Grafik Kartı - Ses Kartı - İşlemci Koleksiyonum (Vintage Computers Club)
7 7

Bu konuda 290 mesaj var

2D kralı hiç bir zaman S3 olmadı. S3 kötünün iyisiydi. Matrox veya ATI gibi olmadı hiç bir zaman S3. Matrox çoğu zaman standart ötesi bir kart olurdu çıtayı o belirlerdi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Doğrudur da o tarihte hep S3 işlemcili kartlar görürdüm pahalı olarak da, Matrox falan hiç montaj yapmadım ne de gördüm, deneyimim hep S3 ileydi.

Sonradan da zaten Diamond Monster falan derken iş başka yöne kaydı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

s3 bizim oem piyasada çok iyi bilinirdi, dünyada nereye tekabül ediyordu bilmiyorduk o zaman. zaten kartlar oem'di, uzakdoğudan gelen kalitesiz üretim zottirik markalardı. şimdiki gibi evga'dir, sapphire'dir bunlar yoktu. o devirde 1mb vesa s3'ü 100$'a almışlığım var. bu arada o kol gibi vesa kartlar karizmatikti yaw. matrox da genel oem piyasasında (yazıcıoğlu) yoktu, yada yaygın değildi. türkiye'de "niche" idi. millenium'ların 300$ filan olduğunu hatırlıyorum, 300-500$'lık sony crt monitörlerle birlikte satılırdı, genelde masaüstü yayıncılık, reklam vs. görsel işler yapıp da apple kullanmayan tayfa bunları alırdı, ev kullanıcısı hem bilmezdi, bilip heves eden de alamazdı. en azından ben hiç matrox alamadım.

arkasında volume potansı olan sb 2.0'ı da 100$'a almıştım. sample rating'i ancak monoda 44.1khz olabiliyordu, stereo'da 22050hz.  :8 ilk cdrom'um da creative'di, 180$ para vermiştim deyip belki milyon kez dönmüş bu geyiğe son vereyim. 

SET BLASTER=A220 I5 D1 H5 P330 E620 T6

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Epey nostalji yapılmış girmeden edemedim. :P

Oyunların ekran ayarının olmadığı ama ses kartı için "sound blaster" ayarının yapılması gerektiği zamanlardı, CD-ROM ve modem için port ayarlardık hafıza yetmezdi autoexec.bat ve config.bat dosyalarına aşina olduğumuz zamanlardı, zaman ne çabuk geçiyor yahu. :icon_think:

bende saymadım ama15 civarı kart var, sergi sorunu olduğu için birde artık yer bulamama sorununda artık alacağım kartı iyice seçer oldum, bir dönemde rating'i yüksek olmuş yada benim için önem arzeden parçalara yöneliyorum. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Plug and Play in Plug and Pray olduğu dönemlerdi kısacası. Modem üzerinden jumper ile seri porttaki mitsumi mouse ile çakışmaması için ayar yapardım ben ya.

412YMPfBBoL._SX425_.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni gelen kartların fotoğraflarını çekemedim dün akşam, ama hepsi bu akşam hazır olacak.

Matrox kartların özel siparişle getirildiğini hatırlıyorum ben. Dönemin bilgisayar dergilerinde epey reklamı dönerdi Matrox'un. Bir ara ithalatçı firmayı arayıp sipariş prosedürünü sormuştum da, adamlar evin tapu fotokopisini falan istemişlerdi ;) Şaka bir yana, ciddi bir ön ödeme yapmak gerekiyordu kartı sipariş geçmek için.

Bu arada garip bir durumla karşılaştım. İkinci el sitelerinde ucuz, hurda kart bakıyorum ara ara. DH'ye de eski kart ariyorum diye ilan açmiştim. Birileri ilanimi gormuş ve piyasadan kart toplamaya başlamiş, misal sahibinden'de 10 liraya satilan karti alip bana 100 liradan teklif edenler cikti. Kartlarin resimlerini yakindan inceledigim icin birebir ayni kartlar olduğuna eminim. Ama o kartlardan bende zaten mevcut oldugu veya ilgilendigim kartlar arasinda olmadiklari icin kartlar elinde patladi adamcagizin :) Firsatciligin bu kadarini da gordum ya, pes...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o dandik modemlerin irq ayarı paso çakışırdı harbi. mouse'a 3 vereyim modeme 5  :8

nekrohabercileri taksim'de sallandıracaksın başka yolu yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800

Yıllar olmuş hocam az buçuk birşeyler karıştıralım olsun o kadar. :lol:

Nostalji olarak kart saklama ihtiyacı hala var, şimdilerde kullanılamaz hale gelmiş 2900XT 8800ultra 4870/5870 bulmak mümkün, aslında birkaç yıl sonrada bulunabilir ama dediğim gibi kart toplayanların sayısı arttığı için istediğimiz kartları bulamayabiliriz.

Misal eskiden bulunabilen vision 968, Atı mach64, Diamond Edge , Diamond stealt 2 s220, matrox parhelia, CirrusLogic5465 (RambusRam), 3DLabsPermedia 1/2, Geforce256DDR, Geforce 3 Ti 500  :icon_dance: 
Yazım hataları olabilir takılmayın. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

15-20civarı kart var, çift olanlardan verebilirim çünkü vaktinde aç gözlülük yapıp 2-3 kartı çift almıştım ama epeydir bakmadım kutuda duruyorlar, arşivi sergi yapamadığım için kutuda duruyorlar, yılda bir kontrol edip tozunu alıyorum kapatıyorum. Sakarya'daki evdeler 5-6 PC kasa kutusu dolusu parça var.

Sizin sergiyi görünce heveslendim, gidip kartları bir göreyim diyorum. sayım yapmam lazım. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biri S3 mü dedi? :)

Bir dönem Türkiye'de grafik kartı piyasasını domine eden marka olan S3'ün en yaygın kullanılan kartı Trio64 ile, hayatımıza "3D Yavaşlatıcı" terimini sokan S3 Virge, tozları alınmış, yongaları cilalanmış olarak karşınızda:

S3 Trio64V2/DX 1 MB PCI

4b9k_DQ.jpg

BDG0_M9.jpg

S3 Virge/DX 4 MB PCI

Go_Gk22.jpg

Yr_Vlr6.jpg

Öfkemizi ikiye katladık! :) Geçtiğimiz günlerde koleksiyonumuza dahil olan, ATI Rage II +DVD PCI grafik kartına eşlik etmeye gelen, Rage II yongasının kırpılmış sürümü olan ve AGP veriyolunu kullanan Rage IIC AGP yongasıyla donatılmış kartımız:

ATI Rage IIC 8 MB AGP 1X

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Ve işte koleksiyonumuzun çiçeği burnunda ilk ISA grafik kartı; 386-486 işlemcili bilgisayarlarımızı yadetmemize vesile olan kartımız, kimbilir hangi tozlu raflarda yıllarca unutulduktan sonra günyüzüne çıktı ve mantar panomuzun en afili köşesinde yerini aldı.

Bazı kaynaklarda, bu kartın AMD tarafından üretildiğine dair bilgiler mevcut ama doğruluğunu %100 teyit edemedik...

Tseng Labs ET4000AX 1 MB ISA

5_Mq2d_A.jpg

5_Mq22_M.jpg

MLRWg6.jpg

Mantar pano demişken, aileye son katılan fertlerle birlikte panomuzda yer sıkıntısı çekmeye başladık. Grafik kartlarıyla ses kartlarını birbirinden ayırmak farz oldu :) Haftasonu ses kartları için daha ufak ebatlı, ayrı bir mantar pano ayarlamayı düşünüyorum...

Peki buraya kadar mı? Elbette ki hayır... Yaptıklarımız yapacaklarımızın garantisidir diyor ve yepyeni, sürpriz kartlarla bu yolculuğa devam edeceğimizi müjdeliyoruz :) Yorumlarınız ve desteğiniz için binlerce kez teşekkürler!

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu da olsa tadından yenmez, 90'larda intel 8088 modelini kullanmıştım. hız olarak işkenceydi ama kasa hala güzel :8  klavye zaten efsane.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@SkyWarrior, şunlar özellikle senin için :)

3dfx Voodoo 3 3000 16 MB AGP 2X

3dfx'in, ekran kartı üreticisi STB firmasının Meksika'daki fabrikasını satın alıp kendi kartlarını kendisi üretmesiyle başlayan, aynı zamanda firmayı batışa sürükleyen sürecin ilk meyvelerinden; Made in Mexico :)

PPWrdO.jpg

Number Nine SR9 S3 Savage4 PRO 16 MB AGP 4X

Number Nine firmasını kuranların koyu birer Beatles hayranı olduklarını, firmanın ismiyle birlikte birçok grafik kartı modellerinin isimlerini de ( Revolution, Imagine, Pepper, Ticket to Ride) Beatles şarkılarından aldıklarını biliyor muydunuz? :)
Birebir deneme şansım olmadı ama, bu kartlar boot esnasında ekrana, ismini aldıkları Beatles şarkılarından sözler yazıyormuş...

rZk2za.jpg

Bu iki kartla birlikte, elimdeki 3dfx ve S3 GPU'lu kartlardan 3'er tane oldu; ben de hazır elim değmişken aile fotoğrafı çekeyim dedim (Düğün fotoğrafı değil, o Barış'ın işi :P )

3Dfx Voodoo II 12 MB PCI
Diamond Monster Fusion 16 MB SGRAM AGP 1X
3dfx Voodoo 3 3000 16 MB AGP 2X

A5MkWz.jpg

S3 Trio64V2/DX 1 MB PCI
S3 Virge/DX 4 MB PCI
Number Nine SR9 S3 Savage4 PRO 16 MB AGP 4X

0m6G89.jpg

Sırada, ATI'ın Radeon serisinden önce ürettiği Rage serisinin yeni üyeleri var; toplu fotoğrafı da tabii ki eksik etmedik..

ATI Rage 128 16 MB AGP 2X (Apple modeli)

3YZpkM.jpg

ATI Rage 128 Pro GL 16 MB AGP 4X

m1yJY4.jpg

ATI Rage XL 8 MB AGP 2X

4boGEq.jpg

Tüm ATI Rage ailesi bir arada :)

Sun Mach64 PCI 2 MB (ATI Rage II +DVD)
ATI Rage IIC 8 MB AGP 1X

ATI Rage 128 Pro GL 16 MB AGP 4X

ATI Rage 128 16 MB AGP 2X (Apple modeli)

ATI Rage XL 8 MB AGP 2X

dkd7Qn.jpg

Koleksiyonumuza bir ISA grafik kartı daha katıldı...

(ISA kartlarımızın neyi eksik peki, onlar da birarada poz versin)

Trident TVGA8900D 1 MB ISA

4boab4.jpg

bJXBkb.jpg

Koleksiyonumuzun son halini de paylaşayım. İkinci mantar panoya geçmek zorunda kaldık zira Ocak ayı kartlar açısından bereketli bir ay oldu... Hatta bir ara kendimi, Adamo'nun o meşhur şarkısından esinlenerek "Her yerde kart var" şeklinde mırıldanırken buldum :) Şu an için toplamda 22 grafik kartı ile 4 ses kartı bulunuyor koleksiyomuzda...

rZkO1a.jpg

jVOygW.jpg

orWONQ.jpg

emre666 and ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uzun zamandan beri peşinde olduğum bir kart, bir aksilik olmazsa yarın koleksiyona katılacak...

Bu iş epey heyecanlı olmaya başladı, kart gelecek-gelmeyecek, acaba üçkağıda mı geldik muhabbeti falan adrenalin seviyemizi yükseltiyor :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yine senin yönlendirmelerin ışığında belirlediğim bir kart Densha :) Bu kadarını söyleyeyim, çünkü şıp diye biliyorsun ipucu verince...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Koleksiyonumuzu çeşitlendiren ve şenlendiren son kartımız, günümüzde iPhone'larımızın grafik altyapısına can veren PowerVR GPU'sunun büyük büyük dedesi olan, STMicroelectronics üretimi Kyro II (PowerVR3) yongasını barındıran, GeForce 2'lerin en ateşli rakibi 3D Prophet 4500.

Hercules 3D Prophet 4500 64 MB AGP 4X (STMicroelectronics Kyro II)

65dppk.jpg

g_ZEvp_L.jpg

p_Bl_MVN.jpg

vnr_AVO.jpg

Bu kartın, bir dönem kafa tuttuğu GeForce 2'ler, Radeon'lar ve Voodoo'larla performans kıyaslaması yapabilmeniz için ufak bir benchmark sonucunu da buraya ekleyelim:

q3a-1024.gif

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
7 7

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok