Keynote Mart 2016
0

Bu konuda 37 mesaj var

iPhone SE gelmiş hoşgelmiş, benim gibi küçük telefon sevenler için çok iyi bir haber. Yeni iPad Pro da beklendiği gibi 9.7" boyutuyla geldi, kendisine ait klavyesi de tanıtıldı, iPad almak için beklemem iyi olmuş. Bu arada daha önceden hiç hatırlamıyorum ancak SD kart okuyucu, usb kamera adaptörü aksesuarları mevcut, Apple açısından devrim kabul edilebilir. Tanıtım devam ediyor.

Edit : Rose renk seçeneği eklenmiş, 256 GB modeli de mevcut iPad Pro'nun. Personal computing olayına göz koymuş durumdalar, hadi hayırlısı olsun. Beklemiyordum ama yine de bir umut işte Time Capsule belki güncellenir diye düşünmüştüm, güncellenmedi. iPad Pro'yu artık geleceğin bilgisayarı olarak değerlendirmeleri iOS, OS X ayrımının kalkacağını düşündürüyor bir süre sonra.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni iPad Pro 32 GB başlangıçla 2199 TL, 128 GB 2799 TL, 256 GB 3399 TL

Yeni iPad Pro klavyesi 549 TL (Mevcut haliyle sadece ABD İngilizce klavyesi mevcut)

Eski iPad Pro için kalem 379 TL

Lightning SD kart okuyucu 99 TL

Lightning USB 3 kamera adaptörü 139 TL, USB kamera adaptörü ise 99 TL bu arada. 

Ortalama 3000 TL civarına artık PC kullanmaya başlıyoruz sanırım. 32 GB + kalem + klavye + SD kart okuyucu = ~3200 TL civarına geliyor. SD kart okuyucu almaktansa 128 GB almak da denenebilir bu arada. Apple sadece resim ve video aktarımına izin vererek yine de kısıtlamalı kullanım sağlıyor:) Ancak bellek genişletme imkanı yine de iyi birşey.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cihaz için değer diye düşünüyorum, lakin aparatları yan firma üretimlerinden alınabilir. Yeni iPad Pro'ların güzel ürünler olduğu aşikar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Macbook, Pro ve Air üretimleri bir sene sonra askıya alınırsa şaşırmayalım artık :) Aparatlar çok uçuk kaçık fiyatlı değil aslında, bir de Apple çok büyük ihtimalle kısıtlamalar koyacaktır kablolar gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kalemle klavye 1 milyar tutuyor nerede ise pahalı değilmi sizce?. Kablo yapısına uygun, fiyatı makul yan ürünler bulunabilir. Yan firma derken kalitesiz olduğunu düşünmeyin, tanınmış markaların ürünlerini bulmak mümkün gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pahalı olmasına pahalı da Apple'ın fiyat politikasına göre fiyatları çok uçmuyor demek istedim. Bir de en ucuz Macbook'un 5200 TL civarında olduğunu düşününce iPad Pro çok ucuz kalıyor (klavye ve kalem dahil olmak üzere). Diğer firmaların ürettikleri ürünler Apple lisansından geçince yine pahalı olacaktır muhtemelen, Apple lisansından geçmeyenler de güncellemeler esnasında uyumluluklarını yitireceklerdir, lightning kablosunda yaşanan problemler bunlarda da yaşanacaktır büyük ihtimalle. Yine de PC olayından iPad'e geçiş bu kadar net vurgulanmamıştı daha önce (ya da ben hatırlamıyorum), PC'den kopma işi zaten belli bir raya oturmuştu Apple bu işi ön plana aldığında durum daha hızlanır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben klavye ve kalem de olsa IOS üzerinde üretim yapmanın hala çok kolay olmadığını düşünüyorum. Bence gelecek tabletlerden çok 2in1 denen tablet/notebook tipi cihazlarda ama Apple sanırım bu yönde ilerlemek istemiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yeni ipad pro 'u belki alırım .şu anda ipad air kullanıyorum. Tabletten beklentimi karşılıyor , bunu aldığımda kazancağım çok az. O yollara gidecek olduktan sonra W10 lu 2in1 daha kullanışlı görünüyor. En azından elimin altında her zaman windows programlarını kullanma şansı olur.

9.3 çıkmış. Bugün indirebileceğiz herhalde?

Başka ilginç birşey yok gördüğüm kadarı ile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Surface in ipad pro ya göre avantajı, ipad pro'nunda surface'e göre avantajları var. Tasarım olayları düşünüyorsanız, özellikle @@pentaman tıbbi fotoğraf düzenlemesiyle uğraşıyor ki kesinlikle ipad pro iyi bir seçim olacaktır. Tabi almadan verge veya benzeri bir siteden karşılaştırma videoları izlenip, makaleleri okunmalı diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

fotograf düzenleme, video editing ,tablette yapılacak iş değil. Masaüstü bilgisayarlar zor altından kalkıyor. 

Tablet , bilgisayarın yerini aldı diyenlerin, aslında zaten bilgisayara ihtiyacı yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Klavye üzerinde donanımın bir kısmını taşıma fikri iyi gibi görünse de çok ciddi kullanışlılık yaratmıyor bence. iPad gibi stabilitesi artık seneleri bulmuş bir platform herkesin işine gelecektir. Bir de taşınabilirlik açısından şu haliyle iPad Pro çok iyi konuma gelmiş oluyor, 9.7" ekran küçük gibi gelebilir ancak ben zaten uzun senelerdir 11.6" üzerinde çalışıyorum ve en ufak bir sorun yaşamıyorum, daha da büyük ekran istesem elimde seçenek de olmuş oluyor bu haliyle. Benim gibi olan pek çok kişide ister istemez acaba buna geçsem mi diye bir fikir belirecektir. MBAir'in tek avantajı touchpad'i, çok hızlı geçişler sağlıyordu, o da taşınabilirlik için feda edilebilir, iPad'e bir süre sonra alışılabilir de.

@@ResetButton

Apple yavaş yavaş iOS'a temel atmanın sinyallerini veriyor artık. Windows programlarının tahtı da bu yolla yavaş yavaş sallanacaktır tahminimce. Sonuçta MS Office uygulaması zaten var ve neredeyse vazgeçilmez olarak değerlendirilen en ciddi program grubu buydu. Microsoft telefonlarda yakalayabileceği ivmeyi negatife çevirdiğinden beri Apple'a destek veriyor resmen. Düşünsene iPhone kullanıyorsun, bir de iPad Pro sahibisin, kullandığın programlar hem tablet hem telefonunda neredeyse aynı ve aynı mağazadan alıyorsun, stabil bir işletim sistemin var, kullanmak istesen en az 5 senelik yatırımını yapmış oluyorsun bir defada. Microsoft tarafında özellikle telefon kısmında bildiğin kendi ayağına kurşun sıkmış durumda, tablet kısmı güzel ancak surface book kısmı oldukça negatif eleştiriler almış durumda. Sen olsan hangisini seçersin ?

Aslında Microsoft Apple'a göre telefonlarda çok daha eski işletim sistemine de sahip olmasına rağmen neden böyle davranıyor bunu da anlamakta güçlük çekiyorum, bu da ayrı bir tartışmanın konusudur.

Tablet masaüstü bilgisayarın yerini almasa da dizüstünün yerini aldı artık bu geceden sonra. MBAir ilk çıktığında insanlar DVD sürücüsü, ethernet girişi olmadığından ve USB girişlerinin azlığından bahsediyordu. Bugün bundan bahseden kimse yok, olamaz da, çünkü wi-fi çok rahat, DVD taşımak çok zahmetli ve kullanan yok. USB girişi kullanmak istersen 2 tane fazla bile geliyor. iOS kapalı bir işletim sistemi ancak OS X de açık bir işletim sistemi değildi, usb disk haricinde çok ciddi bir getirisi yok. Masaüstü bilgisayar tabi ki ayrı birşey, özellikle güç istenen durumlarda (aslında bu da sadece oyunlarla kısıtlı kalacak belli bir dönem sonunda) bariz avantajları var. Fotoğraf düzenleme neden tablette yapılmasın ? Elinde kalem olması masaüstüne göre çok daha ciddi avantaj sağlıyor ve abartılı güç kullanımı istemiyor. Video edit konusunda net birşey söylemek zor, çünkü eldeki ram miktarı kısıtlı, 4k video işlemekten bahsediyor tanıtımında ancak denemeden (ciddi incelemeler görmeden) bu konuda çok iddialı konuşmak doğru değil. Video edit için imac üzerinde premiere pro performansı beklemek değil ancak günlük videoları efekt eklemeksizin kırpma/ekleme işleri yeterli gelecektir bana mesela.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tabletten internetten günlük site takibi ve youtube seyretmek dışında yaptığım birşey yok.

Fotoğraf, video editleme tarzı işlere de ne ilgi duydum ne de ihtiyacım oldu bugüne kadar.

Bahsetiiğim işler için de hız, stabilite tabii önemli ama tutup da üç küsur bin türk lirasına tablet almayı düşünmem elbette, esas itibariyle çoğunluğun yaptığı da yukarıda saydığımdan ibaret.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu keynoteu direk kaçırmışım :D Neyse anandtech den okudum. 9.7 inç ipad pro aradığım şey. Eve bir tablet alacağım yol yapmaya uğraşıyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tabletten internetten günlük site takibi ve youtube seyretmek dışında yaptığım birşey yok.

Fotoğraf, video editleme tarzı işlere de ne ilgi duydum ne de ihtiyacım oldu bugüne kadar.

Bahsetiiğim işler için de hız, stabilite tabii önemli ama tutup da üç küsur bin türk lirasına tablet almayı düşünmem elbette, esas itibariyle çoğunluğun yaptığı da yukarıda saydığımdan ibaret.

Sadece internete girmek, günlük işler için o kadar vermeye gerek yok, 2200 TL yetiyor. 3200 TL office işleri için, benzer rakibi mb air ve MacBook'tan ucuza geliyor bu haliyle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün ben de keynote'u izledim. iPhone SE güzel bir alternatif oldu küçük boyutlu ekran isteyip de güçten ödün vermek istemeyenlere. Fiyatı da 400 dolardan başlıyor ki oldukça makul. Tabi bizde fahiş vergiler vs yüzünden hemen 1999 TL fiyatı dayamışlar maalesef. Bunun haricinde iPad Pro 9.7" tanıtıldı ki bu da beklenen bir gelişmeydi. Açıkçası 12.9" iPad Pro hem büyük ve ağır hem de pahalı kaçıyordu birçok insan için. Şimdi bir miktar daha ucuza daha çok insana hitap etme şansı oldu. Ancak yine de düşünüldüğünde 2200 liradan başlıyor ki iPad Air 2 ye göre kıyasla baz modeli 750 lira daha pahalı. Hatta 64 GB iPad Air 2 1750 lira iken 32GB iPad Pro 9.7 2200 lira. Burada işin içine iPad'den ne beklediğiniz giriyor. Açıkçası bugüne kadar iPad ile tüketim dışında pek bir iş yapmadım ve kolay bir şekilde yapılabileceğinden de şüpheliyim. iPad ilk tanıtıldığında epostalarına bak, müziğini dinle, resimlerine bak, organize et, filmini/dizini izle, internete gir, çeşitli tüketim odaklı uygulama ve oyunlarla günlük ihtiyaçlarını karşıla tarzı bir üründü. Aslında hala mevcut uygulama ve oyunlarla büyük bir kesim için öyle. Bu tarz kullanım için bana göre iPad Air 2 gerek fiyatı, gerek ekran kalitesi, gerekse performansı ile hala son derece güçlü ve yeterli. iPad Pro'yu alacak olan insanın bence kesinlikle ekstra ürünler olan klavye ve kalemi alması gerekli ki bu ürünün bir anlamı olsun. Yoksa az önce de dediğim gibi iPad Air 2 den geçilmesinin, hatta Air 2 varken fark verip alınmasının hiçbir esprisi yok bana göre. 

İkinci olarak iPad Pro'nun yakın gelecekte Macbook Pro'nun yerini alma şansı da bana göre yine yok. Mac OS ve iOS'un belli bir yakınlaşması var doğru ama şu şartlarda iOS MacOS yerine geçecek tarzı bir iddia bana biraz fantezi gibi geliyor ve Apple'ın da yakın bir gelecekte böyle bir planı olduğundan şüpheliyim. Tanıtımda da dedikleri üzere 5 senelik pc'si olanlar pc'lerini yenileyecekleri zaman iPad Pro alabilirler evet ama mevcutta Macbook Pro'su olan adam (mesela ben :) ) ciddi iş yapmak için iPad Pro alır mı derseniz ciddi şüphelerim var. iPad Pro muhtemelen günümüzdeki gençlere daha çok hitap edebilecek bir ürün zira onlar zaten en baştan dokunmatik yüzeyler ile büyüdüler ve iş hayatında da bu tarz ürünleri kullanarak iş yapmak onlar için kolay olacaktır. Diğer yandan ben ve benim yaşıma yakın olanlar klavye-mouse ile iş yapmaya alışan kesim için dokunmatik ekran ile MS Office veya Autocad ile çalışmak pek kolay olmasa gerek. Tüm bu nedenlerden dolayı yeni iPad Pro'nun alıcı tabanını günümüz için kısıtlı bulmaktayım. Sadece çok parası olup ürünü merak edenler ve de basit fotoğraf, video editing işleri ile uğraşıp masaüstü PC, iMac veya Macbook Pro gücüne ihtiyaç duymayanlar, daha ucuz çözüm arayanlar bu ürünü satın almayı düşünür gibime geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada canlı yayınla buradan duyurmuş bulundum, ayrıca Türkiye fiyatlarını da benden erken duyuran olamadı (site daha güncellenirsen hata vere vere fiyatları aldım:) ) Donanımhaber simultane çeviri yapmış, webrazzi diye bir site var onlar da dakika dakika ne açıklandıysa eklediler. Teknoseyir ne yapmış diye bir bakmak istedim az önce telefondan bulamadım Keynote'u, bir de adamın biri açıklama yapmış "apple 2016'da 16 gb cep telefonu tanıtmış" diye.

Edit : Tam ben yazarken siz ileti atmışsınız, özellikle size böyle birşey yazıyor muşum gibi olmuş, tamamen tesadüf olduğunu belirtmek isterim, yanlış anlaşılma olmasın, en ufak bireysel bir düşünce aklımdan geçmedi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim keynote'u canlı yada banttan izleme şansım olmadı. Ancak izleyen bazı yabancı arkadaşlarım Apple'ın yenilenebilir enerji, sağlık sektörü ile işbirliği gibi çok güzel mesajlar verdiğini söylediler. Tanıtılan ürünler umrumda bile olmadığı halde bu mesajları dinleyebilmek için bir fırsat bulursam izleyeceğim. Bu konulardan Türkiye'de bahsetmeye değer bulan tek bir yayın olmamış sanırım. İşimiz sadece tüketmek olduğu için olsa gerek ama çok üzücü. : :(

Spoiler konu dışıdır, lütfen cevap verecekseniz bile spoiler içerisinde devam ettirelim ama bence ettirmeyelim. :)

Teknoseyir 'in fincan pazarlama ..vb gibi daha önemli konuları var. Apple Keynote ile uğraşacak zaman bulamamış olabilirler. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam sağlık alanında yaptıkları uygulamalar oldukça güzel ve mantıklı ancak Türkiye'de pratik uygulanabilirliği henüz yok o yüzden bahsetmedim. Özellikle diyabetliler için ileride takip için çok güzel olanaklar sunacağa benziyor. Yenilenebilir enerji açısından daha çok kendi kullandıkları enerjiden bahsettiler, bir de kampüse taşınacaklarından. Kısa ancak güzel oldu.

Diğer konu için bir an gereksiz sinirlenmişim ben, anlamsız olmuş şimdi bakınca. Kusura bakmayın, tartışmaya hiç gerek yok zaten, burada gereksiz tartışmalar yapmamıza hiç gerek yok. Mesajı editliyorum tartışma olmasın diye.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son world mobile congress 'ten sonra , tabletlerin ölü bir segment olduğu yorumları çoktu. 

Sadece tablet olarak getirilebilecek fazla birşey kalmadı. 

Yeni tanıtlan ipad pro iyi ama kullandığım Air 'den geçmem için yeterli neden yok. Ancak değişikli olsun diye geçilir. Klavyesi vs de yeterli değil bence. 

Bundan sonra 2in1 senaryoları var. @@pentaman 'in yazdıklarına katılmak ile beraber, tüm cihazlarınız ile Apple ekosistemi içinde değilseniz, bence Windows 2in1 ler daha mantıklı. 

Türkiye ye mesela Huawei 'nin yeni modeli veya benzeri gelirse, onu alıp denemeyi düşünüyroum.  iOS iyi güzel ama her iş için app aramak bayıyor bazen. Mesela tabletten anime izledim, o bölümü Samba serverdan silmek için uygulama lazım. Ceptelefonundan siliyorum artık. Bunun gibi ufak tefek pek çok sorun , windows arkada olunca çözülüyor. 

Tabii iOS ta ,Office var. Tam olarak windows versiyonu ile aynı değil ama biraz kırpılmış versiyon. 

MS Surface book biraz sorunlu çıktı. Yine de satılsa , benim listemde üst sırada olur. Temeli iyi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iphone 5s 1399 lira olmuş, ulen şeytan diyor al götür annene bir sürpriz yap. bu saatten sonra uğraşmasın androidle, wp ile. yok kastı yok bilmem ne.. bilemedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iphone 5s 1399 lira olmuş, ulen şeytan diyor al götür annene bir sürpriz yap. bu saatten sonra uğraşmasın androidle, wp ile. yok kastı yok bilmem ne.. bilemedim.

Kötü bir durum.iPhone alıştılarmı da diğerlerini istemiyorlar onuda demeden geçmiyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok