GTX 900 SERİSİ "GTX 980 TI ÇIKTI"
2 2

Bu konuda 207 mesaj var

dx. 12 ile şu sli-crossfire olaylarının durumu da bir netleşşsin de duruma bakalım. Sonra yüksek çözünürlüklü hızlı bir monitör ile sli'ya dönmem muhtemel görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Firmalar bir bir 980ti modellerini duyuruyorlar. Diğer taraftan Titan X'in de su soğutmalı modelleri duyuruluyor. Titan iyice Titan olmaktan çıkıyor yani. Belki sebebi, Fury'nin çok güçlü geliyor olmasıdır.

Aslında 980ti uygun fiyatlı gelse, 6 gb belleğiyle baya alınabilir bir kart görünümünde. Nvidia'nın Pascal'la bombayı patlatacağını bilmesem sulanacam da artık hbm arefesinde ve dx12 tartışmalarında ileriye dönük kart alınmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fury HBM nedeniyle sorunlara gebe.. Hiç sorun çıkmayadabilir ama yepyeni bir teknolojinin ilk uygulanışı ve uygulayan AMD. 2. nesil ve Pascal daha mantıklı duruyor. 

Diğer yandan TI çekici ve benim 560 artık beni bırak diye bağırıyor. Bilemiyorum, 970 alıp geçesim de var. Sonra Pascal'ın 2. nesline doğru değişirim diyorum. Sonuçta bana 1920x1200 60 FPS yetecek. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

980ti'ın ilk incelemesi gelmiş. Neredeyse Titan X'in aynısı kart.

NV-GTX-980-TI-7.jpg NV-GTX-980-TI-4.jpg NV-GTX-980-TI-REVIEW-3.png NV-GTX-980-TI-REVIEW-4.png NV-GTX-980-TI-REVIEW-5.png NV-GTX-980-TI-REVIEW-6.png NV-GTX-980-TI-REVIEW-9.png

Hepsini koymadım. Linkte baya bir şey var.

http://videocardz.com/55905/first-nvidia-geforce-gtx-980-ti-review-leaks-out

Esas bombayı unutmuşum. :D Kartın fiyatı 650 dolar deniyor. :icon_dance:

"The official price for GeForce GTX 980 Ti is 649 USD. Also, GTX 980 is now cheaper at 499 USD."

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Performansı baya iyi görünüyor. Bunda mimari bir değişiklik var mı , yoksa sadece daha fazla saat hızı mı? Sonuçta önceki modeller güç tüketimi açısından çok iyi durumdaydı.

r290x e göre %50 gibi fark var , AMD 'nin yeni 390x serisininde önceki nesle %50 fark atacağı yazılmıştı. Bu durumda cevap verilmiş mi oluyor? Varsayımsal bir durum tabii.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://techreport.com/review/28356/nvidia-geforce-gtx-980-ti-graphics-card-reviewed

Bütün testleri 4k da yapmış TR. Buna rağmen net bir şekilde 980den hızlı, belirsiz bir farkla Titan X'in arkasında kalıyor. Fiyatı $649. Benim için Pascal'a gerek olmayabilir bu durumda. Bu fiyat 980 ve 970 fiyatlarını aşağı iter, ben de duruma (durum == 390x performansı) göre TI bile alabilrim. Sonuçta benim ihtiyacım 1920x1200@60Hz, ötesi değil. Pascal 2. nesil gelince değiştiririm.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İncelemeler geldi. Kart oldukça iyi. Titan X'le hemen hemen aynı. 4kyı kimse iplemediği için TR testlerine pek bakmadım açıkçası. HWC her zamanki gibi sağlam oyunlarla test etmiş, sonuç bu:

GTX-980TI-10-13.jpg

Computerbase'de de sonuçlar benzer. Hatta 290x'e ortalama farkı %60'ın üzerinde. 4kda ise %55 olarak gösterilmiş.

Sıcaklık standart 83-84 derece. Fan gürültüsü genelde Titan X'le benzer görünüyor. Daha az veya daha çok diyen siteler de var. Güç tüketimi de performansı gibi Titan X'ten azcık geride. Enerji verimliliği aynı seviyede yani. Ama daha iyi olabilirmiş, çünkü yük altında gpu hızı Titan X'e göre yüksek görünüyor. En azından HWC'ın Hitman'de ölçtüğü değerler dikkat çekici. Tabi her oyun için geçerli mi bilinmez. Anandtech de 980ti'ın genel olarak daha yüksek hızlarda çalıştığını söylüyor ama çok da büyük farklar yok. Ayrıca max boost hızı Titan X'te daha fazla görünüyor.

Hızaşırtma konusunda ise biraz muğlak bir durum var. Mesela Anand ve Computerbase çok iyi göstermiş, bazı siteler ise çok ileri gitmediğini söylüyor. Gerçi bunlardan biri Techpowerup ve sağlam saçmalamışlar. Testin genelinde de öyle bir hava var zaten. Kafasına göre ayar kapatmalar, oyunları hesaptan çıkarmalar, zoraki +/-'ler puanlamalar falan derken iyice gözden düştü. Eskiden ilk baktığım yerlerdendi kendisi, şimdi "ha ora ne demiş" diye bakıyorum. TR de bir garip. Huysuz ihtiyar modunda, "4kdan başka test yapmam ben" diye geziniyor, saçmalıyor. Hiçbir site eski havasında değil zaten ama bu sitelerin de böyle garip işler yapmaları üzücü. En azından abuk işler yapmayan 1-2 site olması güzel yine de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

980ti güzel görünüyor ama bir sonraki adım olarak ti max gibi bir model gelir de full titan x gpu ile satarlarsa ayıp olur.

O kadar da değil...

Bu arada mimaride "diminishing returns" denen olay var sanırım. Bir noktadan sonra shader sayısı arttıkça, performans onunla orantılı olarak artmıyor gibi, o yüzden titan x ile ti arasında pek fark yok sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İncelemeler geldi. Kart oldukça iyi. Titan X'le hemen hemen aynı. 4kyı kimse iplemediği için TR testlerine pek bakmadım açıkçası. HWC her zamanki gibi sağlam oyunlarla test etmiş, sonuç bu:

GTX-980TI-10-13.jpg

Computerbase'de de sonuçlar benzer. Hatta 290x'e ortalama farkı %60'ın üzerinde. 4kda ise %55 olarak gösterilmiş.

Sıcaklık standart 83-84 derece. Fan gürültüsü genelde Titan X'le benzer görünüyor. Daha az veya daha çok diyen siteler de var. Güç tüketimi de performansı gibi Titan X'ten azcık geride. Enerji verimliliği aynı seviyede yani. Ama daha iyi olabilirmiş, çünkü yük altında gpu hızı Titan X'e göre yüksek görünüyor. En azından HWC'ın Hitman'de ölçtüğü değerler dikkat çekici. Tabi her oyun için geçerli mi bilinmez. Anandtech de 980ti'ın genel olarak daha yüksek hızlarda çalıştığını söylüyor ama çok da büyük farklar yok. Ayrıca max boost hızı Titan X'te daha fazla görünüyor.

Hızaşırtma konusunda ise biraz muğlak bir durum var. Mesela Anand ve Computerbase çok iyi göstermiş, bazı siteler ise çok ileri gitmediğini söylüyor. Gerçi bunlardan biri Techpowerup ve sağlam saçmalamışlar. Testin genelinde de öyle bir hava var zaten. Kafasına göre ayar kapatmalar, oyunları hesaptan çıkarmalar, zoraki +/-'ler puanlamalar falan derken iyice gözden düştü. Eskiden ilk baktığım yerlerdendi kendisi, şimdi "ha ora ne demiş" diye bakıyorum. TR de bir garip. Huysuz ihtiyar modunda, "4kdan başka test yapmam ben" diye geziniyor, saçmalıyor. Hiçbir site eski havasında değil zaten ama bu sitelerin de böyle garip işler yapmaları üzücü. En azından abuk işler yapmayan 1-2 site olması güzel yine de.

4K test yapmalarının nedenlerini bir makalede net bir şekilde anlatıyorlar. TR'ın olayı gecikme yani ekranda o mikro kasılmaları takip etmek. Bu en bariz şekilde 4k da ortaya çıkıyor. Kartların anlık FPS fırlamalarıyla artan ortalama FPS'i değil, stabil ama gerekirse biraz daha düşük FPS olması daha iyi bir oyun deneyimi sunuyor diyorlar. 

Kart bence olmuş 599 hatta 549 olsa daha mutlu olurdum. HWC'nin verileri doğruysa 390x bu seviyede performans verecek. AMD'nin iddiası 290X'in üzerine %50 koyduk şeklinde çünkü. AMD'nin en büyük silahı HBM, yani bellk modüllerini üst üste koyarak hem yerden kazanırken hem de destekleyen teknolojilerle çok daha yüksek bir bant genişliği yakalamak.

Hem bu teknolojinin ilk uygulaması olması, hem de bunu uygulayanın AMD olması nedeniyle hataya çok açık bence. Çıktıktan sonra biraz beklemekte fayda var..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güç harcama çok artmış ama. OC kapasitesi düşmüştür tahminim. Bunlar zaten hep birbirine yakın 780-780ti-980-980ti. Bundan sonraki sıçrama yapacak kartı görmek lazım. Benim huyumdur. Kartımın performansının x2 performansını veren kart çıkmadan çok düşünmem. Hayırlı olsun alacaklara. Ama öncelikle monitör upgrade işine bakmak lazım. 1080p için birşey ifade etmiyor artık 980ti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4K test yapmalarının nedenlerini bir makalede net bir şekilde anlatıyorlar. TR'ın olayı gecikme yani ekranda o mikro kasılmaları takip etmek. Bu en bariz şekilde 4k da ortaya çıkıyor. Kartların anlık FPS fırlamalarıyla artan ortalama FPS'i değil, stabil ama gerekirse biraz daha düşük FPS olması daha iyi bir oyun deneyimi sunuyor diyorlar. 

Kart bence olmuş 599 hatta 549 olsa daha mutlu olurdum. HWC'nin verileri doğruysa 390x bu seviyede performans verecek. AMD'nin iddiası 290X'in üzerine %50 koyduk şeklinde çünkü. AMD'nin en büyük silahı HBM, yani bellk modüllerini üst üste koyarak hem yerden kazanırken hem de destekleyen teknolojilerle çok daha yüksek bir bant genişliği yakalamak.

Hem bu teknolojinin ilk uygulaması olması, hem de bunu uygulayanın AMD olması nedeniyle hataya çok açık bence. Çıktıktan sonra biraz beklemekte fayda var..

İyi diyorsun, güzel diyorsun da hocam hala testlerin 4kda yapıldığı gerçeği değişmiyor. Bu da gerçekçiliğe zarar veriyor. Kim 4k kullanıyor? Bu kartların 4k için nefesi yetmediği de açık. Sonuçta insanların kullanacağı neyse, orada test etmek en mantıklısı. Sorunlar bu seviyede daha net görülebiliyor diye, olmadık işler peşinde koşmak bana anlamlı gelmiyor. Mesela yüksek çözünürlükte Nvidia kartlarının performansı daha fazla düşer. Bu mantıklı Nvidia kartlarının f/p oranı düşük olmalı, daha az kart satmalı. Ama sonuç öyle olmuyor. Çünkü yüksek çözünürlüğe bakan yok. 2kyı bile çok umursamıyor kimse. TR de tüm testleri 4kda yapmak yerine 1080p ve 2k testler yapıp, arada bir 4kda bakın durum hala böyle diye gösterse, çok daha güzel olur. En azından neyin ne olduğu daha iyi anlaşılır.

Hbm mevzusuda katılıyorum. İlk neslinde hemen atlamamak lazım. Zaten 4 gb kapasiteli olacağı söyleniyor. 290x'ten %50 hızlı olacak kart için 4 gb bellek pek içaçıcı gelmiyor. Hele ki sürekli bellek söylemleri içinde olan Amd için... Nvidia zaten Pascal'la iddialı olacak, belli. En kötü ihtimal Fermi gibi olur, 1 yıl geçmeden sorunlarını giderir. O zaman yönelmek en mantıklısı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güç harcama çok artmış ama. OC kapasitesi düşmüştür tahminim. Bunlar zaten hep birbirine yakın 780-780ti-980-980ti. Bundan sonraki sıçrama yapacak kartı görmek lazım. Benim huyumdur. Kartımın performansının x2 performansını veren kart çıkmadan çok düşünmem. Hayırlı olsun alacaklara. Ama öncelikle monitör upgrade işine bakmak lazım. 1080p için birşey ifade etmiyor artık 980ti.

Güç harcama derken? Titan X'ten 5-10w düşük harcıyor. Standart 250w tdp değeri var kartın. Oc tarafı da kimi incelemelerde %20'nin üzerinde görünüyor. Hepsinde değil tabi ama bu seviyede referans tasarım için oldukça iyi bence. Kartın tek sıkıntısı, 1080p için böyle bir karta gerek olup olmadığı. Gerek yok. 2k için anca...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

120-144Hz isteniyorsa tek kart yine yetmiyor ama bazı durumlarda. 2K için hele yeni oyunları da göz önüne alırsak ister.

Gsync monitör varsa ama yine de tek GTX 980Ti ile iş görülebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

120-144Hz isteniyorsa tek kart yine yetmiyor ama bazı durumlarda. 2K için hele yeni oyunları da göz önüne alırsak ister.

Gsync monitör varsa ama yine de tek GTX 980Ti ile iş görülebilir.

Ben o durumu daha çok yazılımların gelişmemesiyle ilgili görüyorum. 120/144 Hz'e yönelik bir optimizasyon yapıldığını görmedim. Oyun firmaları, yazılım takımları hiç 120/144 Hz'i konu etmiyorlar. Gpu firmaları da pek oralı değil. Arada bir Nvidia'nın yüksek hz lafları oluyor ama o da istediğimiz gibi değil. Yani 120/144 Hz tarafına bir yönelim yok. Oysa son dönemin en önemli gelişmesi bence de yüksek hzler. Bu yüksek hz mevzusunda da sanki ekran kartından çok, işlemci sorun oluyor gibi. O kadar yüksek fps görmek istendiğinde işlemci ciddi bir limit oluşturabilir gibi görünüyor. Bu da tabi, api ile, oyun motoru ile, optimizasyon ile alakalı. Tabi ekran kartının da yetmediği yerler var ama ayarları kısayım dediğin zaman işlemci sıkıntısı işin içine giriyor. Yıllar sonra Crysis'e bakayım dedim, çift çekirdek işlemci desteği ve onu da çok verimli kullanamaması sonucunda Crysis gibi bir oyunda ekran kartı yerine işlemci limitine takıldım. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok