AMD - ARCTIC ISLANDS (RX 400) - POLARIS MİMARİSİ!
1 1

Bu konuda 575 mesaj var

Bu sefer umitliyim senden Amd edit ama iki ay icinde gelecek olan mobil gpuyu imis bizi ilgilenderen gpular icin 2016 ortalarina kadar beklemeye devam diyor yazida

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin X2 modeli ne seviyede performans sunacak merak ediyorum doğrusu, Nvidia'nın tablolarında HBM2'li 980 varyasyonu %50 performanslı olarak gelecek deniyordu, sonra pascal'ın hbm2 ve GDD5x'li modelleride üzerine koyarak geleceği tablolarda yer almıştı. AMD'nin ciddi bir ürün çıkartması şart oğlu şart gibi bir durum oldu. bakalım zaman ne gösterecek.

Son olarak ben özellikle 60W civarı TDP'li  950'nin %10-20 performanslı bir modelini bekliyorum, bu model AMD'ye ciddi para kazandırabilir. çıktığından beri elimden en çok 750Ti-950 ürünleri geçti, kullanıcıların ağırlık olarak bu segmente yöneldiğini görüyorum, AMD varını yoğunu bu alana ölçeklendirdiği bir GPU / kart tasarlamaya baksa iyi olur. ;)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin X2 modeli ne seviyede performans sunacak merak ediyorum doğrusu, Nvidia'nın tablolarında HBM2'li 980 varyasyonu %50 performanslı olarak gelecek deniyordu, sonra pascal'ın hbm2 ve GDD5x'li modelleride üzerine koyarak geleceği tablolarda yer almıştı. AMD'nin ciddi bir ürün çıkartması şart oğlu şart gibi bir durum oldu. bakalım zaman ne gösterecek.

Son olarak ben özellikle 60W civarı TDP'li  950'nin %10-20 performanslı bir modelini bekliyorum, bu model AMD'ye ciddi para kazandırabilir. çıktığından beri elimden en çok 750Ti-950 ürünleri geçti, kullanıcıların ağırlık olarak bu segmente yöneldiğini görüyorum, AMD varını yoğunu bu alana ölçeklendirdiği bir GPU / kart tasarlamaya baksa iyi olur. ;)

Bu saatten sonra ne kadar toparlar emin değilim. 7000 serisi satışa sunulduğunda üçüncü kart 7700'ler oldu. Nvidia'dan da uzunca bir süre yanıt gelmediği halde pek bir şey yapamadı Amd. Nvidia'nın kartları geldiğinde bile alt seviyede çok iyi değildi. Şimdi Nvidia tartışmasız daha iyi durumdayken bunu kolay kolay devretmez Amd'ye. Sonuçta iki taraf da 14/16nm sürecine geçiyor. Mevcut durumda Nvidia felaket şekilde önde. Hadi teknik açıdan fark biraz kapansın diyelim ama yine önde olan Nvidia olacaktır. O da pazar payı olarak dönmeye devam edecektir. Amd anca daha hızlı piyasaya girer, fark yaratan bir şeyler sunarsa kazanım sağlar gibi geliyor bana. Artık klasik yollarla Nvidia'ya karşı rekabet edebileceklerini sanmıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeri bu başlık değil ama buraya yazalım. Fury x2 tanıtımı için 14 mart beklentisi var şimdi de.

http://videocardz.com/58374/amd-radeon-announces-capsaicin-live-webcast-at-gdc-on-march-14th

Capsaicin kodadlı bir ürün duyurusu yapılacakmış. Zaten yakın zamanda Fury x2'nin tanıtılması bekleniyor. Yalan olmazsa bu tanıtım onun olacak. Bu saatten sonra ne kadar gerekli, tartışılır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdilik eski kartları ilgilendiren bir duyuru daha geldi Amd'den: XConnect teknolojisi.

http://videocardz.com/58390/amd-announces-xconnect-technology-offering-external-gpu-connection-over-thunderbolt3

Yıllar önce denenmişti diye hatırlıyorum ama pek kendisini görememiştik. Amd daha derli toplu bir şey sunmuş. Ne kadar kullanılır, ne derece stabildir şuan için ortada bir şey yok ama en azından böyle bir teknolojinin sunulmuş olması güzel. Lancılara hitap edebilir. Gerçi Nvidia masaüstündeki gtx980'i doğrudan notebooklara koyabildiği için millet gtx980 modelli notebookları tercih edebilir, buna para verip ıvır zıvırla uğraşmak istemeyebilir.14/16nmye geçiş döneminde çıkması da biraz garip. Sonuçta bu üretim teknikleri çok daha düşük güç tüketimi ile yüksek performans alınmasını sağlayacaklar. 390 ayarı kartları Amd de notebooklara sokabilecek yakında.

Bir haber daha düştü:

Radeon-Pro-Duo-Logo.jpg

AMD-Radeon-Pro-Duo-AMD-Website.png

http://videocardz.com/58470/amd-radeon-r9-fury-x2-codenamed-radeon-pro-duo

Fury x2'nin adı yüksek ihtimalle Radeon Pro Duo olacak gibi görünüyor.

Şahsen beğenmedim. Fury çok daha hoştu. Pro isimlendirmesi orta seviye kartlar için kullanılırdı eskiden. En güçlü karta pro adını vermek hafiften mallık olur gibi geldi. :/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Canlı yayını izleyeyim dedim, sıkıcı geçtiği için pek açmadı. Bilmiyorum, belki sonrası biraz daha atraksiyonlu olabilirdi. Neyse şimdilik elimizde dikkate değer şu tablo var:

2016-03-15-00_18_56-AMD-Capsaicin-GDC-20

Nvidia'nın kopyası olmuş ama neyse. :D Bari sol tarafa bir çizelge yerleştirselerdi de p/w'ın ne ölçüde artacağını daha iyi anlasaydık.

Edit: Pro duo için de 1500 dolar denmiş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarıdaki grafiğe göre hbm2 için 2017 başı gibi bir tarih ortaya çıkıyor, çok geç değil mi?.. Ya da en azından  hem amd hem de nvidia için bu yıl çıkacak ilk nesil kartlara hemen atlamamak lazım....

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HBM2 gelmeden bence de yeni nesile girmemek lazım GDDR5X'le falan, bir de bence artık almışken 8 GB altında kart da almamak lazım.

GDDR5X'li kart şimdi çıksa burada yine 2500-3000 TL'den falan önce satılmaz diye düşünüyorum, yani kısaca girmemek lazım, hele AMD de yeni nesile geçmeden kesin girmemek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2016-03-15-01_37_16-Capsaicin-brought-to

AMD-Radeon-Pro-Duo-3DMark-Strike.png

295x2 üzerine pek fazla bir şey sunmuyor. Aslında beklenen bir şeydi. Çünkü Fury X de bekleneni verememişti. 295x2'deki gpular da zaten 290x'ten daha hızlı çalıştığı için sonuçta çift gpulu kartlar birbirlerine baya yakın kalmışlar. Hem de firmanın tablosu bu. Kabaca %20-25 kadar daha hızlı ama fiyat farkı iki katın üzerinde. Üstelik yine 4 gb belleğe talim. Oyunların bellek kullanımı da artarken artık bu denli güçlü bir kart için 4 gb bellek gerçekten tartışmalı. Fury'nin bile 4 gb olması eleştirilirken, 9800gx2 gibi bir şey olmuş bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DX12 çok ilginç şeylere gebe oldu açıkçası bize yarım yamalak gibi gelen dx12 bench ve oyunlarında bile async compute ilginç işler çıkartabilme potansiyeline sahip. AMD yine dandirik sürücü sistemi ile kartların potansiyelini öldürmezse ki scott wasson da artık Radeon takımında bişiler görecez gibi geliyor. Rekabet iyidir. Nvidia da async compute işine çamur atacağına bir an evvel pascal ve ötesini adam gibi tasarlasın. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir ara zamanım olursa bu hafta sonu falan veya daha sonra, merak ediyorsunuz, R9 290 ile GTX 980 skorlarını Rise of the Tomb Raider DX 12 üzerinden elimden geldiğince min-max v.b. DX 11 ile karşılaştırmalı koymaya çalışırım, ben de merak ediyorum AMD'nin o noktadaki durumunu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4gb bu fiyat seviyesindeki bir kart için çok düşük bir rakam, sırf bu yüzden almazdım. Ek olarak bence de üst seviye de min 8gb+ gerekli.

Yavaş yavaş tek kart ile vsync açık iken 1080p ultrada 60fps sıkıntı olmaya başladı, hbm2 keşke bu kadar gecikmeseydi.

async compute benim için yeni nesilde satın alma kriterlerinin başında geliyor. Ama kesin bir kanıya varabilmek için düzgün kodlanmış uygulamalara + polaris ve pascal mimarilerinin tam olarak ortaya çıkması gerekli. Kim bilir belki r300' ün fp24' ü gibi game changer bir özelliktir.

@@T800
Böyle bir test çok iyi olur. Hatta ek olarak genel anlamda gerçek oyun deneyimlerinizi de aktarırsanız internette bulacağımız test skorlarının ötesinde bir değerlendirme olur. Çünkü mesela ben oyunları tv üzerinden vsync açık oynuyorum dolayısıyla min-fps max-fps den çok daha önemli benim için. İnternette bazı testler gördüm ancak bunlara bakarak tutarlı bir sonuç çıkaramadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DX12 çok ilginç şeylere gebe oldu açıkçası bize yarım yamalak gibi gelen dx12 bench ve oyunlarında bile async compute ilginç işler çıkartabilme potansiyeline sahip. AMD yine dandirik sürücü sistemi ile kartların potansiyelini öldürmezse ki scott wasson da artık Radeon takımında bişiler görecez gibi geliyor. Rekabet iyidir. Nvidia da async compute işine çamur atacağına bir an evvel pascal ve ötesini adam gibi tasarlasın. 

Async shader/compute zaten doğrudan Amd'nin mimarisiyle ilgili bir şey. Ace (Async Compute Engine) Amd'nin gpularında görev dağılımını yapan birim. Nvidia'nın mimarilerinde doğrudan böyle bir birim yok. O yüzden de bu olmazsa olmaz bir şeymiş gibi lanse ediliyor Amd tarafından. Nvidia da dx12 bizim dışımızda şekillenemez diyor ki o da doğru. Benzer söylemlere onlar da sahip. Hatta kendilerinde olan bazı özellikler sebebiyle bizde dx12.1 desteği var diyorlar.

Bir de Amd'nin sunumunda vr pazarının %83'üne biz egemeniz şeklinde söylemleri vardı. O %83 neyin %83'ü anlamadım. Daha ortada adam akıllı oluşmuş bir pazar da yok ama elbette oluşan alt yapıya da pazar deniyor. Orada Amd neyi kasdediyor anlamadım. Gerçekten öyleyse çok iyi. En azından cpudan gpudan ve apudan yiyemediği ekmeği vrdan yer de daha güçlü bir hale gelir. 

Ha bu arada dün gece yapılan etkinlik, şuana kadar ki en iyi etkinlikleriydi. Zaten yeni dönemde Amd'nin daha iyi işler yapacağını öngörmek çok zor değil ama bunu sunumda da hissettirmeleri iyi oldu. 2013'te dandirik bir trueaudio sunumu yapmışlardı, 200 serisi de tutmadı zaten. 2014'te 285'i tanıttılar, ne yaptıklarını kendileri bile bilmiyordu. 2015'te fury'leri tanıtırken de pek bir şey yoktu. Ama bu son etkinlik güzeldi. Sıkıcı tarafları da oldu ama en azından daha heyecan verici, daha iyi hazırlanılmış ve daha dolu bir etkinlik oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok