AMD'nin geleceği. Microsoft satın almak için görüşüyor.
1 1

Bu konuda 187 mesaj var

Şimdi arkadaşlar bir konuya açıklık getirelim...

Mikrosoft mu, Maykrosoft mu?

AMeDe mi, EyEmDi mi?

AMD= Eyyyyy Maykrosoft Di !

(evet rezil bir espri oldu )

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu nereye yazsam bilemedim.

PR1MW.JPG

Farklı başlıklarda konuşulabilir aslında. Harici ekran kartı satışları azaldığı için Nvidia ve Amd düşüşte. Ancak Amd'nin düşüşü daha sert olmuş. Aslında carrizolarla birlikte 300 serisi de 2. çeyrekte dağıtıldığı için daha iyi olmasını beklerdim. Birkaç güne harici ekran kartı pazar payları da gelir. En son %77,5 Nvidia, %22,5 Amd durumu vardı. Bu çeyrekte yeni kartların dağıtımıyla biraz toparlayabildilerse iyi. Yoksa gelecek sene için gpu tarafı cpudan da beter olacağa benzer.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Harici gpu pazar payları da geldi. Nvidia son çeyrekte pazarın %82'sine sahipmiş. Hem de Amd'nin yeni seri ve ürünler duyurduğu dönemde.

3baf5502-dd13-441d-8dd6-3b5afbbe0347.jpg

Amd  :smashfreak: Nvidia durumu oluşmuş iyice. Amd ufaktan siliniyor gibi. Bundan sonra anca ufak tefek zorlayıcı hamleler görürüz heralde. Topyekün rekabete girişmesi çok zor görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

fury x'i salakça fiyatlandırması yüzünden bu hale düştü bence. parasını kesinlikle haketmeyen bir kart. adam gibi 100$ daha ucuza falan çıkarsaydı o zaman baya satardı.

keza diğer serilerin de biraz daha indirmeliydi fiyatını.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

fury x'i salakça fiyatlandırması yüzünden bu hale düştü bence. parasını kesinlikle haketmeyen bir kart. adam gibi 100$ daha ucuza falan çıkarsaydı o zaman baya satardı.

keza diğer serilerin de biraz daha indirmeliydi fiyatını.

600mm2 kadar gpu + pahalı hbm çipleri + pahalı su soğutucu tasarımı ucuza verilecek bir şey değil. Amd kendisi için olabilecek en iyi fiyatı çekti ama gcn mimarisi maxwell'in hemen her anlamda gerisinde olduğu için ortaya çıkan kart da başarılı olamadı. Zaten furyleri amd'nin de çok satmak isteyeceğini sanmam. Sonuçta firmaya bir şey kazandırmayacaktı. 300 serisinin fos çıkması sıkıntı oldu bence. Üstüne bir de yeniden isimlendirdikleri kartların fiyatlarını artırmış olmaları ciddi bir sorundu. Talep çok düşüktü. Hatta sitelerde kartların çoğu incelenmedi bile. Tabi bir de bu Haziran ayındaki durum. Belki furylerle 300 serisi 3. çeyrek sonuçlarına daha olumlu etkide bulunur. Pek zannetmiyorum şahsen ama umut fakirin ekmeği diyelim.

Bir de artık Nvidia, daha yüksek performans sunan gpuları daha ucuza mâl ediyor. Hem de bunları zorlanmadan yapıyor. Güç tüketimi, sıcaklık vs. sorunları olmadan. Kepler'de de biraz öyleydi ama Maxwell'le çok daha belirgin hale geldi bu durum. Üstüne satışları da çok fazla olunca, Amd'ye fark atıyor. Intel gibi bir şey oldu yani. Amd de hepten çıkmaza girmiş durumda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd hala x86 ve gelismis GPU teknolojisine ayni anda sahip tek firma, hbm'e gecisi ilk yapan firma, bunlari tek pakette birlestirip yuksek islem gucunu ufak alana sigdirabilecek tek firma.

Valve alsa sahane olur. Kendi Steam Machine'lerini bunun uzerine kurabilirler. Bir tane pilli, tasinabilir islem unitesi... Steam link ile TV'ye baglanabilen, Vive ile VR icin kullanilabilen, ufak bir Wii U kumandasi benzeri ekranli bir Steam controller ile wireless kumanda edilerek islemcisini cantada tasiyabildigin baba bir handheld olabilen, mimarisi x86, hem pc, hem konsol, hem giyilebilir, hem tasinabilir bir urun, Steam platformunun donanim ayaginin kalbi. Mesela.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valve'ın nakit durumu, piyasa değeri falan nedir araştırıp bakmış değilim de böyle AMD'yi falan bir anda alacak durumu var mı ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valve pek yaş tahtaya basan bir firma değil. Yaptıkları her işten büyüyerek güçlenerek çıkan bir firma. Bildiğim kadarıyla geçmişte de herhangi bir satın alması da yok. Bi ara Amd'den OpenGL mühendislerini araklamışlardı ama Amd'yi komple satın almak pek Valve'ın yapısına uymuyor.

Valve'ın Amd'yi alacak kadar parası var mı?  :D Eeee sadece item satarak bile alabileceğini düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kısa vadede AMD'nin satılacağını düşünmüyorum, buna kendimce 2 sebep yazabilirim, 1.si AMD'nin teknik olarak AMD ve Nvidia'dan geri kalması kötü yönetimden değilde piyasa şartlarının getirdiği bir durumdan ibaret 2.si ise Önümüzdeki yıl  hem GPU hemde CPU tarafında üzerinde çalışılan tasarımları piyasaya indirecekleri için bir bakıma hala şansları olduğu için yatırımcılarıda şuanki kötü pozisyonda satışı istemeyecektir.

İntel'in bu yıl içerisinde 2 jenerasyonu birden piyasaya sunması diğer ilginç bir durum,   ;)  ZEN işlemci testleri dedikodu olarak yayıldığında intel'de kaby-lake işlemcilerin piyasaya çıkışını öne alırsa haklı çıkabilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Whooosh Valve halka açık bir şirket değil, bu durumda da finansal verilerini bilemiyorum ancak AMD'yi item satarak alabilecek kadar parasal gücü olan bir firma olduğunu zannetmiyorum, tabii benim görüşüm de hiçbir veriye dayanmıyor senin görüşün gibi.:)

@@mehmetclk Kötü yönetim problemi olmadığını nereden çıkardınız ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800

AMD'nin bu serideki tüm işlemcileri aynı tasarımı kullanıyor, işlemci tasarımı uzun ve masraflı bir süreç olduğu için süreç bittiğinde bu çekirdeğin bu kadar düşük performans vereceği az çok belli olmuştu, AMD'nin 2009 Sonrası INTEL hamlelerine vereceği hamleler yönetimden değil ellerindeki zayıf üründen kaynaklandı, aslında "chiparchitech" abimiz daha makul ve doyurucu cevaplar verebilir.

AMD'nin ilk aklıma gelen yönetim hatası yada ileriyi öngörememek desek daha doğru olur, ellerindeki Mobil GPU lisanslarını cüzi bir rakam'a Qualcomm'a satmalarıdır, yine GPU tarafıda firmanın iş gücüyle alakalı sayılabilir ki buda konsollara girmek ve karşılığında bu tarafa yönelen enerjileri sebebiyle PC tarafında gecikmeler vs yaşandı. tabi AMD'den ayrılan teknik çalışanlarında etkisi illa olmuştur ama tüm bunlar AMD yönetimi beceriksiz demeye yetmiyor bence. tabi bilmediğimiz şeyler olabilir ve bunlara vakıf olursak yukarıdaki fikirlerimde bu nispette değişir.

Neyse yukarıda yazdığım profilde ZEN CPU ve yeni nesil GPU AMD'nin elindeki büyük firma olarak kalması için oynayacağı son kart olabilir. "chiparchitech" 'inde dediği gibi diğer büyük birkaç oyuncuda bu firmanın batmasına izin vermez sanıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd'nin yönetiminde çok ciddi sıkıntılar oldu bence. Bir de kere Ati'ye ederinden daha fazla para vermek, çok büyük hatadır. Sırf o alım sonucunda Amd gittikçe rekabetten uzaklaşan bir firma durumuna düştü. Çünkü borç içinde yüzmeye başladı. 2009 başında nerdeyse batıyordu da Arap'larla anlaştı. Ati'ye onca para verdi, gerçekten bir işe yaramış olsa içim yanmayacak. 5000 serisine kadar kâr edemedi. 5000 serisine de toplasak 10 milyon dolar kâr etmiş midir bilemiyorum. 6000 serisinde de gerilediği için bu kadar bile kâr ettiğini sanmıyorum. Sonrasında yine zararları oynadı. Gpu tarafına o kadar para harcanınca cpu tarafı da bocaladı. Intel de zaten zamanını bekliyormuş gibi 2008'de bir başladı, sağlı sollu girişiyor yıllardır. Ezdi geçti. Amd'nin can damarı cpu olduğu için ordaki zafiyet diğer yerleri de vurdu. Gpu gelişimine ayrılan bütçeler azaldı. Mimari anlamda Nvidia'nın gerisinde kaldı. Bunların toplamı olan apular daha kötü duruma düştü. Ayrı bir gpu geliştirmeyen ve çooook geride olan Intel, igp performansından Amd'nin apularını geçti. Apular hala istenen noktaya gelemedi. Yönetimde sorun olmasa Amd'nin mühendislikte çok fazla sorun yaşayacağını sanmıyorum. Ama işte yanlışlar birike birike içinden çıkılmaz bir hal almış durumda. Büyük yamyamlar da hem değerinin düşmesi hem de yapılan anlaşmaların süresinin dolması için bekliyorlar büyük ihtimal. Benim gördüğüm, 2014-2015'le birlikte gidici olduğu iyice anlaşılan firmanın durumu toparlamak yerine, değerini yüksek gösterecek hamleler yaparak mümkün olduğu kadar yüksek fiyatla birilerine yamanmaya çalışılacağıdır. Ortada olmayan ürünler için bile dünyayı değiştiriyoruz, bu sefer çocuğu koyuyoruz gibi açıklamaların nedeni de bu bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton Bu ayrım, iyi mi olacak yoksa kötü mü olacak tam çözemedim. ATI geri geldi diye bakarsak NVIDIA'ya yetişebilecek mi? Yoksa adamlar kar eden kısımları şirketleştirip geri kalandan kurtulmaya mı çalışıyor?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce Raja varken çok başarılı mıydı, tartışılır? Yine de başarılı 4000 serisinde görev almıştı galiba. İyi işler yapacaktır sanıyorum. En azından şuanki kadar kötü olmaz durum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

amd kurtulmuştur denebilir bu haberden sonra.

bu arada daha önce konuşuldu mu bilmiyorum amd'yi kimse al(a)maz çünkü bu tür bir satınalma/birleşme sonrasında intel ile aralarında geçerli x86 lisans anlaşması biter.

illa amd'nin ip'sine talip biri varsa bekleyip iflas ettikten sonra bu patent'leri likidasyonda satın almak çok daha ucuza gelecektir, ne de olsa yangın satışı olacak.

da, artık çok beklerler.

raja başkan, amd şampiyon.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kadro tabiki önemli de bir adam tek başına ne yapabilir yani, olay R&D ye para aktarabilme olayı 1000 tane yaparsın 999'ü olmazda bir tanesi iyi olur 

onu alır kırpa kırpa piyasaya sürer ürün gamı haline getirirsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

amd kurtulmuştur denebilir bu haberden sonra.

bu arada daha önce konuşuldu mu bilmiyorum amd'yi kimse al(a)maz çünkü bu tür bir satınalma/birleşme sonrasında intel ile aralarında geçerli x86 lisans anlaşması biter.

illa amd'nin ip'sine talip biri varsa bekleyip iflas ettikten sonra bu patent'leri likidasyonda satın almak çok daha ucuza gelecektir, ne de olsa yangın satışı olacak.

da, artık çok beklerler.

raja başkan, amd şampiyon.

Zaten çok iyi durumda değil miydi ya? Ne kurtulması? :lol:

Hayalet beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

finansal ve piyasa payı olarak değildi, bunda da gpu bölümünün kendi svp'si olan bir departman olmaması ve pr faaliyetlerinin süper koordinesiz olması etkin rol oynuyordu.  artık ayrı bir division olarak r&d bütçesi de, pr'i da çok daha iyi olacaktır.  son 5 yılı apu yatırımı olarak düşünürsek bundan sonraki 5 yılda da dgpu pazarında yürür giderler.  fury'ler zaten doğru yolda ilk adımdı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok