Araç Kiralamada Dikkat Edilmesi Gerekenler
0

Bu konuda 13 mesaj var

Selamlar.

Önümüzdeki haftasonu şehirdışına çıkmam gerektiği için araç kiralamayı düşünüyoruz (bizim aracın bakım zamanı geldi, biraz uzun sürecek). İlk defa araç kiralıyoruz ve AVIS gibi tanınmış yerler dışında kiralama yapmayı da düşünmüyoruz ama kiralama sırasında nelere dikkat etmek lazım? "Aracı satın alırmış gibi her şeyine bakın, sigorta kapsamını inceleyin" dedi çevremdekiler ama başka önemli noktalar nelerdir? Ne tavsiye edersiniz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tam sigorta yaptırın. 250000 TL ye kadar karşılayan bir sigorta türü var yani arabayı pert de etseniz çok bişi olmuyor size.

Bunun haricinde kendi trafik sigortanızın etkilenmemesi için ek trafik sigortası yaptırılabilir.

Enterprise ile çok çalıştım şimdiye kadar bana pek sorun çıkartmadılar. KM sınırı olup olmadığına dikkat edin. Kiraladığınız aracın dizel olmasına dikkat edin bir de araç kiralarken size getirilen aracı iyice inceleyip kusurlu olması muhtemel noktaların fotolarını çekin ve dikkat etmeden hiç bir kağıdı imzalamayın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugüne kadar 5-6 kere Sixt'ten, 1 kere de Avis'ten kiralama yaptım.

Öncelikle Sixt'in %25 indirimi var Trcell profesyoneller kulübü'ne, onu kullanın, fiyatı oldukça uygun oluyor. Şifre bulamazsanız ben yollarım.

Sixt'te arabanın fiyatının yanında günlük 20 TL civarına tam sigorta var, onu yaptırın, kafanız rahat olsun. Her türlü kaza, çizilme, arabanın pert olması vs. olayını kapsıyor. Tabii alkollü kaza yapmanızda falan kapsam dışı kalıyorsunuz.

Avis'te yanlış hatırlamıyorsam direkt tam sigortalı alıyorsunuz aracı, ayrıca para ödemiyorsunuz yani. Ancak bizi biraz sıkıntıya sokmuşlardı. Çok önceden rezervasyonu yapılan ve parası nakit ödenmiş olan aracı almaya gittiğimizde ellerinde o sınıfta araç kalmadığını, daha alt sınıftan araç verebileceklerini falan söylediler lakayıt bir şekilde (520 kiralamıştık, 116 verelim dediler). Biraz hır gür tartışma neticesinde, aslında daha üst sınıfta araba varmış ellerinde (X3), onu verdiler. Yani ellerindeki düşük arabayı itelemeye çalıştılar başta.

Sixt'te de bugüne kadar hiç kiraladığım aracı alamadım ama hep bir üst sınıfı verdiler fiyat farkı olmadan. Mesela i20 kiraladım, sedan focus verdiler, clio kiraladım, seat toledo verdiler gibi. O nedenle artık ilk Sixt'e bakıyorum kiralama konusunda, yaklaşımları falan çok düzgün.

Bu arada arabayı teslim alırken deponun tam dolu olduğuna ve farları, kliması vs. çalışıyor mu bakın.

Yine Sixt'te 320 kiralamıştık, klimasının çalışmadığını farkettik, C180 verdiler yerine hemen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En önemlisi kurumsal kimliği olmayan bir yerden sakın ama sakın kiralamayın. İstanbul'da araç kiralama üzerinden dolandırma vakaları çok yaygın. Diğer konu ise bence teslim almadan önce imzaladığınız ekspertiz kağıdına benzeyen sayfada kaportadaki en ufak izin dahi yer aldığına dikkat edin. Abi o da yazılır mı vs demelerine hiç bakmayın, teslim ederken de hızlıca gezdirip gösterin elemana bak şu vardı vs diye. Sigorta işine çok vakıf değilim, zaten arkadaşlar yukarıda yazmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Böyle merdivenalti yerden kiralayan bir arkadaş depo boş verildiği için 1 km ötedeki benzinciye yetisemeden yolda kalmıştı. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sixt'i ben de 5-6 defa kullandım, neredeyse hiç sorun yaşamadım, tavsiye ederim. TCELL indirimi ile kurumsallar arasında fiyat olarak en uygunu Sixt'e geliyordu o zamanlar, hala öyle mi bakmak lazım. 

Kiralamada mutlaka "Kampanyalarımız" vb. isimli kısımlara bakın. TCELL gibi Digitürk'lü, Telekomlu, TTNET'li, HSBC'li, Vodafone'lu  vs. müşterilere indirim kampanyaları oluyor. Hemen hepsinde var bu. Oraya bakın siz ehangisi uyuyorsa onu seçin. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cevaplar için teşekkürler. Merdivenaltı kiralama şirketlerine asla uğramam zaten ama Sixt'i inceleyeceğim. Avis vs. için de kampanyalarına bir bakayım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bugun haftasonu icin Hertz'den bir arac rezerve ettim. Fiyat olarak Sixt'in kampanyali fiyati kadar tuttu. 3 gunluk 307 TL (Otomatik Corsa) 60 TL de sigorta parasi eklenecek. Totalde 3 gun icin 367 gibi birsey oluyor.

Persembe teslim alacagim araci, yorumlarimi yazarim buraya.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Garenta'dan defalarca araç kiraladım, hiç kötü tecrübem olmadı. Az araba kiralıyorsanız aşağıdakileri yapmayı unutmayın :

- Ek sürücü : Eğer aracı sizden başka biri daha kullanacaksa onun da ehliyetiyle kayıt yaptırın. Kiralama şirketlerin çoğunda ek bir ücrettir ama aracı kullanma ihtimali olan biri daha varsa mutlaka alın.

- Tam Sigorta Paketi : Her şirkette farklı bir adı var, en üst paket neyse onu yaptırın. Risk almaya değmez.

- Aracı teslim alırken her noktasından resim çekin, elinizde bulunsun.

Aklıma gelen önemli noktalar bunlar oldu, kazasız belasız sürdünüz belki de ama yine de bulunsun başlıkta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler. Evet, sorunsuz alıp teslim ettik. Avis'ten alırken tam sigorta paketi de vardı. Herhangi bir sorun yaşamadık. Yedek sürücü işini yapamadık çünkü eşimin uzun yol deneyimi yoktu ama problem çıkmadı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok