Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.896 mesaj var

Polo kiralamıştım hafta sonu (1.4 dizel). Aynı arabayı sanırım 3. kezdir kiralıyorum (aynıdan kastım motor vs. değil, hep aynı aracı veriyorlar :) ). 

Kayseri'den kiraladım, Cuma gecesi Yozgat Sorgun'a gittim. Sabah da Göreme Ürgüp falan yaptık. Pazar da döndük 2 gibi Sorgun'daydım.

Akşam 8 gibi Kayseri'ye gitmek için tekrar yola çıkayım dedim, akü bitmiş. Biz eve gelince, ufaklık uyuyordu, Ben de bavul mavul tek elimde, ufaklık da sol elimde omzumda uyurken bir de sağ arka pencereye sıkıştırdığım örtüyü (güneş gelmesin diye) çıkarayım demiştim, açılmayınca da anahtarı koydum. Farlar açıkmış, hanım da arabadaki ufak çantaları falan alırken görmemiş. 

Neyse, 8'e kadar bitmiş tabi. Vurdurmaya çalıştık, olmadı. Neyse ki bizim apartmanda taksici bir amca var, sağolsun geldi, bağlantıyı kurduk ve çalıştı. 

Bu arabada garip bir durum var. Alt devirde hemen stop ediyor. Yani, 60 ile giderken 4'te idi, hani silkeler falan anlarım da, stop etmek nedir yahu? Arabayı kaldırırken ilk 1 - 2 defa stop etmiştim, alıştım sonra ama giderken stop etmek? Bir de "vurdurma" olayı yok kesinlikle. 60 ile giderken stop etti ya, normal bir arabada 3'e alıp ayağını debriyajdan çeksen, devam edersin. Bu öyle değil. 

Neyse, uçağa bineyim ben :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam bence de araçla yola çıkma artık. Bu nedir ya bahtsız bedevi gibi... Geçmiş olsun...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yolda giderken duran motor adamı öldürür. Şaka değil, General Motors'un kontak anahtarı skandalında ölen 124 kişinin ölüm sebebi bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya Polo ile ilgili mi, bilmiyorum. Araç 5 aylık, alt devri anladım da 60 ile giderken anlamadım.

Ama 60 ile giderken devir 1250 mi neydi. Normal bir araç titrer, bu stop ediyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Enjektör problemidir. Büyük ihtimalle yol üzerinde saçma yerlerden mazot dolduruyorlardır, ondan olmuştur. Bizim işyerindeki Fiorino da geçenlerde öyle durdu yolda giderken. Yalnız bizimki bir daha çalışmadı, usta çağırmak zorunda kaldık. Enjektörler tıkanmış, temizlediler, düzeldi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Enjektör problemidir. Büyük ihtimalle yol üzerinde saçma yerlerden mazot dolduruyorlardır, ondan olmuştur. Bizim işyerindeki Fiorino da geçenlerde öyle durdu yolda giderken. Yalnız bizimki bir daha çalışmadı, usta çağırmak zorunda kaldık. Enjektörler tıkanmış, temizlediler, düzeldi.

Olabilir. Dün Sarıkaya diye bir yer var, ordan sonra yakıt alayım dedim, 80 km boyunca büyüklerden (Shell, Opet, PO vs. ) biri yoktu. 3.45 TL/lt olanlardan vardı hep :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olabilir. Dün Sarıkaya diye bir yer var, ordan sonra yakıt alayım dedim, 80 km boyunca büyüklerden (Shell, Opet, PO vs. ) biri yoktu. 3.45 TL/lt olanlardan vardı hep :)

Yakıt almak için çok yanlış yer hocam. O yolu 3-4 sene kullandım. Kayseri çıkışında Himmetdede yol ayrımına gelmeden almadıysam, ancak Boğazlıyan yakınında bir tane Opet vardı oradan alırdım. Döndükten sonraki kamyoncu parklarının olduğu yerler var, oralardan hiç almazdım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yakıt almak için çok yanlış yer hocam. O yolu 3-4 sene kullandım. Kayseri çıkışında Himmetdede yol ayrımına gelmeden almadıysam, ancak Boğazlıyan yakınında bir tane Opet vardı oradan alırdım. Döndükten sonraki kamyoncu parklarının olduğu yerler var, oralardan hiç almazdım. 

Hocam Kayseri'den dönüşte gene çok, giderlen hiç yok.

Araç günlük kiralık olmasına rağmen ben acırım, almam yani. 20 TL kar edeceğiz diye adamların arabalarına zarar vermek etik değil. Ama mutlaka birileri almıştır :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Toyota, 6.5 milyon aracı otomatik camdaki arıza sebebiyle geri çağırıyormuş.

Toyota to recall 6.5 million cars over window defect

Toyota has announced a massive car recall.

It says that 6.5 million cars worldwide will be called-in to fix a glitch with powered windows, which has a risk of short-circuit and possibly fire.

About 1.2 million of the cars affected are in Europe, 2.7 million are in the US, and 600,000 are in Japan.

Yaris, Corolla and Camry are among the cars affected.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

focusun ön amörtisörler değişecek. 2007 model 1.6 benzinli. özel serviste amörtisör sachs ve monroe var. hangisi tercih edilmeli. birde toplam maliyet 500ü bulabilir. amortisörler 350 işçilik fln 100-150 gibi. fiyat normalmi? ön takımdan gelen lakırtılardan sıkıldım artık. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyat normal bildiğim kadarıyla. Sachs daha iyidir ama çok fiyat farkı varsa Monroe da alınabilir.

sachs sanırım bi 10-15 tl daha ucuzdu. çakma olma ihtimali varmı? :))  teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Günün anlam ve önemine uygun olarak bir soru sorayım. DeLorean ın olayı nedir?

John DeLorean önceden General Motors'da çalışıyormuş. Çok başarılıymış, kariyeri çok hızlı ilerlemiş. CEO emekli olacakmış, o da CEO pozisyonuna gelmeyi umuyormuş, ama olmamış. Onu atlayıp bir sonraki adayı CEO yapmışlar. O da buna çok içerlemiş, ayrılıp kendi firmasını (DeLorean Motors Company) kurmuş. Kendisine haksızlık yaptıkları için General Motors'dan intikam almayı hedefliyormuş. O zamanın teknolojisiyle yapılabilecek en iyi arabayı yapmak istemiş. Mevcut tüm acaip teknolojileri barındıran bir araba tasarlamış. Back to the Future'daki DMC-12 o araba işte. Tamamen paslanmaz çelikten gövde (eski arabalarda çürüme ve paslanma ciddi bir problemdi), o zaman için çok deneysel olan bir motor, çok fazla elektronik, yukarı doğru açılan "martı kanat" kapılar filan... Bir nevi şimdi gördüğümüz telefon üreticisi OnePlus gibi yani.

Tabi herşey John DeLorean'ın umduğu gibi olmamış. Kullanılan deneysel teknolojilerin hepsi patlamış. Elektronik ıvır zıvır çalışmaz olmuş. Motor arızaları müşterilere yaka silktirmiş. Normalde hafif arabalarda kullanılan martı kanat kapı sistemi DMC-12'nin çelik kapılarını taşıyamamış, kapılar açık kalamıyormuş, milletin kafasına çarparak kapanıyormuş. İşte böyle arızalar, aksaklıklar yüzünden arabanın adı çıkmış. Filmde de Marty doktora "You made a time machine... Of a DeLorean?!!" şeklinde şaşkınlıkla soruyor hatırlarsanız, hani "ille yapacaktın da başka araba mı bulamadın?" anlamında. Doktor da paslanmaz çelik gövdenin faziletlerini anlatıyor buna cevap olarak. Neyse, adı çıkınca satışlar düşmüş, alanlardan iade etmek isteyenler olmuş, sonunda DMC iflas edip kapanmış. Tabi bu tip firmalarda tam kapanma mümkün değil, satmış olduğu arabalara destek vermek için varlığını sürdürmek zorunda. DMC yakın zamana kadar DeLorean ailesinin şirketi olarak DMC-12 sahiplerine yedek parça sağlamaya devam ediyordu. Hatta aynı tasarıma sahip elektrikli bir versiyonunu da yaptılar. Sonra o proje de yattı sanırım.

İntikam duygusu ve gazla yapılmış bir araba olması haricinde pek bir numarası yoktur yani. Filmde kullanılmış olmasa büyük ihtimalle kimse hatırlamazdı.

Chronos, BoRa, KaraSinek and 4 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 50 TL vermistim iscilige, bayagi da kol var sorentoda ön amortisor icin.

Tabii o fiyata oralarda zordur...

Avusturya uretimi monreo taktim. Katalogunda falan arazi araclarina ozeldir yaziyordu serinin, diger markalarda böyle bir tabir gormemem, tercih etmeme neden oldu.

Binek seri,spon seri, arazi seri gibi model gamlari var monreo da.

Marka aramiyorsaniz da maysan mando var bursa uretimi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok