Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.020 mesaj var

Best Buy, Dell S2716DG G-Sync  2560x1440 144-Hz TN, $469.99

PS: Guzelim IPS renklerinden saniyenin 250'de birinde degil 1000'de birinde tepki versin diye vazgecenleri duyan da turnuvada milyon $ kazanan profesyonel oyuncu sanacak.

AlperD and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PS: Guzelim IPS renklerinden saniyenin 250'de birinde degil 1000'de birinde tepki versin diye vazgecenleri duyan da turnuvada milyon $ kazanan profesyonel oyuncu sanacak.

+n²

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Peki IPS 'te şöyle bir sorun var mı ? Düşük geçiş süresi yakalamak için overvoltage uygulayıp hareketli görüntülerde cozurdama yaratıyor gibi bir sorun olabilir mi? 

TN monitorlerde eskiden böyle bir sorun vardı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Epi yine üzülmüş.

Hiç değilse Nostradamus misali yeni gelecek IPS panelleri bekleyin, HBM2 on board memory olacak, mevcut paneller çöp olacak falan dememişim.

Neyse ki benim dünyamda herkes serbest. İsteyen istediğini -falcılara danışma gereği duymadan- alır.

Ps: Bir lüzumsuz da gelmiş +n² yazmış. Benim koyduğum video'yu kimse izlemiyor herhalde. O iki model arasında IPS'in renk ile falan öne çıktığı yok, görüş açısı iyi sadece. Herif tuvalette kablosuz kulaklığıyla sıçarken monitöre çaprazdan baktığı için onun gözünde önemli tabi IPS olması.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ps: Bir lüzumsuz da gelmiş +n² yazmış. Herif tuvalette kablosuz kulaklığıyla sıçarken monitöre çaprazdan baktığı için onun gözünde önemli tabi IPS olması.

Puahaha

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o kadar malsın ki kendi koyduğun videoda bile aslında renklerde bir çok sahnede büyük fark olduğunu göremiyorsun. incelemedeki adam kendi ağzıyla dedi diğerinin ips olması dolayısıyla kontrastı kaydadeğer şekilde daha yüksek ve çok daha iyi siyah ve beyaz gösterebiliyor diye. sadece aksiyon oyunlarındaki hızlı sahnelerde farkedemeyebilirsiniz o farkı diye. en sonunda da ben olsam bu kadarcık fark için IPS alırdım TN almazdım dedi.

ayrıca yine o kadar malsın ki her insanın aynı pozisyonda oturduğunu varsayıyosun. ben koltukta otururken sürekli dik oturmak zorunda değilim, içine gömülerek rahat oturduğum zamanlarda monitörün altına doğru kaymış olduğum için tüm renkler çorba oluyor. ips beni bu ızdıraptan kurtaracak mesela. bu şekilde koltuğa gömülerek oturduğumda hatta o kadar rahatsız oluyorum ki tüm ilgilendiğim şeyleri yandaki 2. monitörüme geçiriyorum (ips) renkler hiç bozulmuyor çok büyük rahatlık, orda bakıyorum neye bakacaksam.

herifin her dediği doğru olacak başka doğru yokmuş gibi yorum yapıyor. alacaksan sen TN al ne karışıyosun milletin keyfine. onun devamında TN alan bir diğer küçük de hemen sevinip heyecanlanmış yazık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet şimdi işkembeden sallamadan gerçek değerleri görelim;

(incelemeye dayanarak) %20 kontrast farkı, daha gerçekçi renkler, daha gerçekçi siyah & beyaz, açıyla bozulmayan renkler için %25 daha fazla fiyat (amazona bakarak). ayrıca freesync değil gsync, onu da değerlendirmeye alalım. 5+ sene kullanacağım bir cihaz için her türlü değer.

şimdi bas git evladım, matematiğini bi daha gözden geçir. kendin tn aldıysan güle güle kullan... ama sallamasyon yorumlarınla gelme buraya kendim aldım o yüzden en mantıklısı bu edalarıyla  :baba:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

stardust 'ın örnek verdiği video ya ek oalrak tomshardware 'de ki incleme de renk konusunda bir sıkıntı olmadığını söylüyor. Anlaşılan oldukça kaliteli TN panel kullanılmış, IPS gibi renkleri var.

http://www.tomshardware.com/reviews/asus-mg278q-27-inch-freesync-gaming-monitor,4387.html#xtor=RSS-182

Kontrast IPS 'te daha iyi . Freesycn TN 'de 144hz e çalışırken, IPS olan FS ile 90hz e iniyor. Elinizdeki ekran kartına göre bu da önemli fark olabilir. 

Açılı bakmak büyük sorun değil denebilir ama ben de youtube vs izlerken koltukta gömülüp izliyorum. Bir denemek lazım o kadar açılı bakmayı tolere ediyor mu diye.

Fiyat olarak değerlendirilirse, Narc 'ın aldığı fiyat çok iyi. Farkı epey açılmış. O durumda TN olanı almak mantıklı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben normal şartlarda 120-144 hz bir 1080p monitöre sahip olup da 4k 120+ hz. monitör duyuruları yapılana kadar upgrade'in çok gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bence son dönemdeki ağırlıkla 27" 1440p çözünürlüklü monitörlerin de 4k'ya geçiş öncesi ara çözümler olarak görüyorum. Bu yüzden arada bir sırf g-sync için aklım karışsa da elimde 24" 120hz 1080p monitör varken monitör değişikliğini hiç düşünmüyordum.

Lakin GTX 1080 ile dvi portundan 120hz görüntü alamama gibi bir durumum var. Benimki gibi eski model yüksek hz'li monitörlerde haliyle display port 1.2 ve hdmi 2.0 gibi yenilikler olmadığından o dönemde çıkan bütün 120-144 hz monitörler, yüksek hz değerlerini sadece dvi-dl portundan verebiliyorlar. Pascal ile burada bir sıkıntı olduğu anlaşıldı. Şuan bu monitörle GTX 1080'i kullandığımda sadece hdmi bağlantısı ile 60 hz alabiliyorum ve bu yüzden mecburen bir monitör terfisine gidilecek.

Lakin benim için asıl beklenti 4k 120+hz olduğu için gidip de yaklaşık 2500TL ve üstü bir parayı monitöre vermek istemiyorum. Çünkü bu 1440p. monitörler çok uzun soluklu olmayacak piyasada. Ayrıca 1080p'de artık gtx 1080 gibi kartla performans kaygısı olmadan takılıp akıcı görüntüye tavan yaptırmak varken 1440p'de tekrar 70-100 fps takılmayı kişisel olarak tercih etmiyorum.

Bu yüzden G-sync desteği olması şartıyla yine 24-25" 120hz ve üstü monitör alacağım. Bunlar ışığında aşağıdaki üç modelden birini almaya karar verdim.

Acer Predator XB241H(180hz with OC), Asus PG248Q(180hz with OC), Asus PG258Q(240hz with OC)

Acer'ın modeli piyasada epeydir mevcut ve başarısını ispatlamış bir model. Asus PG248Q da aynı paneli kullanıyor. Bu panelle ilgili ghosting vs. şikayet falan da görmedim hiç. Acer'ın monitörü Amazondan en son 1500TL civarı maloluyordu ki, gümrük ücretinin iadesi de olası bir durum. Fiyat düşünülünce benim için çok ideal bir seçenek. Ancak Asus'un modelleri duyurulmasına rağmen piyasaya hâlâ girmiş değiller. En azından PG248Q piyasada olsaydı tercihim menü kullanımı kolaylığı vs nedeni ile Asus olurdu. Şuan ya Acer XB241H alacağım ya da Asus'ların piyasaya çıkmasını bekleyeceğim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GTX 1080 ile 368.51 hotfix'i bir dene Korhan çözecek mi bakalım sorununu ?

Bu arada PG348Q da hoşuma gitti baya, bir ara yine bir inceleme gibi bir şey yazarım merak edenler için. 100Hz ama tam sınır bir değer akıcılık için, diğer yandan zaten 3440x1440 çözünürlüğünde 100 FPS üzeri de sıkıntı yaratır ekran kartları için burası da ayrı bir konu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi bios post ekranı bile gelmiyor benim monitörde dvi-dl bağlantısı yaptığımda. O yüzden pek sürücü ile düzeleceğini düşünmüyorum. Anca windows ekranı geldiğinde sürücü devreye girdiğinde belki windows içinde düzelirse düzelir bence. Bir sürü dönüştürücü denedim gerçi bunlar yüksek hz aktarımı için display port 1.2, hdmi 2.0 destekli olmadıkları sürece zaten doğru düzgün çalışmayacaklarını da düşünüyordum. Başka bir sürü varyasyon denedim, hiçbir şekilde dvi portundan görüntü alamadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Doğru bak onu da okumuştum dün benim 144Hz meselesini araştırırken, VGA BIOS lazım yeni sanıyorum. Pascal da on numara sorunsuz bir çözüm tabii.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PG348Q ile ilgili de bir iki kelam edelim, monitörün görüntü kalitesi harika, daha evvel 4K 60Hz monitör de kullanmıştım, 4K görüntü kalitesi de iyiydi gayet piksel yoğunluğundan ancak 60Hz kaybettiriyordu, 100Hz tarama hızı ile burada bir denfe gelmiş. 144Hz tabii daha iyi ama 100Hz de kesinlikle kötü değil, 144Hz'e göre az bir lag hissediliyor ama bu oyun keyfine kesinlikle engel değil ki bu durum da multiplay FPS oynamayan kitleyi çok ilgilendiren bir durum değil. Ancak tekrar özellikle belirtmem gerekirse durum 60Hz vs. 144Hz ile karışmasın, öyle bir durum yok, 100 FPS akıcı oluyor gayet ama 144 FPS ile farkını ben hissettim, bazı hissetmeyenler de olabiliyormuş, algı ile alakalı bir konu.

Onun dışında monitör gayet devasa ve baya ağır, fazla olmasa da curved bir model. Bu nedenle surround bir denetim de söz konusu. Üç monitör de kullandım baya uzun süre, ona benzer ve ondan daha ekonomik bir düzenek oluyor bu şekilde. Tabii 3440x1440 100 FPS için de ciddi ekran kartı düzeneği gerektiği ortada.

Renk, kontrast gayet iyi Witcher 3 mesela ağzı açık bıraktırıyor, baya baya film gibi oluyor, IPS glow çok dikkatimi çekmedi.

Ben beğendim baya monitörü, 100Hz de multiplay FPS oyunlarda üzmeyecek bir değer, daha başka detaylardan da bahsederim sonrasında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İps glow normal bir durum mu ? her ipsde var diye bir sonuc cikardim ben.

Karanlik bir odada, siyah bir resme bakarken koselerde beyaz-sari-mavimtrak parlak bolgeler varsa ve renkli bir resme gectigimizde bu parlak bolgeler hissedilmiyorsa bu normal bir durum ve panelde bir sorun yok demektir degil mi?

Fakat ayni parlak bolgelerde renkler bozuluyorsa ve belirgin ise bu da backlight bleed oluyor.

Dogrumu bu yukaridaki bilgiler?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

curved monitor için nasıl bi ayar olabilir ki ne alaka...

Çoklu monitorler için ayar var yeni seride. Aynı sorun curved monitorde de var. Tabii daha az sonuçta açı. . Düz bir kesite izdüşümü hesaplanmış görüntüyü eğimli ekranda gösteriyorsun, doğal olarak görüntüyü bozmuş oluyor.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800 , bir inceleme alalım hocam  :)

PG278 gibi Freesycn 1440p monitorlerde bir sorun da o AMD tarafında 1070, 1080 'e denk kart olmaması . 480, Fury pek yetmiyor o çözünülüğe.

PG278 G-Sync'li model, zira kendi monitörümden biliyorum  :P

Bahsettiğiniz MG278 modeli olsa gerek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MG278 'de Freesync 'in alt sınırı kaç? Yorumlarda 30 hz diyen olmuş, öyle ise çok iyi. AMD sürücülerinde bir yenilk vardı bununla ilgili ama hatırlayamadım şimdi.

@@Narcissus Gelince ufak bir değerlendirme yazabilir misiniz? Gümrük durumu da önemli tabii. 

pg278 gsync liymiş. Freesync ile olanla aralarında epey fiyat farkı var . Ama Amd'nin yeni sürücüleri ile değecek fark kaldı mı FreeSync-Gsync arasında.?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim monitor geleli 20 gün oldu.. Herhangi bir kronik panel sorunu yok.. Benim gibi %93 oyun için PC kullanan biri için Freesync 144hz 2K çözünürlük 1ms falan çok iyi, panel gayet kaliteli standart TNlerden olmadığı zaten anlaşılıo.. Daha önce de dediğim gibi 0,03 birim renk skalası benim için önemli diyen (grafiker, print gak guk business takıntısı zaten ips alsın da.. ) ve monitore 178 dereceden bakmadan rahat edemiyorum diyenler m279q alabilir..  

Ben kullanırken aşağı kaykılıyorum, boyum 1.20 falan diye ağlayan bi kardeşimiz vardı, yerden baktım halen çok net en ufak bi farklılık yok gerçi ama olsun..  :D  :8

Gerçi işte bunun freesync aralığı 40 - 144 ama bu LFC mi ne amd nin freesync güncellemesiyle 30 - 144 olduğuı söyleniyor ama m279q nın freesync aralığı 35-90 bu önemli..  

Gsync eşdeğeri olan PG278Q da birebir aynı panel.. o da alınabilir o nedenle gsynce bağımlı olanlar için.. 

Freesync - Gsync için şuan hemen hemen aynı diyebiliriz .. işte freesyyncde crossfire sorunu var falan diyoruz da işte nvidia tarafında olsa sli kullanan mı var aramızda derdik.. burda da denebilir crossfire kullanan mı var yani aramızda.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MG279Q'nun 35-90Hz aralığı CRU ile ufak bir müdahale ile 57-144Hz olarak ayarlanabiliyor ancak maalesef geniş bir aralık yok, ancak oynanan oyuna göre elle CRU'dan uygun range ayarları girilmeye çalışılabilir. IPS monitörler ile Freesync'in bir sıkıntısı oluyormuş bu nedenle geniş bir range olmuyormuş bu modellerde, buna benzer birşeyler okumuştum. Şu anda ama aşılmış olabilir, Viewsonic'den gelecek IPS modelin genişti aralığı diye hatırlıyorum.

Freesync ve Gsync'i sadece monitörün tarama frekansını, ekran kartı gösterim hızına senkronluyor gibi düşünmemek lazım, akıcılık konusunda iyi bir teknoloji çünkü. Temeli bu ancak sadece bundan ibaret zannedenler var.

Mesela ekran kartınızın gücü o an sadece 45-50 FPS'ye yetiyor diyelim, senkron oldu tearing falan yaşamadık diyelim, ama görüntü akıcı oldu mu bu şekilde ? 45-50 FPS yine bu kadar çünkü. Bu noktada mesela bu teknolojiler devreye girerek 45 FPS geliyorsa o anda monitörün tarama hızını 90Hz olarak ayarlıyor, 46 olduğunda mesela 92Hz yapıyor, bu şekilde de normalde olamayacak bir akıcı görüntü hissi oluşuyor. Freesync için bu özellik yakın zamanda sürücü üzerinden geldi, Gsync modülünde ise bu özellik var.

Ancak bu özellikten faydalanabilmek için monitörün de yüksek frekanslarda tarama yapabilen bir model olması lazım, yoksa 60Hz monitörde Gsync falan da olsa bu özellik kullanılamıyor.

Yine Gsync monitörlerin hepsinde olmasa da büyük bir kısmında ULMB özelliği var, Freesync direkt desteklemiyor bu tip bir özelliği ancak dışarıdan donanım ekleyerek destek koyulmuş modellere de denk gelmek mümkün.

Bu durumda monitörün ışığı baya azalıyor, kısa aralıklarla aydınlanıyor panel,bu şekilde de ghosting, blurring falan olmayan CRT tarzı bir deneyim yaşamak mümkün, ancak hem Gsync hem de bu aynı anda açılamıyor.

Ben gerçi kullanamadım çok gözlerimi rahatsız etti baya ama kullanan ve çok memnun olanlar da var, algı tabii kişiden kişiye değişiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok