Küp Oyun Bilgisayarı Toplamak
0

Bu konuda 29 mesaj var

Merhaba,

Salonda bulunan 47" LG LA640S televizyona bağlayıp, oyun oynama amaçlı küp ya da küçük kasa bir sistem toplamayı düşünüyorum.

- Televizyon sehpasının altında kasanın konacağı yerin yüksekliği 29 cm. Bu nedenle kasanın yüksekliğinde bunu geçemiyorum.

- Yaklaşık 10 senedir oyun oynamadığım için çok güçlü bir sisteme ihtiyacım yok. 2010'da çıkan oyunu da alıp oynayabilirim. Yeni çıkan bir oyunu kurayım, ultra-high detail oynayım derdim yok.

Bunları göz önüne alarak iki sorum var:

- Kablosuz klavye ve mouse ile oyun oynamada hissedilir bir lag olur mu? Profesyonel oyuncu değilim, arada akşamları 1-2 saat anca oynayabilirim. Etki etmiyorsa kablosuz klavye mouse tercihim olur.

- Parça seçiminde nelere dikkat etmek gerekir? i5 işlemci, 960 yeter, 16 gb ram olsun gibi tavsiyelere açığım. Direkt sistem önerilerine de açığım. :)

Bütçe konusunda 2000 TL'yi çok geçmek istemiyorum açıkçası. İkinci el de alabilirim parçaları.

Şimdiden teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada salonda böyle bir sistemle oyun oynayan varsa, hangi pozisyonda oturup, hangi sehpa ile klavye mouse kullanıyor, yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

oyunculara yönelik kablosuz ürünler ile input lag kabul edilebilir seviyelere düşüyor, ama yine de daha rekabetçi, counter-strike, overwatch, battefield tarzı fps oyunlarda tatmin etmeyebilir. gerçi onlar zaten pek TV'den oynanacak oyunlar da değil, daha çok TPS'ler güzel olur TV'de.

i5 ile i7 arasındaki temel fark, ikisi de 4 çekirdekli olsa da, i7'lerde hyper thread özelliği var, yani pratikte 8 çekirdek gibi kullanılabiliyor i7'ler, o yüzden daha future-proof olur her zaman için i7 almak.

TV'nizin özelliklerine baktım, 1080p, dediğiniz gibi ultra-high 100fps olsun gibi bir derdiniz yoksa, 8gb ram ve gtx1060, ikinci elde temiz bulursanız gtx 970, r9 290, r9 390 gibi bir ekran kartı ile gayet iyi performans alırsınız.

referans olsun diye, tertemiz durumda sapphire vapor-x r9 290'ımı 670 liradan satmıştım 3-4 ay önce. 550 lira seviyesi ve altına bulursanız gayet iyidir o ekran kartı. yine de almışken en büyük yatırımı ekran kartına yapmakta da fayda var, amazon'dan uygun fiyata bir gtx 1060 sizi daha uzun süre götürecektir.

Zoma beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sehpa için "L sehpa" diye tabir edelin modelleri tavsiye ederim, özellikle arkanıza yaslanırkan mouse kullanımı için çok rahat oluyorlar, alt bölümleri koltuğunuzun altında kaldığı için istediğiniz kadar koltuğun içine çekebiliyorsunuz.

big.jpg 32_4619_1.jpg

Zoma beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@stardust GTX 1060'ların 2. eline 1000 TL gibi paralar isteniyor. 2000 TL'lik bütçenin yarısını grafik kartına ayırırsa 1000 TL'ye anakart, işlemci, RAM, SSD, kasa, PSU sığdırmak biraz zor olabilir. R9 290(X) daha uygun bir seçim olur; 600 TL'ye kadar 2. elde bulunabiliyor özel soğutmalı bir 290X.

Zoma beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet bütçe 2000TL'nin üstüne hiç taşamayacaksa öylesi daha iyi olur, ama bu devirde ekran kartına biraz daha fazla para harcamakta fayda var.

1-2 sene sonra 290 artık aranmaz bir kart olacak, ya yok pahasına satılacak ya da elde kalacak, ama 1060'ın yine 2. el değeri olacak, onu da düşünmek lazım.

Zoma beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benzer bir sistem önümüzdeki aylarda bende toplamayı düşünüyorum. Kasa olarak da Corsair carbide air 540 düşünüyorum. Hatta salonda televizyoun altında kolon ile sehpa arasında tam ölçülerine göre bir boşluk olduğu için oraya koymayı düşünüyorum ancak gelin görün ki hiçbir yerde bulamıyorum. Amazondan satın alacak olsam ağırlık ve boyutlardan dolayı daha pahalıya geliyor. Şu anda onun yerine dizüstü bilgisayarımı bağlıyorum. Geçici olarak aldığım Logitech MK220 klavye mouse seti ile idare ediyorum ancak 2,5 metrenin üzerinde laglar ve kesintiler oluşmaya başlıyor. Geçen zaten klavyenin üzerine soda döküldüğü için F tuşu çalışmıyor ki başka bir tuş olsa önemsemeyeceğim ancak oyunlarda lazım oluyor. Şimdi Logitech K360 almayı düşünüyorum.

Zoma beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba,

Şöyle ayak üstü basit bir sistem oluşturdum Inventus'tan. Bu haliyle 3.000 TL gibi bir şeye geliyor.

Evde atıl durumda duran bir sistem vardı. İçinde 5600 falan vardı ekran kartı olarak. Bayağı eski yani. Onu televizyona bağlayıp salonda oyun oynamayı deneyeceğim. Eğer oluyorsa buradan 2. el bir şeyler alıp toplayacağım bir şeyler. Yok salonda oyun oynamak eziyete dönüşecekse, masalı, monitörlü bir şeyler planlamam gerekecek. Ya da konsoldan oynamayı becermem gerekecek.

Tavsiyelere hala açığım bu arada.

Teşekkürler.

MSI B150M GAMING PRO INTEL B150, DDR4, LGA1151, SATA6Gb/s, USB3.1, D-SUB, DVI, HDMI microATX Anakart

380,57TL

102,54USD+KDV

INTEL Core i5-6400 Skylake 2.70GHz, 6MB, çift kanal DDR4, 14nm, LGA1151, 65W İşlemci

698,43TL

188,19USD+KDV

KINGSTON HX424C15FB2/8 HyperX Fury Black DDR4-2400Mhz C15 8GB (1x8GB) (15-15-15) 1.2V Bellek

206,51TL

55,64USD+KDV

SAMSUNG MZ-750120BW 750 EVO 2.5 120GB SSD SATA 6.0Gb/s(SATA3), 540-520B/s 7mm SSD sabitdisk

213,00TL

57,39USD+KDV

GIGABYTE RX 480 G1 Gaming 8G Radeon RX480 PCI-E16 3.0, 8GB/256bit GDDR5, DVI, HDMI, 3xDisplayPort Ekran kartı

1057,13TL

284,84USD+KDV

COOLER MASTER RC-130-KKN1 CM Elite 130 Mini-ITX Mesh Panel USB3.0 Güç kaynaksız Kasa

204,09TL

54,99USD+KDV

ZALMAN ZM700-LX 700W 80+ Kutusuz Güç kaynağı

280,58TL

75,60USD+KDV

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benzer bir sistem önümüzdeki aylarda bende toplamayı düşünüyorum. Kasa olarak da Corsair carbide air 540 düşünüyorum. Hatta salonda televizyoun altında kolon ile sehpa arasında tam ölçülerine göre bir boşluk olduğu için oraya koymayı düşünüyorum ancak gelin görün ki hiçbir yerde bulamıyorum. Amazondan satın alacak olsam ağırlık ve boyutlardan dolayı daha pahalıya geliyor. Şu anda onun yerine dizüstü bilgisayarımı bağlıyorum. Geçici olarak aldığım Logitech MK220 klavye mouse seti ile idare ediyorum ancak 2,5 metrenin üzerinde laglar ve kesintiler oluşmaya başlıyor. Geçen zaten klavyenin üzerine soda döküldüğü için F tuşu çalışmıyor ki başka bir tuş olsa önemsemeyeceğim ancak oyunlarda lazım oluyor. Şimdi Logitech K360 almayı düşünüyorum.

Hocam peki 2 mt gibi mesafelerde, lagsız, kablolu performansı alabiliyor musunuz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hocam yine sizin bileceğiniz iş ama, benim i7-2600k ile i5-6400'e göre çok daha iyi performans alırsınız hem de ucuza malederek.

istanbul'da mısınız bilmiyorum ama buyrun gelin deneyerek de alabilirsiniz ya da gönderirim 1 hafta - 10 gün denersiniz içinize sinmezse geri iade de alabilirim.

ps: şuan işlemciye alıcı çıktı ama sonra anakart ve ramleri satmaya uğraşmak istemiyorum, o yüzden tüm sistemi birlikte satmak için hala bekletiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam zaten "buradan 2. el toplayacağım" dediğim sizin sistem. Artı olarak Borneon'un GTX960 ilanı var. Ya o ya da başka bir ekran kartıyla sistemin çoğu toplanmış olur.

Şu an kafama takılan konu, salonda koltukta sehpa ile oyun oynama olabiliyor mu? Onu deneyeceğim. Bunu deneyen birkaç arkadaştan "salonda olmuyor boşuna uğraşma" dönüşü aldığım için sisteme para yatırmadan önce bir deneme yapacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tamamen hangi oyunu neyle oynayacağınıza bakar. TPS türü oyunları, gamepad ile rahatça oynarsınız misal GTA V. Strateji, dövüş ve yarış da oynanır ama FPS güzel olmayabilir.

Zoma beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2 metre ve altı mesafelerde çok nadir takılmalar ile karşılaşıyorum. Yani bir oturuşta 3-4 saat oyun oynasam, bir iki defa oluyor. Takılmadan kastım, lag olması, tuşu geç algılaması. Diğer arkadaşların dediği konu ile ilgili şunu söyleyebilirim. Sony Bravia televizyonda oynuyorum, modelini unuttum eve gidince bakarım. Geniş ekranda salonda oyun oynanıyor ancak fps türünde bazen tam bir çileye dönüşüyor, özellikle multiplayer oyun oynarken bilgisayar masasında oturup monitörden tam hakimiyet sağlayabiliyorsunuz özellikle sağlı sollu gözünüzle ekranı taradığınızda devamlı koştururken. Ancak tv'de pek öyle olmuyor, film izler geniş bir duvara baktığınızı düşünün, işler biraz zorlaşabiliyor. Alışmakla alakalı bir şey sanırsam. Oyun oynama amaçlı kablosuz klavyelerde yelpaze pek de geniş değil zaten. Dün logitech k360 aldım, eski kullandığım modele göre daha rahat ettiğimi söyleyebilirim. TPS, yarış, strateji oyunlarını keyif alarak oynadığımı söyleyebilirim. FPS daha denemedim.

Zoma beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2 metre ve altı mesafelerde çok nadir takılmalar ile karşılaşıyorum. Yani bir oturuşta 3-4 saat oyun oynasam, bir iki defa oluyor. Takılmadan kastım, lag olması, tuşu geç algılaması. Diğer arkadaşların dediği konu ile ilgili şunu söyleyebilirim. Sony Bravia televizyonda oynuyorum, modelini unuttum eve gidince bakarım. Geniş ekranda salonda oyun oynanıyor ancak fps türünde bazen tam bir çileye dönüşüyor, özellikle multiplayer oyun oynarken bilgisayar masasında oturup monitörden tam hakimiyet sağlayabiliyorsunuz özellikle sağlı sollu gözünüzle ekranı taradığınızda devamlı koştururken. Ancak tv'de pek öyle olmuyor, film izler geniş bir duvara baktığınızı düşünün, işler biraz zorlaşabiliyor. Alışmakla alakalı bir şey sanırsam. Oyun oynama amaçlı kablosuz klavyelerde yelpaze pek de geniş değil zaten. Dün logitech k360 aldım, eski kullandığım modele göre daha rahat ettiğimi söyleyebilirim. TPS, yarış, strateji oyunlarını keyif alarak oynadığımı söyleyebilirim. FPS daha denemedim.

Hocam FPS deneyimlerinizi de bekliyorum. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haftasonu eski kasayı salona kurup deneme imkanı buldum, TV'nin tam karşısına 2 mt mesafeye tekli koltuğu getirdiğimde gayet güzel oldu. Yüksekliği ayarlanabilir sehpa ile klavye-mouse koyacak yer de bulmuş oldum. Beklediğimden daha çok tatmin etti oynanabilirlik.

Şimdi Cooler Master Elite 130 kasa ile bir sistem toplayacağım. Black Friday bekliyorum, indirimden güzel bir şey çıkarsa maliyeti düşürmüş oluruz. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten kabaca bir hesap yapmıştık. 2500-3000 lira arasında bir fiyata geliyor sanırım. Güç kaynağı, bellek, ekran kartı ve ssd'yi amazondan almak daha mantıklı.

Cooler Master Elite 130 mini itx kasa - EVGA B2 750Watt güç kaynağı, MSI H110i Pro, Intel Core i5 6400, 2x8GB Crucial Ballistix DDR4 2400, 250 GB Samsung 750 Evo, 1 TB WD Caviar Blue, 4GB Evga GTX 1050Ti şeklinde bir sistem. İşlemci soğutucusu almak istersen keyfine kalmış, stok fan ile de idare edebilirsin. 

Zoma beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler. Stok fan ile idare edeceğim. Çok uzun saatler oynama durumum olamayacak zaten.

Ekran kartını 1060'a çıkarma durumum olabilir. İndirimler belirleyecek bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayırlı olsun, bende öyle bir masa kullanmak istiyorum ancak mouse kullanırken dirseğimi koyacak yer bulamadığım için genelde tv karşısındaki geniş koltuğun içine gömülerek ve ayakları uzatarak rahat edebiliyorum. Klavyeye gelince bu güne dek her tarzdan bir çok oyunu denedim, herhangi takılma, gecikme sıkıntısı yaşamadım. Tuşların arası da geniş olduğu için kullanımı bana çok rahat geliyor. Bu arada kullandığım tv'nin modeli Sony (W95) KDL-55W955 imiş. Oyunları 1080p 60Hz'de oynuyorum. Sanırım 144Hz 'e çıkmıyor, yani ayarlarda göremedim, ya da varsa ve ben bulamıyorsam, bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Tv ile kullancağım bilgisayar için, küp şeklinde kasa arıyordum. Corsair air 240 veya diğer kübik modellere bakıyordum. Eve gidip salonda tv altı konsolun yanındaki boşluğu ölçtüğümde aslında daha da büyük birşeyler alabileceğimi anlamış oldum. O yüzden hala daha corsair air 540 arayışım devam ediyor. Hiç bir yerde stokta göremeyince, inventusu arayıp neden gelmediğini öğreneyim dedim. Telefondaki beyfendi bahsi geçen kasanın stokta olmadığını ve stoğa girecek yeni malzemelerin bilmedikleri bir sebepten dolayı, gümrükte beklediğini söyledi.  :icon_think:

Zoma beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Black Friday sebebiyle dün verdim siparişleri:

MSI H110I PRO Intel H110 2133MHz DDR4 Soket 1151 mITX Anakart - Hepsiburada - 289 TL

Intel Skylake Core i5 6500 3.2GHz 6Mb Cache LGA1151 İşlemci - Hepsiburada - 810 TL

Ballistix Sport LT 16GB Single DDR4 2400 MT/s (PC4-19200) DIMM 288-Pin Memory - Amazon.de - 58 EUR - 212 TL

Zotac GeForce GTX 1060 Mini 1506 ZT-P10600A-10L 6GB - Amazon.de - 267 EUR - 975 TL

CORSAIR CX650M 650W 80 PLUS BRONZE Modular Power Supply - Amazon.de - 69 EUR - 252 TL

ADATA SX8000NP-512GM-C Solid State Drive m.2 512GB - Amazon.de - 68 EUR - 248 TL

Cooler Master Elite 130 Mini-ITX Mesh Panel Kasa - Inventus - 224 TL

Logitech G700s Rechargeable Gaming Mouse - Amazon.com - 58 USD - 200 TL

3.210 TL'ye gelmiş oluyor toplam. Mouse hariç 3.000'i geçmemeyi hedefliyordum, bunu başarmak açısından iyi oldu.

SSD anormal düşük fiyatta, gelir mi bilmiyorum. :)

Klavye olarak Logitech Wireless Solar Keyboard K750'de karar kıldım, fiyatının biraz düşmesini bekliyorum. Pil derdi vs. olmaması çok hoşuma gitti. Numpad olmasa daha iyiydi ama bu haliyle de iyi. Ok tuşlarının küçücük olduğu klavyelerden değil.

Belki bir ara da kulaklık almam gerekebilir ama çok aciliyeti olmadığından almadım şimdilik.

Başka bir eksik kalmadı umarım, gelmesini bekleyeceğiz artık.

Yardımcı olan, fikir veren herkese teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayırlı olsun şimdiden, güzel günlerde kullanmanız dileğiyle,

Mouse ile ilgili tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim, bu model ile G602 arasında kaldım...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Alismakla alakali ve alismasida sadece 1 gun suruyor.

Buyuk ekran cok daha iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O M.2 SSD gelmiyor, sipariş vermiş olanlara fiyatta bir yanlışlık olduğundan siparişiniz iptal edimiştir içeriğinde mail göndermişler, size gelmedi mi ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayırlı olsun şimdiden, güzel günlerde kullanmanız dileğiyle,

Mouse ile ilgili tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim, bu model ile G602 arasında kaldım...

Teşekkürler. Mouse bugün geldi. Denedikten sonra paylaşırım deneyimleri.

O M.2 SSD gelmiyor, sipariş vermiş olanlara fiyatta bir yanlışlık olduğundan siparişiniz iptal edimiştir içeriğinde mail göndermişler, size gelmedi mi ?

Evet, benimki de iptal oldu. Zaten az çok gönderilmeyeceğini tahmin ettğimden Crucial 750 GB SSD sipariş etmiştim indirimdeyken 127 EUR'a. Onu kullanıyorum şimdi.

Gregar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok