AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

Ben tümü ile toparladım sistemin parçalarını, şöyle olacak burada da belirteyim;

Crosshair VI Hero - Ryzen 7 1800X - Gskill Flare X 16GB(2x8GB) DDR4 3200 C14 - GTX 1080 Ti şeklinde.

Crosshair VI Hero'nun öne çıkan bir özelliği ki sanırım başka hiçbir X370 anakartta yok, belki tek tük vardır, external clock generator olması, base clock overclock olayına izin vermesi, bir de en ciddi VRM bu anakartta gördüğüm kadarıyla, Taichi'ninki ile ilgili bilgim yok, o da araştırılabilir.

RAM olarak kesinlikle Samsung B-Die single rank peşinde olmak lazım, diğerleri sıkıntı.

İşlemci olarak da RAM olayında işlemcinin iyi kötü fark yarattığı belirtiliyor, mesela aynı RAM 1700'de yavaş çalışıp yüksek hızlarda stabil kalamazken 1800X'de çalışabiliyor gibi.

Bu tabii şansa da bağlı bir durum. Ryzen ile ilgilenenlerin bunları göz önünde bulundurması lazım bence.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1800x overkill oldu Tolga abi, söyledim sana zaten ama resmi olarak forumdan da belirtmek istiyorum bu fikrimi.

1700x ile 1800x arasında hiçbir fark olacağını düşünmüyorum.

Ayrıca Prime X370-Pro anakartın fiyatı oldukça düşmüş, sen açıkladın tabii ki durumu ama ben hala Crosshair VI için fazladan 100 dolar vermeye gerek var mı diye düşünüyorum. Hatta bütçe öncelikli sistem yapanlar için hala B350 ve r7 1700'den kesinlikle şaşmayın diyorum. (burdan arttırdığınız paraları direkt monitör ve ekran kartına yatırın)

Tekrardan hayırlı olsun ben de heralde dayanamam bu ay sonu yapıştırırım 1700x 365 dolardan diye tahmin ediyorum :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dediğiniz external clock taichide var hocam,Ram konusunda haklısınız ciddi bir konu anakartı netleştirince ona uygun bir ram seçeceğim.Ama cl14,15,16 artık hangi modeli uygunsa trident z rgb nin.

İşlemci konusu ilginçmiş ilk defa sizden duydum ben 1700x, 1800x daha bir best chip diye düşünüyordum, misal 1700 4ghz için 1,45v isterken 1800x 1,40v stabil olur diye düşünmüştüm.Bir önceki sayfada verdiğim link gerçekten yararlı oldu benim için,göz atmanızı tavsiye ederim :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet Turuncu forumda gördüm çok ilginçmiş, geri dönüşü oluyormuş galiba bir tool ile ama üzdü şimdi :/ 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus Prime X370 Pro'da çok güzel avantaj var şuan, anahtar teslim 153 euro'ya geliyor.

https://www.amazon.de/dp/B06X9F3FKP/ref=ord_cart_shr?_encoding=UTF8&psc=1&smid=A3JWKAKR8XB7XF

benim ryzen 1700x bu ayın sonuna doğru gelecek bir aksilik olmazsa, bu anakartı alayım dursun diyesim geliyor ama benim corsair vengeance ramlerin esamesi bile yok QVL'de.

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/PRIME_X370-PRO/PRIME_X370-PRO_Memory_QVL_20170406.PDF

şimdi bu anakartı alsam ramler 3200mhz yerine 2133 ya da 2400mhz çalışacak büyük ihtimalle, bu da sıkıcı bir durum LED'li barzo ramlerimi seviyorum, hiç öyle gskik falan alasım yok :lol:

naapsam acaba ya, bu asrock taichi falan işlerine mi bulaşsam, kardeşime aldım MSI kendim elim gitmiyor hala, aslında MSI benim ramleri sorunsuz 3200mhz çalıştırdı  :icon_think:

ps: kıyaslama açısından vatandaki fiyatı 772 TL, abuzittin satıcılarda akakçe'de 700 lira civarı, amazon.de'den 595 liraya geliyor bugünki kur ile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bahsettiğiniz G.SKILL Trident Z ramleri kimi kullanıcılarda problem göstermiş techpowerupta tartışılıyordu. Forumda ilgili açıklama linki mevcuttu, önceki sayfalarda yada ram başlığı altında bulabilirsiniz. Düşük Hz problemide Corsairlerin bazı modellerinde mevcut yani G.SKILL gene top. Bir diğer anlamadığımda x370 iyi bir kart ama B350 Motherboardlar gayet güzel bence MSI özellikle öneririm.

Stardust hocam anakart olarak MSI'lara bakın derim. Nacizane fikrim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RFID zaten ben MSI Tomahawk aldım bir tane 1700 sistem kurdum kardeşime, hiç sorunu da yok işlemci 3900mhz hava soğutma stabil, ramler 3200mhz'de çalışıyor.

herkesin bir markaya antipatisi var, benim de MSI'a var sanırım biraz, kendi sistemim için tercih etmiyorum.

şuan biraz daha bakındım, benim ramler ile prime x370 pro'nun bir uyuşmazlık problemi var, öte yandan Crosshair VI'nın QVL listesine bakınca sorunsuz 3200mhz çalışabileceği gözüküyor.

nasıl iş bu anlamıyorum, aynı üretici, aynı çipset, 150 dolarlık anakarta uymuyor, 250 dolardık anakarta uyuyor.

Bence bios güncellemesi ile düzelir bu iş ama olmazsa da ben yine MSI yerine Asrock Taichi falan bakarım heralde. 

MSI böyle peugeot ve opel arabalara duyduğum hisleri uyandırıyor bende :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Stardust hocam sende haklısın doğru o Z serisi yerine Ripjaws yada Flare daha iyi. Z serileri piyango işi size iyisi denk gelmiş. Mesela RGB olanlarla ilgili kullanıcıların sıkıntısını anlatan bir video paylaşmıştım forumda onlarda piyango gibi, kimi serilerde hata var. MSI tabi benimde tercihim ama Asus seviyorsanız alın tabi oda güzel bir firma. Lakin ekran kartı için pek aynısını söyleyemeyeceğim son göz gezdirdiklerimden sonra. Gigabyte ve MSI RYzen'de başarılı hatta ASrock beğenilmiyor lakin oda çok başarılı bir üretcii bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD işlemci öğrencinin, işsiz güçsüz sevgilisiz adamın işi. O anakartla bu bellek, şu anakartla o bellek dertleriyle işi gücü olan adam uğraşamaz. Vakti kıymetli olan insan Intel alır, hoşuna giden anakartı ve belleği alır, açar çatır çatır kullanır. Yok bunu alırsam düşük hızda çalışacak, yok şunu alırsam filanca anakartı da almak lazım yoksa çalışmaz, uğraşılmaz böyle şeylerle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cihan Corsair LPX 3200 C16'ların bir sürümü ki sanıyorum 4.31 olacak, bu sürüm Samsung B-Die single rank. Bunlardansa elindeki sıkıntı olmaz pek. Bende bunlardan yok, benim sadece bir takım Samsung ama o da dual rank, bunlardan değil. Sticker üzerinde yazması lazım versiyonun bir bak oradan.

Bir de SIV64 olacak sanıyorum programın ismi bu program gösteriyor Samsung ise, dual rank, single rank bilgisini de veriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya kısaca şöyle bahsedeyim 3200 C14, 3600 C16 ve üzeri büyük ihtimal Samsung B-die'dir. Ancak yine de RAM almadan kısa bir araştırma yapmakta fayda var, neyin nesidir görmek için.

Bu arada memory strap 3200'e kadar AMD'de şu an diye biliyorum. Üstü için base clock ile oynamak lazım. 

Infinity fabric hızı 2133MHz ile 1066, 2400 ile 1200, 3200 ile 1600, 3600 ile 1800 oluyor yukarıda verdiğim cevaba göre.

1066MHz ile 1800MHz arasında çok ciddi hız farkı var zaten direkt bakıldığında.

Robert Hallock'un bir yazısı vardı sanıyorum DDR4 'lerin 1.5V'a kadar zorlanabileceğine dair ki aslı esası netten araştırılabilir basit bir şekilde. Yine XMP olayı için RAM'lerin 1.5V ile çalışması gerektiği gibi birşey de okumuştum, ilgi duyanlar bunları araştırabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 minutes ago, T800 said:

Cihan Corsair LPX 3200 C16'ların bir sürümü ki sanıyorum 4.31 olacak, bu sürüm Samsung B-Die single rank. Bunlardansa elindeki sıkıntı olmaz pek. Bende bunlardan yok, benim sadece bir takım Samsung ama o da dual rank, bunlardan değil. Sticker üzerinde yazması lazım versiyonun bir bak oradan.

Bir de SIV64 olacak sanıyorum programın ismi bu program gösteriyor Samsung ise, dual rank, single rank bilgisini de veriyor.

Baktım Tolga abi v4.24 malesef :|

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şuanki tabloda üç seçeneğim var.

1- 370 pro ve yeni ram arayışı, eldeki ramlari satma sıkıntısı falan olacak (gerçi bunlar iyi ramler beni üzmezler satılırken)

2- krallar gibi parayı basıp crosshair VI almak 

3- ASRock X370 Taichi

bu da 200 dolarmış ve QVL'de benim corsairleri 3000mhz'ye kadar yazmış. bir de üstüne böyle saçma bir şey yazmışlar:

Note1: Each RAM whose frequency is 3000 will downgrade to 2933 with X370 Taichi.
Note2: Each RAM whose frequency is 2800 will downgrade to 2666 with X370 Taichi.

buna 200 verene kadar asus alırız 250'ye yahu, maksat şanımız yürüsün :D

senin izlenimlerini bekliyorum artık Tolga abi Crosshair VI anakart'tan :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar bu ram konusunu bir tık daha açsak mesela gskill meshur sorunlu rgb tridient Z serisini almış olsak(m) bu ram hiç çalışmamazlık etmiyor galiba değil mi ? 3000mhz ise mesela 2111 yada 2400 gibi bir hızda bir şekilde çalıyor mu ? :)

Sistemimi de satılığa çıkardım şuraya iliştireyim onu da;

https://www.cursedhardware.com/topic/2437-satılık-i7-2600kasus-p67-sabertooth4x4gb-crucialcorsair-h80i/

Anakart konusunda kararsızlığım devam ediyor ama seçenekleri eledim gibieğer ramlerde bir süpriz olurda daha pahalı bir model almak zorunda kalırsam Asrock Fatal1ty X370 Gaming K4 alacağım gerek kalmaz ise Asus ch6 yada asrock taichi.

Hiç sevmiyorum şu bilgisayar toplama işini gereksiz yere kararsızlığa sokuyor beni ve kolayda çıkamıyorum :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap Hocam evet max 2933mhz destekliyor görünüyor ama benim anladığım max o hızda galiba çalışabilir demek o. Yani o listede varsa 3200mhz de alsak 3600mhz de sanırım 2933 üstü gidemezsin diyor.Benim asıl merak ettiğim o listede ram yoksa, hiç çalışmaz mı yoksa amd nin öngördüğü 2400mhz de çalışabilir mi. :)

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

reddit'te okuduğum kadarıyla millet Taichi ile 3200MHz sorun olmadan kullanıyormuş. Yalnız şimdi kendi sitelerinden baktım da destek listesinde 3200MHz olan 2-3 tane RAM var sadece. Benim de kafa gitti şu an. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, psikobat said:

Arkadaşlar bu ram konusunu bir tık daha açsak mesela gskill meshur sorunlu rgb tridient Z serisini almış olsak(m) bu ram hiç çalışmamazlık etmiyor galiba değil mi ? 3000mhz ise mesela 2111 yada 2400 gibi bir hızda bir şekilde çalıyor mu ? :)

Sistemimi de satılığa çıkardım şuraya iliştireyim onu da;

https://www.cursedhardware.com/topic/2437-satılık-i7-2600kasus-p67-sabertooth4x4gb-crucialcorsair-h80i/

Anakart konusunda kararsızlığım devam ediyor ama seçenekleri eledim gibieğer ramlerde bir süpriz olurda daha pahalı bir model almak zorunda kalırsam Asrock Fatal1ty X370 Gaming K4 alacağım gerek kalmaz ise Asus ch6 yada asrock taichi.

Hiç sevmiyorum şu bilgisayar toplama işini gereksiz yere kararsızlığa sokuyor beni ve kolayda çıkamıyorum :D

Hocam burda paylaşayım sıkıntıyı GSKILL RGB Ram konusu altında paylaşmış olduğum videoyu anlatıyor.

2 saat önce, psikobat said:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok