Raspberry Pi, SBC'ler üzerine
0

Bu konuda 122 mesaj var

Bu arada sadece TS degil yerli yabancı birçok teknoloji kanalında zaman zaman sıkıntılar olabiliyor. Guncel bazi urunler veya cok on planda olmayan urunler konusunda bazen irtilicalen konusurken yanlış yorumlar yapılabiliyor. Buna bir yonden yapacak birsey yok her ürün elinizin altinda olup her dakika kurcalayamazsiniz ama orayi bilmiyorum diye gecistirip ilerleyen zamanlarda dogru bilgi vermek önemli. Yoksa LP nin Raspberry hakkinda söyledikleri ozellikle topluluk destegi ve Asus ta bunun eksikliğini kesinlikle dogru noktalar...

Malesef katılamıyorum, profesyonel yayında doğru yanlış ortaya karışık yapılmaz :) . Ben bile foruma mesaj atarken bir google da aratıp doğrulatıyorum yanlış birşey yazmayayım diye.

Yabancı podcastlerden takip ettiklerim var. Bunlara konuya hakim insanlar çıkıyor , üstelik sohbet ediyormuş gibi görünseler de aslında hazırlanıp çıktıkları anlaşılıyor.  Kaldı ki Raspberry Pi teknoloji dünyasında çok önemli bir ürün.

Podcast denince  video addon lar için populer podcastlerin çoğu var. Twit 'i takip ediyorum mesela 720p olarak izlenebiliyor. 

Exodus 'u biraz daha kurcaladım. Videoların arasında 265 codec kullananlar az değil, bu zamanla da artacak. Asus'un ordan bir şansı var . Bir iki Kodi distrosunu sağlam desteklerlerse yine hafif bir ubuntuyu desteklerlerse bir ilgi çekebilirler.  Boyut ve bağlantı noktalarının RP ile aynı olduğu tahmin ediliyor. Eldeki kasalar, eklentiler kullanılabilirse yine şansı arttırır. Zor tabii. 

Raspberry Pi 'nin DIY olması göz korkutuyor forumlarda gördüğüm. Bunun pek DIY oan bir yanı yok, bir card a imaj yazmaktan , bir plastik kasaya vidayla sabitlemekten ibaret birkaç dakikalık iş. Onu da hazır olarak satanlar var.  Kodi ilk açıldığı haliyle çalışıyor, detay ayarlar var. Onu hazır media player alsanız yine yapacaksınız. Hazır media player alacaksanız external harddisk çalıştırıp çalıştırmadığına dikkat etmek gerek.

Ayarlar içinde refresh rate i videonun fpssine sabitleyen var. Onu aktifleştirince video daki beni rahatsız eden artifactlar ve yumuşama da düzeldi. Arayüzü yine 60hz e getirdim. 

RP4 'ün Şubat ayı içinde tanıtlabileceği spekülasyonları var. Çıkarsa hemen alırım bir tane. Buna da başka görev veririm. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RP4 'ün Şubat ayı içinde tanıtlabileceği spekülasyonları var. Çıkarsa hemen alırım bir tane. Buna da başka görev veririm. :)

Evet büyük olasılık yenisi geliyor diyorlar.... Bende alırım sanırım bir tane :) Pi2 DAC olarak çalışır, Pi3 retro oyun makinesi olur, Pi4 nasip kısmet :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Raspbery Pi 2 üzerine openelec (içinde sadece KODİ yüklü bir linux sürümü) yüklü olarak kullanıyorum bayadır. En son 7 sürümü ile birlikte 720p h265 dosyalarını takılmadan oynatır hale geldi 1080p denemedim ama takılmadan oynatabilir gibi geldi çünkü 720p lerde %35 gibi işlemci kullanıyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

youtube uygulamasında api key için birkaç seçenek var . Limit hatası alındığında diğer key e geçilebilir. 

Alternatif olarak Xiaomi box alınabilir. 4k , 265, netflix desteği kazanılır ama fiyatı iki kata yaklaşıyor. Üstelik elinizde adaptör , sd card vs varsa RP'nin maliyetini düşürebilirsiniz. Xiaomi box 'ta Addonlar kaybediliyor , bu da önemli fark Exodus , canlı spor yayınlarını izleme tercih listesinde en üstte olabilir kullanıcıya göre. RP'nin istenirse linux desktop a dönme, uzun süre yazılım desteğinin bitmeyeceği gibi avantajları da var. Terazi ağır basıyor RP tarafında. ,

Edit:

@@Trexxx  , RP3+ OSMC ile denediğim 265 1080p lerde takılma oldu. Bitrate de önemli tabii. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Raspbery Pi 2 üzerine openelec (içinde sadece KODİ yüklü bir linux sürümü) yüklü olarak kullanıyorum bayadır. En son 7 sürümü ile birlikte 720p h265 dosyalarını takılmadan oynatır hale geldi 1080p denemedim ama takılmadan oynatabilir gibi geldi çünkü 720p lerde %35 gibi işlemci kullanıyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Birkaç dosya denedim şimdi. 1080p x265 anime sorunsuz çalıştı. işlemci kullanımı %30-50 gibi. Ama başka bir video dosyasında takılma kare atlama fazlaydı. 50dk için 1.8gb , bitrate daha yüksek tabii. İşlemci kullanımı %50lerde ama yine de düzgün çalışmıyor.

Video add on ların ne zaman çalışıp çalışmayacağı belli değil. Birkaç saat önce sorunsuz çalışan uygulama tekrar denediğinizde hata verebiliyor. En çok hata veren youtube . Official bir addon olmadığından belki youtube tarafıdnan engelleniyor.

Kodi üzerinde internet hız testi yapabilen bir app var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir süredir RPi3 e yüklü OSMC kullanıyorum media player olarak, dosya oynatmada çok fazla sorun yaşamadım şimdiye kadar fakat bluetooth kulaklığa bağlanma konusunda ciddi sorunları var. Bağlantı ara sıra kopuyor ve restart atmadan yeniden bağlantı kurulmuyor. Birçok kişi benzer sorunlardan bahsetmiş forumlarda, çözüm olarak da harici BT dongle kullanmayı önerenler olmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@sCoRPion_tr

üzerindeki wireless adapterler pek iyi değil. Ftp ile dosya aktarmayı denedim şimdi (router ın yerini biraz değiştirdim) . 2.5mbit /sn gibi bir hız aldım. Yine yetersiz tabii. Telefonu yanına koyup aynı dosyayı bir de ona gönderdim. Bu sefer 8.5mbit /sn i gördü.Telefonu aynı odaya alınca 24mbit görüyor. Aslında fazla engel de yok arada. RP3 , 2.4ghz den bağlanıyor, yanılmıyorsam engeller açısından daha avantajlı olması gerek. Belki de stream yapan uygulamalarda wireless bağlantıdan dolayı sorun çıkıyor.

osmc Samba destekliyor bu arada, bu hızla anlamı kalmıyor tabii. 

Şundan almıştım geçen sene lazım olur belki diye. Noobs u yazarken lazım oldu. Alıp bir kenarda tutmak lazım. Daha önce gerekince Teknosa'dan almıştım bir tane çok uyduruk birşeydi, bunun kalitesi iyi.

https://www.aliexpress.com/item/ORICO-CTU33-WH-Mini-USB3-0-Dual-Card-Reader-support-SD-TF-with-Multifunctional-Design-White/2031117658.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RPi islemcisi bildigim kadariyla x265 icin hardware decoder icermiyor, yani oyanatabilir de oynatmayabilir de.\

Hardware decoder iceren su aletler var ama satin almasi daha cok ve maliyetli olur muhtemelen.

http://www.hardkernel.com/main/main.php

Ya da Rpi4'u bekleyin.

Diger taraftan 3 megabyte/s gibi aktarim hizlari ile 1080p videolarda zaten sorun yasamaniz cok olasi, bu cihazlari mumkun mertebe kabloyla baglayin aga.

Amac neticede hem ag uzerinden kodi ile hem de netflix youtube falan izlemekse aradiginiz urun Amazon Fire TV stick, ya da benzerleri olmali.

Cook daha kolay kurulum ve user friendly kullanim. Ayrica uzerinde wireless ac alicisi var. Bu SBC'ler oynamak icin guzel.

*decoder yerine encoder yazmisim duzelttim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@MonkeyBusiness x265 için decoder içermiyor, onu yazdım yukarda zaten. 

Kodi ile Amazon fire stick gibi cihazların kullanımı ortak noktalar içerse de tam olarak üst üste binmiyor. Özellikle addon lara girdiğinizde getirisi çok. Rp3 ile sorunsuz media center kuruluyor, gayet kolay ve user friendly. Hatta biraz önce fark ettim, cihazı açınca Tv bile otomatik açılıyor. Hdmi üzerinde bunun yapılabildiğini bilmiyordum.

Routerın wireless ayarları ile biraz oynadım. Hız 8-15mbit arasına çıktı. Bu da işimi görür.   putty ile bağlanıp şu komut ile hız testi yapabilirsiniz.

Yalnız bilgisayardan gönderdiğim dosyalarda hız artmadı , yine 2.5mbit civarı ??

Biraz kullanınca Asus Tinker board un seçimlerinin rastgele yapılmadığı , kendine yer edinebileceği görülüyor. Mesela Gigabit ethernet var ,ek anten takılabiliyor , x265 desteği media center olarak kullanacaksanız çok önemli . Rp gibi yazılım desteği olmaz ama Rp4 çok gecikirse piyasada yer bulabilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows 10 kullanıcıları artık ssh için putty denen zımbırtyı kullanmak zorunda değil, küçük hatırlatma. Windowsun içinde artık bash var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton

Amazon fire stick'e kodi kurulabiliyor onu demek istemistim. 

donanım specslerine bakıyorum, pek uğraşmaya değmez onu hack edip kodi yüklemeye. 

USB port yok, ethernet yok. Bunu satıldığı yazılımla kullanacaksanız alınır.

Asus Tinker Board satılmaya başlanmış, stoklarda bitmiş . 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yine tam anlatamadim galiba. Sanki aleti ben satiyomusum gibi propaganda yapmaya basladim ama :)

Hack falan etmiyoruz aleti, bi tane normal yoldan kurulmayan program kuruluyo icine yalnizca. Aletin butun fonksiyonlari aynen duruyor, kodi, netflix gibi aletin applerinden biri oluyor.

Surada gorundugu kadariyla h265/x265 de cozuyor.

https://developer.amazon.com/public/solutions/devices/fire-tv/docs/device-and-platform-specifications

Neyse konuya limon sikmayayim, SBC'ler iyidir alin oynayin, ben 7-8 tane aldim yillar icinde, ama nihayetinde film-dizi konusunda geldigim nokta bu oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@MonkeyBusiness işinizi görüyorsa güzel tabii. 

Kodi'nin anlamlı olması için büyük bir harddisk ile kullanmak gerekiyor. Fire Stick'te usb girişi yok, ethernet de yok. Kodi 'i kurarsınız ama önemli fonksiyonlarını kullanamazsınız.

Tv'nin mgpeg parazit azaltma gibi ayarları varmış , onları kapattım. Şimdi görüntüde sorun yok. 

Alternatif olarak şundan alınabilir. Özellikleri iyi görünüyor, tabii denemek lazım.

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_390233.html?wid=21&utm_source=shareasale&utm_medium=shareasale&utm_campaign=shareasale

Raspberry Zero kullanan var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Raspberry zero yu gören var mı ki? Çıktığı ilk birkaç ay boyunca stok sıkıntısı vardı, hatta yanına bi tane mini hdmi to hdmi kablo koyup 3-4 misline satıyorlardı millete. Alan oldu mu bilemiyorum, şuan durum farklıdır belki  :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus Tinker Board'u alıp kullananlar var . Kodi ve debian dağıtımı sorunsuz çalışıyormuş. Tabii biraz daha beklemek lazım.

RP4 'ten ses yok. Asus desteği ciddi tutsa aslında RP 'den güçlü donanımı olan premium bir SBC'nin şansı olabilir. Hem RP4 hem Asus için takipteyim.

RP'nin 2.4ghz wireless ı destekliyor, o frekans daha az engellere takılıyor tabii . Telefondaki uygulamalarla ölçtüğümde 5ghz ın ciddi hız kaybettiği noktalarda 2.4ghz sorunsuzdu ama buna rağmen RP3'ten istediğim hızı alamadım , belki addon ların sorun çıkarması da bundan. Neden bilemiyorm.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim de bugün paketim geldi. Pi2 üzerinde hifiberry digi kati takili simdilik. Yakin zamanda Dac + modeline de gecis yapacağım. Bu Dac artı streamer olarak görev yapacak. Ayrica Mecmua ya mevzuu tabii...

Pi3 ise retro oyun makinesi ve medya center olacak. Ilk once oyun makinesi olayıni hallediyorum. Sevdigim oyunlarin cogunu buldum ve calistirdim. Bugun heatsink fan vesaire aksesuarlarimda geldi... Kutu fan heatsink Nintendo gamepad filan uc kurusa mal oldu... Hazir kasayi hallederken bir de on off dugmesi yaptim Retropie yuklu olana...

Muthis eglence.

.

post-32-0-19101800-1486656999_thumb.jpg

post-32-0-01547400-1486657055_thumb.jpg

post-32-0-18665200-1486661084_thumb.jpg

Griffon beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus Tinker Board'u alıp kullananlar var . Kodi ve debian dağıtımı sorunsuz çalışıyormuş. Tabii biraz daha beklemek lazım.

RP4 'ten ses yok. Asus desteği ciddi tutsa aslında RP 'den güçlü donanımı olan premium bir SBC'nin şansı olabilir. Hem RP4 hem Asus için takipteyim.

Farklı ihtiyaçlar için farklı SBC ler gerçekten lazım. Örneğin zannedersem Odroid  güçlü işler için bayağı popüler. Tinkerboard a göre daha mı güçlüdür yoksa tersi mi bilemiyorum ama onunda gayet aktif bir community si var. Beaglebone, Orange Pi gibi Pi alternatifleri veya LathePanda gibi daha iddialı SBC'ler var. Tahminen bu board'ları kullanarak Odroid  veya Tinkerboard tan bahsediyorum günlük işleri halledebilecek bilgisayarlar ayağa kaldırmak mümkün. Sonuçta telefonlarımızdan bir sürü işi hallederken neden benzer donanıma sahip SBC ler ile halletmeyelim... Bunlar üzerinde çalışan düzgün Linux türevleri var veya devamlı geliyor ki, sanırım belirli bir eşiği geçince Ubuntu da bir seçenek olacaktır... 

Bazı konularda ise bütün olay community olayı. Akla hayale gelmeyecek projeler sayesinde insanın kafasında ampul yanıyor. Hemen her konuda ister yazılı ister görüntülü rehberler olması insanın işini kolaylaştırıyor. Platformlar popüler olunca sayısız add on ve aksesuar desteği de cabası... Raspberry bu olaya giren ilk firma değil ancak en sevileni olunca bu açılardan uzun bir süre en zengin platform olacaktır. İnsanlarda anlaşılabilir bir sahiplenme de var. Pi4 mü olur 5 mi bilemiyorum ama eğer yine makul fiyatlarda bu defa güçlü bir platform üretirlerse muhtemelen ortalık birbirine döner. Hoş benim gördüğüm kadarı ile insanların böyle bir beklentisi de yok gibi...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@hakancez reddit ten takip ediyroum , daha güçlü bir alternatife ilgi var . RP tabii eğitim amaçlı kurulmuş,  lowende giriyor sadece , bu 35dolarsa 55 dolara highend bir model iş yapabilir.  Ama arkasında bir üreticinin uzun süre sağlam durması gerek. Asus bunu gördü belki , gerisini getirecek mi bakalım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok