Dönel Kavşakta Trafik Kazası
0

Bu konuda 23 mesaj var

Hayatımdaki ilk kazayı yaptım umarım son kazada o olur. İlginç olan ve bundan alınması gereken kıssa da şu şekilde :

Dönel kavşaktan sola dönüyordum aniden sağdan (ana yönden) gelen taksi ile çarpıştık. Benim sağ tamponum taksinin sol tekerleğine 
çarptı. Buna göre evrakları düzenledik. Hatta adamın kendisi de ön tekerlekten bana çaptı arabanın sol arka jantı da kaldırıma
sürttü şeklinde yazmış.

Ancak sonradan ne olduysa adam beni telefonla aradı hocam sen arka tekerlekten çarpmışsın buna göre tutanağı tekrar
düzenleyelim dedi. Taksici heralde bir yere gösterdi haksız olduğunu anladı değiştirtmek istedi. 

Ben dönel kavşaklarda yol hakkı ana yönden gelen gelene aittir diye biliyordum ama öyle değilmiş aslında. Yol hakkı dönmekte olan 
araca aitmiş. Dikkat etmek lazım iyiki nasıl olsa ben haksızım diye değiştirmemişim. 

Bakalım eksper ne diyecek göreceğiz.

Olası kaza senaryoları hakkında kanuni bir kaynak : 

Wiki de şöyle der : 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sağ ol Emre, merak ettiğim konu var şuanda bu sigorta eksperleri nereye bağlı ... yani sigortaya bağlı olsa herkes kendisine kıyak yapmaya çalışır. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eksperler sigorta şirketine bağlı çalışıyorlar ve esas amaçları sigorta şirketinin kazıklanmaması. Yani eksperin esas derdi sizin tamirciyle anlaşıp bin liralık hasara 3000 lira fatura kestirmemeniz veya karşı tarafla anlaşıp o kazada oluşmamış hasarı da sigorta şirketine yüklememeniz. Eksper için bir nevi "sigorta şirketinin gayri resmi avukatı" tanımlaması kullanılabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haha çok net, bizim ülkemizde bu kavşaklarda, herkes yol hakkının anayoldan gelen (düz yoldan) kişiye ait olduğunu sanıyor.

Adam da zaten yol benim mantığı ile üstünüze çıkmış, sonra akıl verenler , sana arkadan çarptı yap diye akıl vermişler ki böylece kendi haklı çıksın.

Türkiyede kavşakların tıkanma sebebi, koca koca kamyonlar kavşağa geliyor içine giriyor dönmeye başlıyor, sonra bam diye duruyor, ana yoldan yani aklınca düz yoldan gelene yol veriyor.

Sonra o kavşak arkaya doğru şişiyor da şişiyor....

Çok bilirim, kavşakta düz yoldan gelirken kavşak içinde birini görüp, durup (kavşağa girmeden) yol verdiğimde arkadan datlayıp yürüsene manyak mısını ne duruyorsunculara laf anlatmaya çalıştığımı , ama artık bıraktım

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İtalya da bu kural çok net işliyor, adam kavşağa girdiyse 50-60 ne kurtarıyorsa yapıştırıyor, ana yoldakiler kavşağın boşalmasını bekliyor.

Kural olarak ben durumu sağdan gelene her türlü yol ver şeklinde biliyordum, sanırım adaların özel durumu var, demek ki bahsettiğiniz gibi içerideki yol hakkına sahip.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eurotruck Sim. oynayanlar oynamayanlar belli oluyor :) Oyunda bile adamlar kavşağın içindeyse deli gibi sürüyorlar üstüne hiç frene basmadan.

Kuralın böyle olduğunu bilsemde memlekette uygula alanı olmayınca bende uyuyorum insancıklara malesef.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bende 10 yıllık şöferlik hayatımda ilk ve tek kazamı aynı sizin anlattığınız gibi yaptım. geçmiş olsun.

edit: 12 yıl. hala kendimi 30 yaşında düşünemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kavşakta geçiş üstünlükleri için Türkiye'de tek bir kural var, "yol düz gidenindir".

Komik ve acınası bir toplumuz, zira trafik kurallarında kavşaklarla ilgili olarak böyle bir ifade yok. Hatta yanılmıyorsam, kitapta hiç bir şekilde "düz giden" diye bir ifade yok. Örneğin buradaki örnekte de olduğu gibi döner kavşakta yol kavşak içindekinindir.

"4 yol" tabir ettiğimiz yollarda ise Türkiye'de yine yol düz veya düze en yakın gidenindir. Eğer tam 90 derecelik açılarla oluşmuş bir 4 yol varsa; 2. kural ise orman kanunudur; "gözü kara olan geçer". Biraz daha medeni yerlerde işleyen 3. kural ise "yol sağdan gelenindir" kuralıdır ancak aslında trafik kurallarına göre bu hak da ilk sıralarda yer almaz. Geçiş üstünlüğüne sahip araçlardan sonra ilk kural ana yol veya yüksek dereceli yoldaki aracın geçiş üstünlüğüdür.  Yolun derecesi ise en kolay biçimde bölünmüş > bölünmemiş yol olarak belirlenir.

Tabii ülkemiz insanı öyle eğitimli, öyle kaliteli ki; otoparktan çıkan aracın yol kendininmiş edasıyla önüme atlamasına bile çok kez şahit oldum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

gecmis olsun.

bu arada donel kavsaga (halk arasinda gobek de denir :)) motosikletle girecekseniz cok dikkatli olun. ozellikle cok icten donmeyin yoksa birakin anayoldan gelenleri sizinle beraber donenler de sizi hic taktirmayip ustunuze kiriyorlar (koduklarim). 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kıbrıs'ta ise çember diyorlar.. İlk defa gidip yol sordum ikinci çemberden sağa falan diyorlar bakıyordum salak salak.. Meğer çember dediği göbeklermiş.. 

Geçmiş olsun.. en büyük kazanız bu olsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu dönel kavşağın İzmir'de de mutlaka ilginç bir ismi olmalı. Çekirdeğe çiğdem, simide gevrek diyen bir halkı dönel kavşağı olduğu haliyle kullanmamalı bence, mümkün değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçmiş olsun.

Ben bu yaşıma kadar döner kavşak diyordum, yanlışmıymış yoksa bu da "katil-kâtil zanlısı" gibi zamanla değişmiş bir tanım mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu dönel kavşağın İzmir'de de mutlaka ilginç bir ismi olmalı. Çekirdeğe çiğdem, simide gevrek diyen bir halkı dönel kavşağı olduğu haliyle kullanmamalı bence, mümkün değil.

Ben ada diyordum izmirdeyken :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

selam

türkiyede kavşaklar "geçiş üstünlüğü dönel kavşak içindeki aracındır" kuralının işlemesi için uygun olarak yapılmıyor. kesişen yollarda ortaya bir yuvarlak koy al sana dönel kavşak mantığı ile yürüyor işler.  Malesef yurtdışında araç kullanırken bu kuralı ve kavşakların nasıl olması gerektiğini öğrendim.

snc-tr tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok