Otomobillerin geleceği hakkında herşey.
0

Bu konuda 89 mesaj var

Arabalarla ilgili tek ilgimi çeken konu , yeni otonom arabalar. Arabaların yapay zeka ile çalıştığı bir dünyada Türkiye'de de trafiğe çıkılır artık.

Tesla X geçenlerde kaza yaptı. Sürücü tamamen aracın hatası olduğunu söylerken, yapılan inceleme sürücünün gaza bastığını gösteriyor.

http://www.theverge.com/2016/6/7/11876794/tesla-model-x-crash-unintended-acceleration

Tesla sürekli internete bağlıymış ve araç verilerini iletiyormuş. Dolayısı ile üretici ne olduğunu detayları ile biliyor. 

https://www.technologyreview.com/s/601657/tesla-knows-when-a-crash-is-your-fault-and-other-carmakers-soon-will-too/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu başlık biraz lüzumsuz olmuş gibi geliyor bana, diğer başlıkta da konuşulabilir aynı şeyler sanki.

Olabilir ama her şeyi tek başlık altında toplayınca çorba oluyor sanki. Bunu daha çok akıllı arabalar için açmıştım. Orda çok ilginç gelişmeler oluyor , kendi başlığı olması uygun olur. Gerek yok diyorsanız kapatılabilir tabii.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bundan daha futuristiği olmaz.

Olli , 3d printed bir minibus. Firmanın kendi teknolojisi ile kendisi sürüyor aracı. IBM watson ile yolcularla iletişim kuruyor. Bir uygulama aracılığı ile yolcular tarafından çağırılabiliyor.  

Aracın büyük oranda hazır olduğunu söylüyorlar. 

http://phys.org/news/2016-06-olli-3d-self-driving-minibus-road.html 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tesla S aslında bot gibi yüzebiliyormuş. Denemeyin ama zorda kalırsanız yüzüyor, tekerleklerde itici gücü sağlıyor diyor Elon Musk. Gelecek modellerde bu yönü güçlenir belki.

Su başmış tünelde diğer arabalar sıkışırken, Tesla yüzerek geçiyor.

Rolls Royce 'ın konsept arabası, akıllı tabii.

http://www.wsj.com/video/rolls-royce-unveils-self-driving-concept-car/02F85E29-0F0B-4CDC-8921-7DF42A9E81C1.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Korkulan gun geldi ve ilk defa surucusuz ("otomatik pilot") modda seyreden bir arac olumlu bir kaza yapmis- ABD Ulastirma Bakanligi otomatik pilotta giderken onune kiran bir TIR'a carpan Tesla Model S surucusunun olumu uzerine sorusturma baslatti. 

http://www.nbcnews.com/tech/tech-news/u-s-opens-investigation-tesla-after-fatal-crash-autopilot-n602011

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arabaları raylara oturtmadıktan sonra böyle şeylere gerek yok. YA tüm  araçlar otonom çalışacak yada hiç biri. Çözüm yok bunda. 

Bu arada teslanın otopilotunu açıp uyuyan şöförleri de gördük :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim bildiğim Tesla 'da otomatik pilot ,sürücüye yardımcı olmak için var . Google car gibi tamamen otonom değil.  Bu durumda herhalde çok fazla suçlayacak bir durum olmayacak, çünkü yazıya göre hem sürücü , hem AI görmemiş. 

Yetersiz verilen bilgi ama bu yazılan aslında kaza AI 'den yana tercih kullanmak için kullanılabilir. 

Şöyle yazılmış.

""Neither Autopilot nor the driver noticed the white side of the tractor trailer against a brightly lit sky, so the brake was not applied,""

sürücü gelecekte de görmeyecek , bizim duyularımız gelişmiyor. Oysa AI bu kazadan sonra daha iyi sensörlerle donatılabilir, yazılımı geliştirilebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlis hatirlamiyorsam bazi esp si kapatilabilen araclarda artik olay sacma sapan bir hal alcaksa devreye giriyor diye biliyorum.

Fren yapsaymis madem arac bu kadar eminse...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Autopilot sadece görüntü analizi falan yaparak mı çalışıyor ki önündeki "tırın dorsesi beyazmış, gökyüzü de beyazmış ve ikisini ayırdedememiş" gibi bir durum oluşsun, mesafe kontrolü gibi şeyler lazerle veya ses dalgalarıyla falan yapılmıyor mu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

oto pilot olayını bilmem ama geçen gün benim Mazda CX-3 hayatımı kurtardı. Hep dikkat ettiğim olay aslında. arabada cep telefonu menülerini kurcalamaya başladım. dalmışım ve araba seyir halinde. bir anda nasıl olduysa ani fren yaptı abs devreye girdi ve emniyet kemeri sımsıkı haline geldi. ekrana baktığımda çarpışma uyarısı işaretini gördüm. önde araba varmış ve ben tam çarpmak üzereyken hala frene basmayınca araba kendisi frenleme yapmış. önde lazerli yol okuyucuları var. aracı sürekli okuyup ona göre yorumlayan bir sistem. kendi kendine freni yaptı ve beni saçma bir kazadan kurtardı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

oto pilot olayını bilmem ama geçen gün benim Mazda CX-3 hayatımı kurtardı. Hep dikkat ettiğim olay aslında. arabada cep telefonu menülerini kurcalamaya başladım. dalmışım ve araba seyir halinde. bir anda nasıl olduysa ani fren yaptı abs devreye girdi ve emniyet kemeri sımsıkı haline geldi. ekrana baktığımda çarpışma uyarısı işaretini gördüm. önde araba varmış ve ben tam çarpmak üzereyken hala frene basmayınca araba kendisi frenleme yapmış. önde lazerli yol okuyucuları var. aracı sürekli okuyup ona göre yorumlayan bir sistem. kendi kendine freni yaptı ve beni saçma bir kazadan kurtardı.

Bu sistem bende de var, inanılmaz iyi. Bence ESP gibi standart olmalı. Sanırım 1500 TL gibi oluyor ortalama fiyat artışı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bana biri öyle arkadan çarptı. telefonuna bakıyormuş sizin gibi.  :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok