MSI x370 Gaming Pro Carbon R7 1700 STRIX 1080 16GBx2 S960 EVO 500 İnceleme ve tecrübelerim
0

Bu konuda 25 mesaj var

Selamlar,

Bir süredir yoğunluktan ve Ryzen'deki sorunlardan çekindiğim için toplama işlerimi ertelemiştim, toz bulutu BIOS vs update'ler sonrasında çekincelerim gitti. Sistemin birkaç parçası eksikti kurulum başlayamadı ama hafta içi salı akşamına parçaları yetiştirmeye çalışıyorum.

- Ryzen 1700 işlemci                                                          (OC yapılmayacaktı, olursa tatlı tatlı 3.5'ta bırakırım)

- MSI x370 Gaming Pro Carbon                                            (B350 düşünüyordum, 2.M2 yuvası biraz daha dolgun model olsun dedik, tavsiye ile MSI aldık.)

- Corsair Vengeance 2x 16gb DDR4 3000mhz                       (Arkadaşlar uyardı RAM'dan çok dönen oluyor, 2133/2400 verelim dediler, baktım aynı fiyata 3000 vardı öyle aldım. CL14'lü kit aramak bulmak zordu vazgeçtim.)

- Asus Strix GTX 1080 8GB                                          (1070 strix'le arasında 480TL olduğu için kanımız ısındı öyle alındı.)

- Samsung 960EVO 500GB                                           (250gb alıyorduk 380TL fark olduğunu gördük 500gb aldık, mekanik 2TB alacaktık vazgeçtik.)

- Asus 24x DVD-RW                                                        (ne olur ne olmaz diye aldık, birkaç oyun diski dışında herşey steam'da olduğu için süs niyetine alındı.)

Eksiklerimiz;

- Dell P2417H 24" Monitor                                                 (24" in üstünü büyük buldular, VX2476'yı 75Hz'de olduğu için eksik gibi göründü. IPS olması ve önceki versiyonlarından çok memnun olduğum için aldık.)

- Nzxt s340 Elite Siyah-Mavi                                               (Kime göstersem beğeniyor, bende CM stacker olmasa bende alırdım o paraya iyi boya)

- Seasonic M12II 620W bronze                                           (artık 750gold'la arasındaki farkı vermeye kıyamıyorum 620w F/P  ürünü bence)

Daha önce alınmış;  

Razer BlackWidow Stealth Tournament Edition                 (daha önce alınmıştı, baktım  gayet iyi göründü özellikler klavye.)

Trust 21294 GXT177 Gaming Mouse                             

Windows 10 Pro kutu lisans (build 1703.iso kullanılacak)

Genel performans tecrübelerim, SSD performans, sistem açılış hızı vb birkaç detayı not edeceğim, Sebebini bilmiyorum fakat incelemelerde hep eksikler gözüme çarpar, bir şekilde detay sorma fırsatımda olmadığı için her incelemeler 

Bilgisayarı kullanacak kişi için aşağıdaki oyunlarda benchmark yapmak istiyorum, tabi birde cinebench15, blender, Pov-ray,  birde kendim için sanallaştırma performansına bakacağım. aşağıdaki oyunlarda ise kısayoldan işimi görmeyi düşünüyorum.

GTAV

Witcher 3

Doom4

Battlefield 1

Dawn War 3

Resident Evil 7

Hitman

Sniper Elite 4

Rise of Tomb Raider

Shadow Warrior 2

jWJdq9.jpg

Son olarak önerileriniz ve sorularınız olursa dikkate alır cevaplar denerim. şimdiden kendime başarılar diliyorum.:zuh:

mehmetclk tarafından düzenlendi
wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle hayırlı olsun, güle güle kullansın bilgisayarı kullanacak kişi :)

- İşlemciyi hiç zorlamadan 3800mhz alırsınız, çok az bir fazladan voltaj ile 3900mhz ve 4ghz mümkün, sakın 3.5'de bırakmayın yani yazık edersiniz. İşlemci soğutucusu yazmamışsınız, Wraith Spire ile mi kullacaksınız ? O durumda bile 3700-3800mhz mümkündür.

- Sistem boot eder etmez başka hiçbir şey ile uğraşmadan hemen bios'u en güncel sürüme yükseltin. Bu şekilde elinizdeki ram'leri sorunsuz 3000mhz kullanacaksınız ki bildiğiniz üzere Ryzen'lerde çok farkediyor ram hızı infinity fabric yüzünden.

- Strix 1080 çok iyi bir seçenek olmuş. Fakat yazdığınız monitör, Hem Dell'in sitesinde, hem Amazonda 1080p@60hz olarak gözükmekte. "75hz eksik görüldü" diye bir ifade kullanmışsınız, bu monitörün 60hz olduğunun farkındamısınız ?? Çünkü çok büyük bir tezat var burda, 1080p'de 60hz'i GTX 1060 rahatça besler, GTX 1070 fazla bile gelir, GTX 1080'e ise fark olarak verilen para tamamen yazık olur. Umarım bu durumun farkındasınızdır, sırf IPS diye o monitör alınmaz, zaten gerçek 8bit bile değil o monitör 6 bit + FRC. Size kesinlikle tavsiyem gtx 1080 yanına 27" 1440p 144hz ve tercihen g-sync olan bir monitör alın. Yani bu kadar özelliksiz bir monitörün yanına GTX 1080 o kadar fazla kaçmış ki sineği öldürmek için bazuka kullanmak gibi olmuş. Burda büyük bir hata var, eğer o monitörde ısrar edilecekse paranızı israf etmeyin, gtx 1060 alın yeter.

- Şimdi yine başka bir tezata gelirsek, NXZT S340 Elite kasada 5.25" drive yuvası, yani DVD-RW takacak herhangi bir yer yok, harici sürücü falansa tamam ama eğer dahili bir sürücü ise o kasaya takılmayacağını bilmenizi isterim.

- Seasonic çok kaliteli, PSU'da en önde gelen markalardan biri, fakat seasonic'den bronze 620w almak yerine EVGA ya da corsair gibi bir markadan 650-750w Gold almak da mümkün, enerji verimliliği açısından daha mantıklı bir iş olurdu, ama seasonic çok daha uzun ömürlü olur muhtemelen.

- Samsung 960 Pro M.2 500gb benim de şuan sepetimde, almak için kardeşimin amerika'ya gitmesini bekliyorum, bunla ilgili izlenimlerinizi özellikle merak ediyorum, mümkünse normal sata veri yolunu kullanan bir ssd ile kıyaslarsanız forum için faydalı olacaktır.

Kurulum aşamasında danışmak istediğiniz bir şey olursa biz burdayız yine, kolay gelsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust uyardı, DVD'yi harici olan asus'la değişim yapacağız, DVD sıkıntı olabilir. 

Biz 75Hz Freesync Viewsonic VX2457 alacaktık yolumuz nvidia'ya çıkınca vazgeçtik, fiyat farkı azdı 1080'e kapıldık, Renkler canlı olsun diye IPS seçtik P2414'ü yakinen bildiğim için aldık, panel OC olacak mı? bilmiyorum bir denerim olursa 72Hz'de kabul benim için.:lol:

Aslında biz strix 1060>1070 geçmiştik tam teslim alırken farkı gördük dayanamadık fikrimiz değişti. Seneye 144Hz IPS bir monitöre geçiş yaptırabiliriz şimdilik böyle kalacak.

İşlemci sıkıntı olmayan bir hızda kalacak, mutlak kararlı çalışmalı ve henüz denemediğim için farazi bir değer yazdım, misal 3.7-3.8ghz de gül gibi çalışıyorsa tabiki orada kalır, 2-3 profil yaparız olur biter.

Yine 250GB 960EVO alacaktık 500GB'la aradaki fark cezbetti arşiv olmayacağı için HDD'i iptal edip 500GB'a geçtik.PSU 'da seçimim yine Seasonic 750 Gold idi fakat tam kapasite kullanılamayacağını gördüğüm için 620W yeter dedim, yukarıdaki oyunların 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

eksik kalmış nasılsa ;

yukarıdaki oyunların bir kısmına bakamayabilirim, herhalde test edebileceğim oyun 4-5i ancak bulur.:facepalm:

Ben 960EVO'nun daha çok sanallaştırmada ne yapacağını merak ediyorum. I/O'da ne kadar farkedecek  hızları RAID'le gelinen noktalarda bakalım gerçekte etkisi ne olacak. sistem açılış hızı pek önemli değil açtın bitti gitti. sitesinde BIOS güncellemesi bayıs başı gibi görünüyor, gelsin zaten ilk iş onu güncelleyeceğim kararlılık sorunlarıyla uğraşamam temiz olmalı. SSD demişken 3 sene önce kingston KC300 4'lü raid yapmıştım, benim vertex4_256gb'a göre pek farke etmemişti, ama sonraki 850Pro hem normal hemde RAID'de bariz farklıydı, şimdi nesil değişti Nvme filan derken hızlar 3200/1800 gibi absürt seviyelere çıkınca birde okumalar 100K+ üzerinde seyredecekken ne göreceğim asıl merak ettiğim bu, sistem genel olacak %50-80 kapasitede olacak, genel hatları fena değil. kurcaladıkça buradan yazarım, ekran görüntüsü koyarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GTX 1080 alana kadar, GTX 1060 alın idare edin, 144hz IPS monitöre geçerken volta çıkmış olur, onu alırsınız. GTX 1060'ı satması daya kolay olur, daha az zarar edersiniz. Şuan nasıl olsa monitör yok GTX 1080'in performansını kullanabilecek.

Aslında mantık olarak monitör daha az sıklıkla, ekran kartı daha çok sıklıkla değiştirilen bir donanım. O yüzden alırken monitöre daha büyük bütçe ayırıp, alabildiğinizin en iyisini almak daha önemli. Ekran kartını bir süre sonra upgrade etmek daha kolay bir iş. Monitör hemen alınıp satılmıyor. Sizin beğendiğiniz monitörün IPS olması dışında hiçbir özelliği yok, tavsiye etmiyorum o monitörü. 27" büyük geliyorsa, illa 24" ve 1080p'de kalınacaksa bile çok daha iyi monitörler var piyasada IPS ve yüksek tazeleme hızına sahip.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-25-mx259h-full-hd-hdmi-ips-monitor.html#urun-ozellikleri

75 hz olarak bu var ama açıkça söylemek gerekirse IPS müşterisi 27" ve 1440p ye kaydığı için firmalar 24" ve 1080p panellere yatırım yapmadılar. TN olarak 240hz monitör bile var ama konu IPS olunca 27" monitörlere bakmakta fayda var, tabi fiyat malesef çok abartı rakamlara çıkabiliyor.

şimdi asus'un 144hz IPS'i 4000 lira üstünde, ki yeni modeller geliyorken öyle bir yatırım tavsiye etmem.

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/asus-pb278q-27-5ms-analog-dvi-hdmi-displayport-full-hd-pls-monitor-282829980?mpch=ads&ggap_s=akakce&ggap_m=ocs&ggmktg1=OCS*akakce******&ggap_n=akakce&scxid=14489-145823-2357-0

şöyle bir model var, 1440p IPS 27" 75hz bu da. buna bile gtx 1080'e gerek yok, gtx 1070 bunu 1-2 sene rahatça idare eder 75hz'de.

24" ve 1080p de kalacaksanız da ilk verdiğim linkteki monitörü vatan dışında daha uygun bir yerden de bulabilirsiniz, o monitöre gtx 1070 yeter de artar, uzun yıllar hiç sıkıntı çıkartmaz 75hz olduğu için, hiç değilse istediğiniz gibi IPS olur ve yine hiç değilse 60hz yerine 75hz bile bir faydadır,

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mehmetclk

Hocam bence en azindan monitor konusunda @stardustin onerisini dinle... Cogunluk IPS filan sallamiyor satarken benim yasadigim kadariyla, satmasi zor... Ben ASUS PB248Q monitoru satisa koydum; birak alani, soran yok... :) Alici kitlen cok kisitli kaliyor bu tur monitorlerde... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ Jardel  Monitor konusunda biraz tutuk kalmışım, zaten dün akşam sip. vermiştik, vicdan azabı nasıl can havliyle hepsiburada'ya girip iptal ettirdim belli değil, birde 9'unda kargoya vericez diyordu sitede, Neyse 144hz IPS'e bende bir bakayım dedim ne buldumsa @Stardust'ın dediği gibi hepsi 1440P fiyatlar evladiyelik, 75Hz'de kafi dedik MX259'u  (1034TL) Vatanda bulunca hemen sip. verdik, salı gelir sanıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben şunu almıştım HB KDV indiriminden:

http://www.hepsiburada.com/samsung-lc24fg70fqmxuf-23-5-1ms-2xhdmi-display-full-hd-curved-va-ips-monitor-p-HBV0000040PFR

Panel VA, kavisli. IPS'e göre avantajı, kontrast oranı çok daha yüksek (1:3000) Daha önce DELL U2312HM IPS kullanıyordum, siyah derinliği konusunda gerçekten fark var ikisi arasında. Panel 1080p olduğu için de 1080'le birçok oyunda FPS'yi rahatlıkla 144'e sabitlersiniz gibime geliyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Najaz'ın aldığı bu monitör benim aklıma gelmemiş, tabi hep IPS diye aratınca VA sonuçları elemiş olduk. Şimdi düşününce bu monitör çok daha mantıklı gözüktü gözüme, nasıl olsa pazar bugün siparişiniz işleme bile girmemiştir. Bu monitör çok daha mantıklı olur oyunlar açısından.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayırlı olsun güzel olmuş :) 

Ips için Dell p2414H kendim kullanıyorum ama eski bir model olduğu için buyuk ihtimal stok sıkıntısı olacaktır 80hz panel çıkartılabiliyor, 15/20hz ne olacak denebilir ama gerçekten çok fark ediyor,ekran kartımı değiştiğim de yada gene sistemi değiştirdiğimde direk hissettiriyordu kendisini, hemen 80e alıyordum,120hz+ gördükten sonra aldırtacağı için hiç öyle mağzalarda bir bakiyim demedim pas geçtim hep :) 

ryzen stok sogutucusu ile 3,8ghz e kadar kabul edilebilir ısı değerlerinde tutuyor(%100 cpu yuku surekli olacaksa 90C+ sanırım 30dk demeden geçecektir onun harici günlük kullanım için kesinlikle yeterli diyebilirim)

Ramleri mumkun mertebe 3000mhz+ ,işlemiyide 3,7ghz+ çekerseniz çok iyi olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son birkaç yılda çeşitli vesilelerle DELL P2414h 'den 30dan fazla kullandım, daha önce P2415 ve P2416'yi kolayca bulamadığım için vazgeçmiştim, P2417'yi tam tersi çabuk buldum ama hem geç gelmesi hemde MX259'un güzel görünümü tercih etmemizde etkili oldu, yarın toplamayı bitiriyorum kasayı test'e alıyorum,  kapanmaksızın birkaç günlük testte
oldukça yormayı planlıyorum.
Bir Ryzen işi daha var ama onu temmuz'a ertelemek durumunda kaldım, ondada farklı tercihler yapıp kıyaslamasını yapacağım.

OC konusunda denemeden yazıyorum, görünen o ki herkes ittifakla 3.7ghz dediğine göre adres belli oldu, RAM'da ise 3ghz'de kalmayı düşünüyorum, kararsız olursa 2.66'ya çekeriz olur biter. anakart, soğutucu ekran kartı led'li kasadada birşeyler ayarlanabilirse güzel olacak. tabi bu zaman içinde olabilir şuan değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Bugün öğleden itibaren 5-6 saatimi harcayıp sistemi kurdum, kasa beklediğimden küçük geldi, malzeme kalitesi gayet iyi, el parmak kesmek artık zorlaşmış, kasa içi oldukça ferah bir halde. 2.5" lik  3ssd/hdd kullanılabiliyor, eski usul 3.5"  hdd içinde disk takılabiliyor ama dikkat etmedim 2 tane olması lazım. üstelik kullanılmayacaksa çıkartılabilir durumdalar. takılıp sökülmesi kolay, yanında iş görecek kadar vida vs ek malzemeler verilmiş. ön paneldeki çıkışların fiziki kalitesi farkediliyor. yanlız buradaki HDMI kablosu biraz kısamı kalmış nedir anlamadım, bunu nereye takacağımı bilemediğim için pas geçtim, sonra bakıcaz. kasanın cam paneli temperli cam olduğu  yazılmış, cam olduğu için yansıma ve kirliliği göstermek gibi bir zaafı var. kablo tutamacı gayet hoş olmuş rahat 3-4 cihazın kablosunu sardırıp tutturabilirsiniz. kasa biraz küçük gibi ama yinede ev için ideal sanki.

PSU yerleşimi kasanın altında yapılmış, anakartın arkasından dolandırarak kablolara düzen getirilmiş  çok beğendim, modüler psu kullanılıyorsa daha güzel oluyor. 1080'i rahatlıkla aldığı gibi kasanın ön kısmına suyla soğutma tesis edilebilir duruyor. daha önce forumda bu kasanın incelemesindede öyleydi sanırım. ön panelin kabloları yeterince uzun ki alt ve arkadan dolaştırmakta sorun olmadı. yalnız seasonic'le gelen modüler kablolar biraz sert ve kalitesiz durdu, oynatıp bir yere sokmak etmek uğraştırdı.

MSI'i seçtiğim için pişman değilim ama yine acaba dedirtti, 1.si bios'u hala takoz gibi, kısa ve öz ayarlara girip bir şeyleri değiştirmek her zamanki gibi zor, 2.si M'lerden birisi doğrudan PCIexp x16 slot'un altında duruyor oysa diğer tarafta olması lazım aslında yeri orası, x16 slot'un altında geldiği yetmemizmiş gibi kartı diğer M2'ye koyayım dersen bu seferde MSI'ın koyduğu bundle soğutma metal bloğun diğer m2'de tutacak plastiği yok oraya koyman mümkün değil.

Genel olarak anakartın işçiliğine birşey söylemek mümkün değil herşey yerli yerinde gibi duruyor. 5050Led'ler için anakartta pinler mevcut ilk fırsatta alıp takmak istiyorum. PSU' gayet sesiz çalışıyor, ekran kartıda sistem açılışı ve oyun haricinde fan çalışmadığı için sistem hayli sessiz duruyor. İşlemci fanı için anakart üzerinde LED yuvası var ama biraz sert duruyor, pinleri kıracağımı düşündüm her seferinde. BIOS'ta OC modu aktif edildiğinde işlemci fanı klasik takoz stok soğutucu gibi sesli çalışıyor,  yinede çok dert edilecek birşey değil oyun sırasında onu ezebilecek bir kart var  oda strix 1080 :mrgreen:

Sistem ilk çalışmasında sorunsuz olarak çalışıyor, default ayarlarda bellek 2133'de geliyor, güncellemesini yapacağım Liveupdate yeni bir güncellemenin olmadığını söyledi, Sitesine gidip agesa 1.0.0.4 güncellemesini içeren 1.50sürümü yükledim. yine 2133'te çalışan bellekler, mem.oc  mode1'de 2667mhz ve mode2'de 2.933mhz'de sorunsuz çalışıyor, zamanlamaları listelediği bir tabloda seçip tek tek deneyerek gitmekte mümkün hatta zamanlarınıda elle ayarlayabileceğin bir tablo daha var alt tarafta. 3000'lik bellekleri spec'te olduğu hızlarda açamadım zaten 3000mhz yok, 3200'de açılmadı gitti. işlemci 3700'de çalışıyordu 100mhz artımla gelmiştim 5 profil yapmıştım 3700'de sapıttı sinirlerimi bozdu, default'a çekip tekrar 2 aşamada 3600mhz e gelip bıraktım. bellek 2933mhz de kaldı.  aranıyormuşum ki son bir hamle 3700-3800 deniyeyim dedim, sorunsuz açıldı, bellekte 2933mhz çalışıyor derken baktım M2'yi görmüyor restart sonrası otomatik BIOS'a giriyordu bezdim işlemciyi 3600mhz'e  belleği 2933mhz'e getirip  bıraktım.

Windows kurulumunda vs kısa testlerde bir soruna rastlamadım, yanımda disk getiremediğim için oyun filan açamadım, 12ye doğru sisteme bağlanıp 3dmark'ı çalıştıracağım, altta ekran kayıtları birazcık fikir verebilir.

Windows performansı harika, birde 10sn'in altında açılış ve hazır hale geliyor. Monitörü eth. vb donanım ilk açılışta kendiliğinden tanıdı, monitörü seçtiğim için biraz şüphem vardı, asusun bu tarz 1-2 monitorunu begenmemiştim bu baya iyiymiş, renkler harika duruyor. üzerindeki hoparlörüde yeterli ses veriyor. benden tam not aldı bunu gönül rahatlığıyla önerebilirim, unutmadan kutu içeriğinde bir ucu DVI diğer ucu HDMI kablo koymuşlar.

960'ın performansına pek bakamadım, testler biraz fikir verebilir belki. VMware'le deneme yapıp biraz fikir edinmek istiyorum. bu konuda canımı sıkan tek şey acronis'in  NVme  arabirimden dolayı 960'ı görmemesi oldu, sistemin imajını alamadığım için canım sıkıldı. emektar sandisk extreme ile 960'a dosya atarken 238mb/sn sabit hız gördüm, 16gb'lık tek parça film dosyasıydı. bu kartlar sayesinde SSD'de RAID'de hayal olacak.:lol:

Test için koyduğum oyun diskini masada unuttuğum için oyun testleri daha sonraya kaldı. bu gece 3dmark'ı sabaha kadar 3-4saat çalıştırırız.

vpm5v4.jpg

7NYv7N.jpg

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam o voltaj çok fazla 3.8GHz için. 

Abaww hem de 3.6GHz'miş. :(

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarıda yazmayı unutmuşum çift aldığım RAM'lardan birinde hata var açılmadı sistem, meğer bozukmuş olmaz iş oldu arızalısını bulduk, şuan tek kanal ddr4 çalışıyor sistem. pazartesi değiştirip akşama sisteme takmayı düşünüyorum.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam tekrar hayırlı olsun, arkadaşın dediği gibi o voltaj çok fazla 4ghz için genelde 1,40v+ veriliyor, 3,6ghz def voltajında çok rahat çalışır 1,225v idi sanırım siz autoda bıraktığınız için böyle.Onu sabitleyin.

Ram konusunda agesa 1.0.0.6 ile ram sorunu buyuk ölçüde giderildi, msi forumlarında mutlaka beta bios olarak sunulmuştur onu mutlaka kurun. bellek hızınız varsayılan neyse çok dertli bir model değilse sorunsuz o hızda çalışacaktır.

Birde msida varmı bilmiyorum ama m2 için bant genişliği ayarı yapılıyordu ,sizin 3200/2000 gibi değer görmeniz gerekiyor, uzun sureli kopyalama işlemi sırasında ısıdan dolayı hızını kendisi yavaşlatıyor ama o konu dısı

Yada sizin FW versiyonu güncel olmayabilir,samsung magican programı ile bir bakın güncelleyin derim.

Dipnot: agesa 1006 size daha gelmediyse overclcok ile ugraşırken rami mumkunse fazla kurcalamayın stabilite çok zor yakalanıyor,gereksiz stres yaratmasın  :)

Edit:sizinki evo imiş pardon ben pro olduğunu düşünerek yazmıştım.

psikobat tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Manuel olarak sekiz çeirdeği birden 3600MHz yaptıysanız 1.45V fazla olmuş baya BIOS'un otomatik olarak verdiği. Bir de varsayılan kullanımda benim kurulumda XFR ve Precision Boost açıksa öyle geliyor voltaj, iki çekirdeği 4100MHz yaparken 1.50V gördüğüm bile oldu XFR ve Precision Boost açıkken.

Voltaj zıplamalarına şu örneği vereyim, benim CPU 1.35V ile 3925MHz çalışabiliyor, ama 4000MHz yapayım denildiği an hoop, uçtu gitti voltaj. Ne oldu ? Arada 75MHz'cik vardı değil mi ? Çok böyle uçanlar gördüm forumlarda düşük gibi gelen voltajla 3800MHz falan yakalayınca 4000MHz nedir falan diyen, sonra deneyince Hanya neresiymiş, Konya ne tarafa düşer falan anlıyorlar tabii.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

@T800 Default'ta sorun olmaz sanmıştım, ben genelde voltaj vb filan ayarları karıştırmam, belleğin biri bozuk olduğu için tek kanaldan cinslik yapıyor diye düşündüm ama sonra baktım gıdım gıdım hız artırırken bile sapıtınca hoop en başa dönüyorsun o zaman vazgeçtim, dediğin gibi 1.25e  sabitleyip deneyelim. Sapıtmasının bir sebebide BIOS olması ihtimal dahilinde, güncellendikten sonra kesin konuşulabilir ama netice AMD'nin ilk ryzen yongaseti olduğu için öksürük tıksırık olacaktır sabretmek lazım.

En başta MSI'in sitesinde kontrol etmiştim, msi'in forumunda 27mayıs tarihli bir yazıda 2 hafta içinde gelecek diyordu, henüz gelmemiş, zaten yukarıda yazmıştım kendi programı bile BIOS güncel diyordu saflık oradan başlıyor esasında, M2 yuvasının yer seçimi ve BIOS'un verdiği ayar eksikliği hissiyatı dışında karttan memnunum, ucuz bir kart olmadığı için rahat önümüzdeki 1yıl BIOS çıkartırlar sonra zaten klasik end of life durumları unutulur gider.  Ben birde bulabilsem AC sürümünü alacaktım. harici wifi almak istemiyordum. Şimdi asusun USB WifiAC kartını alıcaz.

@RFID Tşk. daha iyi olabilirdi diye düşünmeden edemiyorum, özellikle başka şeyleride alacağımız için son dk. vazgeçtiğimiz Najaz'ın verdiği curved samsung monitör olsa tadımı alabilirdim. 

Son olarak NVme kartlara acronis, ghost tarzı imaj-clone yazılımı var mı bildiğiniz. aklımdan çıkmıyor sistemi her seferinde kur et ayarla filan zor iş.

eksikler

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok