Online, yurtdışı alışveriş ve yasal sorunlar üzerine
1 1

Bu konuda 85 mesaj var

Benim takılan ürün arızalı Evga görüntü kartıydı. Arızadan dolayı birebir değişim yapılmıştı, ondan dolayı da herhangi bir bedel görünmüyordu. Ürünün üzerindeki bedel ile ürünün olası gerçek değeri arasında fark olduğunu düşünürlerse takılıyor gümrüğe.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 4/11/2018 at 11:10 AM, MilesTeg said:

En az yarım gün alıyor. Kaç kapı çaldım, kaç kişiyle konuşup imza veya evrak aldım hatırlamıyorum. Sadece tek bir bina içinde de geçmiyor olay. Depoya da gitmek gerekiyor. 

Ana binanın önünde gümrükten anlayan genç arkadaşlar vardı, onlara danıştım da yönlendirmeleriyle nispeten daha kısa sürdü olay.

Ürünün fiyat araştırmasını yapıp ona göre fiyat belirleyecekler. Tahmini bir ücret belirleyip ona göre tedarikli gitmek lazım. Bazı ücretleri havale ile isteyebiliyorlar. Cep telefonu bankacılığı kullanmak gerekebilir.

Kolay gelsin, yorucu ve can sıkıcı bir süreç. Bu arada Ankara gümrük benim bahsettiğim olay mahalli. 

bir şekilde ayarlayıp girdim artık. Boştu içerisi , toplam süre 5-6 dakika belki tutmuştur. Yalnız naikt ödeniyor, kredi kartı çıktısı, ürünün sayfa çıktısı gerekiyor.  Onlar üzerinden hesaplandı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

amazon 3. şahıstan mı yoksa direk amazondan mı aldınız hoparlörleri, eğer amazondan direk aldıysanız ilginçmiş, bir kere bile aldığım herhangi bir üründe gümrüğüe falan gitmem gerekmedi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 hours ago, ResetButton said:

bir şekilde ayarlayıp girdim artık. Boştu içerisi , toplam süre 5-6 dakika belki tutmuştur. Yalnız naikt ödeniyor, kredi kartı çıktısı, ürünün sayfa çıktısı gerekiyor.  Onlar üzerinden hesaplandı. 

İlginç, bu kadar kolay olması ve kısa sürmesi harika olmuş gerçekten de. Farklı bir prosedür işletildi diye tahmin ediyorum. Ödediğiniz miktar çok tutmamıştır umarım...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Özel bir firmayla gelmediyse (dhl,fedex falan) gümrük işleri öyle zannedildiği gibi uzun ve zor değil zaten, benim için tek zorluk topkapı' dan burnumun dibinden, ikitelli'ye taşınması olmuştu :) Öyle zorluk çıkaran bir memura da rastlamadım hiç şimdiye kadar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aliexpress ten aldım. Çin'den gelen ürünleri genelde gümrüğe sokuyolarlar anladım kadarıyla . herşeye 20-30 dolar yazıyorlarmış. Ürünün sayfasındaki fiyatı ve kredi kartından çekilen miktarı gösterdim. Onlar üzerinden %20 ödedim. Bir de ufak bir ek yapıyorlar sanırım 7-10₺ gibi, ptt nin sunum ücreti var 5₺ .   Toplamda bana gene amazondaki en ucuz fiyatlardan bile çok daha ucuza geldi. Üstelik satıcı gümrük ödemesi nedeniyle bir sonraki alışveriş için indirim teklif etmişti. 

İnternette biraz aratınca çok uzun prosedurler çıkıyor. İşte orda depoya git, burda vezneye git gibi .

Ankara'da hepsi yanyana iki tane oda var. Bütün iş 6-7 dakikada bitiyor. o da faturaya isminizin yazılması vs . Yalnız nakit istiyorlar. Ürünün sayfasını ve bankasının sayfasından kartın esktresini alırsanız iş kolay. 

Printer eskisi kadar gerekli değil diye düşünüyordum ,malum kindle ,ipad vs var, orda okuyoruz . Ama her zaman bir yerlerde gerekiyor. 

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu "Gümrük sunum ücreti" denen zamazingo yeni bir şey değil; geçen seneki iki yurtdışı siparişimde de bu meblağı ödemek zorunda kalmıştım posta memuruna. Ancak sanırım artık daha yaygın bir şekilde uygulanıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok