AMD - ARCTIC ISLANDS (RX 400) - POLARIS MİMARİSİ!
1 1

Bu konuda 575 mesaj var

Nvidia masaüstü 1070'ten daha hızlı notebook 1070 modelini çıkardıktan sonra, Amd'nin 750ti seviyesinde notebook gpusu yapması pek de dikkat çekmiyor bence. Nvidia'nın masaüstü = notebook hamlesinden sonra Amd'nin de isimlendirme olarak böyle bir şey yapması da garip değil. Tam tersine olmak zorundaydı.

Esas sorun, Amd'nin 480 seviyesini bile notebook gpuları için ne kadar koruyabileceği ve 480 üzerinde bir şey yapıp yapamayacağı. Sonuçta Nvidia, geçen yıl 28nmlik gtx980'i notebooklara koyabilmişti. Bu sene 1080'i koydu. Hatta bir de 1080 sli var ki, son Titan X'ten yüksek performansa sahip. Bu durumda Amd ne yapabilecek, bilemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd resmi olarak Vega'nın 2017 ilk yarısında geleceğini belirtmiş:

AMD-Vega-1H-2017.jpg

İşin kötüsü, ilk çeyrekle de sınırlanmayıp ilk yarısı demiş olmaları. Zaten söylenen dönemin ortası ya da sonunda çıkar ürünler. Yani Vega 2017 nisan-mayıs gibi çıkacağa benziyor. :S Kaldı ki Amd 1060'la bile adam gibi rekabet edemezken, üzerindeki 1070 ve 1080'e karşı bu kartın gelmesi bekleniyordu. Şimdi Titan X var, onun kapalı shaderları var, hbm2'li gp100'ü var. 28nm'de ilk Titan çıktığında da Amd çok geride kalmıştı. Ama en azından o sıralar 680'i (maliyet olarak olmasa da) performans olarak dengeleyen 7970 ghz vardı. Şimdi öyle bir şey de yok. Amd'den gp104'e bile rakip yok. Hatta gp106'yı bile dengeleyen bir rakip yok. Ve bu durum aylarca devam edecek deniyor. Çok kötü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu takvim AMD çok zora sokacak bir takvim. Şu anda 1440p kullanmak isteyenlerin önüne koyduğu bir model yok. Fury X alınabilr ama eski nesil o , kimsenin eli gitmez.

1440p için iyi OC li bir 480 , 290'a göre ne kadar performans sağlar? Monitor almışken bir de o eklenebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

480'in iyi oclusu diye bir şey yok bence. Kartı su soğutma + voltaj ile 1450 mhz civarına çıkarabiliyor millet. %20 oc bile değil. O da zaten yapılan testlere göre bant genişliğine takılıyor. Hatta normal hali bile bant genişliği sorunu yaşıyor deniyor. O yüzden 480'i gördüğümüzden daha öte bir noktaya taşımak pek mümkün değil.

Esas haberi yazacaktım, buraya mı yazsam bilemedim, çünkü 500 serisi olabilir.

Vega 10 gpusu 64 cu ile geliyormuş. Fp16 gücü 24 tflops denmiş. 12 tflops da fp32 gücü olur. 16 gb hbm2, 512 gbps bant genişliği denmiş. Hbm2 için bant genişliği düşük göründü. Ama gpusunun hesap gücüne bakarak yeterli diyebiliriz. Sonuçta 480'in tam 2 katı performans verebilecek bir güçten bahsedilmiş. Bant genişliği de 2 katı olursa sorun olmaz.

Vega 20 içinse 7nm üretimden, 32 gb hbm2 ve 1 tbps bant genişliğinden bahsedilmiş. Ama yine 64 cu denmiş. Bence 7nm direk yalan. Çünkü bu seviyede bir gpuyu çok hızlı şekilde 7nm ile üretmek pek mümkün değil. Büyük ihtimalle Vega 10 dual gpu kart olacaktır.

Vega 11'in Polaris 10'un yerini alacak alt model olacağı ve Navi'nin de 1 yıl kadar ertelendiği de belirtilmiş.

http://videocardz.com/63700/exclusive-first-details-about-amd-vega10-and-vega20

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şunu ilgi çekici bulanlar olabilir.

http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/luke-hill/exclusive-multi-gpu-dx12-frame-pacing-interview-with-amds-scott-wasson/

OBS için encodera destek veriyor AMD . Plugin sayfasında yeni amd encoder var. AMD boyutunda bir firma neden Nvidia 'nın kayıt yazılımına daha efektif cevap veremiyor ,onu da anlamıyorum. En kötü düzgün çalışan yazılımlardan birini satın alır gene çözer.

AMD 'nin bu yıl bitmeden ,Nvidia 1080'in karşısına rekabet edebilecek bir gpu koyacağı söylentileri var ama doğrulanmadı güvenlir siteler tarafından.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yıl bitmeden vega gelecek şeklinde haberler var ama kaynağına baktığımda yine wccftech'i görüyorum. Zaten onlar da yıl sonunda gpgpu için vega gelecek gibisinden topu taca atıyorlar. Amd ise resmi olarak 2016'da vega'ya dair hiçbir şey yok diyor. Bence bu ifadeden sonra hiç beklentiye girilmemeli. Ama vega'nın kendisi güzel bir çıkış yapabilir gibi. En büyük değişiklik olacak, 9. gpu mimarisi falan deniyor.

AMD-Patent-zu-ungleichen-Shader-Clustern

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son mimarilerin DX12 performansı hakkında ne düşünüyorsunuz? AMD DX12 performansında daha başarılı gözüküyor. Sizce zaman geçtikçe bu fark artacak mı azalacak mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aktif kullanım sahasında her zaman nvidia güçlü olacaktır, bu durum hiç değişmedi. Aktif kullanım sahası derken şu an güncel olarak dx11(ki nispeten dx9-10 da içeriyor) ağırlık var. Dx12 bi kaç yer dışında gözlemleyebileceğimiz ciddi öne çıkan bir oyun falan olmadı henüz. Olanlarada maalesef tech demo gözüyle bakıyorum ben.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam ne güncel oyunu tech demosu :D  Çıkan yeni bütün popüler oyunlar dx12 geliyor.. 

Bu yıl şu bunların dışında oyun oynamadım heralde ve hepsi dx12.. 

Gears of War: Ultimate Edition
Star Wars Battlefront
Rise of the Tomb Raider
Quantum Break
Total War: Warhammer
Deus Ex: Mankind Divided
Forza Motorsport 6: Apex
Halo 5: Forge
Forza Horizon 3
Gears of War 4

Yine en çok beklediğim oyun olan  Battlefield 1 de DX12 olarak çıkıyor..  

Full liste falan vardır biyerlerde ve bu verdiğim oyunların üstüne taş çatlasa 9-10 tane ekler ama önemli değil sonuçta bunların hepsi en çok beklenen ve oynanan aaa title oyunlarrr... dx12 öyle az bulunan lüks tüketim mallarından değil yani :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dx12 sonuçta standart. Elbette yaygınlaşacak. Ama şuan saçmalık düzeyinde ilerliyor. Bize getirisi ne oldu şimdiye kadar? Mevcut kartlar destekliyor, o yüzden acayip hızlı yaygınlaşacak dediler. Olmadı. Aylar öncesinden üreticilerle paylaşıldı, win10 çıkışından çok geçmeden yeni oyunlar destekleyecek dediler, sonuç ortada. Performans artışı olacak, konsoldan pcye port etmek kolaylaşacak dediler, bana göre patlayan en büyük nokta burası. Hala sli, cf sorunları çok yoğun şekilde devam ediyor. Performans artacağa yere düşebiliyor. Dx12 ile ekstra uğraşmak için dx11 üzerine gerçek anlamda ne getirdi, tartışmalı. Üreticilere sunulalı 18 ayı aşkın zaman oldu, win10 çıkalı 15 ay oldu, ne kadar ilerledi?

Bence dx11 üzerine dx12'nin durumu, dx9 üzerine gelen dx10 durumu gibi. Gerçi standartları ve desteklenmesi konusunda dx9'dan beter hale gelmiş gibi bir hali var. Bence çok geçmeden bir üst sürüme geçip adam gibi standartlaşma olacak, eski dx11 kartlar falan tamamen hikaye olacak. Olmalı da. Hatta Pascal, Polaris falan komple desteklemese bile olur. Ama artık gerçek bir standartlaşma olsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vulkan titleları da ekleyelim bu listeye. Çıkmış Mantle titlelar da eklenmeli tabiki. 

Yok alisami,Vulkan'ın DX12 ile ne alakası var. Bildiğin OpenGL Apisi. Hadi Mantle'ı yedik DX12 diye alakası olmasa da.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DX 12 ile ilgili olarak, DX 12 benchmark olarak Fury X vs. GTX 1070 durumunda Deus Ex, Doom'da Fury X avantajlı görülüyor, Rise of The Tomb Raider'da GTX 1070 avantajlı, yine Quantum Break'de Fury X avantajlı, Gears of War 4 ve Forza Horizon 3 ile ilgili bir test görmedim, bulursam onu da aktarırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarıda sky ın söylediği mantle ve vulkan bilgisi doğru yalnız..

En son msgda sgi nin verdiği linkte Vega ile ilgili de haberler ve tablo var.. : 

However, as the desktop isn’t a power critical platform the company is more likely to choose to leverage the higher power efficiency to boost performance by raising clock speeds and maintaining similar TDP levels of current RX 400 series graphics cards. AMD’s new flagship graphics chip code named “Vega 10” is scheduled to debut at the end of the year. Another high-end “Vega 11” GPU is scheduled to launch next year to slot it in between Vega 10 and Polaris 10. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://wccftech.com/amd-polaris-revisions-performance-per-watt/

Keşke en başında böyle çıkabilseydi.

Amd'nin 400 serisinin insanların gözünde başarısız olmasının sebeplerinden biri de bu site. Bence bu tip salladım, belki tutar haberlerine itibar etmemek gerek. Amd'den revizyon gelmesi şart. Zaten en başında ürün isimlendirmesinde de revizyon yapılacağı işaret ediliyordu. Ama adam kafasına göre %50 w/p artışı diyor. Oldu. Tamam embedded kartlar için daha yüksek w/p durumu söz konusu (en azından Amd'nin iddiası o yönde) ama o kartların özellikleri, çalışma hızları, seçilen gpular nelermiş onları da tam olarak söyleselermiş. Amd bile çok net ifadeler kullanmadı bunlar için.

Bu tip haberleri bu adamlar yıllardır yapıyor. Özellikle de Amd'nin iyice ezilmeye başladığı dönemlerden beri, şöyle şöyle olacak, acayip süper olacak yeni kartlar falan diye durmadan sıkıyorlar. En son 480 için "çok daha az güç tüketerek Nano'yu geçiyor!!" haberlerini hatırlatır, susarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O haberin pek inandırıcılığı yok. %50 w/p artışı zaten 14nm olan bir gpu da pek akla yatacak birşey değil. Yapılaibliyorsa neden 480 güncellenmesin? %30 daha hızlı bir 480 bile ilgi çeker. 

Şu black fridaye AMD bir highend gpu yetiştirse iyi olacaktı, ama o haber bile -ki doğru değil bence- yıl sonuna işaret ediyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O haberin pek inandırıcılığı yok. %50 w/p artışı zaten 14nm olan bir gpu da pek akla yatacak birşey değil. Yapılaibliyorsa neden 480 güncellenmesin? %30 daha hızlı bir 480 bile ilgi çeker. 

Şu black fridaye AMD bir highend gpu yetiştirse iyi olacaktı, ama o haber bile -ki doğru değil bence- yıl sonuna işaret ediyor.

5 hafta içinde üst seviye bir model çıkarıp bunu yüksek miktarlarda satmak Amd için şuan imkansız. En son böyle beklenen hamlesi 290x olmuştu, black friday'de alalım gibisinden düşünüyordu millet. Sonuç olarak kart yılbaşında bile bulunabilir değildi. Hem de eylül sonunda tanıtılmış, ekimde satışa sunulmuştu bu kart. Ayrıca yeni bellek teknolojisi, yeni üretim süreci vs. gibi dertler de yoktu. Buna rağmen firmaların tasarımları bile şubat/mart gibi anca piyasaya çıkmıştı. Şimdi vega tanıtılacak, çıkacak, piyasada bulunabilir olacak, özel tasarımları çıkacak falan... Çok zor. Yıllardır Amd'nin ilk defa bir sözüne bu kadar güveniyorum, vegalar 2017 ilk yarısında (ilk çeyreğinde değil) anca piyasada olacaktır. Düşük adetli olarak pro ve gpgpu modelleri bu yıl sonunda çıkarsa, en azından neye benzediğini görürüz. Onun dışında hiç beklentiye girmemek lazım. Gayet sıradan bir kart olan 480 bile haziranda tanıtılıp ağustosta anca alınabilir olmuştu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok