Raspberry Pi, SBC'ler üzerine
0

Bu konuda 122 mesaj var

@@hakancez reddit ten takip ediyroum , daha güçlü bir alternatife ilgi var . RP tabii eğitim amaçlı kurulmuş,  lowende giriyor sadece , bu 35dolarsa 55 dolara highend bir model iş yapabilir.  Ama arkasında bir üreticinin uzun süre sağlam durması gerek. Asus bunu gördü belki , gerisini getirecek mi bakalım. 

Son zamanlarda bayağı insanın eline geçmiş durumda Tinker Board. Gelen incelemeler hep sıkıntılı, işletim sisteminin bile oldukça problemli olduğu söyleniyor. Cihaz olarak oldukça güçlü olduğuna şüphe yok hatta Raspberry aksesuarlarının kullanılabilmesi de büyük avantaj ancak işletim sisteminden kaynaklı bir çok yazılımında çalışmama sorununda dolayı meraklıların elinde uzun bir süre raflarda kalacak gibi. Tinkerboard kadar kuvvetli ve oturmuş rakipler varken şimdilik Tinkerboard'u pek öneren yok.

Hatta benim takip ettiğim Eta Prime kanalındaki eleman -ki çok severim kendisini-  Asus daha kendi işletim sistemini optimize edememişken kimse bununla uğraşmaz dedi. Tabii daha emekleme aşamasındalar mutlaka toparlanır.... 

Tinlerboard fiyatına yaklaşık 2 Pi3 alınıyor malum. Bakalım yarın öbür gün Arch Linux 2xcluster Pi3 vs Tinlkerboard incelemeleri de çıkar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@hakancez

Şu anda zaten Asus 'un satışları geciktirmesinin nedeni yazılımın hazır olmamasıymış, dolayısı ile yazılım tarafında ümit var. 

Başka marka/model alternatifileri var ama hiçbiri RP gibi sağlam desteğe sahip değil. 

RP Zero 'nun performansı nasıl? Forumda daha önce paylaşılan DNS yazılımı var , onu çalıştırır mı mesela? Onun için yeterliyse işlem gücü RP3 almaya göre daha mantıklı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

200 Dolar verip Windows 10 kurabileceğim, 4K dahil tüm filmleri oynatacağım bir ufacık PC'yi koyabilsem TV'nin altına Apple TV dahil herşeyi kaldırıp koyarım kenara. Hiç bana göre değil bu cihazlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

200 değilde 300$ civarına refurbished yada şunun gibi cihazlar bulanabiliyor artık.Herhalde önümüzdeki 1-2 sene içerisinde 200$ seviyesine kadar ineceklerdir. 

https://www.amazon.com/Meegopad-Ubuntu-I5-4210U-Graphics-Bluetooth/dp/B01LAAF954/ref=sr_1_60?s=pc&ie=UTF8&qid=1488467692&sr=1-60&refinements=p_n_feature_four_browse-bin%3A2289793011

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus tinker board 'u techreport incelemeye başlıyor.  Biraz bulmada sorun yaşanmış.

https://techreport.com/news/31498/in-the-lab-asus-tinker-board-sbc

Bir de kullanıcıların tavsiye ettiği şu model var.

https://www.amazon.com/ODROID-XU4-Single-Board-Computer-Gigabit/dp/B0163GEA64

Odroid XU4 var bende. Performansina diyecek yok, piyasadaki en hizlisi budur sanirsam ancak o ufak fan acayip kafa utuluyor, sirf ondan dolayi pisman oldum diyebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

200 Dolar verip Windows 10 kurabileceğim, 4K dahil tüm filmleri oynatacağım bir ufacık PC'yi koyabilsem TV'nin altına Apple TV dahil herşeyi kaldırıp koyarım kenara. Hiç bana göre değil bu cihazlar.

intel NUC'lar kaç para ki şu sıralar?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

intel NUC'lar kaç para ki şu sıralar?

Ram, SSD/HDD ..vs derken 200$ sınırının çok üstündeler, bakıp araştırmaya değmeyecek kadar yüksek fark var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu durumda Asus Tinker board a yer açılıyor . Zaten tek modelin her ihtiyacı karşılaması mümkün değil, Asus gerekli desteği verirse tutabilir. Tİnker board 'un rp3 nin 2 katı fiyata sahip olduğu yazılmış yukarda ama kutu, adaptor vs toplam maliyeti düşünürseniz oran düşüyor. 

Bu da ilginç Solar panel ile çalıştırmışlar. 

https://twitter.com/jordannanin/status/840165537808285696

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800 Zannediyorum onun donanımı Xiaomi Mi Box ile aynı. Sadece media player olarak kullanılacaksa daha mantıklı geldi bana da,ondan sipariş edeceğim.

RP3 ile yapmanın biraz daha esnek yanları var, arkada linux çalıştığından uzaktan bağlanıp uygulama yüklenebiliyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@hakancez , wifi hızını test ettiniz mi hiç?

Router ın ayarlarını değiştirince 3.5MB/s çıktı hız , arada 5mb/s 'de çıkıyor ama ortalama 3.3.5 mb/s gibi. Bu hızın 14gb bir filmi (2saat ) routera bağlı harddiskten stream etmek için yeterli olması gerek ama takılma var nedense.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o hiz o film icin yeterli olmaz.

Eger dosya transferi/stream yapiyorsaniz network uzerinden, wireless ac router (ve tabi ac alicisi olan cihaz) iyi bir yatirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@hakancez , wifi hızını test ettiniz mi hiç?

Router ın ayarlarını değiştirince 3.5MB/s çıktı hız , arada 5mb/s 'de çıkıyor ama ortalama 3.3.5 mb/s gibi. Bu hızın 14gb bir filmi (2saat ) routera bağlı harddiskten stream etmek için yeterli olması gerek ama takılma var nedense.

Olcmedim ancak hemen herkes ayni sorundan muzdarip. Bu arada nasil olcecegiz :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olcmedim ancak hemen herkes ayni sorundan muzdarip. Bu arada nasil olcecegiz :)

Samba server var rp3 'te windows tan dosya kopyalayıp ortalama hıza bakıyorum.

@@MonkeyBusiness 3.5mb/s , 28Mbit yapar. Film streaming için yeterli değil mi? Bir saatlik film 7 gb olsa 28mbit ile saatte 13gb gibi indirilir. Gerekenin iki katı hız var? Belki Buffer ile ilgili bir sorun var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@MonkeyBusiness 3.5mb/s , 28Mbit yapar. Film streaming için yeterli değil mi? Bir saatlik film 7 gb olsa 28mbit ile saatte 13gb gibi indirilir. Gerekenin iki katı hız var? Belki Buffer ile ilgili bir sorun var.

3 ila 5 arasında gidip gelen bir rakam var gördüğüm kadarı ile... FTP ile bu rakamın 3 ila 4 katına cikilabiliyor...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam evet teoride yeterli gibi duruyor, ancak isin icin giren baska faktorler var.

Mesela hizin dalgalanmasi

Ve de video sikistirmasi genelde degisken bitrate ile yapilir, yani hareketin yogun oldugu sahnelerde gerekli bitrate 3-5 katina cikabilir. 

Eger bu hizlarda stream etmek istiyorsaniz bi alternatif var. Plex server bandwidth'e gore video'nun bitrate'ini ayarlayabiliyor bildigim kadariyla, netflix gibi yani.

Ancak saglam cozum kablosuz agi upgrade etmek, burada da rpi tarafinda problem cikiyor, cunku adam gibi linux driver'i olan USB wireless ac alicisi bulmak zor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam evet teoride yeterli gibi duruyor, ancak isin icin giren baska faktorler var.

Mesela hizin dalgalanmasi

Ve de video sikistirmasi genelde degisken bitrate ile yapilir, yani hareketin yogun oldugu sahnelerde gerekli bitrate 3-5 katina cikabilir. 

Eger bu hizlarda stream etmek istiyorsaniz bi alternatif var. Plex server bandwidth'e gore video'nun bitrate'ini ayarlayabiliyor bildigim kadariyla, netflix gibi yani.

Ancak saglam cozum kablosuz agi upgrade etmek, burada da rpi tarafinda problem cikiyor, cunku adam gibi linux driver'i olan USB wireless ac alicisi bulmak zor.

Router fena değil Asus AC55 , sorun RP3 tarafında. Sorun söylediğiniz gibiyse o zaman bufferı arttırarak çözülür gibi , biraz arartınca kodi 'nin konfigrasyon dosyaları ile oynayarak böyle çözümler gördüm. 

@@hakancez FTP ile o kadar fark etmemesi gerek, ben de hemen hemen aynı. Zaten rp3 ün üzerindeki wifi o düzeylere izin vermiyor diye biliyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sorunu aratınca bufferı arttıranca benzer sorunu yaşayanların buffer ı arttırarak sorunu çözdüğü görünüyor ama bende birşey değişmedi. HAtta Osmc (kodi 17) bu dosyayı yüklemiyor gibi.

Dursun burda, benzer sorun olan olursa deneyebilir.

http://kodi.wiki/view/HOW-TO%3AModify_the_video_cache

https://osmc.tv/wiki/general/exploring-kodi-file-locations/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sorunu aratınca bufferı arttıranca benzer sorunu yaşayanların buffer ı arttırarak sorunu çözdüğü görünüyor ama bende birşey değişmedi. HAtta Osmc (kodi 17) bu dosyayı yüklemiyor gibi.

Dursun burda, benzer sorun olan olursa deneyebilir.

http://kodi.wiki/view/HOW-TO%3AModify_the_video_cache

https://osmc.tv/wiki/general/exploring-kodi-file-locations/

Buffer'i artirinca sorun cozulmus olsa bile ileri geri atlarken/sararken tekrar buffer yapmak icin bekleyecek bu defa da. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buffer'i artirinca sorun cozulmus olsa bile ileri geri atlarken/sararken tekrar buffer yapmak icin bekleyecek bu defa da. 

O kabul edilebilir stream ederken , film izleme esnasında atlama fazla yapılmıyor. 

Sorun LAN'dan stream esnasında çıkıyor . 

Mesela OSMC 'de Samba yüklü. Ipad 'den rp3 'e bağlı external harddisk teki aynı fimi stream edebiliyorum.  Bandwitdh sorunu upload da bile çıkmıyor yani. Belli ki Kodi 'nin stream modulünde bir sorun var. Benzer filmler yine Exodus'tan , youtube'dan sorunsuz izlenebiliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok