Raspberry Pi, SBC'ler üzerine
0

Bu konuda 122 mesaj var

Ben bu aralar Raspberry Pi ye kafayi taktim. Elimde su an Pi 2 rev B var Carsamba gunu Pi 3 rev B ye gecis yapacagim.

Pi2 yi DDC yani digital to digital convertion icin bir arkadaşım hediye etmisti.. Odyofil isleri iste...

Ancak ben retropie yükleyip cosunca pi3 siparis ettim. Tabii ki bir suru sorun ve Rom sıkıntısı çıkıyor. Bu arada retro pie kuran birileri varsa ozelikle Mame ve Nintendo konusunda cok sorum var...

Farkli minik bilgisayarlar var ortalikta ancak benim gorebildigim kadari ile olay cihazin gücünden cok topluluk desteği. Sahsen benim gibi insanlar icin bu nokta cok onem kazaniyor. Takıldığınız noktada her tür bilgiye hangi platform vasitasi ile ulasiliyorsa onu tercih etmek lazim gibi...

Ayrica yaygin olarak tercih edilen sistemlerde deli gibi add on kart desteği, aksesuar destegi var. Ornegin benim kullandigim clock unitesi ve SPDIF cikis karti sadece Pi icin var...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şu dns üzerinden adblock yapan bir uygulama vardı RP için. Bunun rp 'e başka işletim sistemi yükledikten sonra ayrı uygulama olarka ekleyemiyor muyuz? illa rp i sadece bu iş için mi ayırmak gerekiyor?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlış hatırlamıyorsam yapılabiliyordu.

Bende media player olarak kullanmak üzere Pi3 alıcam muhtemelen önümüzdeki hafta. Şu anda da elimde ilk çıkan Pi ve Pi1 v2 var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu mu almak en mantıklısı? Adaptörü sanırım basit bir priz çevirici ile çalışacak.

https://www.amazon.com/gp/product/B01CYX4HRM/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=AHALS71WJO58T

Başka yerde Türkiye 'ye gönderen yok. 

Asus Tinker board 'da 4k desteği var ama Netflix 4k 'ı stream yapamıyor , o DRM desteği sadece yeni nesil Intel işlemcilerde var. Bir de Chrome gibi özelleşmiş cihazlar destekliyor. CHrome 'u ebay'den bulabilirsiniz ama alamazsınız :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Raspberry Pi Türkiyede de benzer fiyatlı satılıyor. Yurt dışından alıp beklemeye gerek yok.

Bu tarz cihazlarda community desteği çok önemli o yüzden Raspberry çoğundan iyi durumda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Raspberry Pi Türkiyede de benzer fiyatlı satılıyor. Yurt dışından alıp beklemeye gerek yok.

Bu tarz cihazlarda community desteği çok önemli o yüzden Raspberry çoğundan iyi durumda.

O zaman en iyisi şu gibi görünüyor. 

http://urun.n11.com/diger/raspberry-pi-3-made-in-uk-adaptor-kasa-16gb-sd-kargo-bedava-P116479911

Asus'un SBC'si için yazılım desteği az eleştirisi yapılmış genelde. Bir linux distrosu çalışsa yeterli değil mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman en iyisi şu gibi görünüyor. 

http://urun.n11.com/diger/raspberry-pi-3-made-in-uk-adaptor-kasa-16gb-sd-kargo-bedava-P116479911

Asus'un SBC'si için yazılım desteği az eleştirisi yapılmış genelde. Bir linux distrosu çalışsa yeterli değil mi?

Valla N11 linkindeki paket gayet mantıklı olabilir. PI3 bana 140TL civarına mal oldu. Gearbest'ten adaptör + kasa+ headsink + fan + SNES joysticki yaklaşık 50TL'ye mal oldu. SDkart elimde bol bol vardı HDMI kablo da keza aynı şekilde. Onlara para vermedim ama toplamda TRden almak aynı paraya denk geliyor üzerine Çinden kargo yolu gözlemiyorsunuz... N11 e bakma alışkanlığım hiç yok keşke baksaymışım dedim...

SBC'lerde yazılım desteği bence şart. Bunun yanında aksesuar desteği de çok önemli. Eş zamanlı olarak 2 proje yapıyorum ben...

Birinci projede bunu birazda Stereo Mecmuası için yapıyorum;  Pi2 + Hifiberry DAC ünitesi ile DAC+streamer. Raspberry için çok fazla add-on kart seçeneği var ve fiyatları ucuz. Bundan önemlisi o kartları efektif çalıştırmak için yazılımlar üzerinde binbir türlü modifikasyon yapılması lazım. Community desteği olmayan herhangi bir cihaz için bu desteği bulmak kolay değil. Raspberry için community desteği manyaklık seviyesinde... Akla hayale gelmeyecek bir sürü proje ve mod dosyası bulmak mümkün. Vİdeoları da eklemek lazım... 

İkinci Projede ise kodi tabanlı medya server ama bir yandan da genel kullanım için ayrıca ayrı bir SD kart ile Retropie ile eski oyunları çalıştırabilecek bir sistem hazırlıyorum. Söz gelimi Debian tabanlı bir Linux distrosu üzerinde emülatör çalıştırmak için bayağı bir kasmanız lazım. Ancak iş Raspberry e gelince öyle bir topluluk desteği var ki, sorunlarınız çok hızlı şekilde çözülüyor. Örneğin ben dün PSX emülatörü ile ilk Diabloyu çalıştırmaya niyetlendim. Sonunda takıldım ve internette aradığım cevabı bulmam 5 dakika sürdü... Başka bir sistemde böylesine bir durum sözkonusu bile değil... 

Sonuçta belli işler için Linux distrosu yeterli ama daha fazlası için topluluk desteği şart. Asus'un ille bu cihazı popüler hale getirmek için bir sürü şeyi kendisinin hızla yapması lazım ki, böyle alanlarda açık konuşmak gerekirse karnesi iyi değil hatta amiyane tabir ile Asus'un ağız kokusu çekilmez! 

Benim gördüğüm kadarı ile SBC'lerde güç ikinci planda asıl olay yazılım desteği ve topluluğun durumu...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

n11'den sipariş etttim. 22₺ de kupon verdi.

Bende şu Microsoft Media Center keyboard ve remote var. RP3 'e Kodi yükleyip, bunları kullanabilir miyim? Kodi yükledikten sonra Linux desktop a dönmenin yolu var mı , browser çalıştırmak için?

remotekeyboard_mouse.jpg

RemoteKeyboard_lg.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

n11'den sipariş etttim. 22₺ de kupon verdi.

Bende şu Microsoft Media Center keyboard ve remote var. RP3 'e Kodi yükleyip, bunları kullanabilir miyim? Kodi yükledikten sonra Linux desktop a dönmenin yolu var mı , browser çalıştırmak için?

remotekeyboard_mouse.jpg

RemoteKeyboard_lg.jpg

Muhtemelen çalışır. Kodiyi kendi içinden shutdown yapınca sisteme dönüyor. Olmazsa kısa bir kodu var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RP ile webde surf yapmayı pek düşünmeyin derim.Olur ama bir ipad veya desktop gibi olmaz.

Günümüz browserları RP'yi hem ram hem işlemci olarak çok zorluyor. Bol resimli iki sayfanın render'ı sırasında katil olabilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RP ile webde surf yapmayı pek düşünmeyin derim.Olur ama bir ipad veya desktop gibi olmaz.

Günümüz browserları RP'yi hem ram hem işlemci olarak çok zorluyor. Bol resimli iki sayfanın render'ı sırasında katil olabilirsiniz.

İlginç bir şekilde Firefox çok başarılı çalışıyor Pi3 üzerinde. Hatta aynı şeyi Lubuntu içinde söyleyebilirim. Lubuntu ile Kubuntu veya Ubuntuyu karşılaştırınca aradaki farka inanamamıştım. Sanırım farklı derlenmiş light sürümü...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O kadar kötü mü performansı? Kodi 'de youtube ,twitch ile nasıl? Basit bir text editör kullanmak istesen tat vermez mi?

Duruma göre Asus'un yeni cihazını deneriz. Destek daha az olabilir ama sadece kodi için iş görebilir.

Alternatif olarak DNS server, torrent , jdownlader yükleyebilrim. Jdownloader ın kendisi performans olarak bleki kurtarır ama onda gelen dosyalar .rar ile geliyor. 15gb lık rar ı açmak için 2 gün beklemek gerekebilir :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rpi gibi sistemleri böyle görsel medya tüketmek vs için hiç kullanmayın. Bunların amacı da zaten bu değil. IoT gibi kullanılmak üzere yapılmış aletler. Bir GUI bir x server olması onları hepten sürüngen hale getirecektir. Onlara torrent server client kurun, home DNS yapın, bu tarz minimal bellek ve işlemci ihtiyacı olacak şeylerde kullanın yeter.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Belki özel sürüm vs ise Kodi düzgün çalışır . Çalışmaz ise söylediğinzi senaryolarda kullanırım. .rar ları açmaz bilgisayara açtırırım.

2.5' external harddrive 'ı çalıştıramayacak büyük olasılıkla . Büyük bir usb bellek lazım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Retropie üzerinde Kodi an itibari ile sorunsuz hiç takılmadan çalışıyor ki hiç bir optimizasyon olmadan.. Twitch ve Youtube sıkıntısiz...

post-32-0-54774900-1485551720_thumb.jpg

post-32-0-15441800-1485551762_thumb.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geldi , ufak bir aksilik var. Yanında gelen kutu rp3 e uygun değil. kutuya vidalamadan oturtunca güç girişi temassızlık yapıyor. Kutuyu kapatmadan çalıştırdım.

Karta bilgisayardan noobs 'un dosyalarını kopyaladım. Nedense içinde gelen media center uygulaması %100'den sonra öyle kaldı. restart edince yeniden noobs a döndü. Zaten media center olarak kullanmada ujfa bir sorun var. Üzerinde açma kapama tuşu yok Shutdown yaptıktan sonra adaptörü çıkarıp geri takarak restart etmek gerekiyor.

Tekrar uğraşmayıp noobs'ün üzerinde yüklü Rasbian işletim sistemini yükledim. Bu sefer tamamlandı ve restart ettim. Chromium browser geliyor . Bir ik sayfa denedim , hız fena değil .  Microsoft Media Center klavyemi kullanmanın bir yolunu bulamadım, klavye ile ilgili bir ayar da yok. Başka usb klayve ile kullandım ama böyle tv ile pek kullanışlı değil tabii. Hdmi'dan bağlayınca Samsung tv deki Anynet+ 'ı destekliyor.

Youtube 'a browser üzerinden girdim. 720p videolarda bile sürekli takılma oldu. Ne olabilir nedeni?

video için VLC 'I kullanayım dedim ama VLC gpu hızlandırmadan yararlanamıyormuş, sadece ses dosyalarını oynatabiliyor. İşime yaramadı tabii.

Netflix drm nedeniyle çalışmıyor.

Torrent , dns vs için kullanabilirim şimdilk ama o işlevler zaten biraz daha kısıtlı olsa da routerda da var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton komut satırın reboot edebilirsiniz. Ayrıca minik bir switch ile açma kapama ve restrat tuşları eklenebiliyormuş. Ben bu hafta yaparım herhalde... Ben Youtube dosyalarını Kodi içinden açıyorum sorun yok....

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Osmc 'den de reboot, shutdown yapılıyor tabii ama sonunda adaptörü takıp çıkarmak gerekiyor. Ona bir çözüm bulacağım.

Youtube şu anda bende de çalışıyor. Dün api sınırına takıldı herhalde , çözümü varmış ama biraz uğraştırıyor.

Raspirian üzerine kodi yüklerseniz browserdan youtbue videolarını izlemek için şöyle biri çözüm var. Chrome eklentisi ile video u gpu hızlandırma olan omxplayer a yönlendiriyor.

https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=121195

Microsoft media center keyboard çalıştıramadım, bir ayar da görünmüyor . Uzaktan kumandası çalıştı, ona da gerek kalmadı. Anynet+ ile SamsungTV'nin kumandası Osmc 'i yönetiyor zaten. Fazla kablo karmaşı olmadan güzel çalışıyor.

Video kalitesi tvnin kendi media playerına göre daha iyi gibi göründü bana . Tv arada bir kare atlıyor hissi veriyor. Belki renk profilinin de farklı. Video hızlandırarak ileri gidilebilioyor sadece, kumanda ile filmde bir an seçilemiyor, saçma olmuş bu.

SSH ile bilgisayardan dosya gönderilebiliyor. Bir filmi denedim. 500-600kb/sn hız aldım. Çok düşük tabii. Daha hızlı olması gerekmiyor mu? Desktop Ethernet ile Rp3 wireless ile bağlı.

Netflix 'I dolaylı yoldan bilgisayardan stream yapılabiliyor , değmez bence. Ama Netflix olmaması media center olarak faydasını azaltıyor. DRM 'den dolayı bu tip DIY çözümlerde çalışmıyor.

Harddisk e gerekli gücü sağlamaz diye tahmin etmiştim ama çalıştı .

Sorunların çoğu yazılımdan çıkıyor , donanımın yavaşlığından değil. Dolayısı ile Asus Tinker board 'un daha hızlı gpu a sahip olması pek avantaj sağlamayacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton yazilim konusunda haklisiniz. Bende Neo Geo ile sıkıntı yaşıyorum Retropi de..

İlk Pi çıktığı gunden bu tarafa gelişme muthis ki gelişme hep gönüllüler tarafından sağlanıyor. İnsanlar muthis sahiplendiler Raspberry i. Asus veya farkli bir ureticinin boyle bir desteği saglamasi mumkun değil bence...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus 'un önemli avantajı x265 desteklemesi , media center olarak kullanacaklar için önemli. Ancak sadece media center sa amaç aslında hazır android playerlar var . Onlar daha mantıklı ,Netflix de destekliyorlar.

youtube 'un çözümü şu ama birz uğraştırıcı yöntem.

https://www.reddit.com/r/kodi/comments/465u28/anyone_else_have_issues_with_the_youtube_addon/d03eq13/

Üzerinde BT olduğundan elinizde iyi BT speaker varsa onu kullanmabiliyorsunuz, bu da güzel.

SSH ile dosyal upload denediniz mi? Hız nasıl?

Aslında bu tip kullanımlarda wireless tan vazgeçmek en iyisi. Eve başka nedenle tadilat yaptırırken bir Ethernet kablosu çektirmek zor değil.

Sky'ın önerdiği sanırım GUI içermeyen Linux yüklemek. Orda performansı iyi olur , ama komut satırından kullanamak biraz daha tecrübe gerektiriyor. Ben Ubuntu yükleyip VLC gibi bir uygulama ile kullanmayı deneyeceğim. Monitor bağlanmadığında ve vlc ile görüntü istenmediğinde GUI ile ilgili servisler idle gibi bir konuma geçmiyor mu? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün biraz daha kullandım. 

Exodus eklentisini yükledim. Realdebrid hesabım vardı, onu tanımladım. Güncel filmler, diziler indireceğiniz en üst kalitede bulunabiliyor . Tam siz izlerken silinme riski var tabii. Onun dışında bir iki dakikada izlemeye başlayabilirsiniz.  Başka tavsiye edilen eklentiler var ,onları denemedim. Official repository'nin dışına çıktığınızda bir malware vs riski var, dikkat etmek lazım.

Yanlış bazı bilgiler dolaşıyor ortalıkta. Mesela dün TS'nin haftalık değerlendirmesini dinliyordum. Asus Tinker board hakkında yorum yapılırken bu tip cihazlarla Media center yapılmaz, uzaktan kumandası yok .Klavye mouse ile kullanılmaz vs yorumları yapıldı. Bunlar doğru değil . Daha önce yazdığım gibi media center uzaktan kumandaları çalışıyor. Kodi 'nin telefon uygulamaları var , onlar yönetmekte kullanılabiliyor. Kullandığınız tv 'e göre gerek bile kalmayabilir TV'nin kumadnası zaten yönetiyor Kodi 'i . 

İlk kurulumu Noobs ile yaparken klavye /mouse gerekli ama herhalde doğrudan Kodi image i indirip karta yazarsanız bunlara gerek kalmaz. Bir kez kodi çalıştırktan sonra alacağınız hazır media center cihazlarından bir farkı yok. Kurulumun uğraştıran bir yanı yok ,bir iki seçimden sonra otomatik ilerliyor. Kodi ye yapacağınız ayarlar var ama onu hazır cihaz da alsanız yapacaksınız zaten. Kaldı ki bu tip cihazları almadan önce addon, repository source yüklemeye izin verip vermediğini araştırmak lazım.

Videolar Samsung'un UltraMotion (?) benzeri görünüyordu. Sanki araya yapay kareler ekleyerek smooth hale getiriyormuş gibi . Artifactlar da oluşuyordu. Ayarlardan 30 hz 'e indirince düzeldi.  Yine de görüntü diğer playerlardan farklı. Daha keskin ,daha smooth. O smooth görüntü doğal değil ama. Streaming izlediklerimde bu sorunlar yok. Bir yerlerde ayarı vardır herhalde.

10bit renk derinliği olan videolarda sorun çıkıyor. DTS'de sorun var diyenler var ama benim izlediklerim hep DTS audio bir sorun çıkmadı.  h265 desteklememesi önemli eksiklik tabii, RP4 'ü bekleyeceğiniz belki onun için . RP 4 hakkında bilgi var mı?

Router'da samba server var, ona ulaşamadım kodi'den . Nerde ayarı bilen var mı?

Media Center olarak memnun kaldım. Ufak tefek sorunlar var ama stand alone media center alsanız onlarda da benzer sorunlar oludğunu gördüm incelemelerde .  Fiyatı satın aldığımız ekran kartlarının küsüratı kadar , onu da dikkate almak gerek. 

Akıllı tv'niz varsa bile buna benzer bir cihaz alıp ekleyin sisteme derim . Tv kazandırdığı ek özellikle kat kat fazla, üstlelik sürekli gelişmeye açık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton su Retropie isini bitireyim media server konusunda sizden bilgi isteyeceğim takildigim yerlerde. Sahsim adina 4k vs beklentilerim olmadığı icin beni cok mutlu edeceğine eminim...

Bu arada ucuza Dac edinmek isteyenler 20 30 Dolar aralığında gezen Hifiberry kartlarına bakabilirler. Pi2 il2 kombinasyonu cok basarili. SM icin bir yazi hazirliyorum. Ilk once DD kartini denedim ilerlwyen gunlerde DAC kartida elime ulasir...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada sadece TS degil yerli yabancı birçok teknoloji kanalında zaman zaman sıkıntılar olabiliyor. Guncel bazi urunler veya cok on planda olmayan urunler konusunda bazen irtilicalen konusurken yanlış yorumlar yapılabiliyor. Buna bir yonden yapacak birsey yok her ürün elinizin altinda olup her dakika kurcalayamazsiniz ama orayi bilmiyorum diye gecistirip ilerleyen zamanlarda dogru bilgi vermek önemli. Yoksa LP nin Raspberry hakkinda söyledikleri ozellikle topluluk destegi ve Asus ta bunun eksikliğini kesinlikle dogru noktalar...

Benim asil şaşırdığım sey Turkiye gibi gelirin az oldugu bir ulkede ozellikle gençler neden Raspberry gibi cihazlara onem vermezler. Imkanı kisitli bir insanlar icin bence harika olanaklar sunuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim asil şaşırdığım sey Turkiye gibi gelirin az oldugu bir ulkede ozellikle gençler neden Raspberry gibi cihazlara onem vermezler. Imkanı kisitli bir insanlar icin bence harika olanaklar sunuyor.

Bu cihazlar tüketmeye değil üretmeye teşvik ediyor. Bizim nesillerimiz tüketmenin önemini öğrenerek ve üretmeyerek yetişiyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok