Online, yurtdışı alışveriş ve yasal sorunlar üzerine
1 1

Bu konuda 85 mesaj var

Ülkede birey adına faydalı birşey bekleyemez olduk. Kesin bir mokluk var diye bakıyoruz her şeye. (Bunda kesin var birşeyler tabi :) )

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ekonomi bu durumdayken döviz çıkışını arttıracak bir değişiklik yapmaları akla yatkın değil, tersine kısmaları lazım. 

O yüzden ben de altında başka birşey bekliyrum. Ya başka bir yerlere vergi ekleyecekler ya vergileri arttıracaklar. 

Şimdi günlük haberlere bakıyorum, dolar için öyle yollardan bahsediliyor ki, durum tahminimden çok daha kötü anlaşılan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DH'de konuya bakıyorum şimdi. HAberrin hatalı olduğunu 75euro luk limitin 30euro a düşürüleceğiniz söyleyenler var. 

Göreceğiz tabii ama öyle daha mantıklı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu 150 euro haberi hatalı büyük olasılıkla. Genelde ile 75euro a düşürülmüş zaten.

Şimdi borderlinx in gönderdiği kindle gümrüğetakıldı . 

Şu Gümrük Dolaylı Temsil Yetkisi belgesini doldurmamı istiyorlar. 

bunu her seferinde kağıda basıp doldurup geri taramaktan daha kolay bir yol yok mu? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu 150 euro haberi hatalı büyük olasılıkla. Genelde ile 75euro a düşürülmüş zaten.

Şimdi borderlinx in gönderdiği kindle gümrüğetakıldı .

Şu Gümrük Dolaylı Temsil Yetkisi belgesini doldurmamı istiyorlar.

bunu her seferinde kağıda basıp doldurup geri taramaktan daha kolay bir yol yok mu?

Keşke kobo alıp geçseydin, kindle biraz fazla uğraştırdı

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Keşke kobo alıp geçseydin, kindle biraz fazla uğraştırdı

Yol yordam öğreniyoruz bu vesile ilen :) 

Kindle uygulamasını kullanıyorum genelde , o açıdan avantajlı benim için . 

Ama buna 500₺ civarı vermek yerine Kobonun 8' lik ereader ını almak daha mantıklı olabilirdi. ilk fiyatı düşük ama ek masraflarla ara kapanıyor çünkü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim duyumlarima gore 75 Euro cok ciddi olarak asagi cekilecek ve ozellikle Cin sitelerinden satin alınan elektronik ürünlerinde sikinti yasanacak gibi duruyor. Cin siteleri benim gordugum kadari ile default olarak dusuk gosterip en azindan beyannamesini ve gift diyor. Cinden gelen urunler gumrukte durdurulur ve odeme bilgileri istenirse seyredin senligi. Ki hatirlayanlar olacaktir eskiden boyleydi gumrukler. Bu arada artik internetten degerlerine bakılıyor suphe durumunda ama odeme ayrıntısı istendiginde resmendusuk beyanat ve kacakcilik suclamasi icin gerekli sebebi vermiş oluyorsunuz gumruge...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çin sitesi demişken.

11 Kasım indirim zaman Aliexpress'ten sipariş ettiğim bluetooth kulaklık, 22 Kasımda TR'ye  varmış fakat 23 Kasım'da geri göndermişler gibi gözüküyor.

Aliexpress'in sayfasında şu screenshottaki bilgiler var.

2016_12_01_145718.png

CAINIAO'nun sayfasında ise şu linkte bu bilgiler var.

http://global.cainiao.com/detail.htm?mailNoList=LP00060148611980&spm=a3708.7860688.0.d01

PTT'nin gönderi takiptede şu bilgiler gözüküyor.

2016_12_01_150006.png

Açıkçası bir bok anlamadım. Kargo TR'ye gelmiş ve geri dönmüş diye düşünüyorum ama emin değilim. Genelde kötü ingilizce söz konusu olduğu için pek bir şey anlaşılmıyor. Sizce ne olmuş olabilir ve ben bu durumda ne yapayım?

Aliexpress'e mesaj attım, kargo bilgilerinin aynısını copy paste ettiler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gecen hafta gümrük mevzuatinda degisiklikler oldu bluetooth streamer, wireless streamer ve DAC lara yuzde 25 ek vergi TRT bandrolu zorunlulugu geldi. Acaba bununla mi alakali...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PTT'ye göre geri gitme falan yok, daha gelmemiş bile buraya. PTT'de işlem görse orada PTT işyerinin adı yazılı olurdu.

Heyecanlanmayın ya bu kadar.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gumrukler bu aralar cok acayip... Gecen hafta yaptigimiz bazi ithalatlarda kimsenin haberi yokken eklenen yuzde 25 lik vergiler mahvetti ortaligi. Ithal urunlerin fiyatlarina 2017 senesinde minimum yuzde 35 zaman gelecek ihtiyaçlarınızı simdiden alin...

Yuzde 25 verginin üzerine KDV eklendigi icin reelde fark neredeyse yuzde 50 ye yaklasiyor. Tum masraflar eklenip uzerine OTV cikan rakama KDV eklendigi icin yakin zamanda AB haric mal almak imkansiz halegelecek

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Böyle birşeyler olacağını tahmin etmiştim. Wifi, BT olan her cihaza ek vergi geldiyse, herşeye geldi demektir . Bunların olmadığı elektronik alet kalmadı çünkü. %25 çok ciddi oran .

Kindle elime ulaştı. Sorun çıkmadı gümrükte . O belgelerin doldurulmuş halini bir yerde hazır tutup, sadece ilgili bölümleri değiştirip göndermek en mantıklısı. Dün paint te hazırladım :) İmzayı ,ismi yapıştırın copy/paste ile . Gümrük invoice 'u kabul etmiyor ama amazon'un verdiği order details i kabul etmişler.  

Gümrük ürünün o anki piyasa fiyatına bakıyor , siz indirimle almış bile olsanız o anki fiyat üzerinden vergi ödemek zorunda kalabilrisniz.

DHL 'i sistemi iyi. Gümrük çıksa sitelerinden kredi kartı ile ödenebiliyor.

JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gümrük ürünün o anki piyasa fiyatına bakıyor , siz indirimle almış bile olsanız o anki fiyat üzerinden vergi ödemek zorunda kalabilrisniz.

DHL 'i sistemi iyi. Gümrük çıksa sitelerinden kredi kartı ile ödenebiliyor.

UPS'te basima geleni tum surec bittikten sonra yazayim diyordum da hazir lafi gecmisken burada yazayim... Yetki belgesi icin hem email atip hem telefon ile arayan UPS, vergi odemesi icin sadece email atmis... Takip sistemlerinde de sadece "YETKI BELGESI GEREKIYOR", "ILAVE ITHALAT EVRAKI" ve "GUMRUK ISLEMLERININ BITMESI BEKLENILIYOR" yazdigindan email atilip atilmadigini da kontrol etmedim... Tabii bir de ben emaili aksam 17.15'ten sonra gordugumden, Cuma gunu oldugundan ve sadece Denizbank hesap nosu verildiginden EFT Pazartesiye kaldi... 3 gunu gecerse 80-100TL Ardiye keseriz diye de eklemisler, sagolsunlar... :2no:

Gidip ATM'den yatiracagim birazdan... DHL'in kredi karti olayi supermis... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yurtdışından alışverişlerde yiyecek , içecek için yasaklayıcı bir madde var mı? 

Denediğim kahve kapsüllerinin hiçbiri Türkiye'ye gönderilmiyor, boşuna bakmayalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DHL yeni geçti kredi kartı ile tahsilata, daha önce yoktu. Hatta mal teslim edilirken hesaplarına yapılan havalenin dekontunu istiyorlardı. Kredi kartı ile ödeme imkanı gelince bu tip şeylere gerek kalmadı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

adamlar gümrük sınırını 30euro a düşürünce yurtdışından alışverişten vazgeçeceğimizi sanıyorlar. Sorun o sınırı değiştirmekle düzelecek gibi değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok