Logitech G13 incelemesi
1 1

Bu konuda 36 mesaj var

Forumda benzer araçların adı geçtiğinden , bunun için de bir başlık açmak uygun olur. Kullananlar , nasıl kullandıklarını , profillerini paylaşırsa , herkesin işine yarar. 

Öncelikle , "Ben klavye ile oynuyorum, bunu neden kullanayım?" diye sorulabilir. Sorunun cevabı , homonculus ta gizli. 

Başparmak en maharetli parmağımız, zaten gamepad ler iki başparmağın hakimiyeti altında.

Oysa klavye ile oynarken , sadece space tuşunu kontol edebiliyor. G13 ile yeniden oyuna giriyor ve sekiz tuşu yönetbilir hale geliyor. 

Ergonomi avantajı var. Klavye iki el, on parmak ile kullanılmak üzere tasarlanmış (ki ne kadar iyi tasarım şüpheli.) . Tek elinizle ,oyun amaçlı kullanmak istediğinizde el doğal olmayan bir pozisyonda kaliyor. Oysa G13 oyun için tasarlanmış , el daha rahat oturuyor. Tuş boyutları ve konumları yine tek elle oyun oynanmak üzere tasarlanmış. Oyunun heyecanı içinde yanlış tuşa basma sorunu ortadan kalkıyor.

Oyundan aldığınız keyif de artıyor. Örneğin , "Take down " yapmak için F tuşuna başmak ile joystick i aşağı çekmek aynı şey değil. veya şarjör değiştirmek için R e basmak yerine joystick i bir yöne çekmek daha keyifli. Far Cry 'da helikopterin yüksekliğini joystick ile ayarlamak klavye ile oynamaya bariz avantaj sağlıyor. Çok daha akıcı manevralar yapabiliyorsunuz. 

Aslında bunun gamepad gibi , standardize edilmiş bir donanım olması gerekirdi çoktan. 

Negatif yanları zaten standart olmaması ile ilgili. Örneğin joystick analog olabilirdi, ancak oyunlar tanımazdı herhalde öyle.

Her oyundan önce tuşları tanımlamak gerekiyor. FPS için bir örnek hazırladım ama her oyun için yine modifiye etmek gerekiyor. 

Forumda T800 de almıştı. Pek beğenmediğini hatırlıyorum. Dolayısı ile bireysel tercihler, farklılıklar olabilir . 

Ben PC 'de oyun oynayan herkesin bir tane edinmesini öneririm. En azından bir denemek lazım. Video editing ile uğraşanların da kullandıklarını görüyorum. Klavye kısayollarının yoğun kullanıldığı programlarda yine kullanışlı olabilir. 

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de Razer'ın Orbweaver'ını kullanıyorum. Reset'in söylediklerine katılmakla birlikte, joystick'i neden analog yapmadılar diye epey kızmıştım adamlara. Özellikle BF3'te jet veya helikopter kullanırken freelook olayını bu analog joystick'e atayabilseydik tadından yenmez olurdu...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

G13'te benim de eksik bulduğum yer joystick kısmının analog olmaması. Gerçi bu yüzden ben joystick kısmına genelde tuş atayıp farklı fonksiyonlar için kullanıyorum ve baş parmağımın daha fazla tuşa erişimi nedeniyle bu durum işime bile geliyor denebilir. Satınalma arefesinde Reset'e bu ürünü önerirken ben de benzer şeyleri ifade etmiştim. Şu ana kadar sahip olduğum en iyi oyuncu donanımı. Kesinlikle vazgeçemeyeceğim bir ürün. Lcd ekranı da çok fazla işime yarıyor. Logitech ergonomisiyle ve tuş dizilimiyle fazla oynamadan, belki analog joystick ve mekanik tuş kullanılmış bir ürün revizyonuna gitse tadından yenmez. G13'le geçen yılların ardından sonra normal bir klavye ile oynamam mümkün değil. Bu nedenle bir ara Amazon'da çok uygun fiyatlara satılırken yedeğini alacaktım ama belki yeni bir modeli çıkar diye hep erteledim. Ama logitech'ten ses seda yok. İyi bir indirimde ikincisini almak istiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende geçen seneki indirimde almıştım G13. Şimdi aklıma geldi, hala kutusunda duruyor. Bi ara bir çıkarıp deneyim bari .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@atp denesene abi, biraz alışma süreci olur ama ondan sonra keyifle kullanırsın.

Alıp kenara konulup unutulmuş Korhan cım. Zaten senin önerinle almıştım, simdi hatırladım. Bir ara kurarim ısallah. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Örneğin joystick analog olabilirdi, ancak oyunlar tanımazdı herhalde öyle.

Analog zaten.

Siz o joystick'e bir klavye tuşu atarsanız tabii ki analog olarak çalışmıyor, az A, azıcık T gibi birşey yok fakat o joystick sanal sürücüyle  tek başına bir oyun çubuğu aygıtı olarak sistemde görünüyor. Joystick'i joystick olarak atayıp oyunlarda karakterinizi analog olarak yönlendirebilir yada uçak helikopter gibi şeyleri analog olarak uçurabilirsiniz.

İsterseniz o joystick'i fare olarak da kullanabilirsiniz.

Ben çok fazla profil değiştirmiyorum. Kendimce bir profilim var, çoğu fps&tps oyuna cuk oturuyor. Oturmayanlarda ise oyunun tuş dizilimini kendi profilime göre değiştiriyorum. Yani benim silah değiştirme tuşum her oyunda silah değiştirme tuşu oluyor.

Benim G13 oldukça yaşlandı. Hala tıkır tıkır çalışıyor ama korkuyorum bozulacak da G13'süz kalacağım diye. Neyse ki gökte ararken yerde buldum. Evime çok yakın bir teknoloji mağazasının rafında 2 tane G13 gördüm. Onları benden başka kimse almaz zaten :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Whooosh, zaten analog derken herkesin kastettiği o az basma, çok basma olayı. Hani joystick düşünüp koymuşsun oraya, yapmışken gamepadlerdeki gibi olsaymış kusursuz olurmuş. Yoksa dediğim gibi benim için çok da büyük bir eksiklik değil. 

Bu arada benim kullanımım da o yönde. Kendimin fps için, diğer tür oyunlar ve hatta windows kullanımı için kendi atadığım tuş ayarları var. Oyunların kendi içinden kendi tuşlarımı değiştiriyorum. Böylece her oyunda kendi alıştığım düzeni kullanıyorum. Ha kontrolleri çok detaylı oyunlarda biraz değiştirmek gerekebiliyor. O da çok büyük sıkıntı değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi de öyle zaten.

Ben mi derdimi anlatamıyorum bilmiyorum ama g13 üzerindeki joystick'i gamepad gibi kullanabiliyorsunuz. Yani az itince karakter yavaş yürüyor çok itince hızlı yürüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet, biraz aratınca buldum. Analogmuş gerçekten. 

Kullanımı sınırlı tabii, oyunların çoğu desteklemiyor. 

Oyunlar dışında kullanan var mı G13 'ü?

Revize bir ürün çıkarsa alırım hemen. Destek her zaman sınırlı kalır buna.  Niche bir ürün. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Klavye varken niye bununla oynayayım sorusuyla konuya girdim, öğrenmiş oldum. Şu baş parmağımı oyuna dahil edeyim diye G600 fare almıştım biraz kullandım alışamadım ısrar ettim yine olmadı. İmleci hareket ettirirken, o dinamizm içinde istediğim noktada başparmak ile istediğim zamanda istediğim tuşlara basamadım bir türlü ... durağan bir klavyede o bar parmak harika işler çıkartabilir ...

Böyle bir şeyin keşke mekanik anahtarlı olan bir versiyonu olsa. O zaman alırdım belki de vardır ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Böyle bir şeyin keşke mekanik anahtarlı olan bir versiyonu olsa. O zaman alırdım belki de vardır ? 

Bendeki Razer Orbweaver mekanik tuşlara sahip. Ama bunda da LCD ekran yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Razer Orbweaver LCD olmaması çok büyük eksik değil bence. LCD ekranı oyunlarda kullanan var mı?

Onda thumbstick analog değil. O da yine büyük kayıp değil. Başparmağın kullanım pozisyonu farklı. Daha az tuş yönetebiliyor ama daha ergonomik olduğu söyleniyor. 

g13 te thumbstick analog ama gördüğüm kadarı ile BattleField destekliyormuş sadece. Joystick desteği olması gerekiyor , o da pek oyunda yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

logitech in cok iyi yazilimlari var oyun desteklemese bile kurulabiliyordur diye dusunuyorum analog axis olayini biraz karistirin bence. Bendeki direksiyon ile ayarlasam bf4 oynayabilirim o derece kuvvetli yazilimlari var...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

g13 te thumbstick analog ama gördüğüm kadarı ile BattleField destekliyormuş sadece. Joystick desteği olması gerekiyor , o da pek oyunda yok. 

Olur mu yahu, çoğu oyunda calışıyor. Kafadan UE3 oyunların hepsinde çalışıyor.

BattleField'daki fark hiçbir ayar yapmadan doğrudan çalışması. O da Logitech'ten değil, oyun çalıştırıldığında sistemde gamepad ,joystick vs var ve bağlı ise ek kontrolcü olarak aktif ediyor.  Örneğin xbox gamepad'i bilgisarınıza bağlı ise Battlefield'a girince fare klavye kullansanızda titremeye falan başlar.

Oyunun ayarlarından ayarlamanız lazım. Tıpkı harici bir oyun çubuğu bağlamışsınız gibi kontrol ayarlarına girip ayarlamanız lazım.

g13 ile ilgili başka bir olay ise LUA Scripting.

Lua kullanarak çok acayip şeyler yapabilirsiniz. Yapabilecekleriniz hayal gücünüze kalmış. Örneğin farenin sol tuşu basılı iken g4 düğmesine bastığımda 2 saniye bekle sonra "abracadabra" yaz, sonra bilgisayarın sesini kıs, 3 kere zıpla vs vs gibi bir kod yazabilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iyiymiş o zaman , bir bakayım. Ama analog kullanmak için,gamepad lere göre , hareket mesafesi az . Yine de iyidir.

Ben lcd ekranı şöyle kullanıyorum. Aslında FPS 'de sığıyor , ama 50 fps nin altına girince ekran kartını değiştirme baskısı yaşadığımdan , onu kaldırdım. :)

P_20151117_181332.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ekran çok da işlevsiz değil. Özellikle hardware monitoring için çok ideal. İşlemci yada gpu sıcaklığını hızını falan canlı canlı göreyim ama oyun ekranım yazılarla kirlenmesin istiyorsanız iyi oluyor.

TeamSpeak kullanıyorsanız o an kim konuşuyor, kim online vs görebilmek de güzel.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyla doğrudan alakası yok ama yazayım :) Razer'ın Synapse destekli ürünlerini birarada kullanıyorsanız, bu cihazların kendi aralarında iletişim kurmalarını sağlayabiliyorsunuz. Örneğin ben Orbweaver üzerinden Deathadder faremin dpi ayarlarını değiştirebiliyorum. Deathadder gibi üzerinde bu işe özel tuşlar olmayan bir fare için büyük kolaylık sağlıyor bu özellik.

BF3'te en fazla helikopter ve jet kullanıyorum, özellikle jetle it dalaşı yaparken freelook özelliği çok önemli hale geliyor. Orbweaver'daki thumbstick'in analog olmasını gerçekten isterdim, zira mevcut durumda sağa sola bakarken manevra yapamıyorum. Tamamen freelook'a atanmış bir analog stick'le işim bir hayli kolaylaşırdı herhalde...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Najaz , aynı özellik logitech in yazılımında da var. 

LCD ekran için hangi uygulamaları kullanıyorsunuz? Aida64 ü kullanıyorum, daha basit birşey olsa iyi olabilirdi. Sadece net aktivitesini izlemek için NetMeter destekliyor logitech lcd ekranları. 

Analog thumbstick i kullanabilir miyim diye Metro da denedim. Görmedi. Trine beli destekelr. Kullanım senaryosu fazla değil gibi. 

Analog olduğunu öğrendiğim iyi oldu. Bir yerde kullanılır mutlaka. 

Mesela video editing de işe yarayabilir. Bu tip işler için kullanan var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LCD ekran için benim favorim LCDSirReal. G15'te kullanıyorum, G13'te de çalışıyordur muhakkak. Çok hafif bir yazılım; saat/tarih, CPU, MEM, NET gibi temel veriler dışında desteklediği üçüncü parti yazılımlardan kutular halinde bilgi gösterebiliyor. Mesela Teamspeak 'da o an konuşan kişinin ismini görebiliyorum, ya da GPU-Z ile GPU frekansı ve ısısını (ve istenirse tüm diğer GPU-Z verilerini) anlık olarak gösterebiliyor. Aida64 kadar kapsamlı olmasa da özelleştirme desteği mevcut, hangi bileşenleri nereye koyacağınızı, neyi nasıl göstermesini istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yıllardır G13'ün ekranını Aida64 ile birlikte sistem durumunu takip etmek için kullanıyorum. Bu konuda favorim kesinlikle aida64; tek başına herşeye yetiyor. Ancak  Aida64'e son sürümle gelen Logitech'in arx desteği sayesinde artık illa da LCD ekrana gerek yok. G13'ün LCD ekranında yapabildiklerinizi çok daha fazlasını telefon ekranında yapabiliyorsunuz. Karakter LCD yerine telefon ekranı olunca sadece sayısal olarak değil bar/graphic  gösterimleri de kullanabiliyorsunuz. Özelleştirilebilir özellikleri çok iyi. Herkese tavsiye ederim, çok iyi çalışıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok