AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

süper olmuş işte ama game app'le falan uğraşana kadar usb stick'e atıp bios'tan update etseydin hocam ya, en temizi.

ben uptade'i de, overclock'u da direkt bios'tan yapmasını sevenlerdenim.

ramler düzgün çalıştığına göre bekliyoruz işlemcinin marifetini, hadi rastgele :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haklısınız aslında ama flasha atmak için sanırım fat32 olması gerekiyor bunun içinde biçimlendirmem gerekiyor, flashta buyuk ve içi dolu oldugu için ugrasmadım hiç :) Tost makinası ile çektiğim 2 foto ekliyorum :)

fan üzerindeki amd logosunuda duzelltim bu arada :DBirde once varsayılan voltaj ile cıktıgı max hızı bulmak istiyorum autoda oldugu için anakartmı veriyor yoksa olması gereken voltaj omu bilemedim.İ7 de coretemp ile geliba vcore için vid degerini gorebiliyorduk bunda oyle birsey varmı ?

gqQmR5.jpg

ALjBN0.jpg

JardeL and pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

CPU-Z, HWINFO voltaj okuma için kullanılabilir de BIOS'tan voltaj ayarını manuele alıp 1.35V 3800MHz hız ile başlanabilir denemelere, baktın stabil aynı voltaj ile 3900MHz denersin v.b. Stabil olmadığı yerde arttırırsın falan. Load Line Calibration değerini de çok abartmamak lazım. 

CPU-Z ve HWINFO bu LED olayları ile çakışıyor mu ona bak bir de kullanmadan önce, sıkıntı olmasın.

Ancak Wraith Spire ile bu işlere girme, önce düzgün bir soğutucu al.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gene ufak ve son bir güncelleme yapayım başlık benim ağlama duvarıma döndü iyice:) Yeni konu açınca yetkili arkadaşlar yapabiliyorsa oraya ekler artık. Abi 3.8 ghz e kadar 1,275V ile tamam stabil galiba diye sevinirken 3,9e çekmem ile saçma sapan bir sorun peydahlandı.Çok detaya girmeden açıklarsam,cinebench alırken önce görüntü gitti uzun bir süre gelmedi reset attım gene tık yok 3 kere reset attım açıldı derken windows onarılıyor dedi ne alakaya derken %20de oda reset attı,gene onarmayı denedi dur bakalım nereye varacak derken gene busekilde 2 /3 reset sonucunda wındowsu normal baslatarak açıldı ama varsayılan ayarlara çekmiş kendini.Sonra 1607 pathci var kurucanmı dedi halbuki onu kurmuştum e tamam kur dedim.İşte bu arada ne olduysa işlemci çarpanı sabit 32de değiştirirsem windowsa girmeden önce biosa atıp beni imaj yuklemenedi rom yuklenemedi gibi bir hata veriyor savelemeden cık dersem gene varsayılan degerlerde windows acılıyor.

işin komiği voltaj vs bakıyorum benim verdiğim değerler çarpanda biosta 38 gorunuyor ama bu hata ile açıldığında cpuz da 3,2ghz görev yöneticisi bilgisayar özelliklerinden baktığımda oralarda da 3,8ghz görünüyor hep.gece 3e kadar uğraşım artık dayanamayıp yattım.Biosa birşey oldu diye tahmin ediyorum yada bir şeyi bozdum :)ryzen masterda sonuç vermiyor bu arada en son onuda denedim.Sonra gene gözüme takılan ram 16gb kullanılabilir 15,5gb diyor ne oldu benim 500mb bilgim yok.

Bu arada remler hynix a-die imiş bunları hep konu açınca belirteceğim.Rgb olayı çakışması galiba programı kurarsak geçerli abi ben hiçbir aura yada gskilin kendi programını kurmadım sorun olmaması lazım :D

Son olarak abi zaten stok sogutucu ile çok zorlamayacaktım sadece adım adım gidip çıkabileceği max değeri kestrmek istiyordum.Stock soğutucu ile 3,8ghz üstü hikaye gibi sıcaklık çok dengesiz bir şekilde artıyor.Sorun umarım biostandır değilse çok komik olucak :D

Şuana kadar sevdiğim tek iyi yönü o/c başarısız olursa başlayamazsa kendisini bir şekilde açtı hep hiç cmos yapmadım.

Lanet amd mi desem gigabyte mı bilemedim. :)

Edit:" ROM Image is not loaded" "ROM Image update denied" Evet tam bunu diyordu biosta google bakınca hatırladım

psikobat tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yazdıklarından çok anlaşılmıyor ancak Cinebench alırken görüntü gittiyse ki Ryzen'de böyle oluyor hep gördüğüm, Intel gibi mavi ekran gibi birşey çıkmıyor, niye bekledin o kadar, belli kilitlenmiş reset at gitsin o noktada. 

Dual Bios yok mu Gigabyte anakartta ? 

Bios corrupt oldu ise diğer Bios ne güne duruyor ?

Bu anakarta bu işlere girmeden önce BIOS update yapılıp son BIOS güncellemesi alındı mı ? 

Bilmiyorum binbir tane alternatif olur cihazın başında da değiliz.

Bir ikincisi CMOS Reset denedin mi ? Arada Windows'un bütünlüğünü de bozmuşsun gibi duruyor anlattıklarından.

PC'nin başında olmadan da akla gelenler sınırlı, ilk evvela BIOS'tan şüpheleniyorsan CMOS Reset denenebilir.

Akabinde BIOS normale döndükten sonra Windows'a bakılır. Bu arada tabii BIOS'tan normal olduğuna emin olmadan herhangi bir overclock işine girişmesen iyi olur.

Ayrıca ve ayrıca overclock.net olabilir, benzer kurulumu olanlar var mı, böyle bir sırun yaşamışlar mı, yaşandı ise nasıl aşılmış, bunları araştırmak faydalı olur.

Ya bir de gerçekten sabırsız bir takım işler yaptığın görülüyor pek de dikkat etmeden, lanet olsun AMD falan demeden birşeyi yapmadan önce iyi araştırma, sabır, dikkat tavsiye edebilirim.

Bu başlık da patladı bu arada.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Beklememin sebebi reset atar kendisi açılır diye düşünmem idi.Dual bios var bildiğim kadarıyla ama bir swich ile eskisine geçiliyor mu yoksa main bios bozulunca oburunden geri yukleme yapması içinmi var bilmiyorum en son ex38-ds4 gigabayte anakartımda 2. dediğim şekildeydi bios çokerse ikinciden yukeleme yaparak birinciye yazıyordu vs.

Sistemi kurunca driverlardan sonra ilk işim bios update idi abi, zaten önceki mesajımda yazmıştım ama gözden kaçmış olabilir f4 ile gelmişti f5 son biosa güncelledim.Cmos attım tabi ama değişen birşey olmadı.Bu sekilde bios update deniyeceğim ama güven vermiyor sanki denersem kitlenecek gibi bir his var içimde hem ozaman 2. biosunda nasıl çalıştığını bahaneyle öğrenmiş oluruz :) Lanet amd felan yazmam işin espirisi abi seviyoruz yoksa amd :D

Bu arada ezbere değilde bir iki bulduğum guide üzerinden giiyorum deneme yanılma ile gitmiyorum o/c için.Bilmediğim ayarları neymiş bu diye açmıyorum mesela.Aynen abi sen olmasan yönetim ekibinden uyarı alabilirdim gibi :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçmiş olsun da diyelim.:)

Ryzen tabii oturmadığından bir takım problemler yaşamak gayet olası, klasik uygulamaları yapmışsın gibi görünüyor, BIOS normal mi değil mi bundan bir emin olmak lazım önce.

Benim bir defa Asus X58 en üst seviye anakartı ile başıma overclock edememe problemi geldi, ancak benim yaşadığım durumda işlemci varsayılan ayarları dışında hiçbir ayarda çalışmıyordu, anakartı verdim kurtuldum o dönemde. Ancak sen baştan bir overclock etmişsin zaten anlaşıldığı kadarıyla.

Öncelikle BIOS'u bir normal duruma geçirip akabinde Windows ile ilgili problemlere bakmak gerekir diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler abi :) Eve geçine ilk önce bios update deneyeceğim olmaz ise windowsu yeniden kurarım artık.Bug gibi birşey oldu kesin ama nerede tam olarak kestiremiyorum bu akşam bakacağım artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kenarlarından mecbur tuttum :) ama altındaki pastaya temas etmedim tabi,  zaten 4 vida tutuyor cıkarınca fan direk sogutucuyu bırakıyor. 

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buradan verelim, rakip neticede;

http://hothardware.com/news/monster-intel-12-core-i9-7920x-leaked

Basin Falls chipset ile beraber, Haziran ve Ağustos verilen tarihler;

i9 7920X 12C/24T Skylake X

i9 7900X 10C/20T Skylake X

i9 7820X 8C/16T Skylake X

i9 7800X 6C/12T Skylake X

i7 7740K 4C/8T Kaby Lake X

Son söylentiler ya da sızma deniliyor bu şekilde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla lehimlenmiş olmadığı sürece zor bence. Gerçi ryzeni katlarsa o zaman ortam şenlenir.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunlar yalnız soldered tabii, Extreme seri ve Ryzen'den de elbette hızlı olurlar.

Bunlardan ziyade özellikle altı çekirdekli olacak olanım fiyatı önemli, tutup 500 USD yaparlarsa olmaz, yine sekiz çekirdekli olana 750 USD falan derse olmaz. Yani yine Ryzen'i engelleyici bir durumu olmaz bu şekilde olursa diye düşünüyorum, tabii Ryzen'in de artık acilen bir oturması, can sıkıcı problemlerine çare bulunması lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada 31 Mayıs'ta Vega ile beraber AMD X399 ve X 390 duyurularının da olabileceğine ilişkin söylenti var, bu noktada Ryzen 16C/32T işlemci söylentisi de var, önümüzdeki günler ilginç olacağa benziyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gskill Flare X 3200 C14 2x8GB kiti i7 7700K ile denemiş birisi burada:

http://ocxtreme.net/viewtopic.php?t=48

Kendi testine göre 1.35V ile 4133MHz 19-21-21-41 görmüş.

İlginç bir inceleme yapmış, baya yüksek voltaj ile de baya baya iyi değerler yakalamış. Samsung B-Die bahsettiği kadar ise ki öyle görünüyor, ciddi bir ürün demekki.

RFID and pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.tweaktown.com/news/57546/amd-ryzen-9-1998x-threadripper-16c-32t-3-9ghz/index.html

Ryzen 9 1998X "Threadripper" 16C/32T 3.5/3.9 GHz

Ryzen 9 1977X "Threadripper" 14C/28T 3.5/4.1 GHz

Ryzen 9 1976X "Threadripper" 12C/24T 3.6/4.1 GHz

Ryzen 9 1955X "Threadripper" 10C/20T 3.6/4.0 GHz

Dört kanal DDR4 ve 44 şeritli PCI-Express desteği ile Haziran'da geleceği belirtiliyor, tabii bunlara duyum olarak bakmak lazım, ne olup biteceği 31 Mayıs'taki açıklamada ortaya çıkacak gibi, göreceğiz, merak edenler 31 Mayıs günü sabah saatlerinde, işe falan gitmeden önce internetten kontrol edebilirler, o saatlerde toplantı ile ilgili bilgilere ulaşılabilir olur diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O core sayısına o frekanslar biraz utopik duruyor,

Sahi sözde amd 2020 kadar soket değiştirmeyeceğiz demişti gerçi bunlar herhalde inteldeki x platformu gibi olacaktır.İsimlendirmede efsaneymiş bu arada :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok