AMD - ARCTIC ISLANDS (RX 400) - POLARIS MİMARİSİ!
1 1

Bu konuda 575 mesaj var

1070,1080 de VR de performansı ciddi arttıran bir teknoloji var. AMD'nin yeni kartlarında var mı benzer teknoloji?

Ben de onu merak ediyorum. Şuan için bir bilgi yok o konuda. Belki de öyle bir teknoloji olmadığı için el mahkum fiyata oynayacaklar. Gerçi benim gibi vr'ı sallamayan adamların işine gelecek. :zuh: Tabi performansı da bilmiyoruz. 200 dolar oacak denen kart kırpılmış model olup 970 performansında gelecekse, öyle dünyaları değiştirecek bir kart olmaz. Ama f/p oranı yükselir, işimize gelir. :D

Bir de 1060 meselesi var. Birkaç yerde tahmin edilen özellikleri 1560 shader 192 bit 8 ghz bellek şeklinde konuşulmaya başlanmış. Eğer öyle olursa 1060'ı da görmek gerek. Bu özelliklerle performansı fena olmaz. Fiyatı da çok uçuk olmaz. 250 dolar düzeyinde güzel kart olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonunda Amd'nin yeni kartı kendini göstermiş:

amd-rx-480-polaris-7.jpg

amd-rx-480-polaris-4.jpg

amd-rx-480-polaris-3.jpg

AMD-Radeon-RX-480-2.jpg

Şuan için fena durmuyor ama AoS sonucuna bakınca da öyle çok ahım şahım bir performansı olmayacağa benziyor. Kırpılmış model mi yoksa full gpu mu hala belli değil. Vr için premium falan demişler de Nvidia'nınki gibi bir teknik geliştirmişler mi belli değil. Büyük ihtimalle de yok. Teraflops üzerinden konuşacak olursak, 390x'in az farkla gerisinde olacak gibi. 970-980 arası bir yerde. Büyük ihtimal kırpılmış kart bu. Full olanı da 980'in biraz üzerindeyse, 1070'le arasında %25-30 fark olacak demektir. Fiyatı da muhtemelen 270-300 dolar olur. Çok büyük bir patlama yapacağını sanmam. Ama Amd'nin biraz toparlamasını sağlayabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada bu kart bariz 7870 gibi bir kart. GCN çıktığında ilk 7870 gelmişti ve yer yer performans 6970 e yakındı. 7970 geldiğinde ortalık ciddi sallandı çünkü ciddi performans artışı olmuştu fermi üzerine. AMD nin HBM yi bu jenerasyonda bırakacağını sanmam. RX 480 GDDR5 ile geldiğine göre esas beklenmesi gereken bu değil. 

RX 480 bu arada PS4.5 Xbox 1.1 gibi bir oluşum için yapılan çalışmaların yan meyvesi veya üvey evladı da olabilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

R9 290 falan Hawaii'den her türlü iyidir, benim crossfire R9 290 sistemi değiştireceğim bununla ama sonradan RX 480X gibi bir model gelecekse beklerim biraz daha.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada bu kart bariz 7870 gibi bir kart. GCN çıktığında ilk 7870 gelmişti ve yer yer performans 6970 e yakındı. 7970 geldiğinde ortalık ciddi sallandı çünkü ciddi performans artışı olmuştu fermi üzerine. AMD nin HBM yi bu jenerasyonda bırakacağını sanmam. RX 480 GDDR5 ile geldiğine göre esas beklenmesi gereken bu değil. 

RX 480 bu arada PS4.5 Xbox 1.1 gibi bir oluşum için yapılan çalışmaların yan meyvesi veya üvey evladı da olabilir. 

Tam tersine başkan, 7970 hiç beğenilmemişti. Çünkü 580 üzerine %15-20 performans artışı sağlamıştı. Zaten o zamandan beri yeni seriler çok büyük performans artışı getirmiyor. Nvidia da keplere geçerken orta seviye gpunun üzerine yatmıştı. 580'den %30 hızlıydı.

Amd gcn'e geçerken son kartlar 7800'ler oldu. Onlar da zaten en iyi modellerdi. 6970'i genelde geçiyordu. 570'i de 1-2 oyun haricinde geçebiliyordu. 7000 serisinin ilk kartları içinde en dikkat çekenler 7800'lerdi. Zaten Amd onları hiç güncellemedi. 370 bile aynı gpuyla geldi. Dediğin gibi 480 onlara benzetilebilir. Yine benzer seviyede olacaklar çünkü.

Yeni ps4 için de bunu 1-2 aydır söyleyenler var. Hatta Polaris 11 için de diğer konsoldan fırlama olabilir gibisinden düşünenler var. Çünkü şöyle bir şey söz konusu:

Pitcairn ---> Ps4

Bonaire ---> Xbox

Polaris 10-> Ps4vr

Polaris 11-> Xbox vr veya Nx

@@T800

Büyük ihtimalle bir üst modeli gelecek. Çünkü bu kartın Tflops gücü 390x'in gerisinde. Geçenlerde yayınlanan şu tabloya göre:

AMD-Radeon-R9-480-3DMark11-Performance.p

Bu kart tam C4 olarak gösterilen sonuca denk geliyor. 970'in rakibi olacak büyük ihtimal. 1 ay sonra da üst model sunulur belki. O da işte 980'den biraz hızlı olur.

Edit: Zaten haberde şu ifade geçiyormuş: According to multiple editors (who took part in Polaris Tech Day) Radeon RX 480 would offer performance between GeForce GTX 970 and GTX 980.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi yeni bir haber düşmüş:

AMD-Radeon-RX-480-Clock-Speeds-e14647691

http://www.techpowerup.com/223043/amd-radeon-rx-480-clock-speeds-revealed-clocked-above-1-2-ghz

Tanıtılan 480 modeli C7 olanmış. Yukardaki 3dmark11 sonuçları doğruysa hızlı olan model bu. Üst seviye, full gpu yani. Performansı da Nano gibi bir şey olmalı. Ama bir önceki mesajımda yaptığım eklemede editörlerin 480 için 970/980 arası şeklinde yorumladıkları yazılmış. Bilemedim. Ya 3dmark sonuçları yanlış ya 3dmark'a özel çalışmış Amd ya da editörler yanlış düşünüyorlar. Ta ay sonuna kadar bekletecek Amd de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

199 USD'ye C7 olanı verecekse iyi zaten, Nvidia da alabilirim falan diyenler ama GTX 1060'ı da bekleyebilirler.

Crossfire RX 480 GTX 980'in şimdiki fiyatından daha ucuza mal edilir.

Bu tablo üstünden konuşursak da GTX 980Ti'dan % 26 daha fazla performanstan bahsetmiş oluyoruz bu fiyatlara ki iyi yani bu, kötü değil kesinlikle.

GTX 1080'in de % 6 altında kalınmış oluyor, yine gayet iyi fiyata göre.

Tabii bu fiyat noktasında GTX 1070 de değerlendirmeye alınabilir Nvidia isteyen varsa ki o benim dışımda, benim değerlendirmem kendi durumum ile ilgili, genele yönelik değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşin kötüsü bu model için 970/980 arası performans verecek lafları geçiyor olması. Hem etkinliğe katılan editörler, hem de kartın specleri bu durumu doğruluyor gibi. O zaman 200-230 dolarlık fiyat bomba etkisi yaratmaz. Nvidia da bu kartın iş yapacağını anlarsa 1 ay içinde 1060'ı hazırlayıp koyar önümüze.

8 gb bellekli modellerle cf yapacak olsan en ucuz 460 dolar olacak. 980ti'dan %30 hızlı diyelim. Eski kartlara göre durum güzel. Ama 380 dolara tek gpu, 980ti'dan %10 hızlı 1070 varken ne kadar hitap eder bilmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 1070 falan almam, Freesync monitörüm var, işim olmaz, Nvidia da alabilecek kişiler değerlendirebilirler, bahsettiğim gibi beni ilgilendirmiyor Nvidia o noktada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd den beklenti yavas yavas yükseliyor.... Cesitli forumlarda bir cok insan Amd ye bir sans verebilecegini ve 4k arti vr olayinin kendileri icin onemli olmadığından bahsediyor. Sadece turkiye degil. Dünyanın bir çok bolgesinde krizler var. Fiyat performans orani basarili bir kart veya kartlar bence buyuk. Ilgi gorebilir...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Spekülasyonlar eksik olmuyor, NDA kalksın, testleri bir görelim, ona göre konuşalım, şu oldu, bu oldu bin tane şey çıkıyor hep bu kart, işlemci çıkması dönemlerinde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Normalde bu tip şeyleri paylaşmayı sevmem ama videoda bir taraf cidden düşük ayarlarla oynatılmış. Çok bariz. Videonun şu başlık görüntüsünde bile ortada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

8 GB olan versiyonu sanıyorum 229 USD falan olacak, çok net birşey göremedim, onun fiyatı da iyi bu şekildeyse bana göre.

Kart performans olarak GTX 980 seviyelerine yakın performans ve Fury'den farklı olarak Maxwell, Pascal benzeri bir overclock potansiyeli ile gelirse AMD o zeminde iş yapabilir.

Nvidia'nın ürün gamında o fiyat seviyesinde yeni bir ürün yok, GTX 1060 kapalı kutu şimdilik. AMD bakalım dediğim noktalardan rüzgarı yakalayabilecek mi ? Geçmişi düşününce açıkçası çok iyimser değilim ama göreceğiz, yaşayıp yorum yapmak lazım.

Buradan kendimle ilgili duruma gelirsem Raja Koduri sunumda multi GPU desteğinden önemle bahsetti, şu an durumun bununla alakası yok, anlayamadığım bir şekilde o noktada Nvidia kalitesi yakalanamadı hala, bu kadar bahsettiğine göre bir atılım da bekliyorum artık ama tabii bu konuda da çok şüphelerim var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada RX480 deki 8 ibaresi kartın zaten midrange olduğunu gösteriyor aslında. RX490 çıkar mı bilemem umarım çıkar ama zaten midrange tasarlanmış bir kart için bence normal değerler normal skorlar puanlar olacak. 290 high end olduğu dönemin sonunda FuryX ile deneme yaptı AMD. Fury değişik bir denemeydi belkide. RX serisinde HBM olacak mı bence olabilir. Bekleyip görmek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öyle, Nvidia tarafında henüz midrange yok, ondan bir miktar hype oldu,bir de crossfire halde GTX 1080'i geçme durumu olunca Ashes of Singularity'de dalga yükseldi.

Bakalım nasıl sonuçlanacak, fiyat nedeniyle AMD Nvidia'dan daha çok beklenti yaratmış gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen öyle, hem de AMD biased bir test asenkron computing falan, orada Koduri hem geçtik hem de GPU kaynaklarımız boşta, GTX 1080 tam dolu diye o noktayı da vurguladı. Tabii fiyatı da önemle vurguladı, 400 USD vs 700 USD.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Amd'nin o karşılaştırmasını çok samimi bulmuyorum ne yazık ki. Yabancı mecralarda da pek ses getirmemiş. Anca durumun farkında olmayan 18 yaş altı ergenler bir şey sanıp da gaza geliyor o kadar. 600 dolara daha iyi durumda olan modeller çıkıyorken, sen karta 700 dolar diyorsun, 2 gpu kullandık ama gpu gücünün %51'i kullanılıyor diyorsun, testi de sürekli reklamını yaptığın oyun üzerinden yapıyorsun. O zaman demezler mi, madem gpu gücünün yarısı boşta, o zaman tek kartla karşılaştırıp 200 dolara 1080'i yakaladık deseydin.

Videodaki düşük ayar konusuna bile net bir açıklama gelmedi. Bilemiyorum, Amd işin sonunda yine batıracak gibi gelmeye başladı bana. Fury'de de Farcry4'le falan Titan X'i bile ezip suyunu çıkaracak tadında tanıtımla gazladılar, sonra 980ti'la bile yarışmakta güçlük çeken garip bir kart çıkardılar. Daha öncekilerde de benzerlerini sıkça yaptılar. 200 dolara 970'i aşan performans güzel fikir. Tam da almak istediğim kart diyebilirim. Ama Amd'nin ortaya koydukları güven vermiyor. AoS, Hitman gibi ucubelerde iyi performans verip esas önemli olan Gta, BF gibi oyunlarda dökülecekse hiç umutlanmamak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ay sonu görülecek, benim de merak ettiğim önemli konular var, AoS çok umrumda değil açıkçası, ay sonunda ak, kara meydana çıkar, bu satten sonra da konuşacak birşey kalmadı bence artık bu verilerle, testler bir dökülmeye başlasın bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dh'de bir arkadaş paylaşmış:

32b1107534ebca3a21be8a859a54e0ca.jpg

Yine AoS üzerinden yapılmış bir karşılaştırma ama en azından fikir verecek türden. Fury X %43 kadar iyi sonuç almış. Genel performans da böyle olursa 290(x) ayarı bir kart olur gibi görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok