RTX 3060 Tİ ve Amd Fx 6200 ile Blender’da Render 😁
0

Bu konuda 6 mesaj var

2013 yılında satın aldığım bir bilgisayarım var, amd fx 6200 işlemci 16 gb ddr3 2000 mhz ramli. Blender üzerinde 3d tasarım yapıp render alıyorum. Bu amaçla da i7 10750h, rtx 2060 ve 16 gb ramli bir laptop kullanıyorum, gayet memnunum. Ancak Render sürecini desktop’a taşıyıp laptopda tasarıma devam edebilmek için, kulağa garip gelse de, RTX 3060 TI ekran kartı alıp temiz bir windows 10 kurdum. Sorum, blender da render işlemini tümüyle ekran kartına verdiğimiz senaryoda işlemcinin çok bir önemi var mı? Bir anlamı olmayacaksa anakart-ram–işlemci upgradi yapmayayım diyorum çünkü.

TatanQa and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Blender Cycles projenizin karmaşıklığına ve kullandığınız modifier'lere bağlı olarak sadece GPU seçili olsa da render sırasında CPU kullanıyor. Ne kadar kullandığı ve mevcut işlemcinin darboğaz yaratıp yaratmayacağı üzerinde çalıştığınız projeye ve projede kullandığınız tekniklere bağlı.

Ezbere kesin bir şey söylemek zor.

TatanQa, rammstein and Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Blender workflow'una çok aşina olmamakla birlikte, GPU üzerinden render alırken sahne VRAM'e sığmayacak ya da kapasitesini zorlayacak şekilde büyükse CPU kullanımı yükselebiliyor. Sahneniz ne kadar optimize olursa işlemci kullanımınız da nispeten düşük olacaktır. Whooosh'un da dediği gibi, projenin durumuna bağlı.

rammstein and Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

çok teşekkürler yorumlarınız için, ufak bir projeyi laptop ve desktopta deneyip, sonrasında dişe dokunur bir fark açığa çıkarsa önümüzdeki ay işlemci-ram-anakart üçlüsünün değişimi hakkında bir karara varmış olurum. 

Bu arada işlemci olarak Ryzen 5 5600x düşünüyordum ama blender çoklu çekirdek performansına bakıyor sanırsam, o durumda ryzen 7 3700x daha mantıklı bir seçenek gibi duruyor. (16x2 ddr4 3200 yada 3600mhz ram ve b550 anakart düşünüyorum)

Coppermine tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Az önce blender version 2.90 benchmark testini yaptım çok enteresan sonuçlar aldım, ilk olarak teknoseyirde Murat Gamsız’ın yaptığı 3 ayrı işlemci ile rtx 3080 in sonuçlarını göstereyim,

FD0502-E8-1-D24-4146-A397-5-D7-FFCB02071

bu da benim ulaştığım skor, fazla iyi değil mi???;

E1820-B9-B-CCF5-4-D89-BE22-B70-B0-FF92-F

Coppermine tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok