Grafik Kartı - Ses Kartı - İşlemci Koleksiyonum (Vintage Computers Club)
7 7

Bu konuda 290 mesaj var

@@SkyWarrior Bu hafta içinde bir tane daha Voodoo kart koleksiyona katılacak galiba; haftasonuna doğru netleşecek..

Geçen Pazar günü bit pazarına gittim. Grafik kartı bulamasam da, Pentium II 350 işlemci buldum; hem de tam 2 TL'ye! :) Fırsat bulabildiğim her Pazar gitmeyi düşünüyorum artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bende de şöyle bir şey var nacizane :) sadece board olarak aynı sizin koleksiyondaki parçalar gibi kartonpiyer duvarda vidalı duruyordu, bir gün uğraşasım geldi çalıştırdım. lakin ne kasa var ne klavye..

post-516-0-47840500-1452934045_thumb.jpg

post-516-0-13398400-1452934077_thumb.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

istanbul'da bit pazarı diye bir şey kalmadı yav :( najaz sen istanbul'da mıydın?

Feriköy'de kuruluyordu en son. Bayağı bir tezgah vardı son gittiğimde.

analog beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Feriköy'de kuruluyordu en son. Bayağı bir tezgah vardı son gittiğimde.

pazar günü mü, tam yeri neresi, gerçi ben anadolu yakasındayım ama olur ya bir gün eserse giderim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

asus v3400 TNT 16 MB SG RAM kart zamanında kullandığım karttı. vivo üzerinden az video kaydı yapmadım. 

geforce 256 yı çok istemiş ama alamamıştım. :cry:

bu arada annemin evinin balkonunda tarihi eser bir pentium 60 yada 75 kasa duruyor. annem bikaç defa çöpe atayımmı diye sordu ama atma dedim. belki bir müzeye fln bağışlarız. içerisinde creative isa ses kartı   1 yada 2 mb ekran kartı vardı. en son 10 sene önce çalışıyordu.

ayrıca eski evin çatı arasında abit bx karta takılı modlu celeron 1200 var. üstünde radeon 9500 var. kasa çalışmayınca kaldırıp buraya attıydık. :))

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Mr.Smith Teşekkür edeyim şimdiden :)

@@Borneon O kartı bulabilmek, bulduğunda da satın alabilmek çok zor; hayli yüklü bir meblağ talep edilecektir kart için. Benim temin ettiğim kartlar eşten dosttan hibe gelen, veya 5-10 lira sembolik ücretlerle satın aldığım kartlar; öyle çok fazla bir bütçe ayıramıyorum şu an için bu işe...

Ama yine de iyi gidiyorum herhalde :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.ebay.com/itm/3DFX-Voodoo5-5500-AGP-64-MB-Video-Card-Vintage-/321965425514?hash=item4af6a2836a:g:B~0AAOSwAKxWYT3k

Bu ne ya. 50 dolara alınabilen bir karttı bu sene 2005 2006 da. Elimde vardı da üstelik bir şekilde yitirdim kendisini. bu ne fiyat yaw böyle. 

82 dolara da gördüm bir tane ama fiyat hala yüksek. Bu arada Matrox G400 MAX bulmamız lazım sana bir tane bir de bulunabilirse Parhelia :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ses kartları koleksiyonun geride kaldı bu arada hocam. Biraz aran bence

Bak ESS 1868 ESS1869 Creative Vibra16X veya C sonrasında ESS Maestro (ESS nin ilk PCI çipi ve sanırsam ensoniq firmasının en azılı rakibi) Aureal Vortex ve Vortex 2 XG yamaha ses kartları bunlar olması gereken şeyler. Bunlardan da biraz araştır derim. Winfast 4X sound ve Zoltrix Nightingale bulabilirsen koleksiyona koyulabilir C-Media nın efsane PCI kartları birbirinin klonu olan :D 

Aslen daha geriye de gidilir de onların bizde bıraktığı etki bunların bıraktıklarından daha az. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ses kartları koleksiyonun geride kaldı bu arada hocam. Biraz aran bence

Bak ESS 1868 ESS1869 Creative Vibra16X veya C sonrasında ESS Maestro (ESS nin ilk PCI çipi ve sanırsam ensoniq firmasının en azılı rakibi) Aureal Vortex ve Vortex 2 XG yamaha ses kartları bunlar olması gereken şeyler. Bunlardan da biraz araştır derim. Winfast 4X sound ve Zoltrix Nightingale bulabilirsen koleksiyona koyulabilir C-Media nın efsane PCI kartları birbirinin klonu olan :D

Aslen daha geriye de gidilir de onların bizde bıraktığı etki bunların bıraktıklarından daha az. 

ess bende vardı sblive alınca atmıştım ya o kadar dandik karttı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

büyük kurumsal yerlerin hurdasını hamuduyla alan yerler oluyor aslında onlardan deli parçalar çıkıyor. pendikte var öyle bir yer. matroxa filan rastlamak zor ama bir ihtimal gene de, bankadayken sırf 4 çıkış var diye borsacı takımına nv quadro almışlığımız var, ekranlar da eizoydu. bu şekilde ihtiyaçlar için saçma sapan satınalmalar olabiliyor. hurdacılarda özellikle enpterprise donanımlardan çok çeşit oluyor. ibm hp client/server cisco router-switch vs. ben bunları özellikle araştırmıyorum daha güzelini bulursam iflas ederim kesinlikle. ne bileyim düşün reklam veya multimedia işi yapan ajansa çömelmiş hurdacı olsa insan biter.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@SkyWarrior Vallahi hiçbir şey kaçmıyor senden; adamın yakasındaki Intel yazısını da silmiştim o kadar uğraşıp :P Ama gelen kartın markasını görünce şaşırabilirsin..

Yurtdışından bu kartları temin etmek çok daha kolay; ama işte dolar kuru, kargosu vs. derken 20 dolarlık kartın bana maliyeti 100 lirayı buluyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Diamonds are forever..." Sean Connery, 1971

Intel'in 1998 yılında, AGP veriyolunun yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla piyasaya sürdüğü ve firmanın ilk 3D hızlandırıcı yongası ünvanını taşıyan i740 yongasının, Diamond'un kalbinde yer bulmasıyla ortaya çıkan grafik kartımız:

Diamond Stealth II G460 8 MB AGP 2X (Intel i740)

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Intel'in "Vaadetmiyorum, veriyorum" mealinde söylediği "AGP texturing sayesinde 3D performansı katlanacak" sözüne kanan birçok insan bu kartı satın almış ancak grafik kartının gerçek yaşamdaki 3D performansı sükut-u hayale yol açmıştı. Firmanın i740 için hazırlattığı ve yongayı yerlere göklere sığdıramadığı tanıtım videosu da şöyle bir şey:

Bir başka hayalkırıklığı yaratan kart da 3Dfx cephesinden... Ve ne hikmettir ki bu kartımız da Diamond markasını taşıyor. Sean Connery'ye fazla mı güvendik ne? :)

3Dfx'in, 2D ve 3D özelliklerini tek bir yongada, dolayısıyla tek bir kartta desteklediği 3Dfx Banshee yongası ve bu yonganın hayat verdiği kartımız, performans olarak ağabeyi Voodoo II'nin epey gerisinde kalıyordu:

Diamond Monster Fusion 16 MB SGRAM AGP 1X

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Kartlar bu ara yağmur gibi yağmaya devam ediyor :) Yarın 4 yeni kart var sırada; ayrıca ilk ISA grafik kartımız da yarın arz-ı endam edecek...

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Banshee o kadar da kötü değil. İnternet kafelerin gözdesiydi bir ara. Ayrıca 2D performansı matrox ile rahat yarışır ve hatta pixel perfect seviyesindeydi Banshee nin 2Dsi. TNT bok yemiş onun 2Dsi yanında. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2D dönemi kralı S3 idi. ISA kart dönemi dersek ise Trident gelir akla. Vesa Local Bus, PCI dönemleri Tseng Labs, Cirrus Logic, SiS aklıma ilk gelenler S3 dışında.

S3 gibi firma 3D olayına Virge ile yakalanıp Savage 3D ile devam edince olmadı maalesef, arada bir de Sonic Vibes isminde bir ses kartları da vardı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
7 7

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok