AMD'nin geleceği. Microsoft satın almak için görüşüyor.
1 1

Bu konuda 187 mesaj var

AMD'nin hisseleri zaten dibinde dibindeydi, geçen sene ekim kasım gibi böyle olma ihtimaline karşı almak isteyenler belirli bir miktarda alım zorunluluğu olduğu için alamadı diye bir girişimcinin web yorumunu okumuştum, hala daha imkanı olan varsa AMD hissesi alınabilir bence, çok anlamıyorum ama henüz çıkışın başı ve bu gidiş iyi yönde devam edecek gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O rakamlar en kotu donemlerdeki (2009-2012) seviyelerden cok da farkli degil. Yayinlanan bir is ilani olmasi o pozisyonun gercekten var oldugu anlamina gelmiyor - sirket H-1B vize surecinden(*) gecen bir yabancinin vize basvurusu icin Amerikali eleman aradigini, ama bulamadigini belgeleyebilmek icin yalanciktan ilan verebiliyor, ya da gelecekte acilacak pozisyonlar icin ozgecmis topluyorlar, vs. Ayrica ozellikle Silikon Vadisi ve Austin gibi is piyasasinin cok rekabetci ve aktif oldugu yerlerde surekli sirket degistiren calisanlar yuzunden surekli bir eleman kaybi var. Dolayisiyla bana olaganustu bir eleman alimi varmis gibi gelmedi. Ama sirketin gelecegi hakkinda iyimser olmak icin cok sebep var.

*: Bugun AMD ve Intel'de tasarim muhendislerinin %70 kadari yabanci ulkelerde dogmus, H-1B gibi vize sureclerinden gecen / gecmis insanlar. Bu sirketlerin tasarim gruplarinin ofislerinde yururken bazen butun katta isim plakalarinda tek bir Amerikan ismi gormeyebiliyorsunuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son durumda AMD 'nin geleceğini yeniden konuşmak lazım. Şirketin hisse senetleri 1-2 yılda dört kat değerlendi.

https://finance.yahoo.com/quote/AMD?p=AMD

Fortune World's Greatest leaders 

http://fortune.com/worlds-greatest-leaders/lisa-su-50/?sf65328811=1

İki konsolda AMD'de . NVidia ile rekabette yeterince iyi değiller ama rekabet edebiliyorlar. Ryzen çok iyi görünüyor. Mobilde yok AMD . 

iki soru var. Ryzen 'in başarısının nedenleri ne ve AMD uzun süre rekabeti devam ettirebilecek mi? 2000lerin başında da intel'i ciddi zorladılar sonra yıllarca ortadan kayboldular.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu yeni Apu'lar gelsin, mobilde de AMD yerini alacaktır. Bence dizüstü ve tablet üreticileri Ryzen rüzgarından faydalanmak için can atıyorlardır. Sonuçta iyi bir hype oluştu, oem tayfası bayılır böyle şeylere.

Revizyonlarla yeni mimariyle birkaç sene gider AMD, sonrası ne olur kim bilir?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence önemli olan Ryzen'di ve neden önemli olduğunu gösterdi. Vega bana yeni gpudan fazlası olarak görünmedi başından beri. Hala da durum aynı. O yüzden Ryzen ve yeni nesil Ryzen Amd için oldukça önemli ve hala dev gibi olan cpu pazarından pay kapması adına oldukça güçlü ürünler. Ama Vega'ya bel bağlamak zor. Hatta Navi'de bile durum ne olur belli değil. Vega'nın 50 kere duyurusu, tanıtımı vs şeyleri çıktı, bir kendi çıkamadı. Aynı polaris'te olduğu gibi. Zaten rakibinde 1 yıllık ürün var. Geçen yıl bugün (17 mayıs) 1080 incelemeleri gelmişti. Sen hala ona rakip ürün sunamamışsın ve biraz daha bekletmek için 40 takla atıyorsun. Neden? Ürettiğin gpu/kart oldukça maliyetli. Nvidia'nın 1080'deki maliyeti Vega'nın yarısı kadar var mı acaba?... Böyle bir durumda Vega çıktım diyene kadar Nvidia Volta'lı geforceları hazırlar. Kaldı ki w/p, mm^2/p oranlarında Nvidia çok daha güçlü durumda. Vega'nın çift 8 pinlik görüntüsü, bu konularda pek ilerleme kaydedilmediğini gösteriyor. Tersine Nvidia Volta'yla üretim tekniğine bağlı da olsa ilerleme kaydetmiş durumda. Aynı tdp'de (300w) pascal'dan %40-50 daha güçlü kart yaptığını gösterdi.

Gpu tarafında geriden gelerek de olsa az buçuk rekabet devam ediyor görüntüsü vermekle yetinecektir Amd bir süre daha. O yüzden bel bağlanmaz diyorum. Nvidia'nın Ar-Ge bütçesi falan uçtu gitti zaten. Amd kısıtlı imkanlarla ne kadar yakalayabilir bilemiyorum. Intel'in cpu işini son birkaç yıllık sallamış olması, Amd'nin asılmasıyla cpuda daha iyi bir rekabet görmek mümkündür sanıyorum. Bu da Amd'yi canlandırır gibi.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen'in etkileri daha çok yeni çıkmış olsada piyasaya heyecan getirdi. AMD'nin mali tablolarıda pazar payı nispetinde yükselecek ve geçen yıl belkide 10 milyar'a alınabilecekken şimdi o ihtimal'de kapanma yolunda. lisans vb sebeplerden birleşme bile olsa karşı taraf için son derece karlı bir iş olurdu. AMD'nin hem maddi kaynakları kısıtlı hemde bu kısıtlılık yüzünden faydasız işlerde yapan ekibi değiştiremiyorlar. gidişat şuan iyi çok iyi,  Ryzen'ler bana ilk K7 çıkışını hatırlatıyor, o zamandan bu zamana AMD'de hiçbirşey değişmemiş :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD offers to settle Llano litigation for $29.5 million

http://techreport.com/news/32486/amd-offers-to-settle-llano-litigation-for-29-5-million

Tesla ile AMD 'nin AI amaçlı bir işlemci geliştirdiği haberleri vardı dün. 

Henüz Epic satışları açıklanan rakamlara yansımamış ama Ryzen satışlarının beklenenden iyi olduğu yazılıyor. 2018 içinde Ryzen 2 çıkacakmış.

Some of AMD's next chips will arrive on GloFo's new 12LP process

http://techreport.com/news/32579/some-of-amd-next-chips-will-arrive-on-glofo-new-12lp-process

https://www.pcmag.com/news/356360/report-tesla-amd-developing-self-driving-car-ai-chip

Son durumda AMD için uzun vadeli değerlendirme nasıl?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok