Sony Alpha A6000 mirrorless cam
1 1

Bu konuda 82 mesaj var

@TiesTorN

Selamlar. 2016 ilk çeyrek ya da ikinci çeyrek gibi çıkacak. Belki daha da erken. Aynı zaman diliminde Fujifilm X-ProII de çıkacak. İkisinin sensor'ü aynı. Zaten birlikte kardeş makina şeklinde olacak. Merak ettiğin bir konu olursa sor cevaplarım. Gelecek aynasızların çağına doğru gidiyor. Hem hafif hemde artık aynalı sistemden geri kaldıkları bir konu kalmadı hatta daha iyiler. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

400'e verebilirim; üstünde kit lens, 4gb sd card (700 küsür foto çekiyor en yüksek jpegde) var ve taşıma çantası da var bak mis gibi bundle  :mrgreen:

İlk mesajım şakaydı ama -hanım izin verirse :) - ciddi ciddi alabilirim. Satacağın zaman haber verirsen sevinirim. (Pazarlıkla 260'a bitiririz bu işi :P )

Bu arada ben de Nex F-3 kullanıyorum ve Nex serisini ciddi biçimde tavsiye ederim. Ben pek vakit ayırıp fotoğrafçılıkla ilgilenemiyorum, daha çok yurtdışı gezilerinde kullanıyorum ama fotoğraf kalitesi tek kelimeyle mükemmel.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ odaklama noktası az olsa da olduğu noktada sorunsuz çalışması lazım. Acaba tek odaklama / odak takibi modları mı karışıyor? "One Shot"a alınca da aynı sorun oluyor mu?

O lensi alırsan daha düşük ışıklı ortamlarda daha iyi performans alırsın, bir de biraz daha "bulandırabilme" yeteneği kazanırsın portreler için, ama genel olarak "3. taraf" lensleri pek sevmiyorum..

Bazı arkadaşlar çeşitli tezler öne sürmüşler fakat o full frame Canon makineyi boynunda taşımayan bilmez. Evde yatıyor, toz topluyordu makine. NEX-6 çok daha hafif ve taşınabilir, her gün taşırım gocunmadan. Full frame idi tamam güzel de noise bakımından 2012 model APS-C sensör ile 2006 model  FF sensör aynı, hatta daha iyi NEX-6.

Sony dediğin bir şey yaparsa iyi yapar. Hem profesyonel video alanında ciddi bir üretici zaten, optik konularına yabancı değil. Ben aynasızdan gayet memnunum, bundan sonra yine aynasız alacağım. Aynasızda da Canon ve Nikon doğru düzgün birşey koyamadı henüz ortaya. Dertleri mevcut düzen bozulmasın. Statükocular işte.

A6000'in yenisi kaç senedir çıkacak da çıkacak; takip etmeyi bırakmıştım, bilmiyordum bu "ortak" sensör gelişmelerini. Exmor RS falan mı yapacaklar acaba (BSI, dahili RAM'li falan). RX100 IV veya RX10 II gibi 1000 fps video falan çeken acayip birşey gelebilir.

Fuji'ler de iyi makinelerdir, hatta ben bir ara niyet etmiştim NEX'i satıp X-E2 almaya, ama sonra vazgeçtim. Ties bence bir bak Fuji makinelere, kontrol sistemleri bayağı değişik, daha "direkt" kontrolleri var. Benim çok hoşuma gitmişti, senin de gidebilir biraz "retro" da seviyorsan.

Şahsen teknolojik olarak daha hızlı adımlar attığını düşündüğüm, full frame opsiyonu olan ve sensör geliştirme işini kendisi yapan Sony'de kalmakla iyi yaptığımı düşünüyorum ama Fuji'nin de çok güzel bir APS-C lens gamı var, hem kaliteli hem geniş diyaframlı bir sürü seçenek var, Türkiye kolu da gayet iyi çalışıyor fiyat ve destek bakımından. Kadıköy Çarşı'ya yolun düşerse Fujifilm Shop var bir tane bütün makine ve lensleri görebileceğin, deneme imkanı da oluyor sanırım, oraya bir uğrayabilirsin. Bu arada X-T10 daha iyi bir seçenek olabilir belki X-E2'ye göre, artık biraz yaşını gösteriyor X-E2. Gerçi tasarım olarak "rangefinder style" olmasını ben daha çok seviyorum ama...

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben de nex f3 var. aldığım teknolojik ürünler içinde parasını en çok hak edenlerdendir ama şu ara rx100 mark 4 almayı planlıyorum. sebep boyut. ne kadar küçük olursa o kadar üşenmeden yanınızda taşıyorsunuz. haftaiçi alacağım yorumlarımı yazarım. beğenirsem nex f3'ü de hemen satacağım. umarım pişman olmam. slow motion çekim yapması da ayrıca cezbetti beni.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorN

yolun düşerse sirkeci de fujifilm shop var. 4 katlı bir mağaza. oraya git. beni söyle. tanırlar. hem çay içersin hem de istediğin makinayı istediğin lens ile denersin. içine sinerse de alırsın. hemen karşısında da sony shop var. tercihin ne ise onu al ama mutlaka elinle tut, kurcala, çekim yap. fujifilm o konularda çok müşteri dostu bir firmadır. gayet bilgilendiren ve özgürce makinaları deneyebileceğin bir ortam sunarlar. 
hatta vaktin olursa hafta sonları da ücretsiz workshop düzenliyorlar. istediğin makinayı istediğin lens ile tüm gün boyunca çekim yapabilirsin. 

git gör beğenirsen al.

ama sana tavsiyem fujifilm x-e2 dir. cidden hem retro hem de taşıması çok rahat çok güzel bir gövdedir. 

gelelim aynasız olayına

gelecek kesinlikle aynasızlar da. bu konuda fujifilm ve sony çok ciddi atılımlar yapıyorlar. hatta birlikte arge yapıyorlar. bir sonraki nesil sony ile ortak sensor olacak misal. kaldı ki diğer lens üreten firmalar da sony ve fujifilm için lens üretimi yapıyorlar. örneğin ben Carl Zeiss kullanıyorum kendi makinamda. 
Nikon ve Canon aynasızlara yatırım yapmama konusunda direnç gösteriyor hala. 1kg'a yakın FF gövdeler ile boyun fıtığı olunca anlıyor insan. 

Bu kafayla hala yatırım yapmadan ağır aynalı sistemlere yatırım yaptıkları sürece gelecekte öyle kötü gol yiyecekler ki nasıl toparlayacaklar bilemiyorum. 
piyasa ciddi şekilde aynasızlara dönmeye başladı. ben çevremde görüyorum artık öyle çok satış rakamları arttı ki ve bu tüm dünyada böyle. 

açık konuşayım Sony A7RII gibi aynasız FF bir gövde dururken kendisinden çok daha ağır ve çok daha yavaş Canon 3DmarkIII e kim para verir? üstelik daha düşük özelliklerde. tamamen eski alışkanlıklar dolayısıyla para veriyorlar ama aynasızın getirdiği avantajların bir çoğunu bu ağır gövdelerde göremiyorsunuz. 

Ya da yakında Fujifilm'in orta format aynasızı çıkacak. Bakın orta format diyorum Full Frame den de büyük sensor. üstelik mevcut orta format makinalarının 35000 dolar gibi fiyatları olduğunu düşünürsek ve ağırlıklarının el de taşımanın imkansız olduğunu düşünürsek, fujifilm'i orta formatı hem aynasız hem benim kullandığım makina büyüklüğünde hemde fiyatının 3000-4000 dolar bandında olacağını söylersem herhalde şaka dersiniz ama olacak :) işte o zaman kim gider daha pahalı FF aynalı makina alır? nikon da canon da bunu hesap edemiyor. ellerinde sadece geniş lens gamı avantajı kaldı. o da hem fujifilm hem sony tarafında yıkılıyor.

Ayna yapısının olmaması maliyeti öyle geriye çekiyor ki.

TiesTorN and Griffon beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@

bu kararsızlıkla baya uzun sürcek sanırım bişey almam  :mrgreen:

Yukarıdaki fiyatlarla (Fuji) pek kararsızlığa gerek yok bence. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

x-m1'in ömrü bitmiş gibi gözüküyor.

ben fiyattan çok cihazın kalitesine ve güncelliğine bakıyorum, sonuçta bu tip cihazlar 1 kere alınıp yıllarca kullanılıyor. karar vermek zor  :|

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence o kadar takılmaya gerek yok. X-M1'in özellikleri şu an için yeterliyse yıllarca kullanılır... 2 yıl sonra çıkan -M2 diyelim- modelde fotoğraf kalitesi en fazla %5-10 daha iyi olacak, mucize yaratmayacak. Mucizevi bir fark olursa da illa ki fiyatına yansıyacak. Ben olsam yukarıdaki 2 modelden birini alır, elimdeki 450D'yi de forumdan nick'i "v" ile başlayan birisine 260 liraya satardım :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sony A6000 ile Fuji XT-10 kiyaslamasi nasil?

Fuji ile ilgili okudugum kadariyla beyaz dengesi cok basarili.  Dolayisiyla direk JPEG cekmekte s1kinti yok.  Sony o konuda nasil bilmiyorum.  Ama 5d mk III bile beyaz dengesini her zaman tutturamiyor...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yaptim onu.  Sebepleri:

Optik vizor

Kullanimi daha rahat 

100-400 gibi lensler ile daha dengeli kullanim

pil basina binlerce kare cekim.

Ote yandan gunluk kullanim, tasima kolayligi vs gibi sebeplerden oturu Fuji XT-10 (27mm lens ile) almayi da dusunuyorum.

Sony A7RII gibi aynasız FF bir gövde dururken kendisinden çok daha ağır ve çok daha yavaş Canon 3DmarkIII e kim para verir?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben uzun yıllardan beri optik vizörlü aynalı sistemler kullandım. şuan aynasız sistemlerin geldiği konum itibari ile optik vizörü aramıyorum. hatta çekeceğim karenin real time olarak nasıl pozladığımı direkt görebilme avantjlarını katarsak şuan oled vizör kesinlikle daha başarılı.
aynalı sistemi savunanların ana teması optik vizör. artık başka bir avantaj olarak gördükleri bir şey kalmadı. bana göre de bu avantaj değil dezavantaj kalıyor.

lens konusuna gelirsek artık aynasızlarda da lens çeşitliliği oldukça genişliyor.

fuji ailesinde bir çok aralık artık mevcut.

yakında yeni 120mm macro ve 100-400mm tele lens de geliyor. 

pil olayı da aynalı sistem almak için bir kriter değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Optik vizör bana göre hala aynalı sistem kullanmanın avantajı. Gözünüzle objeyi gerçek şekliyle görmek bana her zaman çok daha fazla zevk vermiştir, elektronik yapay bir ekranda görmekten. Artı olarak Canon ve Nikon'daki lens çeşitliliği de hala aynasızlar tarafında geçilebilmiş değil. Evet zaman içerisinde elbette aynasız makineler için de lens çeşidi ve sayısı artacaktır ama dslr makinelerde istemediğiniz kadar çeşit günümüzde zaten mevcut. O yüzden şu anda dlsr alınmaz demek bana pek mantıklı gelmiyor, naçizane fikrim budur. Aynasız sistemin tek avantajı DSLR'dan daha hafif ve daha kolay taşınabilir olmasıdır. Bunun dışında hiçbir konuda (odaklama hızı, hareketli odak takibi vs ) daha iyi değiller. Örneğin kullandığım giriş seviyesi sayılan Canon 100D makine fiyat olarak kendisinden daha pahalı olan Sony Nex 6'dan bu konularda daha başarılı. Her ikisi de aynı senenin makineleri (yanılmıyorsam 2013 olması lazım) Güncel makinelerde belki bu fark azalmıştır ama kesinlikle daha iyi değil dediğim gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Optik vizör bana göre hala aynalı sistem kullanmanın avantajı. Gözünüzle objeyi gerçek şekliyle görmek bana her zaman çok daha fazla zevk vermiştir, elektronik yapay bir ekranda görmekten. Artı olarak Canon ve Nikon'daki lens çeşitliliği de hala aynasızlar tarafında geçilebilmiş değil. Evet zaman içerisinde elbette aynasız makineler için de lens çeşidi ve sayısı artacaktır ama dslr makinelerde istemediğiniz kadar çeşit günümüzde zaten mevcut. O yüzden şu anda dlsr alınmaz demek bana pek mantıklı gelmiyor, naçizane fikrim budur. Aynasız sistemin tek avantajı DSLR'dan daha hafif ve daha kolay taşınabilir olmasıdır. Bunun dışında hiçbir konuda (odaklama hızı, hareketli odak takibi vs ) daha iyi değiller. Örneğin kullandığım giriş seviyesi sayılan Canon 100D makine fiyat olarak kendisinden daha pahalı olan Sony Nex 6'dan bu konularda daha başarılı. Her ikisi de aynı senenin makineleri (yanılmıyorsam 2013 olması lazım) Güncel makinelerde belki bu fark azalmıştır ama kesinlikle daha iyi değil dediğim gibi.

Ozan sen bayağı eskide kalmışsın malesef. Dediklerinin nerdeyse tamamı artık geçerli değil. Biraz aynasız teknolojisinin geldiği noktaları araştırıp karşılaştırma yapmanı öneririm. Ben hem aynalı bir çok makina kullandım hem de aynasız. Malesef sen çok eskide kalmışsın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçerli olmayan nedir? Aynalı makinelerin lens çeşitlerinin aynasızlardan fazla olması mı? Yoksa odaklama hızı ve hareketli nesne takibinde aynasızlardan yine daha iyi olmaları mı? Açıkçası son 1 yılda değişti mi bilmiyorum ama bu bahsettiğim makineler de öyle abartı eski ürünler değiller. Optik vizör konusu ise benim şahsi fikrim zaten. Mecbur olmadıkça elektronik vizör kullanmak istemem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet geçerli değil. çünkü konuyu araştırmamışsın. Aynasız teknolojisi o kadar hızlı gelişiyor ki. Optik vizör ben çok uzun süre kullandım. Şuan oled vizor kullanıyorum ve evet çok daha iyi. Objeyi gerçek şekliyle görmek nedir? oled bakaç ile zaten gerçek görüntüsü ile görüyorsun. Gecikme artık yok. En büyük avantajı tüm alanı kullanabiliyorsun. Ayrıca çekilen karenin eş zamanlı pozlama ve dengesel farkları da görebiliyorsun. bu bir fotoğrafçı için bulunmaz fırsat. 

Netleme eski sensor yapılarında iyi değildi. Ancak artık öyle bir şey söz konusu değil.

misal ; 

lens çeşitliliği demişsin. buna da artık katılmıyorum. şuan aynasız kullanıp ben bu aralığı kullanamıyorum diyen var mı? fuji ve sony ürün gamında nerdeyse her aralık için altarnatifler mevcut. sadece 400mm gibi tele lensler yoktu fuji tarafında onlarda artık geliyor. nikon da kullandım. canon da kullandım. evet lens çeşitliiliği daha fazla ama çöp lenslerin sayısı da bir o kadar fazla. aynasızın bir avantajı da kullanılan lens opsiyonlarının ağırlıklı olarak kaliteli olması. Fujifilm X-T1 yanında gelen kit lens 18-55 f2.8. sorarım kit lensi bu özelliklerde olan aynalı örnek verebilirmisin FF yanında opsiyon olarak alacağın 24-70 haricinde? 

veremezsin. 

bence sen güncel aynasız makina hiç kullanmamışsın. Kullanmadığın konuda pek yorum yapmazdın sen :) en azından ben öyle hatırlıyorum.

sana tavsiyem istanbuldasın. hafta sonları fujifilm'in düzenlediği ücretsiz workshoplara katılıp istediğin makinayı ve lensi kullan. ya da sony workshoplara katıl. 

yeni teknolojileri bir incele. şuan kullandığın makina ile değil 5dmark3 gibi FF makina ile karşılaştırmaları bir incele. hatta bir yerden bulursan aynalı bir makina ile git ve çekim örneklerine bak.

ondan sonra tekrar konuşalım sevgili Ozan

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyu çok iyi bildiğimi veya uzman olduğumu söylemedim. Sadece geçen 2013 sonunda sevgili Onur (Griffon) un da tavsiyesiyle almış olduğum Canon 100D makine ile Onur'un Sony Nex 6 makinesini az çok biliyorum. Nex 6 da hatırladığım kadarıyla bu söylediğim konularda 100D'den iyi değildi. Ayrıca 100D modeli, aynalı makinelerde bildiğim kadarıyla olabilecek en ufak ve hafif makine. Bir aynasız kadar olmasa da her gün rahatlıkla yanında taşıyabiliyorsun. Yeni modellerde geliştirme mutlaka yapılmıştır. Ben sadece aynasız dışında başka makine alınmaz argümanına katılmadığımı belirttim ve hala bu düşüncedeyim, Fiyat/performans olarak, lens çeşitliliği olarak gayet alınabilir. Optik lens tercihime gelince kelimeyi herhalde ben yanlış kullandım, daha gerçekçi veya doğal görüntü diyecektim, sonuçta aynadan yansıyan doğal-gerçek gözüne yansıyan görüntüyü görüyorsun. Bilmem anlatabildim mi?

Açıkçası aynasız makine şu anda alma gibi bir düşüncem yok zira Canon 100D fazlasıyla her işimi görüyor ve zaten Canon'un 18-55 f/3.5-5.6 kit lensi dışında 55-250 f/4-5.6 ve 50mm f/1.8 lenslerini de kullanıyorum. Yakında Canon'un 24 mm f/2.8 pancake lensini alma planım var. Bunca bu işin içine girdikten sonra hepsini zararına satıp baştan bir ton para vermek mantıklı değil benim için zira ara sıra amatör olarak fotoğraf çekiyorum. Ama belki bundan 3-5 sene sonra aynasız bir makine alabilirim kimbilir  :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyu çok iyi bildiğimi veya uzman olduğumu söylemedim. Sadece geçen 2013 sonunda sevgili Onur (Griffon) un da tavsiyesiyle almış olduğum Canon 100D makine ile Onur'un Sony Nex 6 makinesini az çok biliyorum. Nex 6 da hatırladığım kadarıyla bu söylediğim konularda 100D'den iyi değildi. Yeni modellerde geliştirme mutlaka yapılmıştır. Ben sadece aynasız dışında başka makine alınmaz argümanına katılmadığımı belirttim ve hala bu düşüncedeyim, Fiyat/performans olarak, lens çeşitliliği olarak gayet alınabilir. Açıkçası aynasız makine şu anda alma gibi bir düşüncem yok zira Canon 100D fazlasıyla her işimi görüyor ve zaten Canon'un 18-55 f/3.5-5.6 kit lensi dışında 55-250 f/4-5.6 ve 50mm f/1.8 lenslerini de kullanıyorum. Yakında Canon'un 24 mm f/2.8 pancake lensini alma planım var. Bunca bu işin içine girdikten sonra hepsini zararına satıp baştan bir ton para vermek mantıklı değil benim için zira ara sıra amatör olarak fotoğraf çekiyorum.

çok güzel en mantıklı yöntem o zaman. ekipmanın ne ise o konuda yatırım yapman. bunu da zaten gerçekleştirmişsin. profosyonel olarak ilgilenmediğin için de elinde ki cihazı maksimum limitlerde günlük kullanman gayet mantıklı bir hareket olmuş. ancak sen 2013 yılından bahsediyorsun Ozan. 2016 ya gireceğiz. Artık Foveon sensor gibi, Orta Format Aynasızlarin konuşulduğu bir dönemdeyiz. 2013 yılını baz alırsak haklısın. Ama o zamandan bu zamana en kaba tabirle dünyayı 3 kere dolandı Aynasızlar. 

Bak ne diyorum güncel kaliteli bir aynasız makinayı Canon dünyasının en kaliteli makinalarından üstelik FF olan 5dmark3 ile karşılaştır diyorum. Bunu karşılaştıran dpreview gibi siteler var. İncelemeni tavsiye ediyorum. FF olayı başka bir dünya ve Sony A7RII ( Mark II ) şuan ki satılan rakibi FF gövdelerden daha başarılı bulunuyor. 

kısaca o aynalı önyargıları yıkılalı çok oluyor. Sadece geriye canon ve nikonun egemen olduğu piyasa kalıyor. Bu yıkılmaz. Alman arabası sağlamdır ağbii olayına geliyor bu biraz. Ama bu ülkemizde böyle. Yurt dışında ise aynasızların kullanımı artık aynalıları yakaladı hatta bazı konularda öne bile geçti. 

bizzat çevremde bu işi profosyonel olarak yapan kişiler bile ana makinalarını aynasızlarla değiştiriyor. Neden yanımda ekstradan 3kg daha fazla yük taşıyım sonuçta daha iyi imaj kalitesi alamıyorum aynalı ile diyorlar. 

Aynısını bende diyorum. 

Düğünler de tabi hala eski nesil nikon canon egemenliği söz konusu. Kimse hanım kıza elinizde ki makinanın MArk3 den daha iyi çektiğini anlatamıyor :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim gördüğüm kadarıyla aynasızlarda F değeri düşük zoom lens eksikliği var, araştırdığımda bunu görmüştüm. dslr makinalardaki zoom lensler daha kaliteli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Peki sana şunu sorayım o zaman. Üst performans seviyesi makineleri için bu söylediğin alt-orta segment için de geçerli mi? Mesela ben elimdeki 100D veya onun ağabeyi 700D gibi bir makine yerine örneğin konu başlığında olduğu için söyleyeyim Sony A6000'i 1800 liraya alsam çok daha iyi imaj kalitesi, aynı hızda veya daha iyi odaklama, aynı veya daha iyi kalitede hareketli nesne takibi, elektronik vizör (optik vizör muadil) alabiliyor muyum? Çünkü burada birçok kişi bu makineleri hobi amaçlı amatör kullanım için alıyor. Profesyönel kullanım için birşey diyemem, ya da bahsini ettiğin 8-10.000 liralık full frame'ler için de durum farklıdır elbet araştırmışsın o kadar ama beni ve buradaki birçok kişiyi daha çok ilgilendirebilecek olan 1500-2000 lira bandında alabileceğin bir aynalı ve aynasız makineyi mukayese etsek durum aynı mıdır?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim gördüğüm kadarıyla aynasızlarda F değeri düşük zoom lens eksikliği var, araştırdığımda bunu görmüştüm. dslr makinalardaki zoom lensler daha kaliteli.

yok o konuda yanılıyorsun. Bir objektifin kalitesini sadece F değeri ile ölçeklendiremezsiniz. Kullanılan mercek yapıları açısından çok kriter vardır.

örneğin bir insanın kullanabileceği aralıklar için 

geniş açıda 

Fujinon XF 10-24mm F4 R OIS Lens  fiyat: 2499 lilra kdv dahil.

R reflex yapısında bir lens. bu şu demek. Objektif her odak da sabit F4 değerini verir. Ultra geniş açı objektiflerde bu çok önemlidir. 

rakiplerine bakalım.

Nikon  10-24mm AF-S f3.5-4.5 G DX ED Zoom Lens Fiyat: 3299 Lira

Tamron 10-24mm f3.5-4.5 Di-II LD ASP IF Zoom Lens  Fiyat: 1699 lira

Bu iki lens de 3,5 - 4,5 aralığı F verir. Bu ne demek? 10mm de çıkabileceği max açıklık 3,5 24mm ise 4,5. Değişken diyafram aralıklı olduğu için reflex özelliği yok. Bu da prime keskinliği R lensler haricinde alamazsınız demek.

Canon 11-24mm EF f4 L USM Zoom Lens  Fiyat: 9399 lira

Fujifilm örneğine en yakın değer bu. İmaj kalitesi Fujifilmde olduğu gibi sabit diyaframlı f 4 değeri verir. yani lens min ve max odaklarda F değerini korur. prime a yakın kalite verir. ama fiyatı 10 bin lriaya yakın.

hadi geçelim diğer bir aralık versiyonuna.

Fujinon XF 16-55mm F2.8 R LM WR Lens  Fiyat: 3199 Lira

Bu lens de R. yani 16mm odak aralığından dar açı 55mm ye kadar sabit F2.8 değerini koruyor. Bu ne demek? 55mm odak da f2,8 değerinde fotoğraf çekebilirsiniz demek.

rakiplere bakalım.

Nikon 16-85mm AF-S DX f3.5-5.6 G ED VR Fiyat: 2195 Lira

minimum odak da 3,5 max odak da 5,6 diyafram.

Nikon AF-S DX 18-55mm f/3.5-5.6G VR II   Fiyat: 439 Lira

minimum odak da 3,5 max odak da 5,6 diyafram.

Canon EF-S 17-55mm f2.8 IS USM Zoom Lens  Fiyat: 2599 lira

Fujifilm de ki gibi her odak da sabit f 2.8 değeri. 

Nikon 17-55mm f/2.8G ED-IF AF-S DX Lens  Fiyat: 5099 Lira

Pentax 16-50mm f/2.8 ED AL (IF) Lens  Fiyat: 3426 Lira

sıra da tele var.

Fujinon XF 50-140mm F2.8 R LM OIS WR Fiyat: 4299 Lira

Fujifilm'in yine R özellikli ve 4 kademe titreşim önleyici özelliğini kullanan her odak da sabit 2.8 diyafram veren objektifi. Rakipleri FF sensor de çarpan eşdeğer

55-210 aralığına gelir. Neden çarpan ekleniyor çünkü bu lenslerin en baba rakipleri FF cihazlar için üretiliyor da ondan.

rakiplere bakalım. 

Canon 70-200mm EF f2.8L IS II USM Zoom Lens  Fiyat: 6249 Lira

Canon'un herkesde olması gerektiğini düşündüğüm lensi. Her odak da sabit 2.8 diyafram verir. 

Nikon 70-200mm AF-S f4 G ED VR Zoom Lens  Fiyat: 4799 Lira 

Nikon tarafında ise her odak da sabit f4 değeri verebilen lensi. 

Görüldüğü üzere kullanılacak en iyi zoom aralıklı olanları en iyileri ile karşılaştırdım. Verdiğim fuji örneklerini dpreview ve ken rockwell gibi bu işin merkezinde ki iki inceleme sitesinde detaylı örneklerini bakabilirsiniz. Bu arada Fujifilm 16-55 olan dijital görüntüleme dünyasında en iyi lens ödülünü alan objektif olmuştur.

bahsi geçen objektiflerin hepsini ben kullandım. Karşılaştırma yapabilecek konumdayım. 

Ekleme

Yakında Fujinon 100-400mm f4 R  Ultra tele lens geliyor. FF eşdeğeri 150-600mm

yine değişken odaklı sabit F4 diyaframı ile gelecek. Bu da prime kalitesinde imaj kalitesi saglayacak. Tabi fiyatları tuzlu olacak kabul etmek lazım. Ultra tele objektiflerde kaliteyi ucuza alamıyorsunuz hangi marka olursa olsun.

ikinci ekleme yeni bir lens olarak Fujinon 120mm F2.8 R macro 1:1 objektif çıkıyor. Hazır konusu açılmışken belirtiyim istedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Peki Evren sana şunu sorayım o zaman. Üst performans seviyesi makineleri için bu söylediğin alt-orta segment için de geçerli mi? Mesela ben elimdeki 100D veya onun ağabeyi 700D gibi bir makine yerine örneğin konu başlığında olduğu için söyleyeyim Sony A6000'i 1800 liraya alsam çok daha iyi imaj kalitesi, aynı hızda veya daha iyi odaklama, aynı veya daha iyi kalitede hareketli nesne takibi, elektronik vizör (optik vizör muadil) alabiliyor muyum? Çünkü burada birçok kişi bu makineleri hobi amaçlı amatör kullanım için alıyor. Profesyönel kullanım için birşey diyemem, ya da bahsini ettiğin 8-10.000 liralık full frame'ler için de durum farklıdır elbet araştırmışsın o kadar ama beni ve buradaki birçok kişiyi daha çok ilgilendirebilecek olan 1500-2000 lira bandında alabileceğin bir aynalı ve aynasız makineyi mukayese etsek durum aynı mıdır?

Yine bir konu da daha yanıldın Ozan :) Bahsettiğim de verdiğim link X-T1 amiral gemisi olabilir. Ama aynı özelliği Fujifilm alt segment makinasına da getirdi. Çünkü artık aynasızların avantajı kullanılan sensor mimarisinin özelliklerini limitlere kadar kullanabilyor olmalarından sağlanıyor :) Geçtiğimiz zamanlarda Fujifilm X-T10  makinası çıktı. Bire bir aynı özellikler onda da bulunmakta. Su geçirmezlik konusunda ayrılıyorlar yani gövde mimarisi bakımında.

bu arada evet Sony A6000 senin kullandığın aynalı makinadan daha daha iyi bir makinadır belirtiyim. Hatta ikisini yanyana bile getirmem ben :)

ufak bir ekleme yapıyım. Sony tarafında Zeiss tabanlı objektifler daha çok. Dolayısı ile önüne takacağınız lenslerde Zeiss logosu olacağını düşünürsek ne yazık ki Canon 100d ile alacağın imaj kalitesi bakımından da Sony'nin fersah fersah gerisinde kalacaktır.

Bu arada Zeiss Fujifilm için de lens üretimi yapıyor :) yukarıda verdiğim lens örneklerine bunu yazma gereği duymadım. İmzam da çektiğim örnekleri görebilirsiniz. bende Zeiss kullanıyorum.

Arkadaşlar bakın. Fotoğrafçılık pahalı bir hobi. Ben dünyaları dökün en iyi makinayı alın demiyorum. Kullanıcılara en doğru makinayı almalarını öneriyorum. Sony ekipmanları toplamış birine Fuji, Nikon ekipmanları toplamış birine Canon önerilmez.

bu dünyaya girecekseniz elinize tutup inceleyecek, deneyecek ve çekim yapacaksınız. Başka türlü konu hakkında yorum yapabilecek bir tecrübeye erişemezsiniz.

Hayatı boyunca kelebek çekmemiş birine al bunu  ve kelebeği bununla çek derseniz 1 ay arazide dolaşsın çekemez. tamamen deneyim meselesi bu.

Ben ne önerdim? Gidin ve deneyimleyin. Kendiniz karar verin. Kimseye bunu al şunu al demiyorum. Deneyimleyin diyorum. Ama eğer burada fikir de bulunuyorsanız da lütfen konuyu deneyimledikten sonra yapın. Diyin ki ben gittim hacı. elime aldım. bir şeye benzetemedim. Çok kötü. 

ama bunu deneyimledikten sonra diyin. Sen Ozan genelde teknolojik konularda aynı fikirdeyiz. ilk defa bir konu da araştırmadan bundan 2-3 yıl önceki deneyimlerine göre konuştuğuna şahit oluyorum. Elinde internet gibi bir derya var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir sonuca mı vardım ki yanılmış olayım? Sadece alt segment ile ilgili fikrini sormuştum. Zaten dediğim gibi gidip yeni bir makine almak veya deneyimlemek gibi bir düşüncem de yok, zira kullandığım üründen hem çok memnunum hem de senin de belirttiğin gibi lenslerine yatırım yapmış durumdayım. Sadece böyle bir konu açılmışken benden daha deneyimli olduğun için fikrini sordum ki almayı düşünecek Ties gibi arkadaşlara fikir versin. Daha önceki söylediğim mesajlarda ise "aynalı makina alınmaz" argümanına katılmadığımı belirtmek maksadıyla kendi düşüncemi söylemiştim yine kendi deneyimlerime ve piyasadaki alınabilecek makine-lens vs modellere bakarak. Bu konudaki düşüncemde bir değişiklik de yok :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok