AMD - ARCTIC ISLANDS (RX 400) - POLARIS MİMARİSİ!
1 1

Bu konuda 575 mesaj var

NDA ne zaman kalkıyor? 17 idi herhalde ama nerenin zamanı?

VR bence de işi götürecek. Or ve Vive satışları henüz ağırlığını koymadı ama bu yıl içinde VR benchmark sonuçları çok önemli olacak. 

FreeSync destekliyor olabilir gibi bir iddia var Reddit 'te . O iyi olur doğruysa. 

Yarın Nvidia'nın kartlarının incelemeleri gelecek deniyor. Genelde Türkiye saatine göre öğlen 3-4 gibi oluyor. Amd'nin 18 mayısta yapacağı tanıtım gibi bir şey var. Ama ne olur, ne yaparlar belli değil. Çünkü tam olarak bir şey söylenmemiş. Zaten öyle fazla da duyurmadılar. Belki de mimarinin özelliklerini tanıtıp 1 haziranı bekleyin gibi bir şey diyebilirler.

Nvidia'nın vr konusunda yaptığı atılımın yazılımsal değil de donanımsal olması önemli. Doğrudan performansı etkileyebilir. Kaldı ki vr için ciddi yüksek güç gerekiyor. 1080'in bile altından kalkamayacağı noktada donanımsal olarak vr'ın hızlandırılması güzel olur. Yüksek ayar ve akıcılık konusunda önemli bir gelişme olabilir. Ayrıca Amd'nin çok güçlü gpularla yarışa girmeyeceğini düşünürsek, Nvidia vr işini baştan alıp götüren taraf olabilir. Ama Amd de öyle sap sap bakmaz heralde.

Freesync desteği de zaten standart hale gelecektir. Çünkü vsa standardıyla alakalı bir durum. Gerçi inceleyenler o kadar da iyi değil şeklinde yorumluyorlardı. Yani gsync'i gördükten sonra eh işte diyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin bu fiyata sunacağı performans seviyesinin ne olduğunu bir görmek lazım, neticede yarı fiyata ne sunacak ? Diğer yandan da 100 USD ucuza ne sunacak ? Fiyatı sonuçta bu seviyede olacak mı ? Bunlar hep önemli konular. Orta seviye GPU'lar bilindiği gibi piyasa paylarını direkt etkileyen modeller, üst seviye GPU'lar ise daha çok kar etmeye odaklı. AMD bu seviyede ne sunacak firma için çok önemli bir konu.

Pascal'ın orta seviyelerinden de eser yok çünkü daha.

VR falan pahalı işler şimdilik, piyasayı sürklase edecek şeyler beklemiyorum kısa vadede, sahip olmak için yatırım maliyeti çok, sunduğu ahım şahım bir oyun da yok ortada, kısa vadede çok bir artısı olacağını düşünmüyorum. Orta vadede bir destek gelirse ciddi oyun yapımı için bir hareket olabilir, sonuçta destek lazım, orta vadede bakalım bu destek gelecek mi ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia'nın orta sınıf kartlarına dair daha fazla bilgi var aslında. Çünkü elimizde gp106'nın görüntüsü var. Hem de 5 hafta önce görüntülendi. 180-200mm kadar gpu alanı bulunuyor. Bazı bilgileri de iki gün önce konuşuluyordu. 192 bit gddr5 desteği ile gelmesi bekleniyor. 1280 shader ve yüksek saat hızlarına sahip olacak büyük ihtimalle. Ortaya çıkan gpuya göre bu özellikler uyuşuyor. Performansı da tahminen 970 seviyesi ya da hemen altı 290 seviyesi olur gibi. Polaris 10'un bir miktar altında olacağa benziyor.

Nvidia şuan peynir ekmek gibi 970-960 sattığı için o gpuyu hemen sunmaz galiba ama gm204 üretimi bittiyse, yaz bitmeden gp106'lı kartları da görürüz.

Vr konusunda ise katılıyorum. Kolay ulaşılabilir bir şey değil. Ama kullanmak isteyen, bu işe para harcayan da öyle orta sınıf kartlara yönelmez sanıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2816 shader duymadım ama 2560 olacak denmişti. Kırpılmışı da 2304 shader diye düşünülüyordu. Bugün bir bilgilendirme olması bekleniyordu ama ondan da bir şey çıkmayacak gibi.

Edit: Bahsi geçen etkinlik saati geçmiş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd'den son haberler şöyle:

1 - Yeni kartlarda Polaris 10 gpusunu kullananlar 480 serisi olarak geliyor, Polaris 11 ise 470 modelleri olacak:

http://videocardz.com/60232/amd-radeon-r9-480-based-on-polaris-10

2 - 480'in tek ve çift cf 3dmark sonuçları geldi:

AMD-Radeon-R9-480-3DMark11-Performance.p

3 - Son olarak da Amd'den yeni bir etkinlik beklentisi var:

http://videocardz.com/60271/amd-polaris-macau-editors-day-confirmed

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu Polaris 10 esas beklenen kart değil sanırım. Zira CF ile bile 1080'i geçememiş. Tek kart olarak 980Ti'ın %10-15 altında performans gösteriyor. Neredeyse 980 hızında bir kart.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu Polaris 10 esas beklenen kart değil sanırım. Zira CF ile bile 1080'i geçememiş. Tek kart olarak 980Ti'ın %10-15 altında performans gösteriyor. Neredeyse 980 hızında bir kart.

6000 serisindeki gibi önce orta-üst denilen performans seviyesi kartlar gelecek. Ama işin kötüsü, bu sefer esas üst seviye olacak kartların baya bekleteceği. Ayrıca performans olarak da ne yapar kesin değil. 232mm gpu eğer 980-Fury seviyesinde olursa, ondan %60-70 kadar hızlı bir kart gelmeli ki 1080'le yarışsın. O performans artışını yakalayabilmek için de polaris 10'un neredeyse 2 katı büyüklüğünde bir gpu yapmaları gerekecek. O kolay bir iş değil şimdilik. Yapana kadar da baya zaman geçecek. O zamana kadar Nvidia boş duracak mı?

Polaris'leri görelim de gerisi şimdilik önemli değil. Gelen sonuçlar da beklentileri karşılıyor gibi. Zaten 390x ve onun biraz üstünde olabilir deniyordu, öyle olacak gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu Polaris 10 olan kartın fiyatı ne olacak o çok önemli. 250 dolar seviyelerinde olursa iş yapabilir. Zira GTX 1070 380 dolara çıkacağı için bu kartın satabilmesi için en fazla o civarda olması gerekli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd'den son haberler şöyle:

1 - Yeni kartlarda Polaris 10 gpusunu kullananlar 480 serisi olarak geliyor, Polaris 11 ise 470 modelleri olacak:

http://videocardz.com/60232/amd-radeon-r9-480-based-on-polaris-10

2 - 480'in tek ve çift cf 3dmark sonuçları geldi:

AMD-Radeon-R9-480-3DMark11-Performance.p

3 - Son olarak da Amd'den yeni bir etkinlik beklentisi var:

http://videocardz.com/60271/amd-polaris-macau-editors-day-confirmed

Su grafiklere bakinca 980ti çok başarılı bir kart olarak gözüktü gozume....

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben testlerin neden 5 yıllık 3dmark11 de yapıldığını anlayamadım..

3dmark2013 ile test ediliyor. Ama fikir vermesi için 3dmark11 de kullanılıyor. Çünkü 13'te amd, 11'de nvidia daha iyiki durumda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu bilgiler ışığında; AMD nin haberinin verildiği linkte konu yeni "AMD kartlar" iken yalnızca 3dmark11 sonuçlarının verilmesinde art niyet mi aramalıyız yani..  :baba:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu bilgiler ışığında; AMD nin haberinin verildiği linkte konu yeni "AMD kartlar" iken yalnızca 3dmark11 sonuçlarının verilmesinde art niyet mi aramalıyız yani..  :baba:

Sitenin editörü elinde olan sonucu paylaşmış orda. Bir de daha güvenilir olması için grafik sonucunu veriyor. Düz 3dmark11 puanını verse, orda Nvidia kartlar öne çıkıyor da bu haliyle çok sorun değil. Hem listede Amd kartlar da var ya, onlara bakınca polarislerin ne olduğu anlaşılıyor. :) Bence beklenenden iyi bile bu hali.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iyi değil derken radeon adını tamamen kapama gibi bir durum olacağını sanmıyorum. RTG yi birileri satın alır devam eder en kötü. Apple alsa güzel olur mu bilemeyecem. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yeni kartları için demiştim. O yazıda yeni kartlar için pek iyi şeyler söylenmemiş. Başka kaynaklar da olumsuz konuşmaya başladı. İnşallah gerçek değildir. Şahsen yeni nesil kartlarda Amdyi tercih etmeyi düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok