Pc Oyunculuğu üzerine..
1 1

Bu konuda 131 mesaj var

Forumda pc oyunculuğunu savunan çoğunluk muydu hatırlamıyorum şimdi. Ancak 2006-2007 giibi yabancı yayınlarda da oyunun konsolda oynanacağı, pc 'de oyun oynama devrinin bittiğini savunanlar çoğunluktaydı. 

Çoğumuz pc seviyoruz , duygusal yanı var belki , ama özellikle Steam'den sonra pc 'nin zayıf kalmayacağı görünüyordu . F2P ciddi etkisi oldu, onu çoğumuz göremedik.  Laptopların pc oyunculuğuna tehdit oluşturduğunu düşünüyordum ama o da tutmadı. Bir şekilde masaüstü pc yine güçlü kaldı. 

Bir süre sonra komik hale geldi. Beğendiğim bir oyunu steam'den alıp bir iki saatte oynamaya başlarıken , konsol kullanıcıları dünyanın öbür ucundan oyun sipariş edip uzun süre kargo bekliyorlardı. Üstelik donanımın üstünlüğü kısa süre sonra kapandı. Hatta "What the Cell " isimli bir yazı hatırlıyorum. O egzotik donanımı kullanmak da zordu anlaşılan. 

Son birkaç senedir zaten anlamı kalmadı. Kampanyalarda çok ucuza konsol satıldığına denk geldim. Almak için bir neden bulamadım. Oyunların çoğu daha iyi grafikle zaten pc 'de var, üstelki çok daha ucuza alıyorum . Tek alternatif steam de değil üstelik. O marketlerde kendi aralarında rekabete girdiler. 

DirectX 'in yaratıcılarından "The Saint " isimli bir mühendis var. O konsolun en güçlü olduğu zamanda bile pc 'nin kazanacağını öngörmüştü. Şöyle diyordu "Konsol özünde konsol üreticinin , yazılım üreticisine korsana karşı güvnelik sağladığı bir bilgisayar . Yani MS,Sony örneğin Ubisoft'a korsana karşı güvence veriyor, karşılığında yüzde alıyor. Oysa online oyunların güçlenmesi ile korsan sorunu kendiliğinden çözülüyor. World of Warcraft oynayacaksanız orjinal almak zorundasınız, üretici server a bağlanma aşamasında korsan kullanıp kullanmadığını kontrol ediyor,  kendi DRM çözümünü kendisi sağlıyor. "  . Bu faktör çok önemli , online oyunlar korsana ilgiyi çok azalttı.  Üstüne bir de Steam indirimleri eklenince korsana gerek kalmadı. 10 dolara yeni çıkan AAA oyun aldığım oldu, 10 dolar vermemek için kopya ile kim uğraşacak?

Konsolun en güçlü yanı  hiç bilgisayar kullanmayı bilmeyenlerin oyun oynayabilmesi. Ordan götürür daha bir süre. Ancak oyun oynayamayacak kadar bilgisayar kullanmayı bilmeyenleri sayısı azalıyor. Temel işlevleri herkes öğrenmeye başladı, pc ler eskisi kadar sorun dolu sistemler de değil.

Konsol ureticilerin konsollarin donanim gucunu ikinci plana atmasi da onlari ters koseye yatirdi. "Iki gun once bayila bayila 640p 30fps oynuyorlardi, 1080p 30fps ile 4 kose olurlar" diye dusunduler ama oyle olmadi. Oyuncular en azindan 1080p 60fps ve 4K 30fps gibi birsey bekliyorlardi fakat yeni konsollar bu beklentileri karsilamadi. Bircok oyunda 1080p 30fps bile alinamadi, alinanlarda ise PC ile karsilastirildiginda dusuk kalite goze carpti.

Burda sanırım konsol üreticileri hesap hatası yapmadılar , maliyet nedeniyle mecbur kaldılar.  Sadece donanım maliyeti değilp bir de oyun geliştirme maliyeti var . Mesela Cell işlemcisini programlamanın çok zor olduğu söyleniyor.

Steam OS ve Linux destegi ile hem Microsoft'a blof yapti(goz dagi verdi de denilebilir) ve Microsft'un Windows'un ayni zamanda bir oyun platformu oldugu hatirlamasini sagladi.
Steam Machine ve Steam controller ile PC'lerin de evin salonuna girebilecegini gosterdi.
Steam VR ile tum VR donanim ve yazilim ureticilerine Api sagladi.

Yani kisaca gebes Gabe cok calisti. (Yiyiyor ama calisiyor)

Diğer yazdıklarınıza katılmakk ile beraber , SteamOS 'un etkisi olduğunu sanmıyorum. Onu pek kimse ciddiye almadı.  Gabe'in sağlam yediği kesin . 

Peki oyun konsolu ureticileri ders cikarmadilar mi?

Bence biraz cikardilar. Yani en azindan haberler bu yonde ama yine de isleri cok zor. Bakiyorsun adamlar daha yeni konsollar ustleri tozlanmadan, jelatinleri sokulmeden yeni konsol cikariyorlar. Yeni konsol diyorum cunku revizyon demeye dilim varmiyor.
Simdi insanlar diyorlar ki eski konsollar kullanilmaya devam edecek...

Yeni konsol çıkarmaları ellerindeki son kozuda geçersiz hale getirdi. Çünkü hep "bir kere konsol alıyorsun , 6-7 yıl ömrü var. Her sene ekran kartı değiştirme derdi yok " savunmasını kullanıyorlardı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung ile Google arasinda da benzer bir sey oldu. Samsung dunyadaki en buyuk android isletim sistemli telefon ureticisiyken durduk yere kendi OS'unu duyurdu. Uretip satacagindan degil ha "bak ben sana mecbur degilim, istesem yaparim" demek icindi. Isin bir de bizim bilmedigimiz kismi var.

Steam OS'u olayini da ben buna benzetiyorum. Valve Microsft'un planlarinda bizim bilmedigimiz seyleri biliyordu belki.

Benim dusuncem Microsoft'un xbox for windows (xbox oyunlarinin da windows'da calismasi) seklinde bir dayatmaya gitmeyi planladigi DX12 (Amd Mantle) nin ise bunun bir parcasi olacagi bilgisini aldilar. Mantle uyumlu donanim sahipleri xbox marketten satin aldiklari xbox oyunlarini Windows 10 yuklu bilgisayarlarindan oynayabileceklerdi. Oyun ureticileri ise xbox icin hazirladiklari oyunu iki tik ile Windows'a port edebileceklerdi.

Yani Microsoft oyle birsey yapacakti ki windows uzerinde oyun oynatan adamlar Microsoft'un kucagina oturmak zorunda kalacaklardi.(Ayrica bkz. Nvidia'nin Valve ile yakinlasma tarihi.)

Steam OS bir mesajdi ve muhtemelen yerine ulasti ki Valve uzerine fazla dusmedi. Eminim mesaj yerine ulasmasaydi Valve Steam OS'u cok daha one cikarirdi diye dusunuyorum.

Steam OS icinde "sozde" gizlenmis HL3 kodlari mevzularina hic girmiyorum.(Bkz. Save the best for last)

Steam aslinda Microsoft'un hayaliydi ama beceremedi. (Bkz. Games for Windows)

Buyuk oyunu goren Gabe.

OnLyTNT beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O başlık altında bunları söylemiştim konsol = pc farkı yok, küçük kutuya sığdırıp salona koyunca adı konsol oluyor işte...

The Saint in söylediği de ona yakın;

Console=pc+drm

Drm işini online oyun ile çözünce konsole a gerek kalmıyor. Pc kullanma sorunu var. onu da msn chat, skype, torrent derken oyun başlatacak kadar çoğunluk öğrendi.

Oyun türleri de sorun. Fps gamepad ile oynanmıyor. Ne kadar oynanır deselerde zorlama. RTS, RPG , strateji yine en populer türler. Bunlar da gamepadle tat vermez.

Oyun yükleme sürelerini sevmezdim, ssd ile değiştirenler var gördüğüm kadarı. Zorlayana kadar al pc kullan işte.

Tv nin yanına ufak bir pc koydun mu bir sürü sorunu çözüyor üstelik. Filmde izlersin, format desteğine bakmaz , skype da kullanılır ,oyun da oynanır.

edit: şurda özeti var.

http://www.bit-tech.net/news/gaming/2008/05/19/wildtangent-consoles-are-dead/1

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Steam OS bir mesajdi ve muhtemelen yerine ulasti ki Valve uzerine fazla dusmedi. Eminim mesaj yerine ulasmasaydi Valve Steam OS'u cok daha one cikarirdi diye dusunuyorum.

Steam OS icinde "sozde" gizlenmis HL3 kodlari mevzularina hic girmiyorum.(Bkz. Save the best for last)

Steam aslinda Microsoft'un hayaliydi ama beceremedi. (Bkz. Games for Windows)

Buyuk oyunu goren Gabe.

Steam 'in ciddiye alındığı bir yorum görmedim hiç doğrusu , onun için soru işareti benim açımdan. Linux'un performansı da çok kötü üstelik. 

Yalnız Windows Store ufaktan çalışmaya başladı, şu anda Steam e rakip değil ama bir başarı sağlayacak gibi duruyor.  MS'nin bunu yerleştirecek gücü var.

The Saint 'in yazısının tamamını okudum. Aslıdna konsolların sonunu orda ekonomik açıdan öngörmüş (2008'de.) . Önceki nesilde konsolun maliyetinin çok yüksek olduğunu , cihazın ömrü boyunca bu maliyeti karşılamasının zor olduğunu, üreticilerin bir daha bu yollara gidemeyeceğini öngörüyor . Ki haklı da çıkıyor. Bu nesilde x86 ve amd gpu kullandılar, anlaşılan bir daha egzotik donanım üretmenin maliyetine giremediler. Yine blueray benzeri yeniliklere giremediler. Ki aslında optic medya çoktan bitti.

Bizim hiç ilgilenmediğimiz bir alan var. Flash oyunlar , bir aralar FArmville 'in ne kadar büyük olduğunu hatırlıyorum , zannediyorum Casual gamer denen kitleyi tatmin etti. Yine tabletler , cep telefonları bu kitleyi konsoldan uzak tuttu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Steam 'in ciddiye alındığı bir yorum görmedim hiç doğrusu , onun için soru işareti benim açımdan. Linux'un performansı da çok kötü üstelik.

Bu gunku teknolojiyle biz uzaydaki diger gezegenleri goremiyoruz cunku isik yaymiyorlar fakat gezegenler etrafinda dondukleri yildizlarin salinmasina sebep oluyorlar. Biz bu miniminnacik salinmalara bakarak etrafinda donen gezegenlerin sayisi ve kutlesi hakkinda isabetli varsayimlarda bulunabiliyoruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu gunku teknolojiyle biz uzaydaki diger gezegenleri goremiyoruz cunku isik yaymiyorlar fakat gezegenler etrafinda dondukleri yildizlarin salinmasina sebep oluyorlar. Biz bu miniminnacik salinmalara bakarak etrafinda donen gezegenlerin sayisi ve kutlesi hakkinda isabetli varsayimlarda bulunabiliyoruz.

Tam aynı şeyden bahsetmiyoruz.

Söylediğiniz gibi olsa başkalrının da aynı yorumu yapması gerekirdi. Samsung un google ı zorlayacak gücü var. Valve Microsoft un yanında çok küçük kalıyor. Tersine windows store zorlayacak steam i. Microsoft adım adım eksiklerini tamamlıyor.

Bu iyi mi olur kötü mü tartışılabilir.

Origin in üyelik ile kütüphanesindeki oyunları oynamanıza izin veren bir servisi vardı, .fifa da ekleniyormuş oyunların arasına . Mantıklı bir servise benziyor. Pc nin açık yapısının , farklı servislerin rekabet etmesinin getirdiği bir avantaj.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Söylediğiniz gibi olsa başkalrının da aynı yorumu yapması gerekirdi.

İyi de bu benim görüşüm. Katılırsınız katılmazsınız, başkaları katılır katılmaz..

Valve Microsoft un yanında çok küçük kalıyor. 

Pardon. Valve'ı hiç küçümsemeyin. Steam denen nane 13 senede 12 milyon kullanıcıya ulaşıp 70 milyondan fazla oyun sattı. Şirket olarak değil pazar olarak bakarsanız Valve'ın kendi pazarında hiçbir rakibi olmadığını görürsünüz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi de bu benim görüşüm. Katılırsınız katılmazsınız, başkaları katılır katılmaz..Ayrıca Valve'ı hiç küçümsemeyin. Steam denen nane 13 senede 12 milyon kullanıcıya 70 milyondan fazla oyun sattı.

Söylemek istediğim şuydu, yaptığınız analoji de pek çok astronom aynı gözlem ile benzer sonuca ulaşıyor. Burda da benzer değerlendirmeler yapan IT basınında yazarlar olması beklenirdi, yoksa elbette sizin görüşünüz.

Steam elbette küçümsenecek bir marka değil, nerdeyse pc oyunculuğu ile özdeşleştiler. Ancak boyutu microsoft u zorlamaya yetmez gibi geliyor bana.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Çin pc oyunculuğunda en büyük pazarmış.

Bunu f2p oyunların çok oynanması ile açıklamışlardı,konsol oyunlarına para vermek istemiyorlarmış. Zaten bizim hiç duymadığımız Çin yapımı oyunlar oynanıyormuş. Birkaç sene öncesine kadar konsollar yasaktı Çin de onunda etkisi mutlaka vardır.

Güney kore var tabii, starcraft adamların resmi sporu.

Bence pc de bir etken daha var. Parça seçme , modifikasyon daha kişisel hale getiriyor cihazı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O tablolardakii bence en büyük olay, pc oyun sektörünün  tv'lere bağlanan oyun konsollarının hepsinden daha büyük bir pazar olması. Kötü tarafı ise PC oyun pazarının önemli bir kısmını uzak doğudaki MMO'ların oluşturuyor olması.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Destiny 2 de pc e gelebilirmiş.

http://www.pcgamer.com/destiny-2-pc/?utm_content=bufferb5e5d&utm_medium=social&utm_source=twitter&utm_campaign=buffer-pcgamertw

Büyük olay mı bu destiny 2?

Steam Link amazon'da $35 mış. Kullananlar mennun görünüyor. Xbox one controller varsa bu bt üzerinden bağlanabiliyormuş. 

Ethernet ile bağlandığında görüntüde sıkıştırma uygulanıyor mu ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Destiny nin suan konsol mmo fps oyuncularının kaymağını yediğini düsünürsek büyük olay..

Benzeri pcde olmadıgı icin cok tutabilir, de işte beraber oynamaları falan yine mümkün değil..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi köyü oynanıyor Destiny ancak "Vauuvv bekleyelim o zaman" gibi tepkiler verilebilecek bir durumu yok, olmasa birşey kaybedilmez.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Steam incelemelerinde de söven sövene şu an;

http://store.steampowered.com/app/360430/

Yorumlardan okuduğum 2K çözecez edecez demiş ama bakalım artık. (Ben yazarken Reset yazmış.)

İyi oldu bu Steam incelemeleri ve refund sistemi; yapımcı firma yüzüne gözüne bulaştırdığında dümdüz ediliyor artık. :D

Hikaye falan güzelmiş ama okuduğum kadarıyla.

@@ResetButton Baştan Mafia 3 başlığına yazsan daha iyiydi sanki hocam, yardıracaz bu gidişle buradan. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Hungarde Başta olayı PC oyunculuğuna ihanet olarak gördüğümden buraya yazdım. Mafia 3 için ayrı başlık olduğunu bilmiyordum, trailerı da başka başlığa gönderdim.

O steam işi çok iyi olmuş, üreticileri kendine getirir ,yarım yamalak oyun satamazlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Steam uygulamasının yeni sürümü ile PS4 controllere tam destek geliyormuş Gyroscope, touchpad kullanılabilecekmiş. 

Samsung tv lerde Steamlink desteği gelecek olması da güzel haber.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok