Thustu

Member
 • Content count

  194
 • Joined

 • Last visited

About Thustu

 • Rank
  Tainted Soul

Recent Profile Visitors

670 profile views
 1. Evet ben de o yüzden aldım, gerçi şu an gözüken en fazla 3800x veya zorlanırsa 3900x'le falan bu anakartı eskitirim gibi ama yeni modelleri görmeden kesin konuşmak zor. Bu arada yeni BIOS update çıkmış ve ben de yaptım, şu an için voltajlar bir öncekine göre daha aşağıda geziyor ve bir sıkıntı yok gibi.
 2. Tomahawk max'e destek gelmezse millet ayağa kalkar gibi, herkes ileride desteklenir diye bu kartı tavsiye ediyordu.
 3. Bence oradaki tek hesap naparız da bize kalan parayı arttırırız gibi duruyor. Hoş bu sadece petrol türevli ürünler için geçerli değil de neyse.
 4. @TiesTorN link patlamış bulabilirsem yenisini ekleyeyim. Gerçi o zamana kadar başka bir bekleniyor haberi olur herhalde. Evet yeni linki buldum. https://www.ntv.com.tr/ekonomi/benzine-indirim-geldi,ImXKf5YyEkCJnXswLTn8-w Bu bekleniyor olayını anladım gibi, sanırım kendilerini olası gerçekleşmeme durumundan kurtarmak için olay gerçekleşmeden önce bekleniyor diyorlar, gerçekleşince de oldu diyorlar.
 5. https://www.ntv.com.tr/ekonomi/benzine-indirim-geliyor,ea00usoVDUyi6VcoRyOZ5g Benzinde 9 kuruşluk indirim bekleniyormuş. Bence baya baya eğlenmeye başladılar gibi.
 6. Buyrun yeniden zam bekleniyormuş. http://www.patronlardunyasi.com/haber/Benzine-29-kurusluk-zam-geldi-tekrar-5-TL-nin-uzerine-cikti/234734 Benzinde 29 kuruş demişler, böylece yeniden 5tl nin üzerine çıkacakmış.
 7. https://www.ntv.com.tr/ekonomi/benzin-ve-motorinde-buyuk-indirim,yhEfhEanA0WoXYTzIxAUjA Motorinde 41, benzinde 31 kuruş indirim bekleniyor yazmışlar. Bu bekleniyor u anlamadım ben, kesin olacak mı yoksa clickbait mi?
 8. @argelfelhis çok uzun zamandır kullanmadım, hatırlamıyorum açıkçası.
 9. @argelfelhis benim Xbox360'ımın kutusundan çıkan kontrolcüde de böyle bir ötme durumu olmuştu, silikon yağlayıcıyla çözmüştüm. Ben o zaman Ankara'daki oyuncakçı tayfadan almıştım makinemi eğer kontrolcüsünü değiştirdilerse bilemem ama yanlış hatırlamıyorsam poşetleri ben açmıştım diye hatırlıyorum.
 10. @wazzap siz denediniz mi? İyileşen yada kötüleşen bir şeyler gördünüz mü?
 11. Soğutucu bugün geldi, uzun zamandan sonra ilk kendi bilgisayarımı topladığım için ufaktan zorladı beni ama eli alışık kişiler rahatlıkla monte edebilirler. Şimdilik tek fanı monteledim, daha sonra ikinciyi çıkış fanı olarak takıp kasanın fanını da kasanın üst kısmına takabilirim. Ses olarak oldukça dramatik bir fark oldu, ağır yükte bile oldukça sessiz. Stok soğutucu 3600 rpm civarlarında rahatlıkla gezinirken bu fan 1600 rpm civarında başarılı bir şekilde soğutabiliyor. Sıcaklıklar aynı kullanım koşullarında 5-15 C arasında fark etti, bazen aradaki fark 5 C'den daha az da olabildi ağır yükte ama hem ses hem de soğutma başarısı açısından oldukça memnun kaldım. Aynı zamanda Linus'un forumunda high-end 120mm tier'ine yazmışlar cidden orada olmayı hak ediyormuş. Soğutucudan alakasız olarak, önceki soğutucudan kalan macunu temizlerken cpu'yu ve fanın kablosunu takarken ramleri çıkardığım için cmos kendisini resetledi ve ssd'im de olan restart sonrası ssd'nin görülmemesi problemi geçti. Demek ki çok oynamışım bir yerlerle.
 12. Ben de sonunda Artic Freezer 34 Duo aldım, bakalım ne kadar fark edecek.
 13. @wazzap @Deathknight cidden benim de sistemim neredeyse sizinkilerle aynı. Bende de SX6000Pro var. Sizin sistemlerde bilgisayarı herhangi bir şekilde yeniden başlatınca boot disk bulamama problemi oluyor mu? Aldığımdan beri bende böyle bir durum var ve birincil disk olduğu için de fw update yapamıyorum, bilmiyorum çözer mi.
 14. Ben 3600x için yeni bir soğutucu almaya karar verdim, kutudan çıkan bir soğutucu için güzel ama bence yetersiz kalıyor gibi baya yüksek hızlarda gürültülü çalışıyor.
 15. B450 anakartlarda üreticiler maliyet kısmak için vrm ve etrafındaki ürünlerden fazla kısmışlar. Kartlar genele bakıldığında güzel ama altyapı olarak zayıflar. Sadece MSI Tomahawk ve bazı kartlarda kesintiye gitmeden üretim yapmış. Hatta BIOS flashback gibi ek özellikler de var. Bunlara dikkat edildiğinde MSI'ın Tomahawk ve üzeri ürünlerine bakmak daha iyi olabilir ve yurtdışı dahil çoğu yerde tavsiye ediliyor. Bu arada kullanılacak işlemci de önemli. Eğer 3000 serisi kullanılacaksa çoğu B450 anakartta BIOS update gerekecektir ve bunun için de 2000 serisi işlemci gerekecektir. MSI'ın MAX serileri 3000 serisi için fabrikadan gerekli BIOS sürümleriyle geliyor, başka markalarda da böyle ürünler vardır sanırım. Bunu ayırt edebilmek için kutunun üzerinde for 3000 series tarzında bir yazı olması gerekiyor.