Klavye / Mouse / Mouse Pad Önerileri
1 1

Bu konuda 120 mesaj var

4 dakika önce, Definitive said:

Var mı gözden kaçırdığım bir nokta?

Yok.

Evden online oyun oynarken yaşadığın bağlantı kaynaklı gecikme, klavyenin sebep olacağı gecikmenin birkaç misli zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bazılarının ciddi berbat oluyor, Razer, Hyperx v.b. oyun için donanım üretenler dışındakilerin gecikme değerlerine bir bakmak lazım. 

Tabii hiçbir şeye bakılmayabilir, ne gerek var deyip her şeyi geçmek mümkün, daha iyisi olur mu diye belirtiyorum, yoksa elbette gerek yok birçok şeye.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Herşey gibi bu klavyeye de geçen haftadan bu yana 90TL bindirmişler. 

2022 Kasım tarihli bir kullanıcı incelemesi buldum:

https://www.technopat.net/sosyal/konu/ziyou-lang-yindiao-t8-klavye.2239917/

Bir de video ekleyeyim:

https://www.youtube.com/watch?v=xIUAYytgimc

MilesTeg tarafından düzenlendi
T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, Najaz said:

Yok.

Evden online oyun oynarken yaşadığın bağlantı kaynaklı gecikme, klavyenin sebep olacağı gecikmenin birkaç misli zaten.

Gecikme toplanıyor ama işte öyle olunca da. 50 ms ping varsa, 20 ms de gecikme varsa toplamda 70 ms'lik gecikme oluyor. Zaten hali hazırda olan gecikmeye %40 daha da ekliyorsun.

Not: Rakamları abarttım bilerek.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

qastvpq.jpegsuoublk.jpeg

Pwnage Stormbreaker mouse’a geçtim. Mouse kasası magnezyum alaşım, sensör PAW 3395, kablosuz modda polling rate 2000Hz, kablolu modda ise polling rate 1000Hz olarak ayarlanabiliyor maksimum.

Mouse sağ el kullanımı için ergonomik yapıda, şekil olarak Zowie EC2’ye benzer, EC2’den daha küçük, EC3’ten daha büyük olduğu söylenmiş. Ağırlık ise magnezyum alaşım kasa kullanımı nedeniyle 51gr. 

Bendeki Zowie EC2-B modeli ile karşılaştırdığımda bana daha rahat geldi kullanımı boyut-şekil olarak. Ağırlık zaten kıyaslanmaz. 

Magnezyum alaşım kasa metal olduğu için ortam ısısına karşı daha duyarlı, klima çalışırken mouse da plastik kasa mouselara göre daha daha soğuk oluyor. Çok hafif gerçekten, ağırlık dengesi gayet iyi, öne veya arkaya doğru bir salınım hissetmedim, ilginç olarak sensör pozisyonu da kendi tutuşunuza, kullanımınıza, keyfinize göre ayarlanabiliyor, mouse altında vidalar tutuyor sensörü, kutudan çıkan tornavida ile sensörü öne, arkaya hareket ettirmek mümkün. Kutu içinden grip de çıkıyor. Bazıları mouse kenarlarındaki boşluklardan rahatsız olmuşlar ancak ben rahatsız olmadım. Olunur ise kutudan çıkan grip tape ile o boşlukları kapatmak mümkün. Sağ ve sol tuşların sertliği normal seviyede ancak ben gayet yumuşak switch tercih ediyorum tendon sağlığı nedeniyle. Ancak sert değil bence. Yan tuşlar ve orta tekerlek ise sert. Herhangi bir pre veya post travel durumu dikkatimi çekmedi, bu konuda iyi iş çıkarılmış. Sağ ve sol switchler Omron Chinese 20M. Pwnage bunları el ile özel seçtiğini belirtmiş. Orta tekerlek ve yan switchler ile ilgili bilgim yok.

MCU da Nordic marka, düşük gecikmesi ve kalitesi ile beğeni toplayan bir MCU.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Steelseries Apex Pro klavyeler için bedavadan rapid trigger update getirdi. 

Bu özellik son zamanlarda çok beğenilen, yine analog switchli Wooting 60HE serisinde var. SteelSeries sanırım Wooting çok tutulunca bu özelliği getirmiş oldu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de Steelseries Apex Pro Mini'ye geçiş yaptım, Omnipoint switchler mükemmel geldi bana. Rapid trigger özelliği çok iyi, actuation  0.2mm ayarlı bende ve rapid trigger da açık. Battlefield 2042'de müthiş oldu, rapid trigger ile tam istenilen hareket ne ise ekrana da o hareket maksimum düzeyde yansıyor. Gerçekten iyi baya. Switch baya hafif bir de gereken basma gücü açısından. 

0.2mm actuation ayarı ile tuşa  çok çok hafif dokunmak bile yetiyor. Strafe yaparken özellikle fark çok ciddi hissediliyor dijital aktive olan switchlere göre. Razer da rapid trigger özelliğini Huntsman Mini Analog Switch klavyesi için aktive etmek istemiş ancak gördüğüm kadarıyla Wooting ve Steelseries başarısı yok. Rapid trigger ne diye merak ediliyor ise tuşa basmayı bıraktığınız an hareket etmeyi de bırakıyorsunuz, ayrıca switch'in de deaktive olması gerekmiyor. Basmayı bıraktığınız anda basmayı bıraktığınız tuş da PC'ye sinyal  göndermeyi bırakıyor, bir gecikme olmuyor.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust

Cihan ne diyeceğim. :)

Bu Omnipoint switchler RGB LED yerleşimi nedeniyle Cherry MX profil tuş takımları ile tam uyumlu değilmiş. Steelseries Prismcaps ile tuş takılması v.b bir sorun yaşamadın değil mi ? 

Bu arada Steelseries Apex Pro Mini’yi beğendim baya gerçekten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, T800 said:

@stardust

Cihan ne diyeceğim. :)

Bu Omnipoint switchler RGB LED yerleşimi nedeniyle Cherry MX profil tuş takımları ile tam uyumlu değilmiş. Steelseries Prismcaps ile tuş takılması v.b bir sorun yaşamadın değil mi ? 

Bu arada Steelseries Apex Pro Mini’yi beğendim baya gerçekten.

Bende hem steelseries PBT hem de tr karakterler için hyper-x puding’ler birarada takılı. İkisiyle de hiç sorun yaşamadım Tolga abi @T800

hikayesi bu başlıkta zaten:

https://www.cursedhardware.com/topic/5244-klavye-mouse-mouse-pad-önerileri/?do=findComment&comment=140419

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu nihai versiyon, şu anda kullandığım şekliyle:

sz67oc9.jpg

Prism keycaps'lerin kalitesi iyi geldi bana, bendekilerde herhangi bir çıkıntı falan yoktu, orijinal tuşlarda var maalesef böyle şeyler, bir de prism keycaps boyut olarak bir miktar daha büyük geldi bana normal tuşlardan sanki, tuşların arasındaki aralık azaldı gibi.

wazzap, MilesTeg and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mesaj tarihi: (düzenlendi)

Razer membranı kutusuna koydum ve Steelseries Apex Pro olan modele geçtim. Bu sanırım 2023 de çıkan seri. OmniPoint2.0 diye geçiyor. Klavye en son firmware yüklü şekilde geldi. Bununla birlikte Rapid Trigger diye bir özellik de açılmış oldu. 
İlk izlenimler çok garip. Daha önce kullandığım mekanik klavyelerden çok farklı. Yani tuşun hassasiyetini istediğim gibi ayarlamayı daha önce gördüğümü hatırlamıyorum. Rapid Trigger özelliği daha garip. Mesela God Of War da bazı combatlarda sürekli B tuşuna basmamı istiyor oyun. Rapid Trigger hassasiyetini ayarlayıp o tuşa basmasam da ve hafif basar gibi hareket ettirsem algılıyor ve oyunda inanılmaz bir rahatlık sağlıyor. Garip cidden. 
Malzeme kalitesi muazzam. Logi. plastiği hissi kesinlikle yok. 
OLED ekran zaten daha önceden SteelSeries Rival 710 Mouse da kullandığım ve sevdiğim bir özellikti. Şimdi bunda daha büyük ekran var. Sistem özelliklerini aktardım. İşlemci sıcaklığı GPU sıcaklığı ve kullanımı gibi durumları oradan da takip edebiliyorum. 
Herkesin deneyimlemesini isterdim ama klavye şuan alınabilecek en pahalı klavye durumunda. Ne yazık ki ülkemizde ki durum bu. 

steelseries.jpg   

IMG_2690.jpg

jackjoker tarafından düzenlendi
stardust, wazzap and T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apex Pro gayet iyi klavye, rapid trigger ile ilgili sıkıntı vardı o da sanırım halledildi, bayadır başıma gelmedi, ilk aldığım Apex Pro Mini’yi iade etmiştim, ikincisinde o kadar büyük problem çıkmadı, sonradan da update ile halledildi herhalde ki bayadır olmadı bir daha.

Tuşlar kendi kendine saniyede belki yüzlerce kez basım gönderiyordu, ilk iade ettiğimde bunu düzeltemedim, ikinci aldığımda da oldu ancak ilki kadar ciddi seviyede olmadı, rapid trigger’ı tuş basımı ile iptal ederek düzeliyordu olduğunda da.

Benim en tuttuğum klavye bu oldu, Omnipoint switchler çok rahat, parmakları yormuyor.

Bu switchler hall effect, manyetik, mekanik sürtünen, eden parça olmadığından daha uzun ömürlü. Hassasiyet istenildiği gibi ayarlanabiliyor, hassasiyet derken switchin aktif olma mesafesi ve yine switchin teknik özelliği nedeniyle rapid trigger kullanılabiliyor. Normal mekanik switch aktif olduktan sonra tekrar aktif olduğu yüksekliğe çıkması lazım deaktif olması için. Bu switch tuşa basmayı bıraktığınızda deaktif oluyor.

Rapid trigger’ı meşhur eden Wooting, çok popüler olunca arkadan Steelseries ve Razer geldi. Razer uygulaması geride, Steelseries uygulaması Wooting ayarında olmasa da gayet iyi. Razer da Huntsman V3 ile ciddi ilerleme kaydetti. Razer switchleri optik analog dedikleri bir switch, Wooting ve Steelseries switchleri hall effect, manyetik. 

Şu an sanırım desteklenen oyunlarda Wooting klavyeyi yarış oyunlarında dönme hassasiyetli, gaz, fren basış hassasiyeti kullanmak mümkün, yanlış olmasın yine de bakmak gerekir, bu özellik de gelirse geleceğin klavyesi bunlar.

Tartarus V2 Pro’da da benim ilk jenerasyon Razer optik analog switchler var, bunlar omnipoint switchlere göre ciddi sert. Huntsman V3’deki ikinci jenerasyon optik analog switchler gördüğüm yumuşamış.

wazzap, stardust and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yaygın bulunuyor ya Steelseries ile birlikte, o bakımdan bahsettim. :)

Diğer türlü Wooting falan buralara getirmek mümkün değil. Tanıdık, akraba varsa firma Hollanda firması, oradan veya Avrupa Birliği ülkerinden temin edilebilir. Bir de meraklısı varsa rapid trigger özellikli iki klavye daha var bildiğim, Akko Mod 007 7th Anniversary, bu klavye Türkiye’ye de ithal edildi hatta son zamanda, bir de Drunkdeer A75 Rapid Trigger var. Bunları biliyorum, Aliexpress’te olması lazım bunların.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mesaj tarihi: (düzenlendi)

aldığın malı övüyorsun herkesin aldığı değerledir diye linç atmayacaksanız son kullanım tecrübemi söyleyim.

böyle bir klavye daha önce kullanmadım. oyunlarda bu rapid trigger özelliği saçma şekilde işe yarıyor. garip şekilde konforlu hissediyorum. tuş hissi diğer mekanikler gibi değil. 

insan sürekli yazmak istiyor. kesinlikle tavsiye ederim diyeceğim ama maalesef aşırı tuzlu bir klavye. 

jackjoker tarafından düzenlendi
stardust and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok