Radar cihazları nasıl çalışır?
1 1

Bu konuda 12 mesaj var

Selamlar. Susurluk Kemalpaşa arasında geniş bir yol var. Hastavuk tarafından köprü ile Balıkesir yönüne indim, ana yola gireceğim için hızlanma şeridinden gazladım, yola girdim. Otomatik vitrs olduğundan fark etmişim, sağda megan polis aracı bana bakıyor, ibre 135 olmuş.

Şimdi soru şu,

Girdigim yol itibaribilebradar var tabelası hiç görmedim, baskin yedim.

Neyse

Sol seritte 10 metre onumde yaklasamadigim focus vardi yani 140km falan zorliyor olsa gerek, onun haricinde de 3 tane apaci motorsikletli vardi onlarda emniyetseridin tarafinda tahminen 115km saat yapıyorlardı.

Simdi bu cuhaz bu kadar adama ayni anda yaziyor mu yoksa birimizi secip ona mi yazar.

Apaciler de plaka yok, radarin kafasini karistirir mi,

Sistem de ne zaman görürüm yada yazildiysa bana ne zaman ulasir.

0 dab 135 yaptim radar cikti.2002 den beri ehliyet var ilk defa bir ceza yiyeceğim sanırım. :(

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bahsi geçen yolda hız sınırı 110 km/s ise ve ibre 135 km/s gösteriyorsa ceza yersiniz. İbredeki sapmayı kabaca düşersek tahminen 123-125 km/s civarı çıkmıştır hızınız. Sınır 120 km/s ise ceza yemezsiniz.

Geçmiş olsun.

Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vallahi nasil calisiyor bilmiyorum da Bursa'da mi neydi, yol üzerinde koskoca bir tabelada yaklaşık 50 metre öteden "34 ABC 123, son 52km'deki :icon_eek:  ortalama hiziniz 90km'dir" diye gorunce bayagi bir sasirmistim... Ki her seritteki araclar icin ayri ayri yaziyordu, demek ki takip edilebiliyor... "Beni gormedi" gibi bir sey en azindan bu soyledigim zikkim icin pek mumkun gelmedi bana, plakayi okuma mesafesini de dusununce... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vallahi nasil calisiyor bilmiyorum da Bursa'da mi neydi, yol üzerinde koskoca bir tabelada yaklaşık 50 metre öteden "34 ABC 123, son 52km'deki :icon_eek:  ortalama hiziniz 90km'dir" diye gorunce bayagi bir sasirmistim... Ki her seritteki araclar icin ayri ayri yaziyordu, demek ki takip edilebiliyor... "Beni gormedi" gibi bir sey en azindan bu soyledigim zikkim icin pek mumkun gelmedi bana, plakayi okuma mesafesini de dusununce... 

Boyle bir seyin (en azindan tabelanin ima ettigi sekilde) mumkun olabilecegini sanmiyorum..En gelismis trafik radar sensorleri bile her seritteki ortalama hizi hesaplamaktan otesini yapacak kadar kompleks degiller. Ayni aracin son 52km'de hic serit degistirmedigini, ve ayni seride baska arac girmedigini falan varsayiyorlarsa belki birkac tane sensorun ortalamasini alip yuvarlak bir rakam soyluyorlardir. Ama ayni araci yogun trafikte takip edip son 50km'deki ortalama hizini hesaplayabilmek, sonra da plaka okuma kamerasinin ciktisi ile birebir eslestirebilmek icin neredeyse modern savas ucaklarindaki radarlarla rekabet edebilecek teknolojiye sahip olmalari lazim.

Kisacasi tabela salliyor - olctugunu iddia ettigi seyi olcebiliyor olmasi bence mumkun degil. O anda o seritten gecen aracin anlik hizi ile son 52km'de o seritteki ortalama hizi bir sekilde bir formule gire isleyip ortalama bir rakam verdigini tahmin ediyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hız tüneli değil mi bu işte? Bir başta araç geçince kaydediyor, sonda aynı aracı görünce mesafe/zaman yaparak hızını söylüyor, veya hızın oradaki ortalama hızın üzerindeyse otomatik ceza kesiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen, bir basta bir sonda kayit yapip ortalama cikartiyor muhtemelen, ben eksik ifade etmisim... "Nasil calisiyor bilmiyorum" dedigim aksam vakti yaklasik 50 metre mesafeden plakayi okuyabilmesiydi... Sasirdigim sey mesafenin 52km olmasi, o kadar uzun mesafede hiz siniri defalarca asip yine de ortalamayi dusuk tutabilirsiniz 5 10 dakika mola verseniz, o zaman da bu sistemin bir anlami/caydiriciligi kalmiyor...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

52km önceki sensör aracın plakasını okuyor ve merkezi sisteme bildiriyor. İkinci sensör okuduğunda ise hemen aradaki süreye göre kaç km hızla gittiğini hesaplıyor. Yani arada aracı sürekli takip eden bir sistem yok. Mesela o 52km'lik mesafede bir dinlenme tesisi vardır ve oraya gidip vakit geçirirseniz ortalama hız düşer. Her şeritte sensör olduğu için ilk ve ikinci sensörlerde bulunduğun şerit farketmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Belirttiğiniz uzun mesafede ölçüm yapan cihazlar eskişehir ankara asında yer alıyor.

1-2 saat benzinlikte mola verenleri 10Km/saat ortalama hızla gösteriyordu.

Tamamen A-B arası süreyi mesafeye bölüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

52km önceki sensör aracın plakasını okuyor ve merkezi sisteme bildiriyor. İkinci sensör okuduğunda ise hemen aradaki süreye göre kaç km hızla gittiğini hesaplıyor. Yani arada aracı sürekli takip eden bir sistem yok. Mesela o 52km'lik mesafede bir dinlenme tesisi vardır ve oraya gidip vakit geçirirseniz ortalama hız düşer. Her şeritte sensör olduğu için ilk ve ikinci sensörlerde bulunduğun şerit farketmiyor.

Tamam oldu simdi, yani radarla falan alakasi yok hiz olcumunun. 52 km once de bir plaka okuma sensoru varsa aynen bunu yapiyor olsalar gerek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam oldu simdi, yani radarla falan alakasi yok hiz olcumunun. 52 km once de bir plaka okuma sensoru varsa aynen bunu yapiyor olsalar gerek.

Aynen öyle. Okuldan bir arkadaşıma şehir içinde benzer bir sistem sayesinde ceza gelmişti :D 78km ortalama hız ile gitmiş :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O cihaz bana bir keresinde son ... km'deki ortalama hızınız 240km/s dedi... Böyle sağlıklı bir cihaz... Bir başka yolculuğumda da hiç 110km/s hızı geçmediğim halde ortalamam 120-130 km/s gibi bir şey çıktı...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok