Sony Alpha A6000 mirrorless cam
1 1

Bu konuda 82 mesaj var

@ hayırlı olsun öncelikle. fiziksel tatmin alışkanlıklara göre şekillenir. aynalı sistemin boyutları ve ağırlığına alışmış bir insan kesinlikle diğer cihazları bu ergonomiye göre seçer.  
link verdiğin lens Sigmanın orta segment lensi olarak geçer. Sigma da 3 kademe lens kataloğu vardır. Giriş ve orta seviyelerin yanına bir de "ART" serisi vardır onlar daha üst mercek kalitesi ile gelir ama fiyatları daha pahalıdır. Eğer 3. part bir lens alacak olsaydım ve bu Sİgma olsaydı Art serisine bir göz atardım. 

Diğer konu ise aynasızlar da 17-50mm eşdeğeri lens yok demişsin ama var hatta çok iyi olanda var :) 
Sony tarafında da Zeiss üretimi lensler var.

Fujifilm Fujinon XF 16-55mm F2.8 R LM WR Lens
https://www.fujifilmshop.com/katalog/urun/xf_16-55mm_f2,8_r_lm_wr

EISA AWARD Winner: Fujifilm Fujinon XF 16-55mm F2.8 R LM WR

https://www.eisa.eu/awards/photography/43/european-compact-system-zoom-lens-2015-2016.html#award

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ties, aslında lens yatırımını aynasız sistem üzerine yapmayı da düşünebilirdin. Sigma serisinde, jj'in de belirttiği gibi ART serisinden prime lensler Türkiye'de uygun fiyatla bulunabiliyor. Misal ben geçenlerde 35 mm f2.8 ART lensi 650 TL'ye aldım ve keskinliğinden, detayından çok memnun kalarak kullanıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ eğer aynalı sistemde kesin karar kıldıysan ve Sigma serisinden bir lens alacaksan sana önerim, SIGMA 18-35mm F1.8 DC HSM | A 
Muhteşem bir tak gez lensi olarak kullanabilirsin. A takısı Art serisi olduğunu gösterir. Odak 18 - 35 yani Full Frame'in en çok tercih edilen aralıklarından yaklaşık 28 - 56 mm ye denk gelir. Dİyafram 1.8 olması da çok avantajlı durumlar sağlar sana. Çok keskin bir lensdir. Uzun yıllar da başka bir lens takmak isteyeceğini sanmam bu aralık için konuşursak. Üstelik fiyatı da $799.00
bence değerlendir eğer konu aynalı ise. 
Aynasızlar da bir önceki mesajım hala geçerli. Zeiss serisine kadar her lens mevcut. Mesele bütçeye bakar. 
Ben her zaman diyorum taktığın lensin kalitesi kadar fotoğraf çekersin. O yüzden lens'e body den daha fazla yatırım yapman gerek. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

18-35 çok kısa kalır bana, ben 17-50 alırken bile 10 defa düşündüm de öyle verdim siparişi :) 17-70lik alacaktım sırf sabit olmayan F değeri yüzünden almadım. Şu anki 18-55'teki 55 değeri bazı durumlarda çok kısa kalıyor çünkü.

f1.8 zaten pek kullanacağım bir değer olmaz, fokuslama mesafesi çok çok kısa olacaktır.

zoomsuz bir prime lens almaya ise hiç niyetim yok.

aynasızda gösterdiğin lens güzelmiş evet ama fiyatı zaten makine + lens kadar. makine + lens + sdcard falan derken fiyat cep yakar buna kıyasla. ayrıca bir de bahsettiğim kişisel zevk durumu var.

bu arada, aldığım lens "EX, FLD glass" yani sigmanın en kaliteli segmentlerinden biri olarak bahsediliyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

18-35 çok kısa kalır bana, ben 17-50 alırken bile 10 defa düşündüm de öyle verdim siparişi :) 17-70lik alacaktım sırf sabit olmayan F değeri yüzünden almadım. Şu anki 18-55'teki 55 değeri bazı durumlarda çok kısa kalıyor çünkü.

f1.8 zaten pek kullanacağım bir değer olmaz, fokuslama mesafesi çok çok kısa olacaktır.

zoomsuz bir prime lens almaya ise hiç niyetim yok.

aynasızda gösterdiğin lens güzelmiş evet ama fiyatı zaten makine + lens kadar. makine + lens + sdcard falan derken fiyat cep yakar buna kıyasla. ayrıca bir de bahsettiğim kişisel zevk durumu var.

bu arada, aldığım lens "EX, FLD glass" yani sigmanın en kaliteli segmentlerinden biri olarak bahsediliyordu.

focuslama mesafesinin f değeri ile bir alakası yok ama? hatta focuslama mesafesi diye bir algı yok. en azından tabiri o değil. her kaliteli lens üzerinde minimum odak değeri ile sonsuz arasında ki aralık belirtilir zaten.

f değerinin 1.8 olması illa o değerde çekmen gerekir gibi bir algı yaratmıyor. çok ciddi bir aralık hakkı tanır sana. istersen yine 2.8 de çek yani. ama yeri gelir keşke daha açık diyaframım olsaydı dersin. 

18-35mm aslında çok güzel bir aralık. Full frame de bahsettiğim aralığa denk gelir ki zaten çoğu amatör ve profosyonelin istediği aralık da buna denk geliyor. 

eğer daha fazla zoom istiyorsan yine Art serisi Sigmanın 24-105mm F4 DG (OS)* HSM | A  lensine bakabilirsin. 

Bu arada bahsettiğin lens orta sınıf bir lens. Sigmanın ART serisi dışında kullandığı mercekler farklıdır. Dolayısıyla en kaliteli ürünlerine A logosu basar. aynı durum Canon L serisi , Nikon N serisi gibi. 

Bahsettiğim aynasız lensi elbette pahalı bir lens. Ancak yine aynı şeye geliyoruz. evladiyelik lenslerin hepsi pahalı oluyor. sonuçta sürekli alınan ve değişen parçalar değil bunlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konu şimdilik kapanmış ama Aps-c sensörlü aynasız cihaz için 799TL iyi fiyatmış dolar bu seviyedeyken, bir de 150TL' lik hediye çeki veriliyor.

http://www.hepsiburada.com/samsung-nx3000-16-50mm-pz-kit-lens-aynasiz-dslr-fotograf-makinesi-nx-canta-flas-hediyeli-p-FTAYNSNX30001650-S

Ekleme: Beyaz ve kahverengi olanlar 799TL, siyahı 859TL.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

lens'den çok memnunum... şimdi de foto makinası kıllandırıyor beni. 80D çıktığında onu alırım sanırım :D 760D falan almaya gerek yok, direkt orta-üst segment'ten almak gerek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok