NAS alma zamanı geldi, nedir ne değildir?
0

Bu konuda 5 mesaj var

Evet geçen bir başlık açmıştım. HDD uçmuştu, arşiv diskimdi. O konuda bir gelişme olmadı. Fakat ben hala fiziksel olarak datayı elde edebileceğimi düşünüyorum. Neyse o öyle.

Onun dışında artık NAS planımı devreye sokma zamanı geldi hatta geçmiş :)

Şimdi kafamı kurcalayan şeyler var. Özellikle kullanan arkadaşlardan feedback lazım. İlk önce RAID 1 yapacağım. Artık data loss'a tahammülüm yok. 2 slot'lu bir şey mi yoksa 4 slotlu bir şey alıp ilk başta 2 slot kullanıp daha sonra genişletir miyim diye düşünüyorum. Zira evladiyelik bir şey alacağım NAS olarak almışken.

Synology ve QNAP çok duyuyorum. WD gibilerin ise çok iyi değil diye bir kaç yerden okudum. Synology bu işin Apple'ı sanırım.

Bir de FreeNAS gibi bir OS üzerinden snaırım eski bir PC'yi NAS'a dönüştürme olayı da var. Bunu yapabişlirim zira elimde donanım var. Fakat kontrolcülerden vs kaynaklanan durumları minimize etmek istiyorum. Hazır bir NAS'a daha çok yatkınım.

Bir de, bu aletler az enerji harcıyor ve devamlı online olacaklar. Bir özellik olarak evdeki diğer bilgisayaları Wake-on-LAN ile kaldırma özleliği olmasını istiyorum. Evde 2 PC'im var ve simulation verebiliyorum her an. o nedenle hep açık tutuyorum. NAS olursa en azından on demand kaldırırım işteyken falan diye düşündüm. Böyle bir şeyi varsa built-in süper olur.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Synology alıp geçin işinizi görecektir. İşetim Sistemi/Yazılım olarak Qnap'a göre daha iyi durumda. WD'nin modelleri biraz daha basit kalıyor onların yanında (üst düzey birkaç ürün harici). Benim tavsiyem RAID 1 yerine cloud servislerden birini kullanmanız. Evdeki bilgisayarınız Synology'e yedekler o da istediğiniz bir cloud servisine yedekler (aynı özellik Qnap'ta da var). Eğer sadece yedekleme vb amaçlar ile kullanacaksanız düşük modeller bile işinizi görecektir, yok ben üzerinde VM çalıştıracağım filan diyorsanız işlemci ve ram miktarına dikkat etmek gerekiyor.

Ayrıca 4HDD olan bir model alırsanız RAID 1 yerine RAID 5 kullanabilirsiniz. 3 diskin kapasitesini kullanırken 1 disk parity drive durumunda çalışır.

FreeNAS ZFS kullandığı için HDD ekleme işini iyi planlamak gerekiyor, kafanıza göre istediğiniz boyutta disk ekleyemiyorsunuz hazırda var olan pool'lara.. 

sCoRPion_tr tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim evde bir tane 2 diskli Synology, bir tane de 4 diskli Lenovo NAS var. Synology'yi RAID-1 ile, Lenovo'yu RAID-5 ile kullanıyorum.

Çok kritik veriler her iki NAS'ta, ayrı bir harici diskte ve Google bulut hesabımda yedekli. Synology DSM (NAS'ın işletim sistemi oluyor) altında uygulaması var. İstediğin klasörleri seçip "bu klasöre attığım dosyaları otomatikman bulut hesabıma yükle" diyorsun ve unutuyorsun :) Lenovo NAS'ta da hazırladığım bir "jobs list" var; haftada bir kez Synology NAS'ta belirlediğim klasörlerin yedeğini kendisine alıyor.

Ev kullanımı için 2 NAS biraz lüks kaçabilir, ama madem bu işe para harcamaya niyetlisin en az 4 diskli ve RAID-5 ile kullanabileceğin bir cihaza yatırım yap derim. Synology ilk seçeneğin olsun. Firmanın DSM işletim sistemi, gerek kullanım kolaylığı gerekse de desteği ile sektörün 1 numarası. Bendeki NAS 2013 yılına ait bir model ve hala yazılım desteği veriyor Synology; DSM'in en güncel sürümünü kullanıyorum.

Bir de mutlaka, NAS'ın öncesine bir UPS bağla. Synology'nin uyumluluk listesinde APC ve Eaton var mesela, bunları Türkiye piyasasında bulabiliyorsun. Ben 650VA'lık bir Eaton kullanıyorum. Elektrik kesintisinde hem NAS'ı hem kendisini güvenli bir şekilde kapatıyor; voltaj dalgalanmalarına karşı da cihazları koruyor.

Forumda bu konularla ilgili epey yazıp çizmiştim zamanında, eski mesajlarıma da bakabilirsin fikir vermesi açısında.

TatanQa, Thustu, Omfs and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Deprem ile birlikte tüm cihazları verileri kurtarabildim. Ancak yedekleme işini daha düzgün yapabileceğim bir düzene geçmek istiyorum. Hali hazırda iphone ve mac cihazlarımız icloud 200gb alana her gün yedekleniyordu. Ayrıca evde harici hdd ve wd 2tb nas cihazı bulunuyordu. Nas cihazı offline şekilde duruyordu bayadır. İşlerden düzene sokup online halde kullanmadım. Harici hdd gibi verilerle kutusunda duruyordu. Artık düzgün bir şekilde nas + cloud yedekleme yapmak istiyorum. Nas için Synology düşünüyorum. Cloud kısmını karar veremedim. Synology'de icloud ile eşzamanlama var mı ? Google One 2TB baya uygun gibi. Siz nasıl kullanıyorsunuz ?

https://www.synology.com/tr-tr/products/DS723%2B

Omfs tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 3/11/2023 at 11:32 AM, Omfs said:

Deprem ile birlikte tüm cihazları verileri kurtarabildim. Ancak yedekleme işini daha düzgün yapabileceğim bir düzene geçmek istiyorum. Hali hazırda iphone ve mac cihazlarımız icloud 200gb alana her gün yedekleniyordu. Ayrıca evde harici hdd ve wd 2tb nas cihazı bulunuyordu. Nas cihazı offline şekilde duruyordu bayadır. İşlerden düzene sokup online halde kullanmadım. Harici hdd gibi verilerle kutusunda duruyordu. Artık düzgün bir şekilde nas + cloud yedekleme yapmak istiyorum. Nas için Synology düşünüyorum. Cloud kısmını karar veremedim. Synology'de icloud ile eşzamanlama var mı ? Google One 2TB baya uygun gibi. Siz nasıl kullanıyorsunuz ?

https://www.synology.com/tr-tr/products/DS723%2B

iCloud ile senkronizasyon Synology DS220j'de yok, benim bildiğim iCloud dışarı açık değil zaten ama belki değişmiştir. Desteklediği cloud provider listesini ekran görüntüsü olarak atıyorum.

Ben Office 365 kullandığım için oradan gelen 1 TB Onedrive ile senkronizasyon yapıyorum.

Definitive tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok