Fiyat iyiymis ama.

AR olmasi cok ilgi cekici. Kendi elimde isin kilicimi gorup kendi odamda practice drone'un lazerini kovalama fikri fantastik.

allreadydead beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Galaxy s6'yı aldığımda hep gear vr da alsam mı diye düşünürdüm. Ama bir vive gibi olmayacağından o kadar para vermeye gerek görmemiştim. Nitekim gear vr ilk versiyonlar 500-600 liradan mı ne satılıyordu, geçen sene 350 liaralara düşünce bile pahalı deyip hiç oralı olmamıştım. Sonra bu sene artık 120 liraya satıldığını görünce en azından vr deneyimi yaşayalım diye aldım. Gear VR'ı aldıktan sonra birkaç gün video vs izledim. Roller Coaster'lara bindim. Bu birkaç günlük deneyimde de anladım ki gear vr ile anca vr deneyimi yaşamak için video falan izlenir. Onda da video çözünürlükleri genel olarak tatmin edici değildi, ya da çoğu kötü hazırlanmış, kötü kaydedilmiş videolardı. En kötü olayı da telefonun ısınmasından kaynaklı, devamlı soğuma için ara vermek zorunda kalış. Pil vs sıkıntı yaratır mı ki derken, ısınma çok daha büyük sorunmuş meğer. Pil durumu gayet iyi idare ederken, ısınan telefon nedeniyle ara vermek çok can sıkıcı. Neyse; birkaç gün kullanımdan sonra kutusuna kaldırdım, öyle duruyor. Ama şu bahsettiğiniz Riftcat'i  bilmiyordum. İdeal bir şey olmasa da belki Gear VR'ı kullanmam için bana bir sebep yaratır. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, ZvAnA said:

Galaxy s6'yı aldığımda hep gear vr da alsam mı diye düşünürdüm. Ama bir vive gibi olmayacağından o kadar para vermeye gerek görmemiştim. Nitekim gear vr ilk versiyonlar 500-600 liradan mı ne satılıyordu, geçen sene 350 liaralara düşünce bile pahalı deyip hiç oralı olmamıştım. Sonra bu sene artık 120 liraya satıldığını görünce en azından vr deneyimi yaşayalım diye aldım. Gear VR'ı aldıktan sonra birkaç gün video vs izledim. Roller Coaster'lara bindim. Bu birkaç günlük deneyimde de anladım ki gear vr ile anca vr deneyimi yaşamak için video falan izlenir. Onda da video çözünürlükleri genel olarak tatmin edici değildi, ya da çoğu kötü hazırlanmış, kötü kaydedilmiş videolardı. En kötü olayı da telefonun ısınmasından kaynaklı, devamlı soğuma için ara vermek zorunda kalış. Pil vs sıkıntı yaratır mı ki derken, ısınma çok daha büyük sorunmuş meğer. Pil durumu gayet iyi idare ederken, ısınan telefon nedeniyle ara vermek çok can sıkıcı. Neyse; birkaç gün kullanımdan sonra kutusuna kaldırdım, öyle duruyor. Ama şu bahsettiğiniz Riftcat'i  bilmiyordum. İdeal bir şey olmasa da belki Gear VR'ı kullanmam için bana bir sebep yaratır. 

Denemesi bedava. En azından PC'de VR oyunlarının nasıl olduğunu görme fırsatı veriyor (En azından simülasyon tarzı oyunlar için). Bir miktar gecikme var. Ancak Rift ya da Vive deneyimi çok farklı. Positional tracking de yok doğal olarak. Ayrıca bir süre sonra ısınma yüzünden ara verme olayı çok sinir bozucu gerçekten, en azından S6 için bu şekildeydi.

Orion tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, epi said:

Positional tracking olmamasi sasirtici. Fiyat iyiymis ama.

AR olmasi cok ilgi cekici. Kendi elimde isin kilicimi gorup kendi odamda practice drone'un lazerini kovalama fikri fantastik.

suprisedcat123.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

OR tarafında da Marvel var.

Vive 'in yeni knuckles kontrolcusu çok iyiymiş. Tek tek parmakları kullanabilmek bütün dinamiği değiştiriyor.

Şu anda alınacaksa OR'nin fiyatı çok iyi. Vive'da da indirim beklentisi var ama bu düzeyde olmaz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.engadget.com/2017/07/17/gameface-labs-vr/

Hem standalone, hem SteamVR uyumlu, Vive'daki Lighthouse tracking'i kullaniyor. 120 derece gorus alani, goz basina 2560x1440 cozunurluk. Standalone modunda guncel bir nvidia Tegra SOC (fan sogutmali) ve Android, Google'in Daydream'i ile uyumlu. Intel RealSense kameralari, Leap Motion hand tracking sensor'leri mevcut. Yok yok yani. Valve'in yeni kumandalari ciktiginda onlarla beraber kullanip PC'de SteamVR oyunlarini oynamak da mumkun olacak, mobil VR uygulamalarini yuksek kalitede calistirmak da.

GameFace Labs'in hazirladigi bu prototip'in adi:

EPI

:)

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, epi said:

https://www.engadget.com/2017/07/17/gameface-labs-vr/

Hem standalone, hem SteamVR uyumlu, Vive'daki Lighthouse tracking'i kullaniyor. 120 derece gorus alani, goz basina 2560x1440 cozunurluk. Standalone modunda guncel bir nvidia Tegra SOC (fan sogutmali) ve Android, Google'in Daydream'i ile uyumlu. Intel RealSense kameralari, Leap Motion hand tracking sensor'leri mevcut. Yok yok yani. Valve'in yeni kumandalari ciktiginda onlarla beraber kullanip PC'de SteamVR oyunlarini oynamak da mumkun olacak, mobil VR uygulamalarini yuksek kalitede calistirmak da.

GameFace Labs'in hazirladigi bu prototip'in adi:

EPI

:)

Bu ürünün son kullanıcı açısından bir avantajını göremiyorum. PC oyunları varken, dandik mobil oyunlar oynamam  (Zaten yeterince oynadım :)). Sadece mobil oyun oynayacak adam için de fazla gelir. Geliştiriciler için mantıklı olabilir, tabi fiyatını görmek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buna ozel oyunlar yapilsa sonuc ilginc olabilir.

• Intel RealSense kamera, Leap Motion ve LightHouse tracking bilgisini bir arada kullanabilen ve bunlardan gelen veriyi islemek icin cihazin kendi ustunde guclu bir SOC barindiran bir tasarimla ilginc seyler yapilabilmesi lazim. Elleri 3D algilayip oyuna yansitan bir input cihazi, mukemmel positional tracking ve PC'de yuksek kalite rendering bir araya gelebilir.
  • LightHouse'un calismasi icin bir PC'ye bagli olmasi gerekmiyor, base station'dan gelen lazerlerin cihaz ustundeki sensorlere carpma zamanlamasindan cihaz ustundeki SOC positional tracking'i cok dusuk islemci gucu harcayarak cok yuksek hassasiyette yapabilir. Bu tarz kablosuz, gecikmesiz, kendi uzerinde tum islemin gerceklestigi ve positional tracking yapan bir cihaz gormedik daha once. Grafikler acisindan bakinca 90hz mobil bir cihaz, fan sogutmali, buyuk pilli bir nvidia SOC'da edinilebilecek grafikler de yeni. Yani daha onceki mobil deneyimlerin otesinde bir sey elde etmek mumkun olmali, sadece cihazi kullanacaginiz yere base station ve onu calistiracak bir pil goturmeniz lazim. Bu tarz hem kablosuz, hem mukemmel tracking'li, hem de gecikmesiz/sikistirmasiz (yani kablosuz VR eklentisinin otesinde) bir deneyim ilk kez mumkun olabilir.

Cihazi PC'ye baglayip kullandiginda oyunun gelismis grafiklerle calismasi, cihazi ve base station'i cantana atip goturdugun yerde calistirinca ayni oyunun yine mukemmel tracking'le ve ayni akicilikta ama hafifletilmis grafiklerle calismasi mumkun olabilir. Boylece urun VR'in Nintendo Switch'i gibi bir sey olur.

Sorun bunun kendi platformunu kuracak kadar etkisi olan bir firma olmamasi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten binde birlik bir kesimin, binde birine özel oyun yapılmasını beklemek bana pek gerçekçi gelmiyor. Bunun yapabilmesi için cihazın arkasında ciddi destek olmalı, parayı bastırıp bu cihaza özel oyun yaptırabilmeli. Sonraki nesil HTC, Oculus cihazlarının nasıl olacağını bilmiyoruz, ancak daha yüksek ekran çözünürlüğü ve/veya kablosuz görüntü aktarma, foveated rendering gibi özelliklerin ekleneceğini düşünüyorum. Böyle bir ortamda bu tarz  "proje" cihazların yaygınlaşması zor bence. Dedikleriniz güzel şeyler, ama söylediğim nedenlerden kolay değil. Çok realist gördüm bir an kendimi :).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haklisiniz, sadece meraklisina ve developer'lara hitap edecek bir cihaz. Ek olarak Lighthouse tracking'in standalone modunda calismasi teoride mumkun ama android icin gerekli destegin hazir olup olmadigini bilmiyorum, pratikte cihazin lighthouse destegi sadece PC'de SteamVR moduyla sinirli kalabilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu satış rakamları üzerine bir tarıtşma devam oldu . 

Rakamlar düşük görünüyor , başarısızlık olarak değerlendirenler var. Pek öyle değil bence. ilk nesilde büyük satış rakamları beklenmiyor zaten. 

Konsol ile karşılaştırmamak lazım , onun 30-40 yıllık geçmişi var. PS5 çıkacak deseler, ne olduğuna bakmadan sıra oluyor fanları . 

VR kullanıcının ne olduğunu kestiremediği birşey. Video incelemelerinden vs anlamak mümkün değil. Ancak showroom da denemek lazım, o da sınırlı sayıda insana ulaşır.  İlk giriş fiyatı yüksek bir ürüne bilmeden fazla insan girmez. Dolayısı bu satış rakamları fena değil.

PS VR 'ın satış rakamı beklenenden iyi. 

Yakın zamanda Oculus Rift 'in yeni versiyonu beklenmiyormuş. Şu indirimli fiyat güzel, alınabilir. 

There’s No Oculus Rift 2 Coming Anytime Soon

https://www.extremetech.com/gaming/252939-theres-no-oculus-rift-2-coming-anytime-soon

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Verdiğiniz rakamların kaynağı nedir, Reddit mesajı dışında? Bildiğim kadarıyla ne HTC ne de Oculus satış rakamlarını açıklamadı. Bu mantıkla o resimdeki rakamlar tahminden ibaret.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 hours ago, Orion said:

Verdiğiniz rakamların kaynağı nedir, Reddit mesajı dışında? Bildiğim kadarıyla ne HTC ne de Oculus satış rakamlarını açıklamadı. Bu mantıkla o resimdeki rakamlar tahminden ibaret.

reddit te vardı kaynağı , şimdil link yok elimde . Yaklaşık doğru gibi yorumlamışlardı. 

Bilmiyorum nasıl elde edilioyor bu rakamlar üretici vermedikten sonra, daha güvenlir satış  rakamları var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ilk nesil voodoo kartlari ne kadar satmistir acaba :)

UE4 ile SLI 1080ti'da su kalite hedeflenebiliyor:

Voodoo'dan buraya geldik.

VR donanimi da omrumuz icinde buna benzer bir gelisim gosterirse "tutacak mi" tartismalarindan "bagimliligi tehlikeli mi" tartismalarina geceriz.

Tabi Voodoo'dan once arcade vardi.

VR daha yeni basliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok