AMD - ARCTIC ISLANDS (RX 400) - POLARIS MİMARİSİ!
1 1

Bu konuda 575 mesaj var

Radeon-RX-480-Presentation-VideoCardz_co

29 Haziran tarihi itibariyle serinin ilk kartı RX 480 çıkış yaptı, incelemeler geldi.

Kartın performansı net olarak 980/390x seviyesinin altı, 970/390'in azcık üstü. Ancak sitelerin çoğu bu seviyeye erişebilmek için kimsenin iplemediği AotS, dx8 grafikli Hitman gibi oyunları kullanmak durumunda kalmış. Aynı incelemelere bir tane Project Cars ya da ayarları fullenmiş gta5, Tomb Raider atılsa durum eşitleniyor. Ancak birçoğu bunu yapmamış. Hatta bunları yapmayıp üstüne Battlefield gibi önemli oyunları da incelemelerinden çıkarmış. Tabi sonuç da düz 970'e karşı şöyle olmuş:

http://www.hardware.fr/getgraphimg.php?id=349&n=19 (hardware.fr'nin tablolarını forum desteklemiyor)

http://cdn.sweclockers.com/artikel/diagram/11614?key=78eddb7d991632d13f394bbf68352dac (sweclockers'ın tablolarını forum desteklemiyor)

perf_1080p.png
valuerevised.png
perfrel_1920_1080.png
RX480_Review_Guide_DX11-pcgh.PNG RX480_Review_Guide_DX12-pcgh.PNG
RX-480-ABC-92.jpg
RX-480-ABC-93.jpg

Ortalamada %5 kadar 970'in önünde. Ama yukarda da söylediğim gibi bunların çoğunda Hitman, AotS gibi oyunların eklenmesi, bazı önemli oyunların çıkarılması, bazılarında ise ayarların düşürülmesi gibi durumlar var. Geçen yıl Fury X de gta5'te dağılmasın diye ultra ayarda test edilmemişti genelde. Benzer durumlar var yine. Mesela gta5'te AA'nın etkisini şöyle göstermişler:

gta-aa-scaling.png

Özet olarak performansı 970'le benzer seviyede. Anca Amd'nin sponsor olduğu ya da Amd kartların iyi sonuç verdiği bilinen oyunlarda 980 seviyesine çıkabildiğini görüyoruz. Zira bunun tam tersine 970'in ciddi şekilde gerisine düştüğü sonuçlar da mevcut. Zaten performansta bir dalgalanma olduğu da görülüyor. Bu da ayrı bir tartışma konusu.

Bunun haricinde en başından beri Amd'nin ön plana çıkardığı güç tüketimi durumu yeni nesil bir kart olması itibariyle felaket! Kart bariz maxwell seviyesinde kalmış. Hatta tam olarak Maxwell'i de yakayalamamış!  :icon_think: Teorik olarak hesaplandığında da Pascal'ı yakalaması beklenmiyordu ama bir Pascal-Maxwell arası olur gözüyle bakılıyordu. Özellikle de Amd'nin "biz çok acayip teknoloji kastık, verimlilik 2,8 kat arttı!" laflarından sonra büyük bir ilerleme olacağı beklentisi garip değildi. Ben de böyle bir şey bekliyordum. Ama eldeki sonuç şöyle oldu:

http://www.hardware.fr/getgraphimg.php?id=352&n=1 (hardware.fr'nin tablolarını forum desteklemiyor)

http://www.hardware.fr/getgraphimg.php?id=352&n=2 (hardware.fr'nin tablolarını forum desteklemiyor)

perfwatt_1920_1080.png

Nano'nun gerisinde kalabiliyor olması bence rezalet. Çünkü Nano hbm kullanıyor ve verimlilik için çok uğraşılmış bir model olsa bile sonuçta 28nm. Ve şuan 20nm atlanıp bir sonraki noda geçilmiş durumda. Normalde 20nmde olsak belki biraz daha doğal karşılanabilirdi ama 14nm finfet üretim ile alınan sonuç buysa, Amd için durum çok vahim. İşlemci tarafındaki benzer bir gelişme olmuş ne yazık ki bu.

Tabi esas mesele kartın güç tüketiminde. Onun da bazı örnekleri şöyle:

http://www.hardware.fr/getgraphimg.php?id=351&n=1 (hardware.fr'nin tablolarını forum desteklemiyor)

power_load.png
power_average.png
power-rise.png

Kart için 150w tbp (tdp değil) dendiğinde, tdp gibi algılayıp "heralde 120-130 watt gibi bir güç tüketir, oc için de biraz boşluk kalır" diyorduk, ama kart garip şekilde 150 wattın üzerine çıkan bir güç tüketim tablosu çiziyor. Tabi bazı incelemelerde de bu durum belirtilmiş. Hatta kartın bazı sorunlara gebe olabileceği tartışılıyor şuan. Ama güç tüketimi konusu bize kendini şuan için ilk olarak hızaşırtma konusunda hissettirmiş görünüyor. Kart doğru düzgün oc olmuyor! Gördüğüm en iyi sonuç şu:

http://www.hardware.fr/getgraphimg.php?id=357&n=1 (hardware.fr'nin tablolarını forum desteklemiyor)

Geneli %10'un altında. Yani oc tarafı berbat durumda. Hatta bazı incelemelerde %5'i bile görmeden sistemin hata verdiğinden bahsedilmiş. Kart belli ki sınıra dayanarak üretilmiş. :icon_think: Bunu anladığımız bir diğer nokta da kartın sıcaklık durumu. Kart 232mm2 gibi nispeten küçük bir gpu olmasına rağmen ve yeni nesil üretim teknolojilerine göre düşük diyebileceğimiz 1250 mhz gibi bir hızla çalışmasına rağmen oldukça fazla ısınıyor.

RX-480-ABC-26.jpg

http://www.hardware.fr/getgraphimg.php?id=354&n=1 (hardware.fr'nin tablolarını forum desteklemiyor)

İşin garibi, kart pek serin olmadığı gibi pek sessiz de değil. Ya kartın/gpunun tasarımı başarısız ya da soğutucu tasarımı başarısız. Cıncık kadar gpunun bu sıcaklık değerleri ile aşağıdaki ses aralığında çalışması garip geldi:

http://cdn.sweclockers.com/artikel/diagram/11607?key=a92b1001ff6c618b42b45a19d2a0e16b (sweclockers'ın tablolarını forum desteklemiyor)

82418.png
fannoise_load.png

Ayrıca hızaşırtma yapmak kartın güç tüketimini ve sıcaklığını da dengesiz şekilde etkiliyor. Aşağıda stok hali ile oclu hali karşılaştırılmış, sonuç pek iyi değil:

rx480-clock1.pngrx480-clock2.png

Oc ile güç tüketimi de şu hale gelmiş:

poweroc-rise.png

Oc tabi ses tarafını da baya etkilemiş:

http://www.hardware.fr/getgraphimg.php?id=353&n=1 (hardware.fr'nin tablolarını forum desteklemiyor)

Son olarak kartın cf kurulumundaki durumu da şöyle gösterilmiş:

perfrel_1920_1080.png perfrel_2560_1440.png perfrel_3840_2160.png

Ölçeklenmesi iyi olmayan oyunlar çıkarıldığında teorik olarak olması gereken en iyi performansa yaklaşıyor tabi. :lol: Ama doğrudan 2. kartın getirisi nedir diye bakıldığında ancak 4k çözünürlükte %50'yi yakalamış görüyor. 2k ve fullhd çözünürlükte 2. kart %50'nin altında getirisi sunmuş. Tabi durum böyle olunca da 480 cf kurulumu 1070'in bile altında kalan bir performans sergilemiş. İşin kötüsü, en iyi şartlarda bile 1080'i tam olarak yakalayamamış. Yani 1070, 380 dolara bulunacak olursa, 480 cf kurulumundan çok daha yüksek bir f/p oranı sunuyor. Gerçi 480'in iki tanesi 480 dolar ettiği için, şuan 450 dolar seviyesinde bile 1070 daha yüksek f/p sunabilmiş görünüyor. 

perfdollar_2560_1440.png

Amd'nin "iki tane alıp cf yapın, 1080'i bile tokatlarsınız" söylemi de böylece yalan oluyor. Üstüne 2 kat civarı güç tüketimi, kartın daha fazla ısınması, klasik ölçeklenme sıkıntısı vs mevzular var. 1070 varken 480 cf'ın da pek bir anlamı kalmıyor yani.

Sonuç olarak elde 970 seviyesi performans veren, ona benzer güç tüketen, pek serin ve sessiz olmayan, aynı zamanda pek oc da olmayan 240 dolarlık bir kart var. Ne yazık ki beklenen kart olmamış. Zira beklediğimiz kart daha çok 980'e yakın, genelde onunla kapışan belki biraz altında kalan bir karttı. Bunun da 8 gb olanı 230 dolar, 4 gb olanı 200 dolar olarak gelecekti. E tabi güç tüketimi tarafında böyle abukluklar, sıcak ve gürültülü çalışma gibi durumlar da beklenmiyordu. Bunlara bağlı olarak oc potansiyelinin de daha iyi olması bekleniyordu. Ama hepsi yalan olmuş görünüyor. Elimizde yalnızca fiyat avantajı bulunuyor ki; o da kendini daha çok 200 dolar olması beklenen 4 gb bellekli modelle gösterecek gibi.

perfdollar_1920_1080.png

Tpu burada 8 gb olan modelin performansını referans alıp 200 dolara göre oranlamış. Bu biraz yanlış olmuş. Çünkü Anandtech'e göre 4 gb bellekli model az da olsa 8 gb bellekli modelin gerisinde kalıyor.

82390.png 82396.png 82408.png

O yüzden yukarda verdiğim f/p tablosunda 4 gb bellekli model biraz daha güçlü gösterilmiş. Ama çok da sorun değil. Sonuçta performans farkı uçuk değil. Tabi 4 gb belleğin yeni nesil oyunlarda sorun çıkarma potansiyeli mevcut ama fullhd için bu bu pek de geçerli değil şuan için. O yüzden benim gibi fullhd çözünürlükte kullacak olanlar 4 gb bellekli modeli alıp mutlu mesut yaşayabilir. Tabi ek güç girişi artırılmış özel tasarım kartları beklemek şart. Stok haliyle tasarım olarak pek iyi durumda olmadığı belli. Hem 2 hafta sonra netleşecek olan 1060'ı da görmek fena olmaz.

Hadi hayırlı olsun diyerek bu başlığı da bir kenara iliştirelim. :D Malum, 300 serisi ve Fury'lerin fos çıkması ile birlikte Amd'nin gpu tarafı gündemden düştü. Ama Nvidia'nın Pascal'ı ufaktan ayak seslerini duyururken Amd de boş durmuyor elbet. Gerçi henüz 300 serisine dahil olan bazı Fiji gpulu kartlar beklense de bir sonraki seriye dair bazı bilgiler de gelmeye başladı. Hatta 300 serisinden önce 400 serisinin temel özelliklerinden bahsetmeye başladı Amd. :D

AMD-GCN-GPU-Optimization-2015.jpg

Bilindiği gibi Amd yeni serisinde en fazla enerji verimliliğinin üzerinde duracak. Hatta Haziran'da yapılan bazı sunumlarda yeni nesil olarak ifade edilen bu serinin esas olarak enerji verimliliğinde büyük yol katedeceğini, diğer taraftan da hbm2'nin kullanımı ile artacak bellek bant genişliğini konu ediyorlardı.

AMD-FAD2015-LisaSu18.png

Geçen ay da Amd'nin Ceosu 16/14nm ff ürünlerin tape-out edildiğini söyledi. Demek ki Nvidia ile benzer zamanlarda yeni kartlarını çıkaracak Amd de.

http://www.pcgameshardware.de/AMD-Radeon-Grafikkarte-255597/News/AMD-Tape-Outs-14-nm-FinFET-R9-Nano-Termin-1165034/

Bugün ise Fudzilla'dan başka bir haber geldi. Gerçi oyuncu tarafı pek ilgilendireceği düşünülmese de Nvidia'nın Nvlink'ine Amd'den de GMI (Global Memory Interconnect) adından bir teknoloji sunulacakmış. Söylenene göre 100 gb/sn bant genişiği sunacakmış.

7e42c9447e754167c85105ffe1a1d866_L.jpg

http://www.fudzilla.com/news/processors/38402-amd-s-coherent-data-fabric-enables-100-gb-s

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha fazla bilgiye ihtiyaç var, en azından daha umutlu bakabilmek için bu olmalı. 

Enerji verimliliğini sadece küçülme ile değilde tasarımdada değişime gitmeleri gerekiyor ve AMD bunun farkında ama bunu ne derece başaracaklar onu çıkış arefesine kadar bilemeyeceğiz.

Umarım bu sefer ciddi bir atılım yaparlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ar-ge masraflarını iyice azalttığı için Amd'den hiçbir beklentim yok şahsen. Ama rakibin gerisinde kalsa da rekabet edebilecek bir şeyler gelecektir sanıyorum. Maxwell'den sonra enerji verimliliği konusunda Nvidia yakalaması çok zor görünüyor. Nvidia'nın Fermi'de olduğu gibi, w/p oranını geliştirememesi falan lazım. Yoksa 28nm'den 14/16nm'ye normal bir geçişin iki katı gibi bir şey. Çünkü arada 22/20nm süreçlerini atladılar. O yüzden 2 kat w/p gelişimi çok garip değil. Ama bu gelişimi nasıl kullanacaklar, daha da geliştirebilecekler mi, bunlar mesele.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hazır konu yukardayken buraya yazayım. Samsung tarafından hbm2 için 2 gb modelinin de olacağı ifade edilmiş.

Samsungs-HBM2-Portfolio.jpg

Giriş seviyesi kartların belleği 2 gb'a çakılırsa hoş olmaz. :2no:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HBM2 bellek üretiminin yetmemesi pekte olabilecek bir şey değil, neticede hem yeni kartlarda kullanılacak hemde ilk HBM2 kartların toplam satış rakamı nedir ki fabrikalar bunu karşılayamasın, seney yanılmıyorsam Samsung'ta  HBM2 üretecek, bir üretici eksik kalıyorsa onu tamamlayan bir rekabet var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce 3 gpu hazırlanıyor deniyordu. Ancak Raja Koduri 2016'da iki yeni gpu gelecek demiş. Tape-out edilenler heralde.

http://wccftech.com/amd-raja-koduri-promises-brand-gcn-gpus-2016-based-finfet-process-focusing-discrete-gpu-market-share-gains-2016-2017/

Bunlar 2016 2. yarısında gelirse 2017 başında da 3. gpu gelebilir şeklinde yorumlanıyor. Gayet de uygun görünüyor. Tabi hangisi hangi seviye bilemiyoruz ama beklenti, yukarıdan aşağı şeklinde olması yönünde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd'nin geçen hafta yaptığı etkinliğin ilk bölümüne ilişkin yayın yasağı dün itibari ile kaldırılmış. Böylece 2016'da ortaya çıkacak yeniliklere dair ilk bilgiler de gelmiş oldu.

http://videocardz.com/57911/amd-displayport-1-3-and-hdmi-2-0-in-2016-radeon-gpus-first-freesync-over-hdmi-monitors

Bu etkinliğe Türkiye'den katılan tek editör olan LP de Teknoseyir'de güzel bir program yapmış.

http://teknoseyir.com/radeon-technologies-teknoloji-toplantisi-bolum-1

Bu bölümde genel olarak hdr, freesync, hdmi2.0 ve dp1.3 üzerinde durulmuş. Bu ay içinde bir bölüm de yayınlanacak ve Oca ayında esas mevzu olan yeni nesil gpulara ilişkin yayın yasağı kalkacak diyor LP. Ayrıca eski Ati takımını topluyorlar, 2016'da çıkacak gpular, kartlar da hazır durumda demiş. :icon_dance:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia'nın sesi çok çıkmıştı sırasını savmış olabilir, önümüdeki 2-3 yıl boyuncada AMD hükümranlığını göreceğimiz döneme girebiliriz, o zaman anlaşılacak ki son kullanıcıya bakış açısı değişmeyecek. yine kallavi fiyatlar göreceğiz, işte bu dönemdede Nvidia'nın atakları işimize yarayabilir, tamamen farazi konuşuyorum tabi, dere paça sözünü unutmamak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sunumu birçok kanaldan takip ettim, AMD gümbür gümbür geliyor.

Takip ettim derken? :D Etkinlik basına özeldi ve nda altında yapıldı. Sızıntı da olmadı.

@@mehmetclk

Nvidia Kepler döneminde olduğu gibi belli bir teknoloji stoğu yapmıştır diye düşünüyorum. Kepler'den sonra gelen Maxwell resmen şapkadan çıkan tavşan etkisi yaptı. Kimse bu kadar büyük bir sıçrama beklemiyordu. Hatta öyle bir şey olması beklenmiyordu. Adamlar verimliliği uçuk şekilde yükselttiler. Amd'nin rop'u, dp'yi kısıp, hbm kullanması bile yetişebilmesine yetmedi. Nvidia şimdi de boş durmuyordur. Danışıklı dövüş geyikleri de 82-18 pazar payı ile son buldu. Tabi durumdan habersiz genç bir kitle bu tür şeyleri konuşabilir ama gerçekler ortada. Nvidia yeni dönemde Amd'nin çok fazla önünde olamazsa, bu 2008-2009'da olduğu gibi, Nvidia'nın başka alanları düşünüp ona göre kompleks bir mimari hazırlamasından kaynaklanır sanıyorum. Çünkü şu sıralar, daha önce olmadığı kadar önde. Hem pazar payı, hem maliyet, hem ar-ge bütçesi, hem kadro, hem de eldeki yapının durumu olarak. Ha nvidia'nın biraz darbe almasını da istemiyor değilim. Biraz rekabet artsın da sağlam bir f/p kartı çıkarsın. Biz de güzel bir nvidia kartı kullanalım. :))

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sızıntı olduğunu söylemedim ki web'de bir çok yerde geçen muhabbetlere binaen yazdım, sunumlarda geçen ve yasak kalkan bölüm birok yerde konu edildi, AMD'nin elinde belliki birşeyler var dedirtiyor, o toplantıya katılanlar ocak ayına kadar geçecek sürede işlemciler ve kartlar konusunda bilgi vermemesi için uyarılmış o kadar, :alkis: 

Çıkmadan önce duyumları okudum fikrimi yazdım, nitekim LP'de TS'de konu hk. kartlar hazır çalışır durumda ama Ocak ayına kadar konuşmamamız istendi diyor, görüntü hesaplama oluşturma ve aktarma konusunda bir takım yenilikleri sunuyorlar, dün ve bugün bir çok haber sitesinde konu edildi ediliyor ve bundan sonrada çok edilecek.

Rekabet konusu çok önemli ama neticede ticaret yapan firmalar ve öyle olmasa bakış açısı sebebiyle pek yüz verilmeyen Fury X'e bu kadar geç indirim gelmezdi, önümüzdeki yılda muhtemel AMD patlaması sonrası kullanıcıyı ne kadar seveceğini hep beraber göreceğiz. :mrgreen:

Kavranması gereken şu hiçbir firma uzun süre en tepede olamaz ve son kullanıcı onlar için müşteridir, en yeni teknolojiyi en alt segment'e yaymak yerine ölçeklendirilebilecek teknolojilerini tüm segmenlere yaymak ve mümkün olduğunda satış yapacak işlere girişmek, geçmişe bakılırsa net olarak görülür.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sızıntı olduğunu söylemedim ki web'de bir çok yerde geçen muhabbetlere binaen yazdım, sunumlarda geçen ve yasak kalkan bölüm birok yerde konu edildi, AMD'nin elinde belliki birşeyler var dedirtiyor, o toplantıya katılanlar ocak ayına kadar geçecek sürede işlemciler ve kartlar konusunda bilgi vermemesi için uyarılmış o kadar, :alkis:

Çıkmadan önce duyumları okudum fikrimi yazdım, nitekim LP'de TS'de konu hk. kartlar hazır çalışır durumda ama Ocak ayına kadar konuşmamamız istendi diyor, görüntü hesaplama oluşturma ve aktarma konusunda bir takım yenilikleri sunuyorlar, dün ve bugün bir çok haber sitesinde konu edildi ediliyor ve bundan sonrada çok edilecek.

Rekabet konusu çok önemli ama neticede ticaret yapan firmalar ve öyle olmasa bakış açısı sebebiyle pek yüz verilmeyen Fury X'e bu kadar geç indirim gelmezdi, önümüzdeki yılda muhtemel AMD patlaması sonrası kullanıcıyı ne kadar seveceğini hep beraber göreceğiz. :mrgreen:

Kavranması gereken şu hiçbir firma uzun süre en tepede olamaz ve son kullanıcı onlar için müşteridir, en yeni teknolojiyi en alt segment'e yaymak yerine ölçeklendirilebilecek teknolojilerini tüm segmenlere yaymak ve mümkün olduğunda satış yapacak işlere girişmek, geçmişe bakılırsa net olarak görülür.

Yukarda etkinlikle ilgili olan kısmı diğer arkadaşa yazmıştım. Size değil. :)

Diğer kısımla ilgili olarak da tezat örnekler verebilirim ama şuan telden yazıyorum. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TS'deki video'da LP epey bir konuya girmiş yasağı kalkan konularda detaylı anlatım yapmış, epey bir beğendim, özellikle kartlar hazır çalışıyor ama çıkışını bekliyor demesi AMD'nin seriyi mümkün olduğunca vaktinde ve sorunsuz çıkarmak istiyor düşüncesine itti, umarım iyi bir gpu çekirdeği tasarımı olur ve alt segment'e kadar iner. mobil'de nvidia yüzünde saçma sapan F/P seviyesinin olması durumu var. :icon_mad:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok