Pc Oyunculuğu üzerine..
1 1

Bu konuda 131 mesaj var

Ayrı başlık göremedim, pc oyunculuğu ilerlediğine göre kendi başlığını açmak lazım.

xbox wireless çevrebirimlerinin PC 'e bağlanması için MS çalışma yapıyormuş.

https://techcrunch.com/2016/08/16/microsoft-signals-broader-gaming-push-with-xbox-wireless-for-partners/

Yine MS , yeni bir konsol nesli olmayabilir gibi bir açıklama yapmış. PC ile Xbox arasındaki sınırı azaltıyorlar.

En önemlisi PS now , pc ye de geliyor. PS3 oyunları oynanabilecek. PS4 oyunları olacak mı bilgi göremedim. Aylık $19 veya üç aylık $45 fiyatı var. En azından bir denemek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sony'nin zamanında elinde kalan CD-ROM ünitelerini pazarlamak için başlattığı proje Sony küçüle küçüle ana işi haline geldi, bu bakımdan konsol falan bitmez, zannetmiyorum çok ağır başarısızlıklar olmaz ise. Ama Microsoft belki çıkabilir yarıştan, Xbox One'ın hiçbir olayı kalmadı zaten maalesef her exc. oyunu aynen PC'ye de geldi, geliyor, Halo 5 falan istisnadır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sony'nin zamanında elinde kalan CD-ROM ünitelerini pazarlamak için başlattığı proje Sony küçüle küçüle ana işi haline geldi, bu bakımdan konsol falan bitmez, zannetmiyorum çok ağır başarısızlıklar olmaz ise. Ama Microsoft belki çıkabilir yarıştan, Xbox One'ın hiçbir olayı kalmadı zaten maalesef her exc. oyunu aynen PC'ye de geldi, geliyor, Halo 5 falan istisnadır.

Halo 5 bile tam istisna değilmiş. Kısıtla da olsa Halo5 geliyor . 

http://www.pcgamer.com/halo-5-forge-comes-to-windows-10-in-early-september/

Xbox ilk MS 'de tartışıldığında Bill Gates 'in karşı olduğu söyleniyor. O zmaanlar zaten MS ,PC'nin "ultimate gaming console" olduğunu dergilere verilen açıklamalarda söylediğini hatırlıyorum. Pc 'e alternatif cihaz çıkarmayı anlamsız buluyorlardı.   Şimdi pc lerin geldiği noktada gerçekten anlamsız olmaya başladı. Belki exlusive leri o yüzden PC'e de çıkarıyorlar, yavaş yavaş PC , Xbox aynı ekosisteme dahil olacak.Zaten donanım, yazılım çok yakın. Midrange gaming pc olarak Xbox alınır, highend isteyen Pc alır. 

PS Now ile ilgili biraz daha detay var. Her oyun  her üyelikde yok. Mesela bazı oyunlar sadece 3 ay üye olursanız var, bazı oyunlar da sadece saatlik kiralanabilyor. Fiyatı düşünüldüğünde Ps3 oyunları için değmeyebilir. 

Çok adını duyduğum bir iki oyun var , onlara bakar çıkarım :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi de o işi yapan blizzard değil mi ? Face üzerinden de stream edilebilecektir ayrıca zaten son bnet client güncellemesiyle blizzard streaming haberi veren bi gelişme oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4-5 sene önce dhw'de "pc oyunculuğu ölüyor mu?" diye başlık açılırken, yok öldü, dirildi, bitkisel hayatta diye yorumlar yapılırken bugün geldiğimiz noktaya bak.

resmen dandik konsollarını şanlı pc'lerimize yamamaya çalışıyorlar.

gerçi ben eskiden de kıçımla gülüyordum bunlara, şimdi de...

oyunların da pc exclusive yapılıp, acaba konsola port gelcek mi diye bekleneceği günler yakındır.

OnLyTNT, TatanQa and ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne yalan söleyeyim benzer birşey yazmayı bende geçirmedim değil içten. Aynen dhwde vardı bi kaç sene evvel pc oyunculuğu ölüyor ne olacak hali falan diye tartışıyorduk. Kükredi demek doğru olur heralde pc oyunculuğu için :zuh:

Firienholt and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pc her zaman vardı ve her zaman en geniş kitlelerin sevdiği tercih ettiği platformdu. Ben de her zaman pc oyunculuğunu savundum gerçi şimdiki sistemi toplamadan önce kolaylık olur diye ps4 e heveslensem de pc hep ağır basıyordu. Pc 4ever ! :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

pc oyunculuğu öldü, masaüstü pc ler bitti derlerken gerçekten tersine coştu. Bir ara bir konsol almıştım, bir iki oyun dışında pek oynamadım. Benim sevdiğim türler FPS ve RTS ağırlıklı olarak , onlar da pc doğru düzgün oynanıyor. Ancak kabul etmek gerek ki, bir ara konsollar pc oyunlarına darbe vurdu. Dönüş ne zaman oldu ? Sanırım steam in etkisi oldu, korsanı azalttı, oyun satışlarını arttırdı. Çok kolay oyunların alındığı, yüklendiği, yamalarının sorunsuz eklendiği bir platform olunca konsol eskisi gibi cazip gelmemeye başladı. Üzerine bir de donanımın üstünlüğü eklenince yeniden dirildi gibi geliyor bana. Free 2 play 'in de çok etkisi var. Biz oynamıyoruz pek ama özellikle Çin'de çok yaygınmış. Donanım satışlarını güçlü tuttu böylece. Şimdi VR setlerle daha da güçlenecek.

Desktop severim zaten , zorunluluk dışında laptop işinden haz etmem. Şu ne mesela? nedir laptopa sli nvidia 1080 koymanın mantığı , bir de curved screen var. Böyle laptop mı olur?

DSC09877.0.jpg

http://www.theverge.com/circuitbreaker/2016/8/31/12718840/acer-curved-gaming-laptop-predator-21x-price-release-date-ifa-2016

Bu sony'nin servisinde en büyük sorun PS3 ile sınırlı olması. PS4 ekleyeceklerini sanmıyorum, satışlarını baltalar. Xbox 360 controller ile oynamışlar ,bunun tuş sayısı ve fonksiyonları PS3 'ün ki ile denk mi ki?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten o Acer Predator x21  çift 1080 vga lı laptop fiyatının yarısına nasıl bir desktop kurulur tahmin etmek güç değil , bence de gereksiz. Ha hiper zenginlik paçalardan akıyordur kroyum la diyip alınır.  (öyle bi tip olsaydım kesin alırdım misal  :8  )

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Desktop severim zaten , zorunluluk dışında laptop işinden haz etmem. Şu ne mesela? nedir laptopa sli nvidia 1080 koymanın mantığı , bir de curved screen var. Böyle laptop mı olur?

DSC09877.0.jpg

Muhimmat çantası gibi.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sony Interactive Entertainment chief Andrew House şöyle demiş. 

""I saw some data that really influenced me," he continues. "It suggested that there's a dip mid-console lifecycle where the players who want the very best graphical experience will start to migrate to PC, because that's obviously where it’s to be had.""

http://www.gamasutra.com/view/news/281048/Andrew_House_PS4s_main_competitor_isnt_the_Xbox_its_the_PC.php

işte benim için gene çözüm değil, pc de devam eder , arada bir yeni ekran kartı alırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O zamanlar konsolun gerçek oyun platformu olduğu yabancı yayınlarda da sık savunuluyordu. 

Benim ilgimi çeken oyun türleri FPS ve RTS ile sınırlı olduğundan konsollara pek ilgi duymadım, dolayısı ile pek takip etmedim. 

Ne değiştir de konsol geri kaldı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onceki konsollar uzun bir sure teknolojik olarak geri kaldilar ve bu surecte PC donanimi cok one gecti. Nvidia ve Amd kendi teknolojilerini kullanmalari icin oyun firmalarini tesfik etti.

Steam, Amazon, Humble Bundle vs gibi dijital dagitimcilar piyasaya deli gibi ucuz oyun bastilar. Diger taraftan Steam indie oyun firmalarini dogrudan oyunculara ulastirdi. Yakin zamanda pes pese Pc'ye saglam FTP RTS'ler cikti.

Sonrasinda yeni konsollar cikti ama sarsici bir cikis yapamadilar. Hem donanim hem de oyun olarak hayal kirikligi yarattilar.

Konsollarin cikisinda oyun yoklugu yasandi. Resmen cihaz vardi ama oynayacak oyun yoktu. Konsollar cikmadan verilen vaadler bir bir suya dustu. Konsolun en onemli kozlarindan exclusive oyunlar da cikmayinca ortalik iyice sessizlige burundu.

Konsol ureticilerin konsollarin donanim gucunu ikinci plana atmasi da onlari ters koseye yatirdi. "Iki gun once bayila bayila 640p 30fps oynuyorlardi, 1080p 30fps ile 4 kose olurlar" diye dusunduler ama oyle olmadi. Oyuncular en azindan 1080p 60fps ve 4K 30fps gibi birsey bekliyorlardi fakat yeni konsollar bu beklentileri karsilamadi. Bircok oyunda 1080p 30fps bile alinamadi, alinanlarda ise PC ile karsilastirildiginda dusuk kalite goze carpti.

Dogal olarak her sey bir anda tersine dondu. PC oyunculugu oluyor mu? Derken belki de altin cagina sahit oluyoruz dedigimiz gunlere geldik.

Firienholt and ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sunu da eklemek lazim, Valve bu surecte PC oyunculugunu bu gune getirmek herseyi yapti.

Greenlight ile oyun uretmeyi tesvik etti.

Dota gibi bir oyunu bedava vererek milyonlarca oyuncuya ulasti.

Steam OS ve Linux destegi ile hem Microsoft'a blof yapti(goz dagi verdi de denilebilir) ve Microsft'un Windows'un ayni zamanda bir oyun platformu oldugu hatirlamasini sagladi.

Steam Machine, Big Picture Mode ve Steam Controller ile PC'lerin de evin salonuna girebilecegini gosterdi.

Steam VR ile tum VR donanim ve yazilim ureticilerine Api sagladi.

Yani kisaca gebes Gabe cok calisti. (Yiyiyor ama calisiyor)

Griffon beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Pc oyunculugu olmedi"ciler olarak biz o zamanlar onumuzdeki sureci cok iyi tahmin ettigimizden boyle soylemedik tabi.

Tahminlerin yaninda biraz da duygusal bir tepkiydi o.

Peki oyun konsolu ureticileri ders cikarmadilar mi?

Bence biraz cikardilar. Yani en azindan haberler bu yonde ama yine de isleri cok zor. Bakiyorsun adamlar daha yeni konsollar ustleri tozlanmadan, jelatinleri sokulmeden yeni konsol cikariyorlar. Yeni konsol diyorum cunku revizyon demeye dilim varmiyor.

Simdi insanlar diyorlar ki eski konsollar kullanilmaya devam edecek...

Valla ben hic zannetmiyorum. Oyle bir duruma gelindi ki bu yeni konsollarin etinden sutunden sonuna kadar faydalanilmasi sart oldu. E boyle olunca onceki nesil ile aralarindaki fark cok acilacak. Bu sefer eskiyi getir yeniyi gotur kampanyalari ile onlari tarihten silecekler. Zaten o zamana gelindiginde onceki nesil konsollar pratikte omrunu doldurmus olacaklar.

Diger taraftan multiplayer oynayabilmek icin ekstra para istemek gibi acayip hareketleri de artarak devam etmiyor da degil.

Kim derdi PS oyunlarini bilgisayardan oynattiracak, Microsoft exclusive oyunlarini Windows marketten satacak, forumun en azili konsolculari oyun klavyesi faresi pesine dusecek? :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok