GTX 900 SERİSİ "GTX 980 TI ÇIKTI"
2 2

Bu konuda 207 mesaj var

Nvidia f/p kartında yine bellek sorunu yaşıyor. Bunu unutturmak için 8800gt gibi yeni bir efsane gelir mi dersiniz? :D O zaman da 8800gts 320mb vakası vardı. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni başlık açmak istemedim. JPR gpu pazar paylarının dağılımını açıklamış. Sonuç Amd için felaket.

http://jonpeddie.com/publications/add-in-board-report/

aibchart.JPG

Rakibi karşısında ciddi sıkıntı çeken 7000'ler, yeniden isimlendirme ve oemden ibaret 8000'ler, bilmem kaç ay geciken ve %90'ı yeniden isimlendirme olan revizyondan mahrum 200 serisi, yine aylarca geciken ve hala gelmeyen 300 serisi derken Amd iyice gidici oldu galiba. İşlemci tarafında da tablo benzer diye biliyorum. Nvidia Maxwell'i Tesla ve Quadro olarak sununca ne halt edecekler merak ediyorum. Daha bir de işin ucunda Nvlink, Volta, Pascal gibi şeyler var. Onlar da büyük ölçüde hazırlanmıştır. Bu yıl içinde Amd'den iyi bir çıkış gelmezse 1-2 sene içinde Nvidia fişini çekecek gibi görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Senelerdir böyle parekende satışlarda her geçen sene pazar payı düşüyor AMD 'nin. Fermi zamanında biraz nefes almıştı AMD bir daha öyle bir şey zor denk gelir. 

Şuanda konsollara çözüm üretiyorlar yani konsol en azından bir umut olabilir AMD için.

Sektörün içinde veya sektöre yakın birisi değilim sadece uzaktan bir izleyiciyim ama devlet tarafından batmaması için desteklenen bir firma sanırım AMD. Öyle olmasa

her sene zarar açıklayan bir firmanın ayakta durması mümkün değildir heralde.

R9 - 290 'ı mantle ile kullandım başarımından memnun kaldım BF4 'te. DX12 çıkınca ne olur hep beraber göreceğiz. NV kartlar toptan uçuşa geçebiilir 

300 serisi için kulaktan ordan burdan iyi şeyler duyuyorum. Tabiki NV tarafında bir karşılık hemen gelir.

Sonuçta şuda bir gerçek NV basın tarafından gazlanıyor, AMD fiyatına göre her zaman iyi çözüm sunuyor. İşlemci tarafında AMD 'yi bırakmak zorunda kaldım ama ekran kartı konusunda hala tercih ederim fiyatı performansı uygun olursa. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu sefer durum biraz farklı. Çünkü nvidanın bu kadar yükseldiği, amd(ati)nin bu kadar gerilediği hiç olmamış. Şu tablo daha iyi açıklıyor durumu:

www.3dcenter.org/dateien/abbildungen/Marktanteile-Grafikchips-fuer-Desktop-Grafikkarten-2002-bis-Q4-2014.png

İşin daha da kötüsü, amdden yeni kartlar mayısta gelecek diye bekleniyor. Buna bir de nvidianın şimdiden yeni gpunun hazır olduğunu eklersek, amd kartları çıkardığında da rahat olmayacak. Bu saatten sonra işi çok zor görünüyor. Hatta ufaktan yolun sonu görünmüyor mu diye düşünmeye başladım. 16nmde de hep nvidianın adı geçiyor. Yani sonraki nesillerde de nvidia meydanı boş bırakmayacak gibi. İlk çeyrek pazar payları %20 ve(ya) altında olursa iyice gidici olurlar gibi geliyor bana. Çünkü amd tam seriyi yenileyip kart satacağı dönem, nvidiadan yeni seri gelecektir. Amd de 5-6 ayda artık ne satabilirse onunla kalacaktır.

Hiçbir çıkış yolu göremiyorum Amd için. Bitcoin gibi bir mucize gerek. Ya da Nvidianın 970te olduğundan çok daha büyük sıkıntılar yaşayıp gerilemesi lazım. Aradaki fark kapanmayacak kadar açılmış durumda.

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD ekran kartı piyasasından silinirse oyun oynamayı bırakmak lazım artık. Intel bir taraftan... NV diğer taraftan... f/p ürünü kalmadı

veya az para harcayarak iyi bir ürün alma şansı zaten kalmadı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adam resmen biz fazladan 1 gb bellek koymak için bir sürü şey yaptık, siz de teşekkür edeceğinize 512 mbın lafını yapıyorsunuz demiş.

Buldunuz da arıyorsunuz demeye getirmiş. :D

Bu arada amdnin tüm pazar payı da ilk kez nvidianın gerisine düşmüş.

www.3dcenter.org/news/die-grafikchip-und-grafikkarten-marktanteile-im-vierten-quartal-2014

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LP bir video da 512MB'yi de kullanabiliyor ama hızı diğer bölüm kadar hızlı değil demişti. Birde zaten o kadar yüksek hıza ihtiyaç yok o düşük hız bile yeterli gibi bir şeyler demişti hangi video hatırlayamadım ... şimdi doğru mudur bu bilgi o zamandır kafama takılmıştı aslında  ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD 'nin pazar payı kaybı ,nasıl açıklanıyor? Geçen sene ki kartları gayet iyiydi. En çok ilgi çeken , en çok söz edilen gpu R290 serisiydi.

Yapılmış bir analiz görmedim ama benim tahminim, bitcoin için satışların patlama yapması ardından gereğinden fazla kart üretilmesi, daha sonra da bitcoin işi yalan olunca bu kartların elde kalması ve sevkiyat miktarının azalması. Aynı dönemde nvidia da yeni seriyi çıkarıp eskilerin fiyatını düşürünce arada bir uçurum oluştu. Sanırım işlemci tarafındaki pazar kaybının da genel grafik pazar payında belli bir oranda etkisi olmuş.

Biz her ne kadar 290'lar çok iyi diye baksak da 780ler karşısında çok iyi durumda değillerdi. Ayrıca bu kartların pazar payına etkisi oldukça az. Genel kanı, o kadar para verdikten sonra nvidiaya yönelmek daha mantıklı. O nedenle de üst seviyede nvidia resmen amdyi katlıyordu. R9'un diğer modelleri ise zaten yeni değil. O nedenle fazla ilgi olmadı. Yeni olan 285 garabet bir şey. Uçta kalsam 295x2 daha önce hiçbir çift gpu kartın görmediği ilgisizliği gördü. Sırf yaptık demek için yapılmış bir kart oldu. Bu sebeplerden dolayı toplam 8 karttan oluşan (oemleri hesaba katmıyorum) r9 serisi tek 780i bile yakalayamıyor toplam kullanım oranı olarak. Alt seviyede de durum farklı değil. O nedenle bu pazar payına şaşmamak lazım. 300 serisinin her yönü ile iyi olması lazım. Nvidia'ya sağlam tokat atması lazım. Her seviyede iş yapabilecek kartlarla gelmesi lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LP bir video da 512MB'yi de kullanabiliyor ama hızı diğer bölüm kadar hızlı değil demişti. Birde zaten o kadar yüksek hıza ihtiyaç yok o düşük hız bile yeterli gibi bir şeyler demişti hangi video hatırlayamadım ... şimdi doğru mudur bu bilgi o zamandır kafama takılmıştı aslında  ? 

Açıkçası çok da kullanılabilir bir alan değil. 28GB/s bant genişliği bundan 10 sene önceki ekran kartlarının bant genişliği gibi. Ve dahası eldeki test verileri VRAM kullanım miktarları kartın 3.2 gb dan yukarısını çok da kullanamadığı yönünde. Nvidia sürücü ile bişiler yaptı yapacak deniyor ama ne kadar başarılı olur muamma. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

970 çok satan var ikinci elde genelde ilanda ... sorunlarından dolayı soğudum satıyorum şeklinde yazıyorlar. Gerçekten bu olay karttan soğumak için yeterli bir neden.

Ama bunu bilen geek nerd tipler almıyor sadece NV piyasada at koşturuyor resmen. 390 sersi için konuşacak yazıp çizecek hiç bir elle tutulut bilgi yok. Elde olan bir iki

tablo hurafe , propaganda bile olabilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chiphell'den yeni sürpriz yumurtalar gelmiş ama pek iplemedim. Biraz daha dişe dokunur bilgiler gelince bakarız. Ama Nvidia'nın orta sınıf bir kartın dağıtımına başladığı söylenmiş. Eğer 970 satışlarında ciddi bi düşüş olmuşsa, daha ucuza onun yerini alabilecek bir model geliyor olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni bir titan konusu mu açsak?  :lol:

GeForce-GTX-TITAN-X-1.jpg

Nvidia kayışı koparmış geliyor. Bu sefer iyice uçup 12 GB bellek koymuşlar.  :lol: Kart ayrıca 8 milyar transistörlü yeni gm200 ile geliyor. Full yapıda mı henüz belli değil. Ama büyük ihtimalle full olacak. Çünkü 28nm de yeni bir seriye pek de gerek kalmayacak gibi. 16nm'de de Nvidia bu tip gpuların anasını ağlatacaktır.

Şimdi esas soru şu: Fiyatı ne olacak?  :mrgreen:

Yavrum amd de daha seriyi tanıtacak, edecek, satışa çıkaracak... 

Unutmadan, Ties'e seslenelim. Yeni oyuncağı çıkıyor.  :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Titan Xle ilgili olarak şunu da iliştirelim:

videocardz.com/54960/nvidia-geforce-gtx-titan-x-new-details

Ayrıca 960ların da 4 gb modelleri duyuruluyor:

videocardz.com/54980/gigabyte-also-launches-4gb-geforce-gtx-960-graphics-cards

Son olarak önemli bir haberi de vereyim:

videocardz.com/54976/witcher-3-free-with-geforce-gtx-900m-graphics-cards

cdn.videocardz.com/1/2015/03/Witcher3-Free-with-NVIDIA-GTX-900.jpg

Üst seviye 900 serisi kartlarla witcher 3 veriliyormuş. Mobil de dahil. Ama yalnız 970m 980m için. Masaüstü için de en az 960la veriliyor. Gerçi oyunun Türkiye fiyatı çok iyi olduğu için dikkat çekmeyebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Orjinalinde ne diyor adam bilen var mı?

Adam bir restoranda işe başlamış, buna gece restoranda kalıp pan dedikleri büyük tava gibi şeyleri sabaha kadar yıkamasını söylemişler. Bu da o panları yıkamaya üşendiği için dalgalarla tuzlu suyla kendi kendine yıkansınlar diye deniz kıyısına götürmüş . 5-6 saat sonra gitmiş bakmış panların hiçbiri yok. Sadece bir tanesini bulabilmiş, o da kayalara sıkışmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son kullanıcının belkide %98'ini ilgilendirmeyen bir kart duyurusu, ticari olarak iş yaptığı için bu kartları kullanan bir çok tanıdğım yerde K2000/2100/3000 yeni yeni duyulup akla girmeye başlamışken gerçekte bu kartın benim gördüğüm kitle tarafından kullanılmasına herhalde 1-.1.5yıl daha var, teknik olarak 28nm olması vb. her türlü detay gerçeği değiştirmiyor. 

Nvidia'nın PR başarısı son 1-2 yıldır ulaşılmaz noktadalar hissiyatını versede testler gerçek hayat tecrübesi attığın taş ürküttüğün kurbağa zımbırtıları beni etkilemiyor.

AMD'nin hamlesinin gecikmesi kendisi açısından iyi değil, geçen hafta bir haberde son 1-2yılın piyasa durumu AMD'nin geciktirme kredisinin bittiğini gösteriyor ki adamlarda bunu öngörmüş, yeni kartların yeni serinin tepe modeli mayıs'ta duyurulması haberi benim böyle düşünmeme sebep oluyor.

GTX 750Ti / GTX960Ti modellerine zorlayıcı bir kart çıkarsalar rekabet açısından güzel bir yıl geçirilebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Titan kart olarak önemli değil ama teknoloji olarak önemli. Nvidia Kepler'de de aynısını yaptı, şimdi Maxwell'de de yapıyor. Titan'lar, olması gerekenden daha erken gelmiş yeni nesil kart gibi bir şey Nvidia için. Zaten bu kartı tanıtırken de öyle söylüyordu. Yeni nesil kartımız diyorlar. İlk Titan modelinde de 700 serisine geçiş yapmışlardı aslında. Şimdi de durum aynısı, 900 serisi devam ederken bir sonraki nesil ilk kartını göstermiş oluyor bununla. Ama erken dönemde yeni nesil kart istiyorsan bedelini ödeyeceksin diyor.

Peki bizim için anlamlı tarafı ne? Yine ilk Titan'da olduğu gibi, yeni nesil kartları temsil eden Titan'ın çıkışı üzerinden çok geçmeden yeni serinin alınabilir fiyatlarla sunulması. Titan sonrası 780 ve daha sonrasında 780ti'ın gelmesi gibi. Titan bize performans seviyesini gösteriyor. Belli bir süre sonra da o performans alınabilir oluyor. Şimdi Titan'ın erkenden geliyor olması çok kötü bir şey değil. Tahminen Titan seviyesine yakın performansı 3-4 ay sonrası alınabilir fiyatlarla sunacaklar. O da Amd'nin yeni kartlarını sunduğu döneme denk gelecek. Belki Titan'ı gören Amd, revizyona da gider ya da kartlarına ince ayar çeker. O da rekabeti artırır. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben orta alt seviyeciyim :D 9800GT - > GTX 460 -> GTX 760 -> ? 

Bundan sonraki adım beni ilgilendiriyor. High end için para dökmem genelde :D

Gördüğün gibi aralarında en az 2 - 3 jenerasyon var her değişimde. 760 dan sonra 960 geldi ondan sonra gelecek kart veya bir sonraki kart muhtemelen değiştirmemi gerektirecek. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

760'ın gideri var ama çok daha sürmez gibi. Nvidia'cı takıldığın için bu çağrına Nvidia'dan bir yanıt gelecek gibi. Bak:

094843o96zfu6awh4urfh5.jpg

Adamlar düzenli olarak tablo uyduruyor. Bakın aşağılarda bir yerde yeni bir 900 modeli var. :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Testler geldi techreporttan. NDA kalktığına göre her yere dökülür testler. 12gb ramı kullanabilen pek bir yazılım yok gibi ortalıkta. 6gb ile de çıksa çok fark görmezdik sanırım sonuçlara göre.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok