Ev ve İş Bilgisayarları: Aynı Microsoft / Apple Hesabı Mı?
0

Bu konuda 11 mesaj var

Merhaba,

Geçenlerde Ozan abi ile biraz konuştuk bu konuda, sizin de fikirlerinizi almak isterim.

Bildiğiniz gibi Windows 8.1 ve 10 bilgisayarlarda kullanıcı olarak Microsoft hesabı ile, Mac'lere de Apple hesabı ile giriş yapıyoruz. Bu hesap ile OneDrive/iCloud Drive içeriği, fotoğraf/müzik arşivi, notlar, anımsatıcılar, kişi listeleri, satın alınan uygulamalar vs. farklı bilgisayarlar arasında senkronize ediliyor.

Sizce ev bilgisayarında ve işyerindeki bilgisayarda aynı Microsoft/Apple hesabını kullanmak mı daha mantıklı, işyeri için ayrı hesap açmak mı?

Aynı hesap kullanılırsa hem kişisel hem iş kontaklarına her yerden ulaşabilmek, not ve anımsatıcıları kolay takip etmek, tek bir OneDrive/iCloud Drive ile hem evde hem işte dosyalara ulaşmak mümkün.

Fakat bu sefer örneğin iCloud Fotoğraf Albümü'ndeki kişisel fotoğraflar da otomatik olarak işyeri bilgisayarına da yüklenecek, kişisel notlar ve anımsatıcılar ile beraber. Mesela Microsoft Store'da satın aldığınız oyunlar, işyeri bilgisayarınızda da satın alınanlara eklenecek, veya iTunes Store'dan aldığınız film/müzikler. İş ile ilgili dosyalar ve kontaklar evinizdeki bilgisayara da gelecek.

Sizce hangisi daha mantıklı? Siz ev ve iş bilgisayarlarınızda aynı Microsoft/Apple hesabıyla mı giriş yapıyorsunuz, ayrı mı? Ev ve iş içeriklerinin "karışması" rahatsız eder mi sizi?

Aynı hesap kullanılırsa telefon/tablette de iş kolaylaşıyor, aksi halde iş hesabının notlarını/anımsatıcılarını ev hesabıyla "paylaşmak" falan gerekecek. Laptop varsa ve ayrı hesaplar kullanılırsa iki kullanıcı açıp (Kişisel / İş) farklı zamanlarda kullanılabilir.

Yorumlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler. Aynı hesabı kullanmak daha pratik gibi ama sizin de fikirlerinizi almak isterim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben ikisi için farklı hesaplar kullanıyorum, Chrome vb. kendi hesabınız ile senkronize olarak çalışabildiğiniz araçlarda da hesabıma login olmamaya özen gösteriyorum. Bilgisayarlar şifreli olsa da arada birisini 2 dk bir şeye bakabilir miyim diyor ya da ofiste olmadığınızda bilgisayarınızdaki bir dosyayı almaları gerekebiliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence bu tamamen çalıştığınız iş yeri ve iş yeri ile olan ilişkilerinize bağlı. Olası bir durumda iş yeri bilgisayarının iş yerine ait olduğunu ve içerisindeki bütün bilgilere yasal olarak ulaşabileceklerini unutmamak lazım. İş yeri bilgisayarına dokunamadan işten ayrılmak zorunda kalan insanlar olabiliyor mesela. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam tek hesap olursa arkadaşlarla sohbet esnasında "İş meyilime geldi..." şeklinde argümanlar kullanmak imkansızlaşıyor..  :icon_dance:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler yanıtlar için, lütfen diğer arkadaşlar da fikirlerini belirtsin..

İnternette biraz aradım, yabancıların görüşü genelde ev ve iş bilgisayarlarını karıştırmamak ve işyerinde kullanıcı@şirketemaili.com şeklinde bir hesap açmak şeklinde. Aksi halde diyelim bir çalışana şirket iPhone verdi, adam kendi hesabını kurdu; adam ayrılınca iPhone'u sıfırlayabilmek için adamın Apple ID şifresi gerekecek, nasıl alacaksın?

sCoRPion_tr: İşyerindeki bilgisayarıma arada iş arkadaşları da bakabiliyor, ben işe gelemediğimde maillere bakmak veya ürün kataloglarına / siparişlere erişebilmek için. Hani fotoğraf arşivi, iCloud Drive'da vs. "Görülmemesi gereken" bir şey yok ama ortada olmasının anlamı yok. Gerçi mesela şu anda aynı Dropbox hesabı evde de işyerinde de kurulu, fotolarımı görmek isteseler oradan da görebilirler.

Burada CorD_eLL'in dediği konuya geliyoruz. İşyerim ile ilişkim gayet iyi, zaten çok kişi değiliz ofiste, bilgisayarıma erişemem vs. söz konusu olmaz. Yani tatil fotoğraflarımı 35 kişinin görmesi falan bir durum yok.

İki yöntemin de avantaj ve dezavantajları var. İşyerine Apple hesabı açarsam bu iş hesabındaki takvim, notlar ve anımsatıcıları iPhone'umdaki kişisel hesabımla  "paylaşmak" gerekecek müşteri ziyaretlerinde vs. görebilmek için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iş mailim ile live account aldım, onu kullanıyorum. Zaten iş ortamında kullandığım MS ürünlerinin lisansları da ona bağlı. Enterprise ya da bizim durumumuzda partner lisansları olduğundan evde kullandığım hesabın kısıtlamalarından da etkilenmiyorum.

İş için kullandığım laptop şirket tarafından verilmiş bir makina. Üzerinde kurulu hesaptan başlayarak bana ait hiçbir kişisel data bulunmuyor. Buna resim, müzik, browser geçmişi/hesabı, şifre yöneticiler, cloud hesapları dahil. 5 dakika sonra sana başarılar deseler kendi kişisel verilerimin hiçbiri olmadığından emin olarak, olduğu gibi teslim ederim laptop'u.

Çalışan olarak evde iş datalarına ulaşmaya, iş yapmaya gelirsek, buna ihtiyacınız varsa bilinki biryerlerde yanlış yapıyorsunuz ve bu ev/iş hesaplarının ayrılmasından çok daha ciddi ve temel bir sorun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Forumda hem kendi iş yerinde, hem özel sektörde, hem devlette çalışan çok kişi olduğunu bildiğim için açmak istedim biraz da konuyu. Merak ediyorum genelde nasıl bir yol izleniyor.

Dropbox hesabım tek mesela, ama örneğin Wunderlist'te ("yapılacak işler" programı) iş için ayrı, ev için ayrı bir hesabım vardı. Karıştırmamak daha iyi mi dersiniz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Allready, teşekkürler mesajın için. Bizde de lisanslar şirket bilgisayarları için. Mesela evime "Ev ve Öğrenci" lisans alsam iş yerindeki bilgisayarı etkilemesini istemem. Gayet profesyonelmiş senin yöntemin.

Evde iş yapmam gerekmiyor, işyerindeki bilgisayar da masaüstü zaten; şimdiye dek sadece 2-3 kere tatildeyken evden işlere biraz bakmam gerekti. Ama mesela yüksek lisans tezimi yazarken işyerindeki boş vakitlerde kurulu Dropbox'tan açıp üzerinde çalışmıştım, işimi kolaylaştırmıştı.

Eğer bir MacBook alırsam kişisel kullanım için olacak fakat iş gezilerine götürmek gerekirse (ki düşük ihtimal, zaten şirkette laptop var) diye ayrı bir kullanıcı hesabı ile işyeri hesabını da ekleyebilirim diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onur selamlar

Daha önce konuştuğumuzda ben iş ve evdeki bilgisayarlarda aynı kişisel hesapları kullandığımı söyledim zira bizimkisi aile firması. Kurumsal büyük bir firmada çalışıyor olsam muhtemelen ayrı hesaplar tutar ve özel dosyalarımın, ayarlarımın hiçbirini iş bilgisayarına koymazdım. Senin iş yeri de bir nevi aile ortamı gibi. Patronunla ailece görüşüyorsunuz zaten, o yüzden sen de yapabilirsin demiştim bunu düşünerek. Yoksa büyük ve daha kurumsal bir yerde çalışıyor olsan hiç bulaşma derdim o işlere. Direk ev ve işi ayrı tutmak çok daha mantıklı o durumda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dropbox konusunda eğer aynı hesabı kullanıyorsanız selective sync özelliği ile kişisel bilgilerinizin olduğu klasörlerin işteki bilgisayara indirilmesini engelleyebilirsiniz. Tabi ki kesin bir çözüm değil bu fakat büyük ölçüde işe yarayacaktır. Diğer bir yöntem de 2 tane Drobox hesabı açıp hem evde hem de işte olmasını istediğiniz dosyaları içeren klasörleri paylaştırmanız, böylece bu klasörler iki hesapta birden olacaktır.

Ben ev ile iş arasında senkronize olmasını istediğim dosyalar için Bittorrent Sync kullanıyorum, Dropbox ile işim olursa browserdan açıp işimi halledip kapatıyorum ayrıca Drobox, Gmail vb çoğu sitede Google Authenticator ile iki aşamalı giriş açık durumda. Ayrıca Chrome her kapatılışında cookie otomatik olarak silecek şekilde ayarlı. Böylece Chrome u kapattığımda tüm login olduğum sitelerden çıkmış oluyorum.

Bittorrent Sync sayesinde işteki önemli belgelerin olduğu klasörler evdeki bilgisayarla senkronize halde duruyor, işteki bilgisayarın bozulması vb. durumlarda dosyaların yedeği olmuş oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kendi donanımınızı kullandığınız sürece ikisi için aynı hesabı kullanabilirsiniz. Burada size problem yaratabilecek olay şirketin bilgisayarını kullanmanız durumunda kendi bilgilerinizin bireysel olmaktan çıkması. Şirket bir donanım verdiyse bu nedenle kişisel bir hesap kurmamanız gerekli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok