i5 5675C ve i7 5775C 14nm Broadwell Desktop işlemciler
1 1

Bu konuda 110 mesaj var

Bugünlerde artık sata 3 portlarının yetersizliği nedeniyle Asus P67 deluxe anakartımı terfi etmeyi düşünüyorum. Haliyle anakart terfisi olunca memnun olmama rağmen 2600k işlemcimi de terfi etmek durumunda kalıyorum. Ama bu çok da sorun değil benim için; Ofiste ki Q6600'lü sistemimi yükseltmiş olurum. 

Asus Z97 Maximus VII Formula + i7 4790k düşünüyordum ki broadwell işlemci ailesinin masaüstü versiyonları da listelerde görünmeye başladı.

Novabilgisayarda stokta olmamasına rağmen 5575C listeye girmiş. 

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=10454

Haliyle biraz daha erteledim upgrade'i. Gerçi broadwell işlemcilerin hemen ardından skylake ailesi de piyasaya çabuk girecek. Onu da beklersen en az 7-8 ay terfi yapamazsın. Ancak skylake yeni chipset ve ddr4 ile geliyor. Şahsen ddr3 ramlerimle devam etmek istediğimden 5775C + z97 benim için ideal terfi gibi görünüyor.

Masaüstü sistemler için çok yakında piyasada olacak i5 5675C ve i7 5775C 14nm ve en güzeli TDP değerleri 65W. Bu da overclock aralığının önceki iki seriye göre oldukça iyi olacağını gösteriyor ki yurtdışından hava soğutma ile 5.0Ghz yapıldığına dair testler ve fotolar gelmeye başladı.

51a.jpg

51c.jpg

http://www.techpowerup.com/212531/intel-core-i7-5775c-broadwell-scrapes-5-ghz-oc-on-air.html

Her iki işlemci de 4 çekirdek(5675C'de hyper-threading yok maalesef) ve Iris pro 6200 grafik işlemcisiyle birlikte geliyor. 5675C 4mb önbellekli olarak 3,1/3,6Ghz frekanslarında çalışırken, 5775C 6mb önbellekle geliyor ve 3,3/3,7Ghz hızlarında çalışıyor. 

http://www.guru3d.com/news-story/intel-broadwell-core-i7-5775c-core-i5-5675c-released-mid-may.html

Hava soğutma ile 5.0ghz değerlerine çıkabilen, super pi'de 4,399sn gibi değerler gören bir işlemci, elimdeki 2600K ile değiştirmeye değecektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hiç uğraşma, mantığı yok bence Skylake geliyor artık, Broadwell ile vakit ve nakit kaybetmemek lazım bence, ben de halen Sandybridge-E kullanıyorum mesela.

Bu arada bu teste tabii tutulanlar engineering sample mı yoksa piyasadan retail alınan işlemciler mi ?

Bu da ayrı bir konu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkçası skylake chipset ve işlemcilerin piayasaya girmesi bu kadar yakınken normal bir kullanıcı için mantıklı olan broadwell'i es geçmek olsa da skylake terfisi daha maliyetli olacak. Sırf bellek değil bellekler için kullandığın bloklar + heatsinkler de değişecek. skylake 1151 soket olacağı için cpu bloğun bracket'i değişmez muhtemelen. Ama kaba hesap DDR4'e geçiş ekstra bir 1500 liraya mâl olur bana. Bunun karşılığında skylake ne verecek ona bakmak lazım. Şuan çok fazla detay yok. DDR4'ler anca iki sene sonra DDR3'e göre kayda değer bir fark yaratır. Bu iki sene skylake nerede bana fark yaratacak onu bilmem, görmem lazım. Haa bu iyiymiş dediğim birşey olmazsa ekstradan kendime maliyet çıkarmanın manası yok. 

Elimdeki P67 Deluxe'ü Nisan 2011'de almışım. Ankart dördüncü senesini geçmiş. İşlemci 3.senesinin dolmasına az kala arızalandı, intel tarafından değiştirildi. Yani yeni sayılır. Anakartı sata portları nedeniyle değiştirme durumu olmasa işlemciyi hayatta değiştirmezdim. Zaten 37xx, 47xx serisi beni etkileyecek işlemciler değildi. Ama Broadwell'de fark var. Diyeceğim o ki; Z97 Max. formula + 5775C gibi bir terfi de yeni teknolojileri aratmadan en az 3 sene iyi iş yapar. 3 sene sonra daha oturmuş bir chipset ve ddr4 bellek teknolojisi ile yine upgrade yapabilirsin zaten. Ama skylake gelecek diye hem daha çok bekleyeceksin hem de ekstra verdiğin paranın karşılığını iki sene benchmarklar dışında hiçbir şekilde görmeyeceksin. 3. sene asıl teknolojiler peydah olacak o zaman yine terfi yapmayı isteyeceksin. 3 sene sonra zaten yine bir şekilde sistemi upgrade etmek gerekecek. O yüzden bu dönem yapacağım 1000-1500 liranın cebimde kalması bence mantıklı bir düşünce. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet Korhan sendeki sıvı soğutma olayını bir anda göz ardı etmişim, o bakımdan -şahsa özel- :) olarak doğru bir upgrade olur diyebiliriz.

Ama şuna da bir bakmak lazım, Super Pi falandan ziyade Sandybridge üzerine son oyunlarda ne kadar avantaj getiriyor ?

Senin genel kullanımın ağırlıklı olarak oyundur düşünüyorum, bu açıdan da masraf-getiri seviyesine bakmak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"High end sistem konusu diyince ismini görmeyi özlediğim isim :D Kısa vade de güzel bir örnek görmek isteriz Tolga abi ;)"

Ya ben onlu monitör yirmibeşli ekran kartı tarzı işleri bırakmaya çalışıyorum.:D

Şu anda tek monitör ve SLI kullanıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşte Tolga senin dediğin gibi getirisine bakmak lazım. Oyunda falan epey fark falan yaratırsa düşüncelerim değişir tabi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de şu konular da var, onları da belirtmeden geçmeyelim:

1-CPU'ların cache miktarları Haswell eşleniklerine göre daha az.

2-Intel'in belirlediği hız değerleri Haswell eşleniklerine göre daha az.

3-Bu CPU'lar bilindiği gibi Haswell serisinin küçülmüşü, yeni çekirdek tasarımı Skylake ile gelecek, bu bakımdan yukarıdakilere göre aynı saat hızlarında Haswell serisine göre yavaş olacakları bariz. Overclock yapılmaz ise zaten fabrika çıkışlı direkt 4.0 GHz Devil's Canyon'a göre şansı yok, diğerinin de 4690K karşısında şansı yok.

4-1.41V Haswell için çok ciddi bir voltaj, hatta günlük olarak pek uygulanabilir değil, çok çok ciddi soğutma gerekir işlemcinin kendisini yavaşlatmaması için, bu 14nm olduğuna göre Intel'in belirlediği varsayılan voltaj bunda daha da düşüktür. Dolayısıyla 1.41V bunda çok daha da ciddi bir değer olarak görülüyor, hava soğutma ile falan nasıl çıkılmış o noktalara ? İşlemciyi bir görmek lazım bu konularda öncelikle ama bu konuyu pek ikna edici bulmadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Skylake (Z170 chipset) anakartlarda belleklerin DDR3 ya da DDR4 oluşu üreticilere bırakılacakmış meğer.  Yani DDR3 skylake'lerde piyasada epeyce olacak tahminen. İsteyen istediği şeşkilde devam edebilecek. Ama Asus'un ROG serisi anakartlarının üst modelleri gibi boardlarda DDR4 kullanacaklardır diye tahmin ediyorum.

En son şöyle bir tablo bulmuştum, burada da paylaşayım;

intel_chipsets_2015.png

intel_chipsets_2015_2.png

Broadwell söylenildiği kadar iyi ve 47xx deki sorunları yaşatmıyorsa, şu dolar daha da fazla uçmadan Z97 ile broadwell işlemci alıp, yarım kalan modumu tamamlayıp bir daha da arkama bakmak istemiyorum. 

Lakin computex'te Z170 boardlar falan coşarsa o durumda insan Z97'den iyice soğuyabilir. Ama Z170 için de Eylülü beklemek sorun.

Açıkçası bu iki taraflı durum insanı kararsız yapıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Skylake ve Z170'in DDR 3 destekli olduğunu bilşyordum zaten ama açıkçası üst segmentte senin de düşündüğün gibi kesinlikle DDR 3 slotlu anakart beklemediğimden buraya yazmamıştım.

Broadwell ile ilgili olarak benim yukarıda yazdığım çekincelerim var.

Tam üst segment işlemci gibi değil cache eksik, base clock düşük, clock to clock karşılaştırmada hiçbir IPC farkı da olmadığından Devil's Canyon arkasında kalabilir.

Ancak Haswell ve Devil's Canyon overclock için son derece sorunlu işlemciler, gerçi senin custom loop için ne kadar sorun yaratabilir ?

Ben i5 4690K işlemciyi 1.21V ile 4500Mhz hızda güvenli tutabiliyorum, üstü sıkıntılı, işlemci 80 dereceleri bulabiliyor.(Cooler Master V8 GTS var üzerinde, ambient olarak 26 derece yaklaşık)

14nm ve düşük TDP bu noktalarda faydalı olacak mı yoksa durum daha da kötü mü olacak göreceğiz, ama olmasını beklemiyorum.

İşlemcilerin Intel'in klasik "K" takısına sahip olmaması düşündürücü, sanki işlemci o kadar performans gösteremiyormuş da ondan "K" yerine "C" konmuş falan gibi bir düşünce de var ama ben yine çok kötü bir durum beklemiyorum.

Benim i7 3930K ki gelir gelmez almıştım bayadır kullanıyorum, ilk aldığımda 1.34V ile 4500Mhz ile kullanıyordum, sonra aynı voltaj ile 4400Mhz kullanabildim, son birkaç aydır da 4400Mhz de sorunlu olmaya başladı, hatta meraktan bir denedim, 4500 için 1.41V gibi gayet abuk bir voltaj istediğini gördüm, yıllardır altı çekirdekli işlemci kullanıyorum ama oyun için hiçbir faydasını gördüğümü söyleyemiyorum, bu nedenle seninle de konuştuğumuz gibi bu defa i7 5775C düşüncem var.

Benim işlemcinin aslında az daha gideri var ama Skylake falan derken Ekim ayını ben de bulmak istemiyorum, dolar ne olur falan o tarihte bilinmez hem şu an cazip fiyatlar, kampanyalar falan da var.

Ben esas olarak i7 4790K karşısındaki durumunu merak ediyorum, ona göre seçim yapacağım.

i7 5775C'de bir de Iris Pro 6200 var buradan 4790K'ya göre bir fiyat farkı olur mu göreceğiz(Kim kullanır ki bu entegre GPU'ları bu işlemcileri alıp, bence bu "K" serilerinin en azından seçenekli olması lazım, hiç kullanmayacağım bir özellik için neden para vereyim ?)

Skylake'in çekirdek performansı olarak Haswell üzerine çok hissedilir bir fark da yaratmayacağını düşünüyorum, hatta öyle olur.

Kafamdaki konular bunlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konu dışı,

Tolga Abi, şimdi baktım senin işlemci fanına da onun üstündeki fanlar kötüymüş be. Hem gürültülü hem de CFM'si az, onları değiştiremiyor musun?

Konu dışı,

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

V8 GTS fena değil o fiyata tabii daha iyileri de var ancak tasarım olarak kötü değil, takması falan zor ve sorunlu değil, RAM heatsinkler çok çok yüksek değilse kullanımında problem olmuyor falan gibi. Böyle artıları var, fanları değişmiyor ama tekrar konuya dönersek Haswell işlemcileri ciddi overclock etmek zorlu soğutucudan bağımsız olarak. Seidon 240M ile i7 4790K'yı 4600Mhz hızında stabil olacağı voltajda throttle yapmadan çalıştıramamıştım yine mesela.

Celeron 300A ne işlemciydi ya şöyle bir hatırlamak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Celeron 300A ne işlemciydi ya şöyle bir hatırlamak lazım.

Pentium 3 550E'yi de (Coppermine çekirdekli) unutmayalım Tolga abi  :) Sadece FSB'yi 100'den 133'e çıkarıp voltaj bile arttırmadan 733 MHz'de kullanıyorduk işlemciyi; ki o dönemde 550 ile 733 MHz modelleri arasında 600 USD'ye yakın fiyat farkı vardı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merak ettiğimiz overclock potansiyali ve clock to clock i7 4790K ile karşılaştırma yok incelemede, daha başka bir inceleme bakmak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

i7 4790K üzerine performans farkı koyması beklenmiyordu ancak olay tabii kesinlikle kullanmayacağımız -en azından birçoğumuzun -Iris Pro 6200 üzerine, AMD APU'ları v.b.

Bizim merak ettiğimiz konulara ilişkin bir inceleme bulamadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Almanca PC Games Hardware sitesinde birkaç oyun testi de var ki Crysis 3 dışında 4.0-4.4 GHz i7 4790K'ya karşı 3.3-3.7 GHz ve eksik 6 MB cache bellek miktarı ile Crysis 3 dışında hep önde çıkmış.

Önemli konu ne kadar overclock olabiliyor ve Haswell gibi soğutmak için buzdolabına falan mı gereksinim duyuyor ? Bunlara bir bakmak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok merak edilen ve bir sürü spekülasyon olan fiyata ilişkin bir veri de yok ortada halen, Skylake için birkaç ay kaldığından çok garip bir CPU çıkışı ile karşı karşıya kaldık, ne fiyat bilgisi var ne de bir inceleme çıktı ortaya merak edilen konuları aydınlatan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İncelemenin daha birinci paragrafında adam çok güzel yazmış, Skylake öncesi arada kaynayan bir seri olacak gibi. Bir ara desktop 'a hiç gelmeyecek de denilmişti. Aslında çok güzel işlemciler gibi görünüyor sadece oyun testlerine bakabildim şimdilik. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Skylake almayacağım, bunu almayı düşünüyorum da bakalım işte.

Bu da uygun olmazsa i5 4690K ile devam edip Skylake sonrası onun küçültülmüş versiyonuna bakacağım artık ama i5 4690K'nın ciddi şiştiği yerler var, onu da belirtelim, hyperthreading boru değil yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benimde aklıma 4690K, 980SLI 'yı karsılarmı acaba her türlü senaryoda diye bir soru gelmişti. Belki DX12 ile 5775 e gerek kalmaz abi ne dersin  ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zannetmiyorum çünkü Battlefield 4'te Mantle ile i3 4160+R9 290'ın durumu da pek parlak değil.

i5 4690K mesela Witcher 3'de i7 3930K ile kafa kafaya baktığım yerlerde ama Battlefield 4, Crysis 3 kastırıyor, üçlü R9 290 crossfire ile i7 4790K deneyimim de oldu, i7 3930K'dan geri kalan durumda değildi o mesela.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok