Cloud hizmetlerini kişisel fotoğraflar ve aile için kullanıyor musunuz?
3 3

Cloud hizmetlerini kişisel fotoğraflar ve aile için kullanıyor musunuz?   26 oy

1. 1. Cloud hizmetlerini kişisel fotoğraflar ve aile için kullanıyor musunuz?

Please sign in or register to vote in this poll.

Bu konuda 28 mesaj var

3 hours ago, RFID said:

Yüksek kaliteli çekilen fotoğraflar aynı kalitede drive a ücretsiz yüklenemiyor. Yapay zeka en iyi olabilirlik kalitesi ile boyutu küçültüyor. Aynı boyut için ücretli servisleri var. 

Ben oyle oldugunu bilmiyordum. Sanirim en google'a en son fotograf yukledigimde elimdeki kamera 8mp idi, fotograf boyutu 1mb civarindaydi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 hours ago, Forgotten said:

UnRaid ile Proxmox arasında kaldım ben de, şu anda OMV üzerinde docker containerları şeklinde çalışıyor servislerim. İkinci server için komponentleri aldım 1-1.5 ay oluyor ama hala fırsat bulup kurulum yapamadım, kasayı kendim yapacağım o yüzden süründü biraz... yeni serverda proxmox kullanacağım sanırım...

Proxmox daha cok sanallastirma dusuncesi ile dizayn edilmis daha sepcific bir OS benim anladigim kadariyla.

Unraid NAS cozumu olarak baslayip daha sonra, virtualization ve docker uygulamalarini ekliyor, daha genis bir kullanim alani var. Ama iki ile de hemen hemen ayni seyleri yapabilirsin gibi duruyor.

Unraid'in asil artisi kendine ait baya dolu bir "app store" olmasi. Proxmox'u cok kisa bur seure denedim ben, boyle bir tarafi var miydi hatirlamiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
27 minutes ago, sCoRPion_tr said:

İkisini de uzun süre kullanmış biri olarak görüşüm tamamen ihtiyaçlarla bağlantılı hangisi ile mutlu olacağınız.

UnRaid ... Sitelerinde de bununla ilgili birçok uyarı mevcut. Server'a sadece bir username (ki root olabiliyor sadece) ve şifre kullanıyorsunuz 2FA gibi ek güvenlik önlemleri kullanılmıyor.

...

unRAID'in kendisini doğrudan internete açılmaması lazım evet, haklısınız çünkü amacı bu değil.

Ama unRAID ile güvenli şekilde bir Cloud depolama (doküman, fotoğraf vs.) çözümü olarak kullanmak isteyen, unRAID'in App Store'u üzerinden NextCloud'u çok kolay şekilde kurup, biraz daha az kolay bir şekilde Swag (eski LetsEncrypt) de kurarak, NextCloud'u internete açabilir.

Zaten internete açık başka App'ler de olacaksa Swag (veya benzeri başka bir çözüm) şart.

İlgilenenlere Youtube'da "Space Invader One" adlı vatandaşın unRAID videolarını öneririm.

Zayıf yönleri de var tabi, bir kere NAS'a erişirken hızlı okuma/yazma gereksiniminiz varsa her dosya tek parça halinde harddisklerde durduğu için ZFS kullanan sistemlere göre daha yavaş kalıyor.

Bunun çözümü olarak unRAID array'e SSD cache eklemek mümkün, hatta şimdiler çıkacak olan 6.9 versiyonu (şu an beta'da) cache'le ilgili bazı yenilikler de getiriyorlar (ben bu özelliğini kullanmadığım için bununla ilgili ahkam kesemiyorum tabii :lol: ).

Lakin unRAID'in kullandığı Fuse FS ile normal RAID ve ZFS'ten farklı olarak her bir disk'i gerektiğinde bağımsız olarak alıp kullanabilmek, beni en cezbeden yanı olmuştu.

Yani demek istediğim her çözümün her uygulamanın farklı artılar ve eksileri olduğu ve herkesin kendi ihtiyacına göre uygun olanı (hem zaman hem maliyet açısından) seçmesi gerektiğidir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok